Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sistem 3500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
O sa imi vand laptopul si o sa imi cumpar un calculator care consta in  unitate centrala , monitor si tastatura , mouse-ul il tin pe cel care il am acuma pentru ca l-am cumparat de 2 saptamani.
Aceasta este configuratia mea http://www.pcgarage....wishlist/45274/  :thumbup:

Sistemul il vreau pentru filme, jocuri , muzica  :P inca o precizare este ca am vrut de la inceput ca sa fie cat mai silentioasa carcasa si sa aiba o aerisire cat mai buna fara a mai trebuie sa ii pun eu alte coolere in caz ca ii fac overcloking .(am cautat ceva pana sa gasesc carcasa potrivita cu sursa potrivita )
Un mare plus ar mai fi ca are 550 W sursa .
Prima intrebare ar fi daca sunt compatibile toate componentele (din cate am citit eu inainte sa fac configuratia aceasta ar fi compatibile).
Dupa ce o sa il cumpar as vrea sa ii fac un overclocking la procesor de la 3000 la 4000 si la  rami de la 800 MHz la 1000 la placa video am zis ca nu are rost.
Va rog frumos sa imi spuneti in pasi cat mai expliciti daca se poate cum se face  overcokingul.  :D

#2
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 17.05.2007
Sistemul este destul de performat, nu vad de ce sa risti sa faci overclock.
Si sa dai bani si pe un cooler performant pt cpu , pt ca ala stock nu permite overclock cum vrei tu.

#3
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Eu as merge pe o carcasa Antec NSK6580/Sonata III. Am dat de o parere nu prea buna de la un nene care si-a luat-o.
Daca vrei OC serios trebuie sa te gindesti si la un heatsink performant. Scythe Mugen/Tuniq Tower/Xigmatek HDT-S1283.

#4
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
e ok sistemul ...poate placa de baza ar putea fi MSI

#5
Silvan14

Silvan14

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 12.04.2007
daca vrei OC .... asta ar fi ...... ti-am pus un monitor cu timp de raspuns mai mic :) ,carcasa+sursa calumea :D , cooler tzapan,placa de baza excelenta pentru OC ;) ......diferenta in plus pe care trebuie sa o pui este chiar coolerul procului :)

Edited by Silvan14, 14 February 2008 - 17:41.


#6
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostSilvan14, on Feb 14 2008, 17:36, said:

daca vrei OC .... asta ar fi ...... ti-am pus un monitor cu timp de raspuns mai mic :) ,carcasa+sursa calumea :D , cooler tzapan,placa de baza excelenta pentru OC ;) ......diferenta in plus pe care trebuie sa o pui este chiar coolerul procului :)
Pai timpul de raspuns este acelasi ca monitorul Samsung care l-am selectat eu 5ms.
Si coolerul o sa il pun in locul celui stock de la procesor  ? :huh:

#7
Silvan14

Silvan14

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 12.04.2007
da sorry am confundat la monitor am vazut altceva :lol: .......oricum si acer sunt bune ;) ca daia am taiat de la monitor ca sa pun ceva bun pentru OC

ps: da coolerul il pui in locu' celui stock ;) ......

#8
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostSilvan14, on Feb 14 2008, 17:51, said:

da sorry am confundat la monitor am vazut altceva :lol: .......oricum si acer sunt bune ;) ca daia am taiat de la monitor ca sa pun ceva bun pentru OC

ps: da coolerul il pui in locu' celui stock ;) ......
Aceasta este varianta finala cu 300 de lei peste 3500 de lei dar fac un efort suplimentar la buget pentru ca merita .
http://www.pcgarage....wishlist/45274/
Daca imi spui cum sa ii fac overclocking la procesor si rami ar fi super  :OK:

View Postburebista, on Feb 14 2008, 17:33, said:

Eu as merge pe o carcasa Antec NSK6580/Sonata III. Am dat de o parere nu prea buna de la un nene care si-a luat-o.
Daca vrei OC serios trebuie sa te gindesti si la un heatsink performant. Scythe Mugen/Tuniq Tower/Xigmatek HDT-S1283.
Sonata III este mult mai scumpa nu are decat un cooler nu se merita.
In privinta pareri userului care nu este multumit iti spun ca am gasit si eu  o gramada care erau multumiti.
Carcasa este chiar de calitate , silentioasa ,aerisire buna , rezistenta la socuri plus o sursa foarte buna de 550W.

Edited by stokarit_s, 14 February 2008 - 18:04.


#9
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
nu ti se pare cam mic monitorul de 19 wide?
mai bine iei un horizon de 20 care e cam la acelasi pret si despre care am auzit multe pareri bune ;)

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003

View Poststokarit_s, on Feb 14 2008, 17:59, said:

Sonata III este mult mai scumpa nu are decat un cooler nu se merita.
Parerea ta. ;)

View Poststokarit_s, on Feb 14 2008, 17:59, said:

Carcasa este chiar de calitate , silentioasa ,aerisire buna , rezistenta la socuri plus o sursa foarte buna de 550W.
OK. Banii tai, alegerea ta.

#11
Silvan14

Silvan14

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 12.04.2007

View Posttwism007, on Feb 14 2008, 18:01, said:

nu ti se pare cam mic monitorul de 19 wide?
mai bine iei un horizon de 20 care e cam la acelasi pret si despre care am auzit multe pareri bune ;)

-asa e :D + ca arata ridicol

monitor 20.1" Horizon :D

L.E: adica conifiguratia asta

L.E2: fiecare cu parerile lor ......... mie mi se pare foarte OK sonata III :D

Edited by Silvan14, 14 February 2008 - 18:07.


#12
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttwism007, on Feb 14 2008, 18:01, said:

nu ti se pare cam mic monitorul de 19 wide?
mai bine iei un horizon de 20 care e cam la acelasi pret si despre care am auzit multe pareri bune ;)
Nu se compara Horizon cu Samsung din punct de vedere al calitati la monitoare.
Un monitor de 20 este prea mare unul de 19 mi se pare ideal pt jocuri, filme si folososirea calculatorului .
O sa raman la Samsung.

Edited by stokarit_s, 14 February 2008 - 18:12.


#13
B3nLad3n

B3nLad3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.05.2007

View Poststokarit_s, on Feb 14 2008, 18:09, said:

Nu se compara Horizon cu Samsung din punct de vedere al calitati la monitoare.
Un monitor de 20 este prea mare unul de 19 mi se pare ideal pt jocuri, filme si folososirea calculatorului .
O sa raman la Samsung.
ok insa inainte de a lua monitorul du-te intr-un magazin si vezi cu ochii tai cum arata un monitor de 19" wide ,mie personal mi se pare ca arata ridicol ,19 " e o dimensiune buna dar monitorul sa fie normal nu wide; deci cauta un magazin si du-te si vezi cum arata un monitor de 19" wide ca sa nu fi surprins atunci cand il vei primi acasa
LE: pt instructiuni pt oc vezi ca exista arie special de overclocking

Edited by B3nLad3n, 14 February 2008 - 18:25.


#14
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Cum ii fac overcloking la procesor de la 3000 la 4000 si la rami de la 800 la 1000 (in pasi cat mai expliciti )? :huh:

View PostB3nLad3n, on Feb 14 2008, 18:22, said:

ok insa inainte de a lua monitorul du-te intr-un magazin si vezi cu ochii tai cum arata un monitor de 19" wide ,mie personal mi se pare ca arata ridicol ,19 " e o dimensiune buna dar monitorul sa fie normal nu wide; deci cauta un magazin si du-te si vezi cum arata un monitor de 19" wide ca sa nu fi surprins atunci cand il vei primi acasa
LE: pt instructiuni pt oc vezi ca exista arie special de overclocking
Nu stiu ce sa zic in poze cel putin nu arata rau o sa ma uit si in magazin sa vad cum arata .

#15
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
ca sa iti faci o idee cum arata iti spun ca cel de 20 are aceeasi inaltime ca unul normal de 17'

#16
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttwism007, on Feb 14 2008, 18:32, said:

ca sa iti faci o idee cum arata iti spun ca cel de 20 are aceeasi inaltime ca unul normal de 17'
Nu mi se pare asa de deranjant.

#17
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Poststokarit_s, on Feb 14 2008, 18:28, said:

Cum ii fac overcloking la procesor de la 3000 la 4000 si la rami de la 800 la 1000 (in pasi cat mai expliciti )? :huh:


Nu stiu ce sa zic in poze cel putin nu arata rau o sa ma uit si in magazin sa vad cum arata .

Eu iti recomand SAMSUNG 2232BW e de 22" si la 2ms. Vb in cunostinta de cauza il am si e superb. cauta pe google.

View Postalexis4tm, on Feb 14 2008, 19:24, said:

Eu iti recomand SAMSUNG 2232BW e de 22" si la 2ms. Vb in cunostinta de cauza il am si e superb. cauta pe google.

Daca consideri ca e prea mare, ,ai este fratele lui mai mic Samsung 2032BW tot la 2 ms dar e de 20"

#18
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Daca vrei ramai la 19wide(arata ridicol, dar la filme se merita). O alternativa este Horizon de 22inch. Nu injurati, eu doar sunt multumit de el :)
Carcasa e misto ca are suspensie elastica a hdd-ului. Iar cu samsungul t166 merge perfect. Eu am facut asta DIY si chiar se merita :D
Vad ca mai sunt si altii Silent Fans. Te-ai inspirat de silentpcreview.com cumva?

De ce nu iei dvd-writer pe sata? E la acelasi pret si scapi de panglica aia lata http://www.pcgarage....ebe-negru-bulk/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate