Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

camera video - NTSC v PAL

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
enacheedi

enacheedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 21.03.2007
OK .. va multumesc inca o data !

Si va spun sincer ca am ascultat parerea voastra .. motiv ptr, care ieri 18.02... am fost la Sony si am cumparat camera DCR-SR290E cu 2.700 Lei
Este PAL .. bineinteles ... si sunt destul de multumit de imagine ... (nu foarte)

So ... pot spune ca am mai invatat ceva ! NU ?

Topicul poate continua !

#20
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
BRAVOOOOO

Daca era NTSC erai si mai nemultumit de imagine

Succes

#21
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
atata timp cat esti in Europa  pal - buna alegere:)

#22
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
Am gasit si eu o camera video in SUA, se numeste Panasonic HDC-TM900, unde pretul e de 989USD/2.928RON. Am ocazia sa o cumpar la banii acestia, insa sunt putin indecis si mi-e teama referitor la compatibilitatea ei cu standardul PAL EU.

Pe Amazon UK costa 769GBP/3680RON, in timp ce pe Amazon Germania costa 1000EUR/4240RON. La noi, surpriza, costa de la 4700RON in sus, ca asa suntem noi romanii, o natie mai speciala... :deadtongue:

Imi poate spune cineva ce dificultati as putea intampina dpdv tehnic/compatibilitate, in cazul in care o cumpar din SUA? Din ce stiu eu, semnalul NTSC al modelului american se aplica doar partii analog. Facand inregistrarea in mediul digital pe memoria flash interna, as putea avea probleme in vreo situatie PAL in Romania?

Situatia in care o folosesc eu e urmatoarea:

-inregistrare normala pe memoria SD/interna Flash
-transfer date pe USB si prelucrare pe iMovie (Mac) sau Adobe Premiere
-in cazul in care o voi conecta la un LCD/Plasma TV, voi folosi conectorul HDMI

Edited by andma83, 21 June 2011 - 13:20.


#23
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postandma83, on 21st June 2011, 21:18, said:

Am gasit si eu o camera video in SUA, se numeste Panasonic HDC-TM900, unde pretul e de 989USD/2.928RON. Am ocazia sa o cumpar la banii acestia, insa sunt putin indecis si mi-e teama referitor la compatibilitatea ei cu standardul PAL EU.

Pe bh pana in 18 iunie costa 889$, pret la care am cumparat-o eu.
Daca TV stie NTSC n-o sa ai probleme cu ea. In rest doar chestii subiective tehnice care pentru ochi neformati n-o sa conteze asa mult. Asta daca nu vrei s-o vinzi ca cica nimeni nu cumpara camera NTSC in Romania!
Neaparat acumulator rezerva si adaptor pentru prize SUA-EU.
Mie mi-a iesit totul la 972$, 0 transport, 0 taxe suplimentare.  :P Vine la gatul cuiva!

Edited by sydneyaus2005, 21 June 2011 - 14:55.


#24
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
@sydneyaus2005:
Ai primit-o cumva in Romania, sau urmeaza sa o primesti? Mi-ai putea face un hands-on/mica introducere la ea? Am citit si ceva review-uri, e foarte laudata si se pare ca e peste modelul de anul trecut, TM700. Am mai gasit si topicul cu "Sfat achizitie camera 2009-2010...", unde sunt forumisti ce lauda acest model.

Cu siguranta LCD-TV-ul din dotare stie si NTSC... dar intrebarea e: pe ce intrare se conecteaza, pt. a functiona pe NTSC? Am intrare semnal cu o mufa RCA galbena si mai am inca una cu 3 conectori RCA (rosu, albastru, verde). Nu o sa stau sa caut cum ii zice fiecarui tip de intrare in parte, ci vreau sa stiu ce dificultati as putea avea din cauza standardului NTSC. Presupun ca la HDMI nu exista notiunea de PAL/NTSC... ci doar la video analog.

Parca era si varianta PAL de vanzare pe BHphoto, pentru alti 250USD in plus... merita?

LE: incarcatorul e cu sursa in comutatie si merge pe plaja 100-240V? Spuneai si de un acumulator suplimentar... cred ca e o idee buna.
Si eu am ocazia sa o iau tot la banii astia, fara alte taxe...:D

Edited by andma83, 21 June 2011 - 15:01.


#25
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postandma83, on 21st June 2011, 23:00, said:

@sydneyaus2005:
Ai primit-o cumva in Romania, sau urmeaza sa o primesti? Mi-ai putea face un hands-on/mica introducere la ea? Am citit si ceva review-uri, e foarte laudata si se pare ca e peste modelul de anul trecut, TM700. Am mai gasit si topicul cu "Sfat achizitie camera 2009-2010...", unde sunt forumisti ce lauda acest model.

Cu siguranta LCD-TV-ul din dotare stie si NTSC... dar intrebarea e: pe ce intrare se conecteaza, pt. a functiona pe NTSC? Am intrare semnal cu o mufa RCA galbena si mai am inca una cu 3 conectori RCA (rosu, albastru, verde). Nu o sa stau sa caut cum ii zice fiecarui tip de intrare in parte, ci vreau sa stiu ce dificultati as putea avea din cauza standardului NTSC. Presupun ca la HDMI nu exista notiunea de PAL/NTSC... ci doar la video analog.

Parca era si varianta PAL de vanzare pe BHphoto, pentru alti 250USD in plus... merita?

LE: incarcatorul e cu sursa in comutatie si merge pe plaja 100-240V? Spuneai si de un acumulator suplimentar... cred ca e o idee buna.
Si eu am ocazia sa o iau tot la banii astia, fara alte taxe...:D

PAL cu + 350$ (asa era in cazul meu) am luat decizia ca nu merita in plus.
N-o s-o vand, imi merge LCD si nici nu cred ca o sa editez filmele prea mult avand in vedere si ce pc am. Camera e pentru concedii si nu pentru NBC sau filme pentru altii. Si daca nu le merge NTSC problema lor.
Pe 30 iulie o primesc dar nu cred ca o sa fiu in stare prea curand sa fac un mini review pentru ea.

1x HDMI C (Mini)
1x USB 2.0
1x A/V

Merge si la 230V. Doar ii trebuie adaptor de priza pe care il gasesti si aici totusi.

Edited by sydneyaus2005, 21 June 2011 - 15:55.


#26
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

View Postandma83, on 21st June 2011, 15:00, said:

Presupun ca la HDMI nu exista notiunea de PAL/NTSC... ci doar la video analog.
ai presupus corect.

in cazu' in care conectezi camera pe hdmi in tv, ai 2 variabile: in ce format ai tras si ce tv ai (HD ready sau HD ready 1080p). ultimu' stie toate formatele.
http://en.wikipedia.org/wiki/HD_ready
sau
http://www.digitaleu...ndex.php?id=731

#27
sfedu

sfedu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.02.2011
Salutare as vrea si eu sa cumpar o camera din sua ntsc,pe care s-o folosesc la nbc(5-7 nunti pe an),dar destul de rar,este vorba de panasonic ag hmc40,spuneti-mi va rog daca am sa am probleme in conditiile in care am sa fac captura,editare si formatul final ntsc,pe langa calitatea putin mai slaba(de care am  citit in posturile anterioare) ma pot lovi si de alte probleme?multumesc mult.

Edited by sfedu, 04 July 2011 - 18:02.


#28
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu te intreb oare se merita sa dai mai putin pe camera si sa pierzi timp mai mult pe editari si aleea cu avantajele/deavantajele propii ( mai ales daca esti un novice si nu prea le ai cu setarile softului de editat , fiindca si astea sunt mai simple sau/si mai complexe in functii ) ?
Dupa cum ai citit mai sus pe conexiuna hdmi nu ar fii prb. , insa pe iesiriile analogice.............

#29
sfedu

sfedu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.02.2011

View Postlupull, on 4th July 2011, 20:31, said:

Eu te intreb oare se merita sa dai mai putin pe camera si sa pierzi timp mai mult pe editari si aleea cu avantajele/deavantajele propii ( mai ales daca esti un novice si nu prea le ai cu setarile softului de editat , fiindca si astea sunt mai simple sau/si mai complexe in functii ) ?
Dupa cum ai citit mai sus pe conexiuna hdmi nu ar fii prb. , insa pe iesiriile analogice.............

Am luat in considerare varianta asta deoarece costurile care implica o camera pal(2500-300euro) vor fi amortizate greu tinand cont de faptul ca nu voi avea multe filmari(e ceva intre o pasiune si o sursa de venit) si mar interesa daca in toate etapele de la captura pana la finalizare las ntsc ar putea aparea probleme;ca soft folosesc pinnacle care,din cate amvazut, nu are setari complexe.

#30
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

View Postsfedu, on 4th July 2011, 17:55, said:

o camera din sua ntsc,.... panasonic ag hmc40
aia e o camera digitala. ntsc (la fel si pal) e un sistem analogic. e la fel de adevarat ca acea camera trage-n 60 Hz, care-i mostenit din ntsc.

View Postsfedu, on 4th July 2011, 17:55, said:

spuneti-mi va rog daca am sa am probleme in conditiile in care am sa fac captura,editare si formatul final
daca un client are televizor hd ready 1080p, poti trage in orice format al camerei si sa-l editezi si transpui nativ (asa cu e) pe suport.
daca un client are televizor hd ready, poti trage doar in formatele camerei care le vezi in link-u' care l-am dat mai sus, si sa-l editezi si transpui nativ (asa cu e) pe suport. sau poti trage in orice format si sa-i faci conversie ulterior.
daca un client are teve crt, poti trage in orice format si sa-i faci conversie la 50 Hz ulterior.

View Postsfedu, on 4th July 2011, 17:55, said:

pe langa calitatea putin mai slaba
calitatea capturii la 60 Hz (standard american) este superioara unei capturi la 50 Hz (standard european) din simplul fapt ca sunt mai multe cadre captate, evident 60 > 50.

#31
sfedu

sfedu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.02.2011
daca un client are teve crt, poti trage in orice format si sa-i faci conversie la 50 Hz ulterior.

In situatia in care clientul are un televizor clasic(tub catodic nu plasma,lcd,led) si filmez la rezolutia cea mai mica,ntsc,export pe dvd video tot ntsc fara sa fac nici o conversie(din 60hz in 50hz) ar aparea probleme?

#32
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010
sfedule, ma omorasi....

imi cer scuze, e vina mea :) crt = prescutare de la 'catodic ray tube', adica televizor cu tub catodic.

View Postsfedu, on 5th July 2011, 18:50, said:

In situatia in care clientul are un televizor clasic(tub catodic nu plasma,lcd,led) si filmez la rezolutia cea mai mica,ntsc,export pe dvd video tot ntsc fara sa fac nici o conversie(din 60hz in 50hz) ar aparea probleme?
da, deoarece televizorul cu tub catodic este sistem PAL (=50 Hz). trebuie sa primeasca la intrare semnal analogic PAL la 50 Hz. te rog nu mai folosi expresi ca filmezi in ntsc, e o aberatie (ti-am explicat anterior) care ma zgarie pe urechi.

Degeaba vei filma la rezolutia cea mica pe care o stie camera (adica 1280 x 720), aia este rezolutie HD. Un televizor normal cu tub catodic nu accepta o astel de rezolutie, trebuie convertita la 720 x 576. Si rezolutia si rata de cadre (60 la 50 Hz)


Nu-i nici o problema sa intrebi, iti voi raspunde cat pot insa, ca idee generala, nu-ti fa probleme. cand vei gasi un client, afla inainte ce scule foloseste pentru redare (BD layer, DVD player, calculator, ce televizor) si-ti vom spune ce sa faci si cum sa tragi in particular, pe fiecare situatie.
repet, nu-ti fa probleme, toate situatiile sunt surmontabile, daca stii dinainte ce ai de facut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate