Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

vanzare spatiu publicitar in afara, facturez cu TVA?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
torridon

torridon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2008
Stiu, stiu, am sa merg la un contabil maine sa ma lamuresc dar ma intrebam daca stie cineva raspunsul.

Am cateva saituri pe care vand spatiu publicitar unor firme (unii din UE dar marea majoritate din SUA). Intrebarea mea este, trebuie sa includ si TVA in factura? Am auzit ca daca sunt servicii prestate la sediul beneficiarului (adica acolo la ei), atunci nu trebuie inclus si TVA.... dar nu sunt sigura. Stie cineva?

Cel mai mare din clienti e Google himself (cu Adsense). Ei, ma indoiesc ca pot sa le cer si TVA pe langa cecului lunar, deci daca Adsense intra in categoria "facturare cu TVA",  eu TVA-ul il platesc din cecul pe care mi-l trimit ei, adica in loc sa iau 100% din cec, iau doar 81%, eek.

Ma poate lamuri cineva, cu niste linkuri eventual?

Mersi

#2
torridon

torridon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2008
Ok, am gasit ceva


Operațiuni impozabile
ART. 126
(1) Din punct de vedere al taxei sunt operațiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) operațiunile care, în sensul art. 128-130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plata;
B) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 132 și 133;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizată de o persoana impozabilă, astfel cum este definită la art. 127 alin. (1), actionand ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din una dintre activitățile economice prevăzute la art. 127 alin. (2);

Locul prestării de servicii
ART. 133
(1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legatura cu bunurile imobile;


Intrebare e, saiturile toate nu exista fizic in Romania. Ar putea fi trecute atunci la pct (2) a) din art 133?

#3
torridon

torridon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2008
Am mai gasit ceva tot la art 133


Locul prestării de servicii
ART. 133
(1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
g) locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiția ca respectivul client sa fie stabilit sau sa aibă un sediu fix în afară Comunității ori sa fie o persoana impozabilă actionand ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în același stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:
4. serviciile de publicitate și marketing;


Deduc de aici ca vanzarea de spatiu publicitar pe un website nu este operatiune impozabila, corect?

#4
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
chestia cu intreaba in sala, suna un preten nu tine :lol:


corect este: intreaba un contabil (ori pe cineva de la fisc; ei te vor calca anyway :D)

(google are sediu si in comunitate, iar serviciile IT in comunitate parca sunt scutite de TVA)

Edited by r3ddr, 15 February 2008 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate