Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Schimbare imprimanta in Autocad 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007
Salut!!

Am o problema cu imprimarea unor proiecte (f. multe) in autocad 2008...initial, am avut o imprimanta (lexmark...) timp in care, (cam 1an) am creat foarte multe proiecte....de cateva zile, am schimbat imprimanta cu alta, si, atunci cand dau sa printez proiectele create anterior, imi da o eroare enervanta, cum ca nu gaseste imprim lexmark...cu toate ca e alt windows, instalare fresh a imprimantei noi, deci probabil odata cu, continultul fisierelor ".dwg" s-au salvat si informatii privind imprimanta existenta in momentul crearii lor

Cum fac sa elimin aceasta eroare?
Va multumesc!

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Ii poti seta din tabloul de copiere la rubrica printer/plotter imprimanta care o doresti.
Are in tools - options - files si apoi in dosarelul printer support file path o trimitere la temporalele windows temp la print spooler file location, adresa ce s-a sters odata cu schimbarea windowsului. Dar iti poti alege alta imprimanta , dupa cum ti-am spus, binenteles daca ea are driverii instalati.

Edited by ploiesteanu, 06 February 2008 - 18:21.


#3
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu cumva se plinge de lipsa *.pc3-ului respectiv?
Daca da, cred ca merge sa faci unul nou cu acelasi nume, dar cu trimitere la imprimanta noua.

#4
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007

View Postploiesteanu, on Feb 6 2008, 07:02, said:

Ii poti seta din tabloul de copiere la rubrica printer/plotter imprimanta care o doresti.
Are in tools - options - files si apoi in dosarelul printer support file path o trimitere la temporalele windows temp la print spooler file location, adresa ce s-a sters odata cu schimbarea windowsului. Dar iti poti alege alta imprimanta , dupa cum ti-am spus, binenteles daca ea are driverii instalati.

Care tablou de copiere? :huh:

View PostAries(ro), on Feb 6 2008, 15:38, said:

Nu cumva se plinge de lipsa *.pc3-ului respectiv?
Daca da, cred ca merge sa faci unul nou cu acelasi nume, dar cu trimitere la imprimanta noua.

Am creat .pc3 -ul respectiv, iar in tools/options/plot and publish am setat ca default imprimanta.pc3 creata....mere pentru doc nou create, dar pentru cele vechi tot la fel...imi apare ceva de genul:

Attached File  untitled.JPG   14.01K   29 downloads

#5
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Hmmmm nu stiu cum l-ai creat dar: incearca sa dai plot prin imprimanta valida de acum si dupa aia sa
redenumesti *.pc3-ul respectiv.
Nu e nevoie sa il pui default, oricum pe ala il cauta.

Bafta

#6
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Du-te pe C:/document and settings\admin\application data\autodesk\autocad200... \R...\enu\plotters si vezi ca e o scurtatura Add-A-Plotter wizard.
Da clic pe ea si adaugati ploterul pe care il vrei.

#7
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007

View Postploiesteanu, on Feb 7 2008, 13:22, said:

Du-te pe C:/document and settings\admin\application data\autodesk\autocad200... \R...\enu\plotters si vezi ca e o scurtatura Add-A-Plotter wizard.
Da clic pe ea si adaugati ploterul pe care il vrei.

In primul rand multumesc pentru atentia acordata...
In al doilea rand...tot nu merge (merge doar pentru proiectele noi)....cred ca in fisierele create anterior, s-au salvat si informatii despre ultima imprimanta folosita iar atunci cand vreau sa le printez, autocadul imi spune ca nu o mai gaseste si o inlocuieste  cu "None" :cursing:  dar un stiu cum naiba sa o scot....astept inca sugestii

Bye! :worthy:

#8
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Deschide cu acadul pe care il ai si salveaza cu alt nume. Iti va merge, sigur.

#9
catalinlvc

catalinlvc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2008
salutare!incearca sa dezinstalezi autocad-ul, dezinstaleaza imprimanta asta noua,   (daca mai ai si la lexmarc ceva,sterge si aia)
reinstaleaza cad-ul si imprimanta noua:)....ar trebui sa nu iti mai dea eroarea respectiva...!bft!

#10
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007

View Postcatalinlvc, on Feb 17 2008, 06:21, said:

salutare!incearca sa dezinstalezi autocad-ul, dezinstaleaza imprimanta asta noua,   (daca mai ai si la lexmarc ceva,sterge si aia)
reinstaleaza cad-ul si imprimanta noua:)....ar trebui sa nu iti mai dea eroarea respectiva...!bft!

It doesn't work! :confuzzled: Am incercat si pe alte 2 calculatoare (xp si vista), cu doua imprimante total diferite, cu instalare de autocad fresh (pe cel cu xp autocad 2004 iar pe cel cu vista 2008)....dar, nu vrea...imi da acelasi mesaj de eroare in care se plange de inexistenta imprimantei folosite in momentul crearii fisierului (sunt fisiere create de-a lungul timpului cu diverse versiuni de autocad:2000, 2004, 2006 si 2008, deci nu cred ca se pune proble existentei unei erori in cadrul unei anumite versiuni...), si trebuie sa selectez manual imprimanta existenta (stiu ca nu pare ceva greu, dar, dupa cateva zeci de operatiuni de genul acesta...  :wallbash: )

Multumesc inca o data!

Edited by mlhaltza, 17 February 2008 - 12:44.


#11
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Ia un desen cu mesajul respectiv, sterge tot, da-i un "save as" si pune-l pe forum.
Poate ne lamurim pina la urma :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate