Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Masina electrica de tocat carne

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

 peshte, on 29th December 2011, 22:58, said:

In curand voi cumpara si eu una. M-am uitat cam ce exista pe piata, si am vazut ca sunt multe cu plastic in capatul melcului, ceea ce nu-mi inspira incredere deloc. Asta am vauzt la marci de renume gen Bosch. In schimb am gasit un Gorenje pe la 500 de lei care e din metal tot sistemul. Cutitul e clasic. Ce parere aveti de aceasta marca? Tare mi-e ca e sistem din metal dar se va arde motorul la 2 luni dupa garantie.


Am vizitat acest post cu muult timp in urma in vederea achizitionarii unei masini de tocat carne.
Vroiam Gorenje datorita calitatii...cel putin e un crdit gratuit ce i-l ofer eu acestei firme.
Am tot cautat de multa vreme si am comparat ce este pe piata: putere, dotari etc.
In sfarsit a aparut la Goirenje una ce mi-a satisfacut toate dorintele, mai putin una, dar nesemnificativa.

Am luat MG2000TJW. Dintre toate ce le ofera Gorenje e cea mai dotata:

- 2000 Watt
- tocator carne cu 3 site diferite si montaj pentru umplerea carnatilor (o singura palnie din pacate. e buna, dar mi-as fi dorit inca una mai subtire, de aici si minusul acordat)
- "tocator" nuca cu 4 lame diferite (niste "tuburi" unul doar fiind pentru nuca, restul probabil pentrui legume)
- storcator de rosii -  pe care inca nu l-am folosit.
- adaptor pentri biscuiti/prajituri
(sper sa nu fi uitat nimic)

Din experiente trecute si de la prieteni te sfatuiesc sa nu iei sub 1500 Watt.
Eu am facut ce-i drept doar o turta de carnati (10kg), am macinat slanina si mama
a folosit tare mult masina la macinarea nucii pentru prajituri.
Dintre cele de la Gorenje o recomand pe aceasta, e cea mai completa.
Am gasit-o chiar mai ieftin decat toate celelalte, desi a aparut de curand, nu am mai vazut-o la ei.
De luat am luat-o prin comanda telefonica de la flanco. A fost cel mai mic pret gasit pe
internet. Poate gasesti cu pret mai mic altundeva, insa eu nu am gasit si in magazine nu
eranicaieri.
Mi-a fost tare greu sa decid si de un an caut o masina buna.
De aceea am revenit sa postez aici, sa ajut pe cei in situatia mea de mai
demult.

Daca mai ai intrebari am sa incerc sa iti raspund.

Atentie! Celelalte modele de la Gorenje, se aseamana cu acesta in mare parte,
dar sunt mult mai slab dotate, desi diferenta de pret e infima fata de ce primesti
la acest model. Desi cum am zis, eu l-am luat pe acesta chiar mai ieftin de cat toate
celelalte. (cc 450 ron - transport inclus)

O zi frumoasa!

Edited by N3cks, 04 January 2012 - 16:00.


#38
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Am luat un Zelmer acu' 6 ani "cu de toate": n-am folosit decat o "sita" (pe cea mare la carne) , "trompeta" si suportul pt. carnati ( si acum "alearga" soacra-mea sa recupereze carnatii de la "gura" masinii  :w00t: ) . Feliatorul, razatoarea de legume si cea de nuci, storcatorul-separator stau uitate prin dulap.
Mentionez: cutitul-normal, sitele, in general toate "metalele" sunt din otel-eloxat si "taie-toaca" inca f. bine! cupla melcului e din plastic= fara probleme! singurul defect = a "murit" intrerupatorul (e pusa pe "direct in priza"! ma mir ca nu a fost curentat cineva pana sa fi stricata, maini ude+ intrerupator mai fragil :huh:  !)
P.S.: INOXUL si chiar OTEL-INOX e un material muuult mai moale decat otel-carbon!! prefer duritatea si rezistenta materialelor! ce te faci cu inoxul ca dupa 2 DOUA tocari nu mai merge? trebe' sa le ascuti :death: ! iar otelul se pastreaza nu bine spalat! ci cu putina "unsoare" pe el  :naughty: !

Edited by mihaiC1, 04 January 2012 - 22:36.


#39
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

 mihaiC1, on 4th January 2012, 22:19, said:

Am luat un Zelmer acu' 6 ani "cu de toate": n-am folosit decat o "sita" (pe cea mare la carne) , "trompeta" si suportul pt. carnati ( si acum "alearga" soacra-mea sa recupereze carnatii de la "gura" masinii  :w00t: ) . Feliatorul, razatoarea de legume si cea de nuci, storcatorul-separator stau uitate prin dulap.
Mentionez: cutitul-normal, sitele, in general toate "metalele" sunt din otel-eloxat si "taie-toaca" inca f. bine! cupla melcului e din plastic= fara probleme! singurul defect = a "murit" intrerupatorul (e pusa pe "direct in priza"! ma mir ca nu a fost curentat cineva pana sa fi stricata, maini ude+ intrerupator mai fragil :huh:  !)
P.S.: INOXUL si chiar OTEL-INOX e un material muuult mai moale decat otel-carbon!! prefer duritatea si rezistenta materialelor! ce te faci cu inoxul ca dupa 2 DOUA tocari nu mai merge? trebe' sa le ascuti :death: ! iar otelul se pastreaza nu bine spalat! ci cu putina "unsoare" pe el  :naughty: !


Si piesele mele sunt din otel, drept pentru care au venit "gata murdare" :)
Ce putere are Zelmerul? Toci carnea cu el sau o iei tocata de la magazin?
Cum scriam din proprie experienta am avut nevoie de cel putin 1500, dar
am mers la sigur si am luat de 2000 Watt.

#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Toate alimentele de tocat bucati cat sa incapa pe "uluc" , 1700w trage de "rupe tot", trbuie avuta grije sa nu se infunde la cutit ( tendoane, vite, ate)

#41
laurentiucat

laurentiucat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.09.2007
ptr braun g1300 se gasesc accesorii in comert care sa se potriveasca? adica ptr suc de rosii si carnati.multumesc anticipat de raspuns. au acu la emag promotie cu 298 de lei. merita banii? sau se gaseste ceva mai bun la acelasi pret?

#42
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Se gasesc ! Vezi diametrul sitelor ( sunt pe numere)!  Pt. carnati sunt "trompete" din plastic, ieftine, ce pot fi ajustate la diametrul cutitului, cu tub mai larg sau mai ingust, functie de mat. Totusi poti sa mai cauti ceva mai ieftina, mai puternica si cu toate accesoriile!

#43
bedboi66

bedboi66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.07.2008

 mihaiC1, on 3rd February 2012, 20:26, said:

Se gasesc ! Vezi diametrul sitelor ( sunt pe numere)!  Pt. carnati sunt "trompete" din plastic, ieftine, ce pot fi ajustate la diametrul cutitului, cu tub mai larg sau mai ingust, functie de mat. Totusi poti sa mai cauti ceva mai ieftina, mai puternica si cu toate accesoriile!
Lucruri serioase, nu gluma :
[ http://i240.photobucket.com/albums/ff98/nsiliv/masini%20de%20tocat/tocat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i240.photobucket.com/albums/ff98/nsiliv/masini%20de%20tocat/tulumba_mare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Informatii la [email protected]

#44
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Mergeti pe Zelmer cu incredere. Chiar daca e din plastic cupla , nu are nici o treaba. Aia moarte n-are. Se pot defecta altele la o masina , dar cupla in nici un caz. Nu am avut probleme ca nu trage, ca se infunda, atentie la zgarciuri, etc, cum citisem pe topicuri. Cea de 1700 W duce tot. Daca va uitati pe site la ei http://www.zelmer.com/ o sa vedeti ca nu sunt chiar "nimeni" in domeniu.

#45
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010
Pana la urma de care sa fie inox sau otel? si eu vreau o masina si nu prea ma pot hotari, am 4 modele
Masina de tocat carne Gorenje MG 2000TJW despre care s-a vb mai sus, Zelmer TCR0986,80, Naumann  TCRNM 120, Rohnson TCRR 508.


bugetul e de 5 mil si ma intereseaza sa aiba si accesorii pentru rosii! Daca aveti si alte propuneri....Singura frica a mea este sa nu-i rugineasca componentele...!

#46
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Ce parere aveti despre masina asta DeLonghi KMG 1200?

youtube.com/watch?v=mocLo4yE5FY

Pare full metal, dar nu stiu daca poate sa toace bine si nuci sau alune.

#47
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Masini cu cele 3 site din inox nu am gasit numai asta, mai stiti si altele?? http://www.emag.ro/m...b/pd/D0XLHYBBM/

#48
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De masinile astea nu mai zice nimeni nimic ?
Avem sanse sa gasim pe piata una normala , fara piese de plastic la reductor ? Minunatii cu carcase lucioase si nume " de firma ' , sint , dar ceva pe care sa te poti si baza ????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate