Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#2557
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Din cate imi aduc aminte sunt si versiuni pana la 48 ore sau o saptamana....e o intreaga nebunie...aveam intr-un timp tot felul de scheme si adaptari chiar am vrut sa fac una din caramida in  sistem clopot....si sunt nostalgic si cu parere de rau ca nu am dus ideia pana la capat....
sunt multe ...alte lincuri cu Babafonya..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qGW761pY1ao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobimar, 15 September 2013 - 20:40.


#2558
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View Postshurda, on 15 septembrie 2013 - 19:40, said:

Am riscat eu si am luat un cazan Candle S pt.ca mi-a placut conceptul. Saptamana viitoare il racordez si umplu instalatia. Va voi tine la curent cu ce stie sa faca. O sa incerc sa tin un jurnal.
Am cercetat si eu astazi aceste modele . Astept cu interes sa vii cu informatii suplimentare .
Nu am gasit info despre pret...sunt putin cam sceptic in privinta autonomiei de pana la 30 ore si a super randamentului cu care se lauda producatorii.

#2559
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Depinde de volumul de incarcare si puterea ceruta de instalatia ta ,o dozezi din aer si o lungesti la cate ore se poate...arde doar 10-15maxim 20cm sub acea umbrela de ardere ,mai tare sau mai slab ...nu se aprinde mai mult decat are oxigen din aerul preincalzit ,venit pe acea teava telescopica...

Edited by ciobimar, 15 September 2013 - 21:09.


#2560
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postbog4u, on 15 septembrie 2013 - 20:55, said:

Am cercetat si eu astazi aceste modele . Astept cu interes sa vii cu informatii suplimentare .
Nu am gasit info despre pret...sunt putin cam sceptic in privinta autonomiei de pana la 30 ore si a super randamentului cu care se lauda producatorii.
Vreau sa pun un linc de la rusi, cu discutiile proprietarilor de Stropuva ...cu traducerea google dar nu intra direct ,decat de pe alt topic(tot despre "subiect" in general) ,dar in al doilea mesaj e lincul de care spun ...accesati lincul si va fi tradus cat de cat...poate va faceti o parere daca tot a-ti spus ca va intereseaza....

http://translate.goo.../&biw=1366&bih%

Edited by ciobimar, 16 September 2013 - 17:50.


#2561
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbog4u, on 15 septembrie 2013 - 19:29, said:

Detin o central termica lemne  Mescoli(cazan otel de 20kw) pe care doresc sa o inlocuiesc in aceasta toamna cu un cazan  
de putere mai mare ~30kw deoarece suprafata pe care doresc sa o incalzesc a crescut de la cca 75 mp(P) la cca200-220 mp (P+1+M).
In locul d-tale eu as fi termoizolat mai bine casa toti cei 220 mp ca sa folosesc aceasi  centrala, nu sa maresc cazanul.. Banii preconizati pentru cazanul nou mai bine i-ai fi folosit pentru termoizolarea mai buna.Posted Image

View Postbog4u, on 15 septembrie 2013 - 19:29, said:

Problema principala este materialul din care sa fie confectionata : otel sau fonta ?
Locuiesc in zona rurala unde in perioada de iarna (si nu numai) sunt frecvente intreruperile de energie electrica .
As fi incercat sa realizez circulatia libera macar intre cazan si stocator daca nu se poate pentru toata instalatia din casa si in felul asta nu mai ma gandeam daca este din otel sau fonta.

View Postbog4u, on 15 septembrie 2013 - 19:29, said:

Vechea centrala are 9 ani , a functionat ireprosabil , a rezistat eroic  chiar si cand am uitat pompa neconectata la reteaua electrica
si temperatura in centrala a urcat peste 110 grade . sau cand apa rece din calorifere a ajuns in cazanul fierbinte deoarece energia electrica a revenit dupa 1-2 ore de intrerupere.
E, vezi si d-ta vrei sa o "pensionezi"..Posted Image

View Postbog4u, on 15 septembrie 2013 - 19:29, said:

Nu doresc gazeificare , vreau o centrala nepretentioasa, usor de intretinut si cu o autonomie cat mai mare .
Ca nu dorest gazeificare - ma nedumeresti.. Ca si cum ai spune "nu ma intereseaza sa fiu sanatos".. Eu zic mai intai sa te informezi..
Pe aceasta arie sunt suficiente persoane competente, unele chiar moderatori.. Nu vreau sa supar dar, daca eu as fi moderator nu as tolera promovarea a astfel de pareri..
Din propozitia in care am subliniat reese ca sustii :
-folosirea lemnelor verzi, rezultarea unui consum mai mare de lemne,
- nepasarea fata de defrisarea unor suprafete mai mari de dragul comoditatii, profitand de pretul mic al lemnului.Posted Image
Nu e bine.. scaza-ma inca o data.. dar nu pot ramane indiferent.

#2562
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 30.01.2008

View Postbog4u, on 15 septembrie 2013 - 19:29, said:

Nu doresc gazeificare , vreau o centrala nepretentioasa, usor de intretinut si cu o autonomie cat mai mare .


E o contradictie intre termeni...sau mi se pare ?

#2563
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Gazeificare(aprinderea gazului din lemn) inseamna valorificarea in totaliate a puterii calorice ce o poate da lemnul ...daca dupa ce sa aprins si arde .... pe la 350 de grade se degaja monoxidul de carbon(care nu arde si este foarte toxic...atentie)  dar daca il transformam in dioxid de carbon(prin adaugarea unui atom de oxigen care il va lua  din aerul preincalzit adus deasupra, in bolta focarului)   si avand si temperatura in focar de peste 700*C se va aprinde si va da o putere calorica aproape dubla fata de flacara propriuzisa ,prin arderea lemnului...si nu trebuie softuri complicate pentru asta ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L8eXnLz-kfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobimar, 17 September 2013 - 09:58.


#2564
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

View Postandreilesan, on 17 septembrie 2013 - 09:05, said:

In locul d-tale eu as fi termoizolat mai bine casa toti cei 220 mp ca sa folosesc aceasi  centrala, nu sa maresc cazanul.. Banii preconizati pentru cazanul nou mai bine i-ai fi folosit pentru termoizolarea mai buna.Posted Image


As fi incercat sa realizez circulatia libera macar intre cazan si stocator daca nu se poate pentru toata instalatia din casa si in felul asta nu mai ma gandeam daca este din otel sau fonta.

E, vezi si d-ta vrei sa o "pensionezi"..Posted Image

Ca nu dorest gazeificare - ma nedumeresti.. Ca si cum ai spune "nu ma intereseaza sa fiu sanatos".. Eu zic mai intai sa te informezi..
Pe aceasta arie sunt suficiente persoane competente, unele chiar moderatori.. Nu vreau sa supar dar, daca eu as fi moderator nu as tolera promovarea a astfel de pareri..
Din propozitia in care am subliniat reese ca sustii :
-folosirea lemnelor verzi, rezultarea unui consum mai mare de lemne,
- nepasarea fata de defrisarea unor suprafete mai mari de dragul comoditatii, profitand de pretul mic al lemnului.Posted Image
Nu e bine.. scaza-ma inca o data.. dar nu pot ramane indiferent.
Cel mai indicat ar fi sa nu o iei in nume personal ..poti sa ramai si indiferent daca nu reusesti sa-mi raspunzi strict la intrebari .

Oricum, multumesc  pentru sugestii !
NU domnule , nu folosesc lemne verzi , nu defrisez suparfete mari de le paduri si folosesc doar lemn uscat din padurea aflata in  proprietate , evident in regim silvic exploatata.
Sa inteleg ca trebuie sa renunt la o centrala mai mare pentru a mai pune inca 5, 10 sau 20cm de polistiren la exterior ?Posted Image ...centralala  avand un focar mic ,tot 2-3 ore de autonomie ar avea.
Sunt uimit ca nu ma acuzi si de eutanasierea cainilor sau de efectul de sera, insa nu este timpul pierdut .

NU DORESC centrala pe gazeificare --presupun ca este dreptul meu sa aleg .
-ati calculat cata energie electrica consumati ?...
- ati calculat cate piese inlocuiti la o centrala  pe gazeificare ?
Trageti linie si calculati.....nu la bani ma refer ci la poluarea efectiva(consum producere piese+ energie electrica )


Revin, pentru cei care doresc sa ma ajute cu un raspuns la subiect :
Doresc sugestii : otel  vs fonta si nimic mai mult ...
Multumesc !

#2565
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Ai o falsa dilema .
Ai asa :
- Fonta : focar mic , dimensiuni ciudate lemne  ( poti pica la puterea necesara  si pe 400 sau 500 mm , altfel trebuie sa le tai la 390 sau 580Posted Image )
se curata relativ greu
sensibile la socuri de temperatura , dar mai rezistente la coroziune.
- Otel : se gasesc cazane cu focare mai generoase   / cu dimensiuni  de lemn mai uzuale  ,  interval intre alimentari mai mare .
  In principiu mai ieftine
  Se pot repara mai usor
  Se pot gasi si cu ventilator  - dar vad ca nu agreezi varianta asta .  Poti lua in considerare ca un ventilator de 75 W functioneaza max 2/3 din timpul de functionare al pompei de circulatie.
  Eu daca as fi nevoit sa aleg as cauta un cazan din otel  cu un bucar mai mare , eventual cu ventilator.  Macar ca te scuteste de 2-3 m din inaltimea cosului  si tot merita  sa fie o varianta discutata.
PS : spui ca indiferent de izolatie tot 2-3 ore de autonomie vei avea .....ai si tu partea ta de adevar .

Edited by ggelu, 17 September 2013 - 20:19.


#2566
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Te-ai suparat degeaba pe Andrei, e un om extraordinar si nu a vrut decat sa-ti indrepte atentia spre ceva mai  folositor si mai putin costisitor ...si eu cred ca e mai bine sa bagi banii in izolatie decat sa ei alta fieratanie care peste un timp... nu-ti va mai fi de ajutor.
-de ajutat ...Eu te-as ajuta sa-ti faci un cazan din caramida cu gazeificare ...eu asta mi-am facut si pot spune ca nu vad alta solutie mai buna...numai de bine si sa fim sanatosi...

Edited by ciobimar, 17 September 2013 - 20:29.


#2567
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbog4u, on 17 septembrie 2013 - 19:48, said:

..NU DORESC centrala pe gazeificare --presupun ca este dreptul meu sa aleg .
-ati calculat cata energie electrica consumati ?...
- ati calculat cate piese inlocuiti la o centrala  pe gazeificare ?
Trageti linie si calculati.....nu la bani ma refer ci la poluarea efectiva(consum producere piese+ energie electrica )
De asta am sugerat sa te informezi mai intai.
- Exista cazane cu gazeificare care nu consuma energie electrica deloc!
- Exista agregate cu gazeificare la care nu ai de schimbat nimic timp de 40-50 ani de exploatare.
Insa din pacate sunt prea inferior ca sa poti cobora la nivel meu ca sa ma intelegi.

View Postbog4u, on 17 septembrie 2013 - 19:48, said:

Doresc sugestii : otel  vs fonta si nimic mai mult ...
Din partea mea "nimic mai mult".Posted Image

#2568
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postggelu, on 17 septembrie 2013 - 20:06, said:

- Otel : se gasesc cazane cu focare mai generoase   / cu dimensiuni  de lemn mai uzuale  ,  interval intre alimentari mai mare .

  Se pot gasi si cu ventilator  - dar vad ca nu agreezi varianta asta .  Poti lua in considerare ca un ventilator de 75 W functioneaza max 2/3 din timpul de functionare al pompei de circulatie.
  Eu daca as fi nevoit sa aleg as cauta un cazan din otel  cu un bucar mai mare , eventual cu ventilator.  Macar ca te scuteste de 2-3 m din inaltimea cosului  si tot merita  sa fie o varianta discutata.
Exista centrale cu ventilator fara sa fie cu gazeificare ? Daca DA, imi poti da un exemplu sau mai multe ? :D

#2569
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,452
  • Înscris: 03.11.2009

View Postciobimar, on 17 septembrie 2013 - 20:14, said:

-de ajutat ...Eu te-as ajuta sa-ti faci un cazan din caramida cu gazeificare ...eu asta mi-am facut si pot spune ca nu vad alta solutie mai buna...numai de bine si sa fim sanatosi...
Ciobi, cum reglazi aerului secundar, ai ventilator, ce autonomie are cazanul, dupa cat timp apare gazeificarea?

Cred ca o schita... chiar groso-modo as vrea sa vad la cazanul tau, eventual o fotografie de ansamblu

View Postbog4u, on 17 septembrie 2013 - 19:48, said:

Sa inteleg ca trebuie sa renunt la o centrala mai mare pentru a mai pune inca 5, 10 sau 20cm de polistiren la exterior ?Posted Image ...centralala  avand un focar mic ,tot 2-3 ore de autonomie ar avea.:
Doresc sugestii : otel  vs fonta si nimic mai mult ...
Multumesc !

Otel

Daca izolezi casa mai bine... nu creste autonomia centralei (evident...), in schimb vei pierde caldura din casa in timp mai lung, asta conteaza cu plus la tine in buzunar... si pe termen foarte lung.

Pentru cei 220 mp ar trebui sa refaci niste calcule de necesar de caldura si apoi sa cumperi -eventual- o alta centrala

#2570
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Autonomia centralei o cresti prin izolarea casei daca ai TA si/sau robineti termostatati la calorifere.

#2571
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcosticucu, on 18 septembrie 2013 - 04:46, said:

Ciobi, cum reglazi aerului secundar, ai ventilator, ce autonomie are cazanul, dupa cat timp apare gazeificarea?

Cred ca o schita... chiar groso-modo as vrea sa vad la cazanul tau, eventual o fotografie de ansamblu



Otel

Daca izolezi casa mai bine... nu creste autonomia centralei (evident...), in schimb vei pierde caldura din casa in timp mai lung, asta conteaza cu plus la tine in buzunar... si pe termen foarte lung.

Pentru cei 220 mp ar trebui sa refaci niste calcule de necesar de caldura si apoi sa cumperi -eventual- o alta centrala
http://forum.softped...4#entry13819441

#2572
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 02.02.2007

View PostSYL, on 17 septembrie 2013 - 22:05, said:

Exista centrale cu ventilator fara sa fie cu gazeificare ? Daca DA, imi poti da un exemplu sau mai multe ? Posted Image
Da, cazanele din fonta, turcesti(  Demrad ?!?!?). Un amic are un cazan cu 7 elementi( cred ca 35kw) cazanul are si o minima aotomatizare din fabrica: un termostat comanda ventilatorul, si unul comanda o pompa..

#2573
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 16.06.2006
Salut colegi.
Bate vantul pe aici de o vreme.

Sunt cu casa in constructie si trag acum tare la partea centrala+horn.
Va arat ce am facut. Deocamdata trebuie sa ies cu hornul afara. Intre timp se usuca soba si apoi putem sa-i dam foc.

Focarul e facut din tabla 5mm interior si 3mm exterior, are pereti dubli deci intra returul in el prin partea de jos.
In partea superioara are 3 iesiri verticale la care e conectata reteaua de tevi de Cu.
Reteaua are 6 nivele, iar tiglele din interior fac un canal de fum in 3 etaje.
Fumul coboara pe canalul vertical spate-stanga si urca prin spate-dreapta catre iesirea spre cosul de fum diam 150mm.
In dreptul iesirii este o clapeta culisanta actionata manual care deschide un traseu direct din focar spre iesire pentru ajutor la aprindere.
Pe partea dreapta jos e un orificiu partat pe unde se poate face curatarea.
Focarul e lipit cu chit sigilant  (1000 grade). Restul e lipit/zidit cu pamant galben.

Cosul e din tabla inox 0.8mm, tronsoane 1m, diametru 180mm.
Mantaua e de beton 300x300 cu interior 200x200 cu colturi rotunjite.
Treptele sunt lipite cu adeziv de fai/gre amestecat cu masa de spaclu.
"Centrala" a costat ~2000lei fara manopera socrului-instalator si a tablelor negre (manopera/material) pe care le-a facut cumnatul-sudor.

Cu cosul e alta cheltuiala.
Spatiul de incalzit in momentul actual e ~80mp la parter.
Mansarda ramane doar pod pentru o vreme pana cand se mai aduna bani.

Attached Files


Edited by radurus, 20 September 2013 - 10:12.


#2574
fbatran

fbatran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2005
Salutari la toata lumea.
Am dat o tura prin pagini (asa, mai pe diagonala) dar am gasit f. putin despre cazanele candle, Stropuva sau Aremikas. Nu are nimeni in functiune asa ceva?
Primei  impresii de la cei care au achizitionat acum de curand?
Am gasit Stropuva in Timisoara dar si pretul e cam piperat: pe la 2100 E de 20KW si pe la 2450 de 40! Mi se pare destul de scump. Parca am vazut online pe la 1600 E. Cei care ati luat, la cat ati luat?
Momentan evaluez intre cazanele candle si cele cu gazeificare (Atmos si Astra am primit primit pret si mi s-au parut interesante). La acestea am mai gasi input, dar despre candle, nimic.
Merci pt orice informatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate