Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Credite imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
Va trebui in cateva luni sa contractez un credit pentru locuinta. Am incheiat deja un precontract in val de 25% din valoarea imobilului in curs de construire, restul de 75%, aprox 80.000 euro, va trebui sa-l achit la finalizarea constructiei.
  
    M-am "plimbat" pe la 2-3 banci si pana acum cel mai mult imi place Volksbank... imi ofera suma de care am nevoie, comisioane acceptabile, creditul se face in franci elvetieni, pt a avea o dobanda mai mica.

   Care e "cea mai cea" banca in opinia voastra? Dobanda mica, comision de rambursare in avans cat mai mic sau deloc, alte comisioane mici sau deloc, valoarea maxima de imprumutat, criterii de acordare etc.

  Mercic !

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
io zic sa te mai gindesti cind vine vorba de franci elvetieni. E o moneda "jucausa" ce permite bancii multa specula. Nu degeaba unele banci promoveaza un produs intr'o moneda asa ciudata. Mai e o problema, ai sa pierzi la schimb cind faci plata finala. <_<

#3
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

View Postpunkt, on Feb 5 2008, 09:32, said:

io zic sa te mai gindesti cind vine vorba de franci elvetieni. E o moneda "jucausa" ce permite bancii multa specula. Nu degeaba unele banci promoveaza un produs intr'o moneda asa ciudata. Mai e o problema, ai sa pierzi la schimb cind faci plata finala. <_<

m-am gandit si eu la asta... as prefera sa fac creditul in euro, pt ca pretul de vanzare este in euro. In plus de asta, eu cred in revenirea leului... in rest, daca din calcule imi reiese ca pot plati diferenta de cumparare a monedei din ce castig la dobanda mai mica, as accepta si yeni japonezi.

#4
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005

View Postshpampy, on Feb 5 2008, 10:39, said:

m-am gandit si eu la asta... as prefera sa fac creditul in euro, pt ca pretul de vanzare este in euro. In plus de asta, eu cred in revenirea leului... in rest, daca din calcule imi reiese ca pot plati diferenta de cumparare a monedei din ce castig la dobanda mai mica, as accepta si yeni japonezi.
am credit la vbr.am luat in 2006 51 000 eur pe 28 ani, rata este de 450 eur/luna (de la 1 oct s-a majorat dobanda de la 5.95% la 7.45....nu DAE ci dobanda aia pe care o afiseazaa toti) iar pana in 1 oct 2007 rata a fost de 400 (dobanda era de 5.95%)
Asa, just for fun....in astia 450 intra si un comision de risc valutar (eu am luat creditul in eur, dau banii in eur...asta da risc)care pe perioada celor 28 de ani este de 20 000 eur.
In total voi plati: 140 000 eur pentru 51 000 eur imprumutati din care 20 000 comisionul asta de risc si restul dobanda
traiasca romania si locuitorii ei minunati.

#5
pomponel

pomponel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2008

View Postshpampy, on Feb 5 2008, 08:38, said:

Va trebui in cateva luni sa contractez un credit pentru locuinta. Am incheiat deja un precontract in val de 25% din valoarea imobilului in curs de construire, restul de 75%, aprox 80.000 euro, va trebui sa-l achit la finalizarea constructiei.
  
    M-am "plimbat" pe la 2-3 banci si pana acum cel mai mult imi place Volksbank... imi ofera suma de care am nevoie, comisioane acceptabile, creditul se face in franci elvetieni, pt a avea o dobanda mai mica.

   Care e "cea mai cea" banca in opinia voastra? Dobanda mica, comision de rambursare in avans cat mai mic sau deloc, alte comisioane mici sau deloc, valoarea maxima de imprumutat, criterii de acordare etc.

  Mercic !
Salut. iti recomand sa vezi si oferta OTP bank. Pe franci e si mai ieftina decat cea de la VBR. Chiar daca dobanda e de 5,7% fata de 3,99 la VBR, nu au nici un comision lunar si iesi mai ieftin. Si cu taxele de inceput( evaluare, analiza, contract ipoteca, etc ) iesi mai ieftin. daca nu te incadrezi acolo0, ramai la VBR. mai bun nu gasesti Pierzi la cursul de schimb, insa cu toata pierderea, tot iese mai ieftin decat oricare alta valuta.

View Posttesio, on Feb 6 2008, 15:07, said:

am credit la vbr.am luat in 2006 51 000 eur pe 28 ani, rata este de 450 eur/luna (de la 1 oct s-a majorat dobanda de la 5.95% la 7.45....nu DAE ci dobanda aia pe care o afiseazaa toti) iar pana in 1 oct 2007 rata a fost de 400 (dobanda era de 5.95%)
Asa, just for fun....in astia 450 intra si un comision de risc valutar (eu am luat creditul in eur, dau banii in eur...asta da risc)care pe perioada celor 28 de ani este de 20 000 eur.
In total voi plati: 140 000 eur pentru 51 000 eur imprumutati din care 20 000 comisionul asta de risc si restul dobanda
traiasca romania si locuitorii ei minunati.
daca in momentul cand ai luat tu creditul in rata ta lunara nu era nici un comison inclus si plateai doar dobanda, atunci da, e comision de risc.( dar nu valutar ci riscul de neplata al clientului). daca in schimb aveai deja in rata incluse acele comisioane, ceea ce platesti tu de la 1 oct este un comision de rezerva minima obligatorie. Si il platesti doar pana in 2009, ianuarie. Pe urma iti revine rata la normal. dobanda in prezent la VBR ptr euro este 5.95%. Dar pentru detalii exacte fa un drum la banca de unde ai luat creditul si inreaba consilierul de credit despre aceste costuri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate