Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Stie cineva cum se declara/impoziteaza veniturile de la Google AdSense?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004

View Postmihhu, on Mar 12 2008, 10:22, said:

Tocmai mi-a ajuns primul cec de la Google... Cu ce acte trebuie sa ma duc la banca? Si la care banca?
Pentru incasarea cecului (la asta te refereai) ai nevoie doar de cec si de buletin la Raifaisen, daca ai cont la ei o sa specifici pe formular sa intre banii in contul tau cu numarul X daca nu ai cont la banca respectiva va trebui sa revi peste aproximativ o luna cu hartia pe care ti-o dau ei si ridici banii de la ghiseu.

Cat a fost primul cec ?  :rolleyes:  :D

#20
hynix

hynix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.09.2006
din cate stiu eu, nu mai trebuie platit impozitul si in Romania daca se plateste in SUA. ar fi dubla impunere.

#21
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View Posthynix, on Mar 13 2008, 00:44, said:

din cate stiu eu, nu mai trebuie platit impozitul si in Romania daca se plateste in SUA. ar fi dubla impunere.

Interesant!
Intersanta si sursa: "din cate stiu eu".

Edited by Marius19, 13 March 2008 - 10:06.


#22
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
impozitul care il plateste google e pt america, ce platesti tu e pt ro , daca banii veneau din UE , nu mai plateai

#23
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005

View Postmihhu, on Mar 12 2008, 10:22, said:

Tocmai mi-a ajuns primul cec de la Google. Pe firma. Aveti idee cum se inregistreaza in contabilitate? Cu ce acte trebuie sa ma duc la banca? Si la care banca?

Daca ai o contabila, atunci ea ar trebui sa stie cum se inregistreaza in contabilitate. Si eu primesc CEC-uri regulat, in fiecare luna, insa o las pe ea sa-si bata capul cu chestiunea asta.  

La banca mergi cu CEC-ul care ti-a venit in posta. Mergi la banca la care ai conturile firmei, cu stampila. Acolo o sa completezi un formular sau ceva de genul asta, si le lasi lor CEC-ul. Dupa aproximativ 4 sapt. banii iti vor fi virati in contul firmei. Asta daca ai un cont deschis in USD. Daca nu, va trebui sa-ti deschizi unul.


In legatura cu impozitele, oameni buni, nu sunteti cetateni americani sa platiti impozit in SUA, sunteti cetateni romani, platiti in romania. Daca CEC-ul il primiti pe persoana juridica ( firma ) atunci veti plati impozit ca pana acum, dupa profit sau incasari  ( depinde de firma voastra ).  Daca CEC-ul il primiti pe persoana fizica, nu sunt sigur cum se procedeaza, insa sunt sigur ca acest venit suplimentar va fi impozitat in Romania. Dupa cum probabil ati observat deja, Google va cere un TAX ID, insa doar in cazul in care sunteti cetateni americani sau aveti o firma cu sediul in SUA.

Edited by StefanD, 13 March 2008 - 11:08.


#24
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postcrs12decoder, on Mar 10 2008, 22:13, said:

nu tre' sa platesti nik... google retine impoztul in america... tu cand iei banii de la ei ti se opresc o parte din bani acolo ca impozit platit catre statul respectiv. in romania nu mai tre' sa platesti nik pt k e ca si cum s-ar considera ca muncesti in america... nu in romania... intr-un fel, asta faci numai ca peste ocean nu tre sa fii fizic acolo


Sincer nu stiam ca SUA si Roamnia au un acord de reducere totala a impozitului! Eu zic sa te mai documentezi.
Altfel te poti trezi cu credite respinse pentru "mici fraude", deci nu e de gluma...sper sa fie ca tine...altfel e jenant ca ptr cativa dolari sa te trezesti cu probleme.

View PostStefanD, on Mar 13 2008, 11:05, said:

Daca CEC-ul il primiti pe persoana fizica, nu sunt sigur cum se procedeaza, insa sunt sigur ca acest venit suplimentar va fi impozitat in Romania. Dupa cum probabil ati observat deja, Google va cere un TAX ID, insa doar in cazul in care sunteti cetateni americani sau aveti o firma cu sediul in SUA.

Uite baiat destept.

Edited by lord_ice, 13 March 2008 - 11:10.


#25
gcgc

gcgc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2008
Romania si SUA au acord pentru evitarea dublei taxari inca din 1973. Vezi site-ul IRS-ului -> http://www.irs.gov/p...rty/romania.pdf
La articolul 14 se specifica ca impozitul se plateste in tara de resedinta (adica romania). SUA poate cere impozitarea veniturilor doar daca persoana prestatoare de servicii a domiciliat mai mult de 183 de zile in SUA. De altfel nici nu poti plati impozit in SUA fara TaxID sau SSN.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate