Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#469
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Nu am dat capacul jos.  Asa a venit el.  Am crezut ca e deja conectat pentru 220.

#470
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Daca pe cablul plitei sunt 4 fire trebuie sa legi impreuna negru cu maro la faza. Asta pt a nu umbla in cutia de conexiuni. Daca e cu 3 fire, trebuie sa intri acolo si asa cu a spus si colegul, nu pierzi garantia.

Edited by camsonat, 03 November 2016 - 10:37.


#471
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Da,  cablul care iese din plita are 4 fire dar eu l-am lăsat neconectat pe cel negru..

#472
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Gata  am rezolvat.  Am conectat și cablul negru la cel maro și acum e ok.   Mulțumesc mult de sfaturi.

#473
ciupss

ciupss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.02.2006
Pe plitele vitroceramice merge orice fel de oala/vas? Sau trebuie una cu fund special adica nu din aluminiu

#474
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Vitroceramica e limitata doar la stabilitatea vasului, materialul nu prea contează.

Dar nu sunt prea eficiente. Practic e o rezistență sub un strat de sticla termorezistenta. Pe electric cea mai buna e inducția. Dar dacă ai gaz nu are rost.

#475
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.07.2006
In linii mari, care ar fi cele mai importante aspecte de care trebuie sa tinem cont la achizitia unei plite cu inductie?

#476
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
- dimensounea zonelor. sa fii sigur ca sunt suficient de mari sa acopere vasele cu care gătești
- ca puterea instalata pe plita poate fi dusa de instalatia ta. alternativa sa cauți o plita la care sa poti limita puterea maxima
- nr trepte putere. cu cat mai multe, cu atat mai bine - ai reglare mai fina a puterii
- in rest optionale: zone extinse, timer, afisare consum, etc

#477
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
additional la cele spuse mai sus , cauta o plita cu zona flexi. E priceless , crede-ma. Poti pune orice oriunde , orice dimensiuune, etc. Face toti banii chiar daca dai ceva in plus la achizitionare.

#478
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tine și de buget. Un model cu flexi zone e cu 50% mai scump. Probabil merită banii, sincer nu știu cum se comporta modelele cu zone de încălzire dacă nu nimerești exact cercul. La modelul meu doar arata ca încălzește.

#479
anca13013

anca13013

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2016
o intrebare...ce model de plita cu inductie recomandati? mentionez ca instalatia electrica e noua, am priza trifazica pentru ea separat de restul consumatorilor iar bugetul este pana in 2500RON. multumesc anticipat

#480
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
daca intentionezi sa o legi trifazic - verifica mai inainte de achizitie ca respective plita permite trifazic. In general cele cu putere maxim instalata de pana in 4600W, permit doar 220V.
La nevoie, totusi un electrician cred ca poate scoate din trifazic un 220V, dar ar fi pacat...
De obicei asta info o gasesti in manualul/instructiunile de instalare ale plitei (recomand sa ai si o confirmare de la producator, just in case)

#481
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Din trifazic folosesti doar o faza si ai 230V,, dar nu cred ca e cazul aici.

Cauta o plita cu comenzi "rapide", eventual "pe toata suprafata", sa aiba timer si cam atat.
Majoritate au vreo 7kw, si se pot lega la doua faze din cele 3.

#482
anca13013

anca13013

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2016
Ca și brand ce părere aveți deste beko? Am văzut ca au 5 ani garanție...http://www.emag.ro/plita-incorporabila-beko-4-zone-de-gatit-cu-1-zona-flexinduction-touch-slide-negru-hii64500fht/pd/DBDGDYBBM/
Modelul acesta ar fi ok?

Edited by ggelu, 07 March 2017 - 18:32.
mesaj dublat


#483
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Trebuie sa alegi ochiul si apoi puterea. Daca tot ai buget de 2500, cauta comenzi pentru fiecare ochi separat.

#484
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
De fapt se leagă în 2 faze, nu în 3.

Eu am prins-o pe următoarea în bugetul tau, acum văd că e mult prea scumpă
http://m.emag.ro/pli...g/pd/DJTZCBBBM/

#485
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View Postanca13013, on 07 martie 2017 - 16:22, said:

Ca și brand ce părere aveți deste beko? Am văzut ca au 5 ani garanție...http://www.emag.ro/plita-incorporabila-beko-4-zone-de-gatit-cu-1-zona-flexinduction-touch-slide-negru-hii64500fht/pd/DBDGDYBBM/
Modelul acesta ar fi ok?

Ca și brand ce părere aveți deste beko? Am văzut ca au 5 ani garanție...http://www.emag.ro/plita-incorporabila-beko-4-zone-de-gatit-cu-1-zona-flexinduction-touch-slide-negru-hii64500fht/pd/DBDGDYBBM/
Modelul acesta ar fi ok?

Eu am Beko fara flexi si e ok. E trifazata insa am legat-o mono. Plita asta merge on-off si nu moduleaza. Cu cat puterea selectata e mai mica cu atat pauzele intre 2 on sunt mai mari.

Plitele voastre stiu sa mmoduleze puterea? Dupa mine asta ar fi singurul criteriu de selectie, dupa pret.

Edited by godaro, 07 March 2017 - 18:34.


#486
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Attached File  bosch.JPG   19.74K   16 downloads

View Postswtm, on 06 martie 2017 - 22:38, said:

Tine și de buget. Un model cu flexi zone e cu 50% mai scump. Probabil merită banii, sincer nu știu cum se comporta modelele cu zone de încălzire dacă nu nimerești exact cercul. La modelul meu doar arata ca încălzește.
modelul pe care il am nu are cerc, are 2 zone flexibile  adica toata suprafata este flexi. Are 2 grupuri de cate 4 inductoare si pot spune ca functioneaza excellent. Poti pune de exemplu un ibric sa fierbi apa si mai sus o tigaie sa prajesti cartofii, etc.Intelegi idea.
Plus ca fiind flexi , logic reduce si consumul pentru ca nu trebuie sa folosesti toata capacitatea pentru orice oala ci numai cat ai nevoie.
Modelul asta:Plita incorporabila inductie Bosch PIV675N17E, 2 Zone FlexInduction, Touch control, 60 cm, Sticla neagra

Edited by flp014, 07 March 2017 - 19:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate