Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Stie cineva cum se declara/impoziteaza veniturile de la Google AdSense?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Stie cineva cum se declara/impoziteaza veniturile de la Google AdSense?
La ce categorie se incadreaza si cat se plateste impozit?

Merci.
- Adrian.

#2
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
te duci la sfarsit de an la fisc si dai o declaratie de venit...
dar de ce vrei sa faci asta? sa dai bani aiurea statului?

#3
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
la neogen pentru aceeasi chestie se impoziteaza 10%.

#4
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
din cate stiu eu impozitul e de 16%

#5
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007

Quote

Impozitul - care in prezent este de 10% pentru veniturile obtinute din contracte de prestari servicii in baza Codului Civil - va fi retinut la sursa............
(baza legala: Codul fiscal, Codul de procedura fiscala si Normele de aplicare ale acestora)

Asta e la neogen. La google de ce s-ar aplica alt impozit?

#6
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004

 Bocacio Junior, on Feb 9 2008, 16:53, said:

te duci la sfarsit de an la fisc si dai o declaratie de venit...
dar de ce vrei sa faci asta? sa dai bani aiurea statului?
Pe langa declaratie de venit se mai adauga alte hartii? Trebuie sa arat dovezi ale platilor incasate? Sau merge pe incredere ? :D
Pentru credite bancare (unde iti cere venituri). De asta intreb.

 - Rares -, on Feb 9 2008, 17:57, said:

la neogen pentru aceeasi chestie se impoziteaza 10%.
Asta se plateste la Neogen sau la fisc? Daca se plateste la fisc ma gandes ca sigur tot acelasi procent il platim si pt Google.

 Bocacio Junior, on Feb 9 2008, 22:52, said:

din cate stiu eu impozitul e de 16%
Nu stie nimeni sigur?

Edited by adrianTNT, 10 February 2008 - 12:19.


#7
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

 adrianTNT, on Feb 10 2008, 12:19, said:

Nu stie nimeni sigur?
16% ... 10% se opresc la susrsa de catre neogen si 6% trebuie sa-i platesti tu, punand declaratia 200.

#8
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007

Quote

Impozitul - care in prezent este de 10% pentru veniturile obtinute din contracte de prestari servicii in baza Codului Civil - va fi retinut la sursa,

Ce nu e clar aici? Impozitul este 10% si va fi retinut la sursa (valabil la neogen).
De unde pana unde s-au facut 16% nu inteleg.

#9
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
m-am interesat acum, impozitul e de 16% sigur sigur

#10
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 - Rares -, on Feb 10 2008, 11:44, said:

Asta e la neogen. La google de ce s-ar aplica alt impozit?

Conform legii, contractele de colaborare civila se impoziteaza cu 10% prin retinere la sursa, mi se pare insa ca trebuie sa achiti tu cand faci declaratia de profit anual restul de 6% pana  la impozitul din romania care este de 16%...


am ingrosat "mi se pare"

Edited by lord_ice, 10 February 2008 - 19:22.


#11
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

 lord_ice, on Feb 10 2008, 19:21, said:

Conform legii, contractele de colaborare civila se impoziteaza cu 10% prin retinere la sursa, mi se pare insa ca trebuie sa achiti tu cand faci declaratia de profit anual restul de 6% pana  la impozitul din romania care este de 16%...


am ingrosat "mi se pare"


1. Faci declaratia de venituri: http://www.mfinante....l/obligatii.htm Tb facute pana la 15 mai din anul urmator. Anul trecut parca s-a mai prelungit termenul, nu stiu sigur.
2. Vei primi ulterior o instiintare de la Adm. Financiara ca ai de plata suma de xxx lei rezultati din regularizarea impozitelor si care tb sa o platesti in termen de o luna, parca. Impozitul este de 16%. Firmele din Romania au obligatia de a retine minim 10% "la sursa".
3. Platesti in termenul specificat de la data primirii scrisorii (cam o luna). Sau mai tarziu cu niste penalizari.

Edited by Marius19, 10 February 2008 - 21:09.


#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 - Rares -, on Feb 10 2008, 16:26, said:

Ce nu e clar aici? Impozitul este 10% si va fi retinut la sursa (valabil la neogen).
De unde pana unde s-au facut 16% nu inteleg.
Nu exista contract de prestari servicii intre Google si xulescu?

#13
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 don_dannielo, on Feb 10 2008, 21:12, said:

Nu exista contract de prestari servicii intre Google si xulescu?

Ba trebuie sa exite specificat, dar nu-l pasa pe Google de legislatia noastra si reglari de impozit, probabil modelul lor din t.o.s. este usa sau eu....eu acum vb "din auzite", am cont  adsense, am si 30$ pe el, dar l-am scos dupa 1 saptamana de pe toate site-urile...deci, nu am avut timp sa investighez si nici nu ma mai intereseaza.

Edited by lord_ice, 10 February 2008 - 21:37.


#14
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

 lord_ice, on Feb 10 2008, 21:35, said:

Ba trebuie sa exite specificat, dar nu-l pasa pe Google de legislatia noastra si reglari de impozit, probabil modelul lor din t.o.s. este usa sau eu....eu acum vb "din auzite", am cont  adsense, am si 30$ pe el, dar l-am scos dupa 1 saptamana de pe toate site-urile...deci, nu am avut timp sa investighez si nici nu ma mai intereseaza.


Nu e vorba daca-i pasa sau nu lui Google de legislatia noastra.
X-lescu a obtinut niste venituri, este cetatean roman, isi desfasoara activitatea in Romania si se va supune legilor statului roman.

#15
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Am mai auzit in alt loc, (pentru angajatii de la banca care primesc comisioane pe asigurari incheiate) retine banca 10% si angajatul trebuie sa mai plateasca 6% la finante.
Deci din cate am auzit (si mai sus) inteleg ca 16% se plateste. Google nu retine 10% deci trebuie platit 16% direct la finante daca am avea venituri de la Google  <_<

Ce acte se ataseaza la declaratie oare? Sau fiecare zice doat cat a facut si atat?

#16
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
nu tre' sa platesti nik... google retine impoztul in america... tu cand iei banii de la ei ti se opresc o parte din bani acolo ca impozit platit catre statul respectiv. in romania nu mai tre' sa platesti nik pt k e ca si cum s-ar considera ca muncesti in america... nu in romania... intr-un fel, asta faci numai ca peste ocean nu tre sa fii fizic acolo

#17
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

 adrianTNT, on Feb 12 2008, 23:23, said:

Am mai auzit in alt loc, (pentru angajatii de la banca care primesc comisioane pe asigurari incheiate) retine banca 10% si angajatul trebuie sa mai plateasca 6% la finante.
Deci din cate am auzit (si mai sus) inteleg ca 16% se plateste. Google nu retine 10% deci trebuie platit 16% direct la finante daca am avea venituri de la Google  <_<

Ce acte se ataseaza la declaratie oare? Sau fiecare zice doat cat a facut si atat?

Singurul lucru ce il poti face e sa scoti un raport cu veniturile de pe anul 2007 din interfata de la AdSense. Am sa ma interesez si revin. E si la mine primul an.

 crs12decoder, on Mar 10 2008, 22:13, said:

nu tre' sa platesti nik... google retine impoztul in america... tu cand iei banii de la ei ti se opresc o parte din bani acolo ca impozit platit catre statul respectiv. in romania nu mai tre' sa platesti nik pt k e ca si cum s-ar considera ca muncesti in america... nu in romania... intr-un fel, asta faci numai ca peste ocean nu tre sa fii fizic acolo

Cata siguranta! Ce rationament patrunzator! Ce supercunoastere a mecanismelor legilor!

Edited by Marius19, 10 March 2008 - 22:31.


#18
mihhu

mihhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.11.2005
Tocmai mi-a ajuns primul cec de la Google. Pe firma. Aveti idee cum se inregistreaza in contabilitate? Cu ce acte trebuie sa ma duc la banca? Si la care banca?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate