Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

camera video - NTSC v PAL

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
enacheedi

enacheedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 21.03.2007
Buna Ziua tuturor cititorilor !

Nefiind un profesionist , dar facand parte din aceasta comunitate, vreau sa ma dumiresc in privinta achizitionarii unei camere video !!!!! si bineinteles m-am impotmolit aici NTSC / PAL !!!

Mai exact : am gasit in USA o camera la un pret acceptabil : Sony DCR- SR 300 ... este OK .. zic eu ... insa am o intrebare ... ma va incurca sa o utilizez linistit si fara problme daca aceasta camera are doar sistemul NTSC *(Mpeg2) ??????

Va multumesc anticipat !

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Daca zici MPEG2 inseamna ca este camera cu hdd/dvd. Adica vei copia direct in calculator fisierele. Apoi, eventual, le pui pe un disc dvd si le vezi in dvd player standalone. La ora actuala 99% citest ambele standarde. Deci poti sa o iei linistit. In calculator orice program citeste orice format.

#3
enacheedi

enacheedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 21.03.2007
Ok.. ! M-am linistit !!!!

Multumesc mult !

#4
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
fara sa fiu malitios ai idee la ce se refera Pal si NTSC? surse de informare pe aceasta tema sunt multe si ample pe net si nu ar fi fost rau sa vezi ce inseamna!!!
Nu ar fi rau sa verifici  unde locuiesti si unde vrei satzi defasori activitatea pentru ca vor apare probleme legate de conversia NTSC-Pal

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poate nu are nevoie de nici o conversie. TV-urile vandute in Romania stiu de multe ori si de NTSC iar pe PC nu conteaza...

Edited by SuperDuper, 16 February 2008 - 03:16.


#6
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
NTSC-ul se vede mai prost decat PAL-ul oriunde, nu conteaza tara, locul, orasul. PAL-ul a fost dezvoltat tocmai pt. a mai corecta din aberatiile NTSC-ului (de unde si acronimul pt. NTSC: never twice same colour). Sony DCR-SR300 este o camera single CMOS cu inregistrare MPEG2 in standard NTSC (asta s-ar traduce ca este de 3 ori altoita culoarea).

---------------------------------------
cutter-grass 4 dogs

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Maybe so, dar e mai ieftina ;)
Si, poate omul e chiar in USA acum.

#8
enacheedi

enacheedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 21.03.2007
Este mult mai ieftina ... adica are un pret de 740 USD in comparatie cu o camera asemanatoare pe care o gasesc in Romania *(Sony - DCR-SR290E ) aprox 2.600 Lei care inseamna 1.000 USD = adica mai scumpa cu 25%
Nu sunt in State ...dar ... pot face astfel de cumparaturi de la B&H - cu UPS ajunge in 3 zile in Bucuresti !

#9
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

 enacheedi, on Feb 16 2008, 22:49, said:

Este mult mai ieftina ... adica are un pret de 740 USD in comparatie cu o camera asemanatoare pe care o gasesc in Romania *(Sony - DCR-SR290E ) aprox 2.600 Lei care inseamna 1.000 USD = adica mai scumpa cu 25%
Nu sunt in State ...dar ... pot face astfel de cumparaturi de la B&H - cu UPS ajunge in 3 zile in Bucuresti !

Tocmai ai descoperit afacerea secolului, de ce nu ii inveti pe media pro, studiouri si alte televiziuni sa cumpere toti camere din EEUU NTSC ca profitul o sa iasa de milioane de euro.
Pot sa vin cu tot felul de argumente technice NTSC vs PAL, dara daca nu ai nici un fel de respect pt amintirile tale, si de uiti la banii aiai acre cine stie pe ce o sa-i cheltui orcium atunci dai bataie si da comanda repede. Sa fi pregatit sa platesti taxa vamala pe langa TVA.

Gabriel Bordas

#10
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 VHS, on Feb 16 2008, 22:13, said:

Tocmai ai descoperit afacerea secolului, de ce nu ii inveti pe media pro, studiouri si alte televiziuni sa cumpere toti camere din EEUU NTSC ca profitul o sa iasa de milioane de euro.
Pot sa vin cu tot felul de argumente technice NTSC vs PAL, dara daca nu ai nici un fel de respect pt amintirile tale, si de uiti la banii aiai acre cine stie pe ce o sa-i cheltui orcium atunci dai bataie si da comanda repede. Sa fi pregatit sa platesti taxa vamala pe langa TVA.

Gabriel Bordas
Lasa-l dom'le. Strici bucuria la om ca a gasit si el un chilipir. Noi vrem sa-l mai vedem pe om pe aici, foarte probabil cu un alt topic de genul: Cum sa-mi setez camera NTSC sa vada mai bine, apoi cum sa fac conversia NTSC PAL apoi la Bursa Vand camera video
Acum pe bune AM si eu un PD150 NTSC de care incerc sa scap de un an. L-am cumparat mai mult de nevoie, la urgenta ca-mi trebuia ceva ca lumea si chiar era lipsa de VX-uri. Camera merge perfect (totusi e PD) dar parca, parca,..... pe langa VX-u PAL..... daca ma intelegti  ce vreau sa spun.
Sony Vegas face conversia NTSC PAL foarte bine (daca ai timp...) iar camera e setata cu +1 la saturatie si +1 la sharpness si asa se apropie de PAL, dar ....
Ma rog, clentii nu au sesizat diferenta, deci daca nu-l pot vinde e bun de backup sau de deck miniDV ( culmea e ca reda fara probleme via firewire casetele trase PAL)

Edited by glido, 16 February 2008 - 22:37.


#11
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
In HD, nu exista PAL sau NTSC, indiferent de ce scrie in catalog, e vorba numai de semnalul analogic care iese din camera pt un monitor e.t.c Aici ma refer cel putin la camera profesionale de noua generatie, unde denumiri tip PAL/NTSC e prost inteles si folosit de catre distribuitori. Cand de fapt atat PAL cat si NTSC sunt semnale analogice si atat nu au nici o legatura cu era digitala, ca se foosesc inca denumiri de genu camera X filmeaza atat pal cat si ntsc si anume 720/30p   720/25p isi gaseste corespondet numai intr-un fel de obisnuinta in denumire pt ca 720 sau 1080 nu sunt semnale analogice din epoca anilor 60 si nici o legatura cu ele.
In HDV nu stiu exact cum stau lucrurile. Dar chiar si aici, cand e vorba de monitorizare, pe un plato e o logistica considerabila, si se i-a in calcul daca camera are iesire PAL sau NTSC desi imaginea e exact la fel, lucru ce nu se poate spune in formatele de consum unde in functie de standardul ales se pot gasi diferente intre CCD, interpolare, frecventa de filmare, transcodare e.t.c in functie de standard PAL/NTSC

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In HDV rezolutia este EGALA, dar "NTSC" are ceva mai multe cadre pe secunda - imaginea este mai buna pentru captat imagini in miscare. Pentru alea statice s-a inventat camera foto :)
Despre NTSC comparativ cu PAL pe o filmare normala pe miniDV... este cu totul alta mancare de peste fata de transmiterea semnalului TV prin aer. Nu exista erori de faza si alte abureli cu acronime, inregistrarea este digitala, iesirea se face pe fireware catre PC sau pe S-Video cu croma separata de luminanta. Rezolutia pe verticala este mai mica, intr-adevar, dar fiindca sunt 60 de cadre pe secunda fata de 50 unii considera ca imaginea este mai "cursiva".

Edited by SuperDuper, 17 February 2008 - 05:46.


#13
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

 SuperDuper, on Feb 17 2008, 06:44, said:

In HDV rezolutia este EGALA, dar "NTSC" are ceva mai multe cadre pe secunda - imaginea este mai buna pentru captat imagini in miscare. Pentru alea statice s-a inventat camera foto :)
Despre NTSC comparativ cu PAL pe o filmare normala pe miniDV... este cu totul alta mancare de peste fata de transmiterea semnalului TV prin aer. Nu exista erori de faza si alte abureli cu acronime, inregistrarea este digitala, iesirea se face pe fireware catre PC sau pe S-Video cu croma separata de luminanta. Rezolutia pe verticala este mai mica, intr-adevar, dar fiindca sunt 60 de cadre pe secunda fata de 50 unii considera ca imaginea este mai "cursiva".

La ce te refri tu se numeste rezolutie spatiala, si in anumite cazuri speciale poate fi considerata o imagine de calitate in alte cazuri anti-calitate.
Filmarile de analiza, in special programele sportive e esential un astfel de format cu frecventa de 60fps a nu se confunda cu 60de campuri din universu intretesut.
Anti-calitate e in situatii unde se doreste o descriere interioara, cum ar fi cinema, unde nu e recomandad 60fps in afara de cazurile de efecte speciale. Desi curios, ca in viitorul apropiat se va implemneta in cinematografie 48fps ca si in Imax.
Se face de multe ori confuzia in calcule de genu 1080x1920x25fps e inferior fata de 1080x1920x60fps, aici in ultimul caz se crede ca exista mult mai mare definitie, cand de fapt exista aceiasi nr de informatie dar difera prin faptul ca orice miscare e reprodusa cu o mai mare fideliate/realism/definitie si nu ca imaginea e mai clara in sensul in care majoritatea se refera. Rezolutie saptiala e diferita fata de rezolutie ca si nr de linii/orizonatala pt un frame MTF. Prin analiza a unui frame in cele doua cazuri se observa ca imaginea are aceiasi cantitate de informatie, ce difera ca in ce-a la 60fps orice subiect aflat in miscare e reprodus cu o mai mare definitie. Similar cu o fotografie la 1/500 fata de una la 1/125, in primul caz, orice in miscare e surpins mai calr, dar nu inseamna ca imaginea se transforma de la 5 mil pixeli la 15 mil pixeli. Orice dispozitiv care poate filma peste 25fps devine un aparat analitic, de masura.
La observatia de mai sus ma refer la materiale filmate cu 60fps si redate pe aceiasi frecventa, unde orice miscare e perceputa cu o mai mare precizie.
HDV din zona NTSC sau PAL, poate diferi, dupa caz, in compresia crominatei, fie 420 sau 421 pt pal, standarde propuse de SMTE.

Si cum tot se dezabate de 60fps, cati dintre voi filmeza nunti, la frecventa asta, ma refer la anumite scene, cum ar fi, cand se arunca buchetul. O decizie mult mai buna decat simularea in post-pro de pe o secvente la 25fps. Camera lenta daca tot nu se intelege. Technica ce e normal pt HVX200
Gabriel Bordas

Edited by VHS, 18 February 2008 - 00:49.


#14
enacheedi

enacheedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 21.03.2007
DECI :

Dragi prieteni .... va multumesc tuturor pentru raspunsuri !!!!! frumos din partea voastra !

insa >>>

eu unul am pus o intrebare la care am completat si situatia sau mai bine spus ideea in care am facut acest topic ...
Nimic de zis .. ati fost amabili sa raspundeti .. dar , chiar nu ma asteptam sa primesc raspunsuri arogante .. precum descoperirile facute de mine ..etc.

pentru ca :
1. daca stiam .. nu va mai intrebam ! ESTE SIMPLU !
2. daca tot NTSC imi voi cumpara ... o cumpar ptr mine ... nu o bag pe gat nimanui !
si 3. ca sa continuam .... am o noua intrebare .... de ce oare USA se incapataneaza sa utilizeze in continuare NTSC si nu PAL .. din moment ce acestea din urma sunt mai bune ???

Va multumesc !

#15
mmg1818

mmg1818

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.08.2007
Short for National Television System Committee. The NTSC is responsible for setting television and video standards in the United States (in Europe and the rest of the world, the dominant television standards are PAL and SECAM). The NTSC standard for television defines a composite video signal with a refresh rate of 60 half-frames (interlaced) per second. Each frame contains 525 lines and can contain 16 million different colors.

The NTSC standard is incompatible with most computer video standards, which generally use RGB video signals. However, you can insert special video adapters into your computer that convert NTSC signals into computer video signals and vice versa.

NTSC updates the on-screen image more frequently than PAL (30 times per second versus 25 times per second)

PAL is a higher resolution format for DVD than NTSC. All else being equal, a PAL DVD of a movie should look significantly better than the equivalent NTSC DVD.
If a PAL version of a movie DVD is not 16x9 enhanced and the NTSC version is 16x9 enhanced, then the NTSC version will be the preferred version, all else being equal.
For video-based material, it is generally better for the DVD to remain in the same format as the source material.
Do your homework before purchasing a DVD! Check as many resources as you can in order to determine which version of a particular DVD is the most appropriate one to purchase.

traducere: cred ca americani folosesc 16:9 din cauza cinematografelor din ani 50.

[ http://i28.tinypic.com/2w677t0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Pt ca ar trebui ca toti americanii aia sa-si schimbe televizoarele si televiziunile sa faca investitii de sute de miliane de dolari de la achizitie la distributie.
Nu are nici un sens mai ales ca acuma tranzitia normala e HD unde singura aseamanare cu standardul NTSC e frecventa de filmare 30fps.
In plus s-au facut eforturi considerabile prin productia de echipamente multi-format, de la achizitie la receptie.
Cred ca majoritatea confundati Pal vs Ntsc cu epoca analogica. In prezent o asemenea comparatie nusi are rostul, decat in cazuri izolate, cum ar fi transmisia terestra analogica, si se fac referinte la aceste 2 formate din obisnuinta in domeniul digital.

De exemplu nu se zice filmam pal sau ntsc in urmatorul scenariu
1080i/HDCAM/30fps vs. 1080i/HDCAM/25p sunt numai 2 fercevente de filmare diferite nu NTSC/PAL

Edited by VHS, 18 February 2008 - 14:46.


#17
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

 enacheedi, on Feb 18 2008, 14:16, said:

DECI :

Dragi prieteni .... va multumesc tuturor pentru raspunsuri !!!!! frumos din partea voastra !

insa >>>

eu unul am pus o intrebare la care am completat si situatia sau mai bine spus ideea in care am facut acest topic ...
Nimic de zis .. ati fost amabili sa raspundeti .. dar , chiar nu ma asteptam sa primesc raspunsuri arogante .. precum descoperirile facute de mine ..etc.

pentru ca :
1. daca stiam .. nu va mai intrebam ! ESTE SIMPLU !
2. daca tot NTSC imi voi cumpara ... o cumpar ptr mine ... nu o bag pe gat nimanui !
si 3. ca sa continuam .... am o noua intrebare .... de ce oare USA se incapataneaza sa utilizeze in continuare NTSC si nu PAL .. din moment ce acestea din urma sunt mai bune ???

Va multumesc !
INainde de a intreba aici ai dat si tu un search visavis de standardele ntsc sau pal?
o cumperi pentru tine camera din cate ai spus
verifica daca televizorul si playerul dvd care-l ai suporta ntsc sau ntsc playback on pal tv pentru ca banuiesc ca odata si odata o sa te duci la un prieten sa va distrati vizionand ceva facut de tine,
si o sa te vedem intreband pe aici ...am fost la cineva si se vede alb negru ce sa fac?....sau nu mi se vede color heeeeelp
si atunci tot cei care au dat raspunsurile arogante o sa te ajute satzi rezolvi problema......
nu e vb de aroganta ci de lucruri de baza...
merele cu perele se amesteca doar in salata....
"daca stiam nu mai intrebam"......lucrurile simple se pot invata din multe locuri....
si ca o intrebare de ce rusii folosesc + la masa? daca tot ai intrebat de ce SUA se incapataneaza sa foloseascaNTSC

Edited by cerreal, 18 February 2008 - 20:09.


#18
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
In decembrie a trebuit sa-i fac o favoare la cineva, si anume sa editez niste imagini video, pt ca cel care mi le-a dat nu reusea. De vazut se vedea, pe camera, pe pc, pe tv, dar sa faca o simpla taietura imposibil pt el. Asta pt ca era in norma NTSC, de la tipul de ccd. format de compresie, frecventa de filmare. In plus era un Sony pe mini DVD setat pe nu stiu ce format a lui, care nu se integra cu totul in ntsc, aici ma refer la rezolutie, dimensiunea imaginii.

Daca nu are alta pretentie decat o simpla vizionare, si faptul ca pierde intre 15 - 20 la suta de calitate, depinde de caz. Atunci e ok. Dar pe langa ca camerele mici au foarte putina calitate, vazut pe o plasma peste 5 anii o sa fie cu dureri de cap. Si afacere mare nu face, pt ca cu toate taxele platite nu se prea merita. Daca ai cumpara 20buc, da e alta poveste.
Nu uita sa intrebi la vama de taxe, in afara de tva, pt ca desi firma asta are birou in UK, ce cumperi tu poate fi adus din Noua Zelanda sau UUEE, si taxa oscila intre 7 - 14 la suta.
Pe pagina lor gasesti si un localizator de taxe in raport cu produsul. Daca nu trece prin vama si il trmite prin posta romana atunci scapi. Dar e riscant si ajunge greu.

Gabriel Bordas

Edited by VHS, 18 February 2008 - 20:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate