Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Problema siemens c72

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ra3or

ra3or

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.05.2005
Salut,

Am o problema cu siemens c72 - cand bag cablul de date USB in mufa telefonului, imi apare bubble 'USB Device Not Recognized'.

Asta dupa ce mi-a mers dar se blocase softul "Phone Explorer" la un transfer si l-am inchis fortat... de atunci n-a mai mers, am incercat restart, uninstall/reinstall (disable usb2.0) la USB, am incercat pe toate porturile mainboardului, am cautat pe net 2 zile, am oprit compul, i-am scos cablul alimentare, am apasat butonul on/off cu cablul scos sa iasa curentul din capacitori, nu mai stiu ce sa-i fac

MENTIONEZ ca la fratele meu pe PC merge  :confuzzled: (mie nu mi-a mers, apoi mi-a mers, acu iara NU mai merge)   :confuzzled:  :confuzzled:

Am Mainboard AG8-3rd eye, raid0 stripping, XP Pro version 2002 cu SP2

soft folosit: mpmsetup4.20.636.41.0.0_smartsync_de-de (mobile phone manager)

.. nu reusesc sa-i dau de cap....aveti vreo idee? ms anticipat

#2
cris_silviu

cris_silviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.02.2008

 ra3or, on Feb 10 2008, 05:01, said:

Salut,

Am o problema cu siemens c72 - cand bag cablul de date USB in mufa telefonului, imi apare bubble 'USB Device Not Recognized'.

Asta dupa ce mi-a mers dar se blocase softul "Phone Explorer" la un transfer si l-am inchis fortat... de atunci n-a mai mers, am incercat restart, uninstall/reinstall (disable usb2.0) la USB, am incercat pe toate porturile mainboardului, am cautat pe net 2 zile, am oprit compul, i-am scos cablul alimentare, am apasat butonul on/off cu cablul scos sa iasa curentul din capacitori, nu mai stiu ce sa-i fac

MENTIONEZ ca la fratele meu pe PC merge  :confuzzled: (mie nu mi-a mers, apoi mi-a mers, acu iara NU mai merge)   :confuzzled:  :confuzzled:

Am Mainboard AG8-3rd eye, raid0 stripping, XP Pro version 2002 cu SP2

soft folosit: mpmsetup4.20.636.41.0.0_smartsync_de-de (mobile phone manager)

.. nu reusesc sa-i dau de cap....aveti vreo idee? ms anticipat
Sal, am avut si eu un Siemens CV65 si alvea aceleasi probleme ca si Siemensul tau.

In primul rand fi sigur(a) ca ai dezinstalat programul complet. Al doilea pas da-i un reset la calc. Cand ai intrat pe calc conecteaza telefonul la usb si o sa iti apara in bara de jos un bubble in care trebuie sa zica "New Device Found !". Dai click pe "balonas" si te va duce intr-un "New Install Hardware"(sau ceva de genu ' asta). Din programul acela pe care NUMAI XP il are tu numai bagi cd si dai acolo in continuare si el va instala totul.

Dupa ce a terminat el de instalat, ii dai un reset si iti instalezi de pe cd ce mai e pe acolo (Mobile Phone Manager etc.). Si cam asta ar fi tot. Sper sa iti mearga, mie asa mi-a mers. :thumbup: :peacefingers:

#3
ra3or

ra3or

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.05.2005
l-am instalat la servici
initial a mers, mi-a gasit telefonul, am incercat sa copiez un joc cu Phone explorer si s-a blocat, apoi n-a mai mers... la reconectare mi-a aparut bubble cu 'USB Device Not Recognized'

#4
ra3or

ra3or

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.05.2005
bump

vreo idee ?

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
La fratele tau pe calculator iti merge indiferent daca dai restart sau nu la calculator sau intrerupi legatura in timpul functionarii programului?
Incearca sa tii apasat cablul in calculator astfel incat pinii aia 4 de la mufa USB sa se atinga cat mai bine.
Verifica sa nu ai mizerie depusa pe contactele de la capetele cablului de date, verifica integritatea cablului, sa nu dea semne de strangulare pe parcursul lui.
Cel mai probabil acest mesaj este dat din cauze hardware, contacte imperfecte, asta daca spui ca initial ti-a functionat cu driverele instalate si intre timp nu ai mai facut nici o modificare sistemului din punct de vedere al driverelor instalate.
Nu stiu daca dupa 5 zile iti mai este tie de ajutor acest raspuns.

Edited by Ciubex, 21 February 2008 - 17:07.


#6
ra3or

ra3or

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.05.2005
:)
mentionez ca acum am 2 telefoane si 2 cabluri usb si ... nika conexiune

#7
ra3or

ra3or

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.05.2005

 ra3or, on Feb 22 2008, 16:40, said:

:)
mentionez ca acum am 2 telefoane si 2 cabluri usb si ... nika conexiune

TESTE la servici: 0% SUCCESS   :cursing:

TESTE ACASA: 50% SUCCESS  :coolspeak:

INFO UPDATE  :thumbup:

- pe siemens c65 cu cablu de c65 MERGE
- pe siemens c72 cu cablu de c65 da 'USB Device Not Recognized' (malfunctioned  :thumbdown: :deadtongue:  )

- pe siemens 65 cu cablu de a60, daca bag cablul in telefon, moare telefonul
- pe siemens c72 cu cablu de a60, daca bag cablul in telefon, imi cere driver (vezi mai jos, detalii cablu  :naughty: )

ok, cablurile sunt diferite, dar pe ambele scrie KQ-U8A si au tipla pe mufa pe care scrie SIM C65, respectiv SIM A60

PS: nu pot edita propriile posturi, CIUDAT  :thumbdown:

Edited by ra3or, 23 February 2008 - 03:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate