Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cuburi de gheatza perfect transparente

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Am vazut ca sunt automate care fac astfel de cubuletze de gheatza transparente ...
Am incercat si eu, am luat apa, am fiert-o, am pus-o intr-un mini castronash mic mic, am pus-o la congelator .. .. tot avea impuritati , am luat apa distilata, am fiert-o ma celasi procedeu .. nimic ...
Vazusem la myth busters la un moment dat ca faceau unii pentru bucati gigante de gheatza, intr-un vas invartea continuu apa la temperatura negativa astfel incat pe margine sa inghetze iar impuritatzile sa se adune in mijloc; Cand ramanea lichid doar in centru, aruncau continutul, topeau, si o luau de la capat .. dupa cateva etape apa ramasa era "pura" si inghetzata devenea transaprenta ...

Asa fac si acele aparate? Deci eu nu pot, acasa, sa scot gheatza transaprenta ? Nu exista vreo alta varianta ?

#2
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007
Este aparat special pt asa ceva, toate localurile selecte sunt dotate cu asa ceva.

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
simplu...puritate din 2h si-un o...

ca aparate pentru gheata "transaprenta" nu cred sa renteze vre-unul pentru home use

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
ahh... era cat p-aci sa fac un h2o, dar mi-a scapat un h ... :P
Nu e vorba ca as vrea sa-mi cumpar sau asa ceva... dar m-ar fi interesat procesul ... Cum functioneaza acele aparate? Chiar nu pot sa-mi fac si eu acasa sa vad daca iese ? :P

#5
bgdftw

bgdftw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 21.06.2004
Acasa nu prea ai cum, sunt frigidere speciale care fac asta. Ai putea sa incerci cu apa distilata intr-un frigider normal dar ai grija ca lichidul trebuie lasat o perioada foarte lunga in frigider. Nu e nimic testat, dar merita incercat daca chiar esti pasionat :)

#6
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Fierbi apa, o treci in alt vas, o lasi sa se raceasca si o dai la gheata. Ar trebui sa mearga.

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
A incercat asta si zice ca nu a mers. Vezi primul post. Chestia cu fiertul apei o stiam si eu... dar nu am incercat. Pentru mine au acelasi efect si cele cu "impuritati" in ele. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate