Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Scari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#91
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View PostBogdanra, on 5th April 2011, 21:13, said:

Salut!

Vad ca este topicul mort...dar intreb si eu... Plachez scara de beton cu gresie si doresc sa fac o mana curenta simpla... Ceva sfaturi simple legate inclusiv de ceea ce pot gasi prin comert.
Vreau ca mana curenta sa fie din lemn, cred ca asa vreau sa fie si stalpisorii, nu vreau arabescuri si tiganii...

Multumesc frumos


gresia este considerata o pardosela rece si lemnul est considerat ca o pardosela calda.
tu crezi ca merge combinatia celor 2?
tu nu vrei arabescuri sa ti se ofere insa tu insuti iti faci o tiganie.
nu le combina....mai bine iti pui in loc de pardoseala parchet si ramai la balustrada de lemn, ori daca n-ai bani destui iti plachezi treptele si dai lavabila pe contratrepte si ramai tot cu balustrada de lemn.
Macar daca la final ramai cu gresia ca si placare a scarii macar pune o balustrada de inox ori fier forjat....in nici un caz lemn.
nu te supara ptr aciditatea vorbelor, insa este  vorba de ceva care mie mi se pare ca, conteaza foarte mult intr-o casa: scara! :peacefingers:

#92
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Am si eu o problema care se datoreaza indeosebi incapatanarii mele. Din pacate. Desi sfatuit sa imi torn scara din beton odata cu ridicarea casei, am zis ca voi face o scara din lemn ulterior ridicarii casei la rosu. Intre timp casa e ridicata, am ajuns la instalatii, dar... ofertele pentru scari ori nu au fost convingatoare, ori au fost extrem de scumpe (adica mult mai scumpe decat o scara turnata din beton). In acest context, vin cu o rugaminte la voi: ma poate ajuta cineva cu o idee de proiect pentru o structura metalica a unei scari? Care, la gata, va fi cu trepte de lemn, fara contratrepte si cu balustrada si balustrii... metalici ori (preferabil) din lemn. Mentionez ca am contactat cativa "meseriasi" in confectii metalice, care au mai confectionat scari, dupa proiectul clientului. Pentru eventualii si asteptatii binevoitori, iata cateva detalii: inaltimea de la suprafata parterului la cea a etajului (inclusiv placa) finisate = 320 cm; casa scarii este amplasata lateral, avand dimensiunile de 380x210; golul de scara are dimensiunile 110x210; scara va fi cu intoarcere la 180 de grade, spre stanga.

Attached Files



#93
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Revin tot eu cu rugamintea ca, daca cineva este dispus si disponibil, sa arunce o privire pe schita alaturata. Astept critici si, mai ales, sugestii. Multumesc.

Attached Files


Edited by dacis2, 09 May 2011 - 21:50.


#94
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
stiu ca oricine poate cauta si gasi modlee de scari in WWW, dar mie mi se pare link-ul asta foarte interesant

#95
kendy

kendy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2007
Splendide!!

View Postbaldovica, on 9th May 2011, 23:53, said:

stiu ca oricine poate cauta si gasi modlee de scari in WWW, dar mie mi se pare link-ul asta foarte interesant


#96
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Multumesc pentru idei. Numai ca eu nu doream sugestii estetice, ci solutii pentru a repara o neghiobie. Astept aparitia unui arhitect ori structurist providential, care sa imi dea o idee ori o sugestie. Ca sa nu mai zic de o solutie precisa si clara...

#97
Isleman

Isleman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.07.2004

View Postdacis2, on 9th May 2011, 20:50, said:

Revin tot eu cu rugamintea ca, daca cineva este dispus si disponibil, sa arunce o privire pe schita alaturata. Astept critici si, mai ales, sugestii. Multumesc.
Din ce vad eu in schita para a fi o scara balansata .
La fel am avut si eu in proiect si din nefericire multi "mesteri" se dau loviti pentru ca in afara de scari drepte de  beton putini stiu sa calculeze si sa execute o scara de alta forma.
In schita ta spatiul pare foarte asemanator cu al meu asa ca ai putea sa te inspiri din scara care mi-a fost mie executata.
Scara nu are inca mana curenta si treptele sunt de "lucru ". Dupa ce o sa termin cu mizeria  o sa montez niste blaturi pt. trepte  care le gasesti de-a gata facute din stejar masiv pe la magazinele de profil.
Dupa cum vezi structura metalica estefacuta din teava rectangulara . A fost prinsa si in niste conespanduri zdravene plus ceva sudura cu mustatile de la placa.
A fost incercata cu succes de o "balena " la peste 130 de kg si nici macar nu vibreaza  :)
Sper sa iti fie de folos ca si idee.

Attached Files



#98
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Arata chiar interesant scara ta.  Si imi si place. Dar parca as vrea ceva oarecum altfel.

#99
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Nimic, nici un sfatuitor. E destul de urgent. Multumesc.

#100
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
@ Isleman
Si eu am in lucru/plan o scara pe structura metalica, momentan am realizat doar vangul central conform desenului

imi poti cota si mie pe desenele mele, dimensiunile folosite la scara ta, pt elementele de prindere a treptei de vangul central?
eventual si dimensiunile vangului tau si dimensiunea treptei.

Multumesc!

Attached Files



#101
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postclaudiaradu, on 6th April 2011, 09:09, said:

gresia este considerata o pardosela rece si lemnul est considerat ca o pardosela calda.
tu crezi ca merge combinatia celor 2?
tu nu vrei arabescuri sa ti se ofere insa tu insuti iti faci o tiganie.
nu le combina....mai bine iti pui in loc de pardoseala parchet si ramai la balustrada de lemn, ori daca n-ai bani destui iti plachezi treptele si dai lavabila pe contratrepte si ramai tot cu balustrada de lemn.
Macar daca la final ramai cu gresia ca si placare a scarii macar pune o balustrada de inox ori fier forjat....in nici un caz lemn.
nu te supara ptr aciditatea vorbelor, insa este  vorba de ceva care mie mi se pare ca, conteaza foarte mult intr-o casa: scara! :peacefingers:

Multumesc.... Nu stiu, mie mi se pare ca iesit ceva util, dar intr-adevar este doarun provizorat (care stim ca va dura ceva, dar inca nu o folosesc). Gresia gasita este una care imita foarte bine lemnul, daca nu te uiti de aproape nici nu vezi diferenta gresie/parchet. Dij pacate am intrat aici destul de tarziu ca sa vad si solutia cu contra treapta cu lavabila, dar voi tine seama de ea la finalizare: ori balustrada inox ori placare cu lemn pe deasupra...

Din acest punct de vedere cred ca balustrada ar fi cea mai buna idee, nu?

#102
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdacis2, on 12th May 2011, 21:20, said:

Nimic, nici un sfatuitor. E destul de urgent. Multumesc.
Ce anume vrei sa aflii? Din ce vad eu pare putin mai  mica, eu incerc intotdeauna la cele balansate sa obtin un 27cm in jumatate nu 25. In rest ai respectat un lucru mai rar respectat de arhitecti si dorei adica sa fie pasul egal( 25 la tine)... Ce anume vrei sa stii? daca o poti folosi?, da cu siguranta si daca incepi de la varsta asta pana pe la 80 ani cand o sa fie mai greu o sa stii fiecare umbra a scarii asa ca nu vad nici o problema.

deci ce vrei sa stii referitor la scara?

#103
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Pentru Septimiu (si ceilalti membri): ce doream eu era sa stiu daca merita pusa in "opera", data fiind structura casei scarii. Adica, mai precis, am nevoie sa stiu daca merita pusa in practica aceasta idee. Cu precizarea suplimentara ca scara va fi fara contratreapta si ca va avea latimea treptelor de 28 cm, adica inca 3 cm "suprapunerea" treptelor. (Sorry, nu prea cunosc termenii). In alta ordine de idei, am ajuns la o varinta "updatata", in cazul careia am incercat sa am cat mai multe trepte identice. In imaginea atasata aveti ce mi-a iesit. Acum astept parerea voastra: e mai buna varianta asta, de aici, ori cea de mai sus?

PS  Multumesc meseriasilor pentru rabdarea de a lua in seama si de a raspunde unui perfect profan. Care, sincer, abia asteapta sa revina la starea initiala, cand habar n-avea de nimic din constructii. Si nici despre... Multumesc inca o data.

Attached Files


Edited by dacis2, 12 May 2011 - 21:56.


#104
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
e varinta pe care o prefer si eu , adica cat mai multe trepete drepte si balansatul doar pe zona unde se afla podestul la cele clasice.

Edited by septimiu80, 13 May 2011 - 07:01.


#105
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postdacis2, on 12th May 2011, 21:54, said:

Pentru Septimiu (si ceilalti membri): ce doream eu era sa stiu daca merita pusa in "opera", data fiind structura casei scarii. Adica, mai precis, am nevoie sa stiu daca merita pusa in practica aceasta idee. Cu precizarea suplimentara ca scara va fi fara contratreapta si ca va avea latimea treptelor de 28 cm, adica inca 3 cm "suprapunerea" treptelor. (Sorry, nu prea cunosc termenii). In alta ordine de idei, am ajuns la o varinta "updatata", in cazul careia am incercat sa am cat mai multe trepte identice. In imaginea atasata aveti ce mi-a iesit. Acum astept parerea voastra: e mai buna varianta asta, de aici, ori cea de mai sus?

PS  Multumesc meseriasilor pentru rabdarea de a lua in seama si de a raspunde unui perfect profan. Care, sincer, abia asteapta sa revina la starea initiala, cand habar n-avea de nimic din constructii. Si nici despre... Multumesc inca o data.
varianta asta e mult mai buna mai eficienta mai practica.cealalta ar fi fost buna doar daca ai fi avut de umplit un spatiu mult mai larg de ex o casa a liftului  fara lift,cum se mai intampla la unii.pentru partile drepte poti folosi vang prins pe zid cat si vang central.in zona de balansare vei avea nevoie de ceva stalpi, 3 sau patru,depinde cat de larg este arcul de intoarcere.

#106
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postdacis2, on 12th May 2011, 22:54, said:

...am nevoie sa stiu daca merita pusa in practica aceasta idee.
...
Cu precizarea suplimentara ca scara va fi fara contratreapta  :huh: si ca va avea latimea treptelor de 28 cm, adica inca 3 cm "suprapunerea" treptelor...

nu mai sta pe gânduri și fă una din beton!  :OK:  va ieși o scară deosebit de frumoasă, dar cu multă bătaie de cap. nu deznădăjdui, rezultatul va merita!  chiar dacă ești la instalații, se poate executa f bine. aruncă la coș celelalte idei cu scara pe structură metalică, lemn...
aceleași, dar același încăpâtânări am avut și eu și era să mă aleg cu o scară metalică. dacă există cine n-are bătrâni să-și cumpere, la mine s-a aplicat cine are...să-i pupe.  ;)

pe hârtie...nimic de spus: arată bine. dar este depaaaarte de realitate! treptele nu vor ieși la fel decât sub aspectul cotelor de treaptă/contratreaptă. simetrice vor fi doar primele 2-3trepte, și ultimele 2-3.
la momentul execuției, dacă ai posibilitatea să fixezi niște mustăți în stâlpii pe lângă care balansează această scară, poți să nu-ți mai faici griji c-ar avea nevoie ea (scara), de proprii stâlpi de susținere.

dacă dorești să vezi cum arată una similară gata finisată, te aștept pe la mine.  :proud:

Edited by euribiontuL, 13 May 2011 - 22:46.


#107
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PosteuribiontuL, on 13th May 2011, 23:18, said:

dacă dorești să vezi cum arată una similară gata finisată, te aștept pe la mine.  :proud:
Jurnal am cautat, dar n-am gasit. Iar de venit "in persoana" e mai greu: luandu-ma dupa avatarul tau, ne despart vreo trei grade latitudine...

Acuma mai serios: chiar se pot turna scari de beton dupa ce este casa facuta la rosu?

#108
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postdacis2, on 14th May 2011, 07:33, said:

Jurnal am cautat, dar n-am gasit. Iar de venit "in persoana" e mai greu: luandu-ma dupa avatarul tau, ne despart vreo trei grade latitudine...

Acuma mai serios: chiar se pot turna scari de beton dupa ce este casa facuta la rosu?
jurnalul meu? n-am! am în schimb poze de pe toată perioada execuției. și cu scara, bineînțeles. și uite așa, rezolvăm într-un fel convenabil și treaba cu venitul în persoană.
dar, dacă-ți vor spune și alții, de meserie, că această scară este perfect realizabilă? de câte opinii ai nevie ca să te convingi?

pt constructori, execuția unei scări balansate este un motiv în+ să-și bată cuie în talpă. cât s-ar chinui cu execuția scării, ar termina de zidit un etaj întreg+cofrat integral stâlpii. deci, nu rentează pt ei. așa că, de ce să se complice? vor încerca pe toate căile posibile să te determine să renunți la ea. chiar îți vor recomanda pe cineva care le face, dar pe structură metalică. că e târziu, că deja pereții sunt zidiți...blablabla...

ești la faza de roșu? optim pt jucat fotbal...și pt cofrat scări.  :OK: foarte serios.
primul lucru pe care tb să-l faci este să-i asiguri o fundație. dacă te încălzește cu ceva, află că și eu am făcut la fel. :thumbup:  pt asta, tb să spargi radierul. va fi destul de dificil și vei încinge mai multe rotopercutoare. apoi trebuie scobit o gaură în umplutură. apoi tb s-o armezi.
a 2a treabă, să vezi ce posibilități de prindere ai în planșeul de la nivel. poți folosi ancore chimice pt fixarea mustăților de prindere.
apoi cofratul, este cea mai migăloasă etapă, de care, dacă treci cu bine, poți spune că scara este 50% gata.
apoi sunt detalii: armat (grijă să te conectezi de stâlpii pe lângă care balansează scara), turnat...

și acum, opinii de încurajare și convingere...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate