Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Frauda pe YM/hi5 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Salut. Am si eu o problema mai ciudata si cam des intalnita care aparent pare o prostie, dar as avea nevoie de niste idei. O colega a mea se pare ca are ceva dusmani care se razbuna pe el. In ce sens se razbuna...ea are un id de messenger de genul oantza_....  si a aparut un id nou cu gaoaza_.... deci difera acel cuvant. Aceasta persoana a dat add la prietenii colegei mele, deci o cunoaste daca stie ce prieteni are, si-a batut joc de ei, etc...s-a dat drept ea.. Astazi vad ca a facut  un profil de hi5 pe care a uploadat poze cu acea colega a mea, poze modificate de ei, facute in batjocura. Aceasta colega este disperata ca se face de ras la toate cunostintele...etc. Va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie daca se poate face ceva impotriva acestor persoane sau macar cum pot afla cine sunt...Eventual sa le aflu cumva adresa ip sau email si sa aflu cine se tine de sotii...  Imi cer scuze daca am gersit cumva categoria sau daca v-am deranjat cu ceva dar nu prea postez pe aici! Va multumesc anticipat!

#2
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Pai judecatoriile sunt pline de cazuri grave, astea sunt pentru gradinita.

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
In principiu cred ca sunt indeplinite conditiile pentru defaimare, poate ne ajuta un coleg pe penal. Sa mearga prietena ta la politie sa depuna plangere, o mai regleaza ei la sectie. O sa se linisteasca respectivii, ai sa vezi. Da-ne, Doamne, avocati de penal pe forum  :worthy:

#4
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
asta nu tine de cazuri penale :D

faci asa, intri pe profilele respective, adaugi in lista persoana respectiva si te dai drept fata...din una in alta il duci cu vorba (e baiat mai mult ca sigur) si ii propui sa va intalniti la o cafea, suc, whatever ca trebuie sa ii arati ceva, gasesti tu o chestie...si il astepti cu inca o fata la una din mese si tu cu inca doi prieteni la o masa alaturata (ca sa il depistezi, asta daca nu ii ceri o poza in prealabil) si dupa aia cred ca stii ce urmeaza :D

as simple as that.

nu uita, el de fapt e colega ta respectiva, vorbeste cu el ca si cum ai fi o alta colega.

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ai dreptate, potrivit noului cod penal se merge direct pe daune morale. Pe vechiul cod se pedepsea cu inchisoare de pana la 5 ani, pentru cultura generala a cui este interesat. Articolul 170 (cred) definea calomnia drept raspindirea cu buna-stiinta a unor scorniri mincinoase ce defaimeaza o alta persoana. Dupa parerea mea nu este ok ca l-au scos, cu-atat mai mult 311-le privind denuntarea calomnioasa. Frau liber hartuirilor.

Angel - te-ai bazat pe ceva cand m-ai contrazis? Noul cod penal este relativ... nou; lumea nu prea se exprima in termeni de "ah, aia nu tine de penal" ci mai degraba "ah, aia nu MAI tine de penal". Documenteaza-te inainte sa postezi aici, mai ales ca este o arie profesionala. Cu atat mai mult nu-si au rostul sfaturile tip Sherlock Holmes combinat cu Catalin Smarandescu, omul cred ca avea nevoie de sfaturi juridice nu de un plan sa-si dea intalniri prin cafenele sa faca show, sa intre in alte belele.

#6
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
In concluzie nu prea e nimic de facut... Ea banuieste ca este o fata care nu o sufera pe ea, care este dusman al ei.. Stiti voi cum sunt fetele astea...mai ales minorele. :wacko: Daca ea e rockeritza se cearta cu manelistele si tot asa  :lol:  Nici nu ma mai complic. Nu i-am facut eu dusmani. Sa-si rezolve singura problemele .

Va multumesc la toti pentru raspunsuri!

#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postangel, on Feb 20 2008, 00:36, said:

asta nu tine de cazuri penale :D

faci asa, intri pe profilele respective, adaugi in lista persoana respectiva si te dai drept fata...din una in alta il duci cu vorba (e baiat mai mult ca sigur) si ii propui sa va intalniti la o cafea, suc, whatever ca trebuie sa ii arati ceva, gasesti tu o chestie...si il astepti cu inca o fata la una din mese si tu cu inca doi prieteni la o masa alaturata (ca sa il depistezi, asta daca nu ii ceri o poza in prealabil) si dupa aia cred ca stii ce urmeaza :D

as simple as that.

nu uita, el de fapt e colega ta respectiva, vorbeste cu el ca si cum ai fi o alta colega.

ATENTIONARE : deoarece ne aflam pe aria de juridic va rog ca raspunsurile/ solutiile sa fie  in limita legii , nu modalitati razboinice de rezolvare aflate la limita penalului.
Multumesc.

Edited by solitudes, 20 February 2008 - 10:24.


#8
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
ok, ok....insa nu vad ce ar fi putut face pe cale legala. nu am contrazis pe nimeni insa mi se pare mai rapida solutia care am zis-o, sincer....depunea o plangere dar din pacate nu avem mijloacele necesare sau puterea necesara pentru a face ceva in cazul dat mai sus, ar fi trebuit sa ceara ip-uri de la HI5 si de la yahoo care IP-uri puteau fi din 3 sali de net diferite, credeti ca ar fi rezolvat ceva cu plangere la politie ? eu sunt de parere ca nu. chiar daca s-ar fi miscat politia sa faca ceva in privinta asta, de obicei aceste cazuri dureaza mult, si nu e usor nici pentru persoana respectiva.

uneori legea trebuie sa o faci cu mana ta. nu orice problema are o rezolvare pe cale legala. si nu sunt total pe dinafara in ceea ce priveste legile si codul penal, stiu si eu ce zice in cazuri de genul asta.

si nu m-am referit neaparat la bataia personajului, ci mai mult o vizita pana la politie cu el cu tot sau o discutie mai serioasa...

Edited by angel, 20 February 2008 - 12:29.


#9
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Hai sa fim seriosi. prietena ta a vrut sa-si faca reclama, a primit reclama. Pe cale legala nu ai ce sa faci. Sa-i fie invatatura de minte!

#10
kattalan

kattalan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.02.2008

View Postmafiott92, on Feb 19 2008, 22:48, said:

Salut. Am si eu o problema mai ciudata si cam des intalnita care aparent pare o prostie, dar as avea nevoie de niste idei. O colega a mea se pare ca are ceva dusmani care se razbuna pe el. In ce sens se razbuna...ea are un id de messenger de genul oantza_....  si a aparut un id nou cu gaoaza_.... deci difera acel cuvant. Aceasta persoana a dat add la prietenii colegei mele, deci o cunoaste daca stie ce prieteni are, si-a batut joc de ei, etc...s-a dat drept ea.. Astazi vad ca a facut  un profil de hi5 pe care a uploadat poze cu acea colega a mea, poze modificate de ei, facute in batjocura. Aceasta colega este disperata ca se face de ras la toate cunostintele...etc. Va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie daca se poate face ceva impotriva acestor persoane sau macar cum pot afla cine sunt...Eventual sa le aflu cumva adresa ip sau email si sa aflu cine se tine de sotii...  Imi cer scuze daca am gersit cumva categoria sau daca v-am deranjat cu ceva dar nu prea postez pe aici! Va multumesc anticipat!
Solutie exista. Depui plangere la politie pentru art.205 Cod penal(insulta)  si ei vor proceda cum zice angel.

angel Posted Feb 20 2008, 12:20
  ok, ok....insa nu vad ce ar fi putut face pe cale legala. nu am contrazis pe nimeni insa mi se pare mai rapida solutia care am zis-o, sincer....depunea o plangere dar din pacate nu avem mijloacele necesare sau puterea necesara pentru a face ceva in cazul dat mai sus, ar fi trebuit sa ceara ip-uri de la HI5 si de la yahoo care IP-uri puteau fi din 3 sali de net diferite, credeti ca ar fi rezolvat ceva cu plangere la politie ? eu sunt de parere ca nu. chiar daca s-ar fi miscat politia sa faca ceva in privinta asta, de obicei aceste cazuri dureaza mult, si nu e usor nici pentru persoana respectiva.

uneori legea trebuie sa o faci cu mana ta. nu orice problema are o rezolvare pe cale legala. si nu sunt total pe dinafara in ceea ce priveste legile si codul penal, stiu si eu ce zice in cazuri de genul asta.

si nu m-am referit neaparat la bataia personajului, ci mai mult o vizita pana la politie cu el cu tot sau o discutie mai serioasa...

#11
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
kattalan - art 205 a fost abrogat, te rog documenteaza-te inainte sa postezi.

#12
baba_babone

baba_babone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.10.2006

View Posttchoara, on Feb 24 2008, 23:15, said:

kattalan - art 205 a fost abrogat, te rog documenteaza-te inainte sa postezi.
Îmi pare rău că te corectez  dar ți-a scăpat și ție... :)
Pi ia sî videm: articolele 205, 206 și 207 din Codul penal au fost abrogate prin art. I pct. 56 din Legea 278/2006 însă,  Curtea Constituțională, prin decizia nr. 62/2007 (dată pe judecarea unei excepții..., vezi M.Of., Partea I, nr. 104/12.02.2007), a constatat că dispozițiile art. I pct. 56 din menționata lege - partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 și 207 din Codul penal - sunt neconstituționale. Efectele acestei decizii sunt totuși discutabile. În caz că se arată cineva interesat de discuția pe acest domeniu, strict tehnic juridic, voi deschide un topic separat.

View Posttchoara, on Feb 20 2008, 00:04, said:

...... Da-ne, Doamne, avocati de penal pe forum :worthy:
Nu face pe niznaiul ! Am observat că te pricepi destul de bine! Dacă ceilalți care se mai pricep nu oferă soluții corecte atunci voi interveni... Nu însă nu pentru chestiuni minore (cum este cea expusă în prezentul topic)
Bye!

Edited by baba_babone, 29 February 2008 - 17:04.


#13
kattalan

kattalan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.02.2008

View Postbaba_babone, on Feb 29 2008, 16:50, said:

Îmi pare rău că te corectez  dar ți-a scăpat și ție... :)
Pi ia sî videm: articolele 205, 206 și 207 din Codul penal au fost abrogate prin art. I pct. 56 din Legea 278/2006 însă,  Curtea Constituțională, prin decizia nr. 62/2007 (dată pe judecarea unei excepții..., vezi M.Of., Partea I, nr. 104/12.02.2007), a constatat că dispozițiile art. I pct. 56 din menționata lege - partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 și 207 din Codul penal - sunt neconstituționale. Efectele acestei decizii sunt totuși discutabile. În caz că se arată cineva interesat de discuția pe acest domeniu, strict tehnic juridic, voi deschide un topic separat.


Nu face pe niznaiul ! Am observat că te pricepi destul de bine! Dacă ceilalți care se mai pricep nu oferă soluții corecte atunci voi interveni... Nu însă nu pentru chestiuni minore (cum este cea expusă în prezentul topic)
Bye!
   Multumesc pentru completari.Sunt de ajuns.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
parca si vad politaiu roman cerind aipiuri la yahoo

- heleu, ai em comisar moldovan from romania, ai uant to nou za ai pi for gaoaza bicoz zat parsan is calomneiting anozer person
- ok, here it is
- senchiu very maci
- you too, bye
- bai bai

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate