Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Apararea impotriva incendiilor la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
fakker

fakker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2007
Salut,

Problema mea e scurta si des intalnita. Imbraca forma vecinilor de bloc. Pe scurt ce au facut: au batut in cuie (vorbesc serios) usa din spatele blocului. Cum mie imi era extrem de utila acea usa, evident, nu sunt tocmai fericit.

Cum discutiile cu ei au intrat in polemica tu esti chirias, noi proprietari, so fuck of (nu ca as fi de acord, dar nu am gasit si o lege a chiriasilor ceva  :rolleyes: ) m-am vazut nevoit sa gasesc o solutie alternativa pentru rezolvarea acestui diferend.

Si de aici ideea ca ar trebui sa am doua cai de acces in bloc in caz de incendiu (a se citi usa principala si o iesire de urgenta). Chestia asta face sens (pentru mine cel putin) dar inca nu am gasit legea care sa specifice clar acest lucru (m-am pierdut in noianul de legi, ordonante, norme si normative).

Deci daca aveti idee cum se cheama reglementarea care sa specifice acest lucru, unde o gasesc sau eventual pe cine pot sa intreb/cui pot sa ma adresez in aceasta chestiune, v-as fi mai mult decat recunoscator daca m-ati putea ajuta.

#2
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Daca nu vrei sa iti bati capul, fa o reclamatie la pompieri. Vin baietii, verifica situatia si deblocheaza usa. Bine, se poate sa dea si o amenda asociatiei...
A, sa nu uit, daca usa respectiva nu apare in planul de evacuare in caz de incendiu (plan aprobat tot de catre pompieri), pompierii nu pot face nimic...
Totusi, daca ai vecini asa carcotasi, muta-te (daca poti).
Parerea mea.

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
He he he, imi amintesc de o problema asemanatoare.
Vecinii optasera pentru o varianta super sigura. Nu aveai cum sa iesi din scara fara sa ai cheie.
Partea neplacuta era ca la birou mai veneau musafiri, clienti, baietii de la curierat, etc.
Trebuia sa iesi pentru fiecare ca sa deschizi usa.

Doar le-am amintit celor de la administratie de pompieri si au gasit rezolvarea. :)
S-a schimbat sistemul si acum merge sa iesi fara probleme din scara.

Incearca si tu, dar nu stiu cat de convingator vei fi.
Oricum, o sesizare scrisa la pompieri s-ar putea sa rezolve problema.
Succes.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 fakker, on Feb 11 2008, 13:59, said:

Si de aici ideea ca ar trebui sa am doua cai de acces in bloc in caz de incendiu (a se citi usa principala si o iesire de urgenta). Chestia asta face sens (pentru mine cel putin) dar inca nu am gasit legea care sa specifice clar acest lucru (m-am pierdut in noianul de legi, ordonante, norme si normative).

Deci daca aveti idee cum se cheama reglementarea care sa specifice acest lucru, unde o gasesc sau eventual pe cine pot sa intreb/cui pot sa ma adresez in aceasta chestiune, v-as fi mai mult decat recunoscator daca m-ati putea ajuta.

esti sigur ca exista asa ceva? nu vreau sa te descurajez, dar blocul meu are o singura iesire...

#5
fakker

fakker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri. Am vorbit aseara pe la Administratie si le-am zis de Pompieri. Au dat-o cotita ca presedintele de bloc, ca el a batut usa, ca tre sa vorbesc cu el, si ce domne ca usa exista, doar se sparge in caz de nevoie, nu? (avand in vedere ca jumatate din locatari au 60+ ani imi vine cam greu sa cred) etc. Cert este ca o sa fac o reclamatie la Pompieri cu prima ocazie. Nu prea vad cum un bloc de peste 100 de apartamente (sunt cate vreo 12 pe etaj) ar putea sa aiba prevazuta o singura iesire...

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

 fakker, on Feb 20 2008, 11:27, said:

Nu prea vad cum un bloc de peste 100 de apartamente (sunt cate vreo 12 pe etaj) ar putea sa aiba prevazuta o singura iesire...
Păi nu sunt terase la fiecare etaj/apartament? :naughty:
Dacă ușa aceea exista din construcție, atunci există și în planul de evacuare, dacă mai există acel plan (dacă nu există beleaua e mai mare). Deci pompierii sunt salvarea ta. Totuși, ar fi bine ca înainte să mergi la pompieri să îl anunți, în treacăt, pe președinte care a bătut cuiele. S-ar putea să-ți ceară un clește și să dea și-o bere...

Apropo... http://forum.softped...t...t=0&start=0  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate