Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

TVA-ul se recupereaza la firmele SRL?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
Mi-am deschis o firma SRL platitoare de TVA in domeniul curateniei. Bun.
La o lucrare de 1000 ron(sa zicem), tva-ul va fi 200 lei(marog... 190lei mai precis, dar am pus rotund).
Clientul va plati 1200 lei, iar eu voi plati 200 ron la stat.
Cum imi recuperez acei 200 ron? Sub ce forma ii recuperez? Cand ii recuperez?
Am inteles ca la fiecare sfarsit de an primesc TVA-ul pe care firma mea il plateste la stat.

Imi poate explica cineva cum este exact?

Ma intereseaza sa stiu sigur 100%.

Va multumesc.

#2
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Pai tu nu ai ce sa recuperezi , il recupereaza ala care il plateste la tine, tu il duci la stat.
Insa si tu la randul tau o sa recuperezi tva de pe alte facturi emise de altii.
O sa se faca o compensare...iar daca o sa ai de primit o sa ai un control, daca o sa ai de dat o sa trebuiasca sa ii dai.

#3
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
Dupa ce-am postat mesajul am cautat pe google si am gasit asta: http://forum.softped...showtopic=18284 (scuze moderatorilor, dar nu am gasit thread-ul cand am cautat pe softpedia).

Courage a explicat excelent treaba cu TVA-ul:

Quote

Firma X

- cumpara intr-o luna aprovizionari de Y$ (cu Y1 tva)
- vinde produse de Z$ (cu Z1 tva)

Daca Z este mai mare ca Y atunci firma plateste la stat (Z1 - Y1), ceea ce reprezinta cota tva

Daca Y este mai lare ca Z, atunci z1 - Y1 ese un nr. negativ, deci diferenta este data inapoi de catre stat !
In aceasta situatie inseamna ca ai avut mai multe cheltuieli, investitii etc.

Si totusi mi-a venit alta intrebare:
Sa zicem ca strang 10.000 euro si vreau sa-mi cumpar o motocicleta care costa 10.000 euro cu tot cu tva.
Si ma hotarasc s-o cumpar pe firma mea.

Daca fac asta, cheltuiala firmei va fi 10.000 euro(2000 euro tva), iar incasarile firmei mele vor fi(sa zicem) 1000 euro in acea luna.
Imi voi recupera 1000euro la afacerea asta?

Daca nu, atunci cum e?

#4
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Deci ai 10000 euro , si cumperi ceva, o sa te intrebe la ce foloseste motocicleta firmei.... dar fie si asa o sa ai de recuperat aprox 2000 euro. Tu vei factura 1000 euro la altcineva si va trebui sa dai la stat 200 euro...deci de fapt vei avea drept de recupreare 1800 euro

#5
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
Cine ma va intreba?

Daca voi fi intrebat asta, voi raspunde ca voi folosi motocicleta pentru reclama/imaginea firmei :D
Si intr-o "anumita" masura as spune adevarul

Edited by Scream, 10 February 2008 - 21:36.


#6
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
aia de la care ai sa ceri banii , adica fiscul, ei decid ce e deductibil si ce nu...

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
fiscul nu e in masura sa decida cu ce trebuie sa-ti plimbi tu fundul in interes de serviciu. poti sa-ti iei linistit si motocicleta :)

#8
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Ba tocmai fiscul stabileste ce e deductibil si ce nu. Si s-ar putea sa nu dea dreptul la deducerea unui mijloc fix care nu aduce nici un venit. Chestia cu "imaginea firmei" tine sau ba, in functie de inspector :). Adica nu pot sa-mi iau treieratoare si eu am farmacie, intelegi ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate