Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#5941
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Am gasit la Leroy Merlin produs in 2020 un cazan pe lemne nou Viadrus U22 Economy 34 kw la pretul de 7200 lei, mi se pare un pret foarte bun pentru un cazan pe lemne asa mare .

#5942
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

Vizualizare mesajaxxel4you, pe 14 august 2022 - 20:13, a scris:

Am gasit la Leroy Merlin produs in 2020 un cazan pe lemne nou Viadrus U22 Economy 34 kw la pretul de 7200 lei, mi se pare un pret foarte bun pentru un cazan pe lemne asa mare .

Da dar scrie că este centrală cu gazeificare. Nu necesită instalare mai specială, pare că este mai deșteaptă decât un simplu cazan cum era viadrus obișnuit? Pe asta o văzusem și eu ca pe o alternativă la viadrus ul meu vechi u22.

#5943
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
este o gazeificare necontrolata de ventilator!
foarte faina, dar fara puffer, caldura zboara pe cos rapid!
fata ce viadrusul vechi, asta are un drum de fum suplimentar.
singurul dezavantaj vazut de mine ar fi ca necesita lemne de dimensiuni mai mici, fata de un cazan pe gazeificare  ,, normal,,

#5944
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Asa in mare, de curiozitate.
Pentru sa zicem 3 camere de 4x4 la 2.2 inaltime si o baie de 2.5x2.5 cam ce termosemineu pe lemne (ca si putere) e necesar?
Ar fi de ajuns sa zicem calorifere de 1.2m in fiecare camera si 1m in baie de exemplu?
Camerele au montate si sobe, deci nu e necesar sa fie supradimensionat pentru nustiu ce tempoeratura de -20c.
Mie imi da vreo 12kw, eventual montat termosemineu intr-una din camere, sa mai scap de un calorifer.

Edited by theionutzradu1991, 25 September 2022 - 09:55.


#5945
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Sursa de caldura si radiatoarele se dimensioneaza dupa necesarul termic nu dupa volum.

Dimensionarea dupa volum e o apreciere dupa ureche in lipsa de altceva, care nu tine cont de tipul de geamuri, cata izolatie termica e pe exterior, cate geamuri, cum e orientata camera, zona climatica, din ce e facut peretele, are sau nu izolatie sapa...

(doar gandeste-te la 2 camere de acelasi volum, una la mansarda si una la parter, au acelasi necesar termic?)

Edited by radurus, 26 September 2022 - 09:45.


#5946
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Facui un desen 3d in CAD dar l-am exportat in paint sa fie mai usor de inteles.
Camerele au cam 2.2 inaltime, izolatie pe peretii exteriori de 8, jos nimic, pe tavan de 3cm, in pod nimic.
Totul este la acelasi nivel. Cele cu galben sunt o sala si o camera care nu as vrea sa le incalzesc.
Dar, asa ca exercitiu teoretic, pentru noptile foarte geroase exista si sobe.
Un termosemineu mic , pus in camera patrata galbena, trecut cu tevile in baie, montat vas expansiune grup siguranta si vana anticondens acolo+pompa ( nu ar ocupa mult spatiu) si trecut pe langa peretii exteriori cu tur retur si calorifer de 1.2 in fiecare camera, sau de 1m, cat o fi!
Camerele din stanga 4x4 si cea din dreapta 3x4 au cate 1 termopan nustiu ce calitate, e din ala "maro", mici.Usile nu au geam, sunt toate din "plastic" .

Oare nu s-ar tine un termosemineu rahitic, sa scot asa cam 1.5-2kw/h termici din fiecare calorifer? Sa scot vreo 8, poate 10 kw pe ora din termosemineu!

Singura modalitate de a masura necesarul termic la asa ceva e sa pun cand o fi frig un calorifer electric de 2kw in fiecare camera pe rand sa vad daca ridica , mentine sau scade temperatura.

Attached Files



#5947
LiviuGeo

LiviuGeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.11.2005
Am si eu o centrala pe lemne prity de 26 kw, de tip termosemineu. Ea merge relativ ok. Are o singura problema. Uneori, rar, de cateva ori pe sezon, pare ca atunci cand fac focul mai intens, se intampla un fenomen tare ciudat. Toate caloriferele incep sa se raceasca, desi foc e intens, cu exceptia caloriferlor capete de linie, care se infierbanta maxim. Deci din 8 calorifere, mai merg doar 2, alea de capat de linie, si evident, incepe sa creasca presiunea in instalatie si temperatura si trebuie sa sting un pic focul sau sa las sa se elibereze din presiune. Atasez o poza si cu maruntaiele instalatiei. In stanga e centrala, pe jos se duc conductele spre restul casei.

De ce se intampla asta?

Attached Files


Edited by LiviuGeo, 01 January 2023 - 20:29.


#5948
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
În primul rand pompa e montata greșit. Trebuie cu rotorul orizontal. Coroborat cu creșterea temperaturii, se pot întâmplă multe fenomene astfel încât circulația agentului termic sa fie afectata.

#5949
LiviuGeo

LiviuGeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.11.2005
In ce sens orizontal? Trebuie rotita 90 de grade pe axa pe care trece apa, spre perete, ca afisajul sa fie indreptat inspre sus?

Aseara cand a facut iar, m-am jucat cu termostatele de la calorifere, doar le-am inchis si deschis iar pe maxim. Si la un moment dat, caloriferele capete de linie au inceput sa se raceasca si s-au incins alte doua.

Azi, acum merge bine, toate caloriferele la fel de calde, temperatura pe la 60 de grade. Nu am reusit sa gasesc un pattern ceva care sa determine problema.

Edited by LiviuGeo, 02 January 2023 - 17:16.


#5950
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Da, asa trebuie rotita. Începe cu asta, dar vezi și termostele caloriferelor sa nu fie blocate sau defecte. Vezi și filtrele sa nu fie înfundate.

#5951
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006

View PostLiviuGeo, on 02 ianuarie 2023 - 17:11, said:

In ce sens orizontal? Trebuie rotita 90 de grade pe axa pe care trece apa, spre perete, ca afisajul sa fie indreptat inspre sus?

Aseara cand a facut iar, m-am jucat cu termostatele de la calorifere, doar le-am inchis si deschis iar pe maxim. Si la un moment dat, caloriferele capete de linie au inceput sa se raceasca si s-au incins alte doua.

Azi, acum merge bine, toate caloriferele la fel de calde, temperatura pe la 60 de grade. Nu am reusit sa gasesc un pattern ceva care sa determine problema.
NU

O rotesti sprw tine 90gr cu afisajul in jos.
Apoi desfaci cele 2/4 suruburi inbus si intorci 180gr partea pompei care are afisajul a.i. sa fie in sus.
Trebuie izolata pompa ca va curge apa din ea.

#5952
LiviuGeo

LiviuGeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.11.2005
Aha, deci dupa ce am desfacut cele 4 suruburi inbus, rotesc toata carcasa rotorului cu 180 de grade ca sa vina afisajul in sus. Buna ideea, nu mai trebuie sa sparg din perete.

#5953
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Era o solutie sa... muti peretele 15cm.
Loool

#5954
LiviuGeo

LiviuGeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.11.2005
Am modificat pompa, din pacate problema persista. Totul era initial ok, am pus camera termica pe calorifere, pe masura ce te distantai, scadea temperatura fiecarui calorifer cu 1-2 grade, presupun ca e normal. Se incalzeau toate insa bine, totul ok. Dupa vreo 2-3 ore, pe finalul focului, au inceput sa se raceasca toate, cu exceptia celui mai apropiat de centrala, care se incinsese maxim. Si temperatura afisata la centrala crescuse de la 60 cat sta in mod normal la 70. Dupa vreo jumatate de ora, s-au reincalzit iar toate caloriferele, asa cum trebuie, fara sa fac nimic. Diferenta a fost doar ca nu mai avea flacara focul, ci doar ramasesera taciuni.

#5955
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Fa o poza cit mai clara la ventilul termic de amestec.

Pe bypass ai un fitru Y care este in plus. Indicat ar fi sa-l inlocuiesti cu un robinet.
Pe refularea pompei, ai o supapa de sens cu arc, care este in plus. Indicat ar fi sa o inlocuiesti cu un robinet.
Pe returul casei ai un filtru Y care trebuie desfacut si curatat din cind in cind. Deaia trebuie sa ai robineti de mai sus.

Eu as inlocui si termostatul ala bratara, cu un controler Avansa 110 E ( costa 154 lei la Dedeman)
Eu as fi montat doua pompe si as fi renuntat la termoventil.

La centralele pe lemne nu este bine sa ai robineti cu capete termostatice. Trebuie sa ai tot timpul toate radiatoarele deschise la maxim. Asa ca ar fi bine sa mai dai jos din capetele termostatice si sa lasi doar 2-3 bucati in camerele unde nu stai deloc, dar si acolo sa le ti de la 3 in sus.

Si incearca sa cureti filtrul ala Y

#5956
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

View Postreborn_21, on 03 ianuarie 2023 - 12:07, said:


Eu as fi montat doua pompe si as fi renuntat la termoventil.

De acord cu toate, mai puțin asta.
Eu sunt fan termoventil, vane termostatate, etc...
După părerea mea, fac o treaba net superioară fata de alte variante.


Dar na...  unii fan Volkswagen, alții fan Peugeot.

#5957
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017

View Postreborn_21, on 03 ianuarie 2023 - 12:07, said:


La centralele pe lemne nu este bine sa ai robineti cu capete termostatice. Trebuie sa ai tot timpul toate radiatoarele deschise la maxim. Asa ca ar fi bine sa mai dai jos din capetele termostatice si sa lasi doar 2-3 bucati in camerele unde nu stai deloc, dar si acolo sa le ti de la 3 in sus.


Cu ani în urmă capetele termostatice erau recomandate cu ...căldură.
Este mai sigură și eficientă folosirea termostatului de ambient ?


#5958
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

View PostClio1973, on 04 ianuarie 2023 - 16:48, said:



Cu ani în urmă capetele termostatice erau recomandate cu ...căldură.
Este mai sigură și eficientă folosirea termostatului de ambient ?
Eu le recomand în continuare, cu căldură!
În paralel cu termostatul de ambient.
Ce NU RECOMAND este centrala pe lemne fără puffer.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate