Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Stropit peretele cu vin rosu

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Am stropit peretele alb din bucatarie cu vin rosu. Petele sunt de culoare ingido, pe peretele zugravit cu lavabila alba, peste tencuiala.
Cum scap de pete, fara sa fiu nevoit sa zugravesc toata bucataria ? Nu se poate zugravi doar portiunea afectata, cam o jumatate de metru patrat, pentru ca peretii albi la origine au capatat o nuanta spre galbui din cauza ca se fumeaza si se gateste in acea bucatarie. Ar fi practic imposibil de obtinut exact acea nuanta galbuie. Contrastul intre ingido si alb este foarte mare, cele mai mari pete sunt cam cat unghia (degetul mare), cred ca nici doua straturi de rezugravire nu le-ar acoperi de tot. Daca se incearca frecarea vopselei lavabile existente exista riscul de a se ajunge pana la tencuiala, o alta bucurie.

Ce sfaturi imi dati ?

Edited by vladut_v, 07 February 2008 - 00:58.


#2
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Am patit si eu asa. Cea mai buna metoda a fost o periuta de dinti inmuiata in apa si frecat usor. Nu s-a dus de tot dar s-a dus indeajuns incat sa nu se observe la o prima privire. Mai mult mi-a fost frica sa dau pentru ca am zis ca voi scapa si de pete si de var.

#3
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
perete alb, pete de la vinul rosu.... cea mai "eleganta" solutie este sa stropesti zonele patate cu vin alb!

#4
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007
Vopsesti cu o culoare mai inchisa portiunea aceea, ca un dreptungi suprapus petei de vin. Si nu se da seama, zici ca e intentionat. Nu stiu daca ma intelegi...

#5
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006
eu zic sa nu te chinui cu spalatul pentru ca oricum se va vedea diferenta intre peretele curat si ala galbui alaturat.
cel mai bine il suni pe tipu' care face grafitti, postere etc la comanda sa iti execute el ceva artistic in combinatie cu vinu'.

#6
Ochisor

Ochisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2006

 vladut_v, on Feb 7 2008, 00:55, said:

Am stropit peretele alb din bucatarie cu vin rosu. Petele sunt de culoare ingido, pe peretele zugravit cu lavabila alba, peste tencuiala.
Cum scap de pete, fara sa fiu nevoit sa zugravesc toata bucataria ? Nu se poate zugravi doar portiunea afectata, cam o jumatate de metru patrat, pentru ca peretii albi la origine au capatat o nuanta spre galbui din cauza ca se fumeaza si se gateste in acea bucatarie. Ar fi practic imposibil de obtinut exact acea nuanta galbuie. Contrastul intre ingido si alb este foarte mare, cele mai mari pete sunt cam cat unghia (degetul mare), cred ca nici doua straturi de rezugravire nu le-ar acoperi de tot. Daca se incearca frecarea vopselei lavabile existente exista riscul de a se ajunge pana la tencuiala, o alta bucurie.

Ce sfaturi imi dati ?

1 speli bine peretele pe zona stropită cu apă.
2 după ce se usucă, dai peste pată cu vopsea albă de ulei
3 vopsești peretele cu lavabil, din nou

4 pune vinul ăla în pahare și bea-l... e mai bine așa  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate