Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

CFM Constanța.

- - - - -
  • Please log in to reply
1799 replies to this topic

#91
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Multumim mult.

#92
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Salutari si celor de pe Litoral. Proiectul vechi eurodance a prins bine. Pacat ca se modifica acum orice radio. Succes.

#93
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Salutari si tie. Formatul s-a schimbat pentru ca radioul are acum un alt patronat cu alta viziune, care printre altele mai vrea sa faca si niste bani, ca orice patron pana la urma, iar un format dance si eurodance nu prea are succes la baietii cu bani (afaceri profitabile)... daca intelegi unde bat :)

Edited by SebyD, 05 April 2012 - 15:31.


#94
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Am priceput, le doresc succes baietilor de pe CFm si un nou format muzical de succes.

#95
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Multumim :)

#96
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Mai nou pe CFM se retransmite emisiunea Ora21,de pe LitoralTV. :peacefingers:

#97
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Intr-adevar. De luni pana joi se intampla asta.

#98
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012

 SebyD, on 7th April 2012, 12:44, said:

Intr-adevar. De luni pana joi se intampla asta.
Muzica de club mixata cu talkshow-uri,cam la extreme acest post. :w00t:

#99
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Se potriveste, pare a fi ceva mai deosebit.

#100
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

 necolae, on 7th April 2012, 14:04, said:

Muzica de club mixata cu talkshow-uri,cam la extreme acest post. :w00t:
Nu mai e de mult cu muzica de club C FM-ul. E format CHR de un an si ceva, iar din decembrie 2011 face parte din trustul Litoral TV. Are stiri, interventii cu reporteri, hituri din 80 pana azi, etc. Muzica dance mai ruleaza numai noaptea dupa ora 23:00.
Baga o ureche pe stream-ul online ca sa intelegi despre ce e vorba.

Edited by SebyD, 07 April 2012 - 14:22.


#101
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Si cum spuneam la NRT, ce e bun tine putin.

#102
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Din pacate, zona asta Balcanica nu e pregatita sa faca bani din radiouri cu muzica dance si house. Ca sa supravietuiesti pe piata, trebuie sa te conformezi cererii. Ca sa tii un radio cu muzica strict dance si house (pentru ca e o cheltuiala destul de mare ca sa tii NUMAI o statie locala) trebuie sa ai prea multi bani cu care sa nu ai ce face si sa fii un mare iubitor de radio si muzica dance. Cum asa ceva nu prea exista pe la noi, fiecare trebuie sa se adapteze ca sa nu moara. Cheltuielile unui radio sunt mari. Incepand de la chirii pe spatii (studio si emitator, pentru ca de regula sunt 2 locatii diferite), licente (ANCOM), drepturi de autor (UCMR-ADA, UPFR, AIAREX), salarii, curent consumat (studio + emitator), etc, pana la campanii, premii, promovari si asa mai departe, iar banii astia trebuie sa vina de undeva.

Nu prea exista in Romania patroni care sa isi doreasca sa faca reclama la un radio cu muzica house, din cauza unor prejudecati balcanice. S-au schimbat nationale cu formatul asta, d-apoi locale...

Edited by SebyD, 07 April 2012 - 14:56.


#103
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Sebastian sa sti ca ai dreptate! Sunt atatia care vor dupa lungi incercari de dance sa mai acorde o sansa la muzica amestecata. Ideea este ca interventiile sunt facute uneori cu cap, gen europa, profm, sau fara cap cum e pe Valcea1, radio unu, radio semnal. De aceea merge prost apraope orice radio. Multi cred ca sunt buni pe microfon, promitatori dar de unde, mai mult incurca decat sa faca o interventie. In drivetime se simt.

Apropos, ai vazut proiectul de la N-JOY ca are peste 60% muzica romaneasca, sa incepem si cu nationalul bulgarilor, acela sub 8% romaneasca nu discuta. Deci cam peste tot se aud muzicile noastre, si plus ca nationalele difera fara de formatul de odinioara.
Situatia asta ii impinge la modificarile acestea extreme.

Edited by Vodafen, 07 April 2012 - 15:00.


#104
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Stiu ce spui. La noi nu s-a pus problema de asa ceva, pentru ca altfel nu mai era un radio ascultat. Dovada faptul ca dam un miel de paste si facem inscrieri de 6 ori pe zi cate 10 minute si de joi pana ieri dupa amiaza erau inscrise 80 de persoane. Plus ca umbland prin oras o sa auzi radioul in multe locatii, taxi-uri, masini, etc.
Ideea e ca daca te duci la un patron sa faci bani (a se citi sa atragi reclama) cu un radio de genul asta, iti spun eu de ce ne loveam... o replica ce suna cam asa: "Pai radioul asta e radio de pusti care nu stiu decat cluburi... discoteca cu antena. Eu am nevoie de un radio ascultat de oameni de peste 27 de ani, care imi sunt potentiali clienti". Asta tot incerc sa spun, cand vorbesc de prejudecati balcanice.
De cand am schimbat formatul, audienta s-a schimbat, media de varsta este de aprox. 26 - 30 de ani, iar asta ne ajuta sa atragem reclama si implicit bani cu care sa supravietuim.

Edited by SebyD, 07 April 2012 - 15:03.


#105
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Pai da din ce intalnesti la pas asta reiese, ca sa aiba prfit normal ca mai trebuie si un concurs. Patronatul nu prea le canta in struna radiourilor, benzinariile sunt cu cd-urile proprii, market music la ei, dragon info, etc. Majoritatea ascultaretilor de muzica house sunt mult mai tineri decat oamenii care sunt cu gusturi poliglot, asta in primul rand ca idee.
Uite un exemplu cu seria de autorelansari. Radio Unu a avut enspemii de probe, ca acelea nu se puteau numi emisiuni si dj. Niciunul na rezistat cu mama imaginatiei si experientei care si-o arata. Noi chiar ne amuzam cand ii prindeam pe stiri. In linii mari normal ca acest radio a ajuns un radio de facut glume gen Yervan, sau radioul lui Strul.

Edited by Vodafen, 07 April 2012 - 15:36.


#106
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La benzinaria OMV de la intrarea pe autostrada la Pitesti din 2005 si pana acum 1-2 ani numai radio auzeam in difuzoarele lor, ori Kiss, ori 21, ori Pro. Acum nu mai stiu ca n-am mai trecut pe acolo.

Edited by Neaceasca85, 08 April 2012 - 01:22.


#107
Vodafen

Vodafen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 05.04.2012
Unele benzinarii cum de altfel cred ca o stim pe cea de la Alexandria difuzeaza radiouri dar interventiile lor apeleaza la  ce se poate numii "benzinarie cd music" pentru ca o aud mai mereutz.
In market rar se difuzeaza kiss si zu, insa cand vine vorba de promotii ori interventii dese, se apeleaza la chestia lor numita "market musik".

Edited by Vodafen, 08 April 2012 - 11:20.


#108
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Metro n-am auzit niciodata radio, numai Hypermarket CD Music intrerupta din cand in cand de "Un angajat de nu stiu care la bancul de probe va rog".  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate