Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#505
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Plita veche e vitroceramică, electrică.
Nu știu cum e cu inducția, sincer nu vreau să experimentez, eu sunt bucătarul familiei :)

#506
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mai buna. Contează mult si vasul nu numai plita.
Am avut gaz înainte, acum inducție. Bucătarul familiei îi place mai mult cea nouă.

Avantajul e ca se încălzește doar fundul oalelor. Mânerul sau marginea superioară rămân reci.

#507
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Știu detaliile, am studiat și în urmă cu 5 ani opțiunile, prefer varianta electrică.

Așadar, ce marcă ar fi recomandată? Hotpoint văd că au o promoție cu 5 ani garanție.

#508
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Care are garanție maximă, iar ca model varianta cu control separat pentru fiecare ochi.

#509
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 02.05.2008
Eu n-am ce sa-ti recomand la vitro, pot sa recomand la inductie Hotpoint si recomand prin garantia de 5 ani.

#510
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Hotpoint e fostul ariston pentru piața locală, iar ariston erau bune pe vremuri.

#511
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
De Gorenje ce ziceți? Am o mașină de spălat de la ei, tot de 5 ani :) funcționează impecabil.

#512
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Par interesante. Au fost pe lista scurta.
Dar eu îți recomand să te mai gândești la inducție. Merită trecerea de la vitroceramica.

#513
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Am trecut și eu de la gaz la inducție.
Fratele meu a ales vitroceramica electica, mă felicit :lol:
Eu sunt tot așa, bucătarul din casa :D

#514
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Astăzi plita pe gaz a găsit alt stapîn, sper sa fie de folos, a fost vinduta pe un site specializat.

Aveți grijă la eMag, își bat joc de oameni, cu oferte false.
Am postat o prezentare la ei pe site, despre plita cu inducție, nu au aprobat comentariul, ok, asta este, dar ca niște autiști au trimis mai apoi oferta la plita, mult mărit prețul, apoi adăugat un voucher, chiar și așa mult peste prețul dat de mine la alt magazin.

Eu aveam plita montata iar ei îmi trimiteau ,,oferta " :roflmaofast: deși știau asta din comentariul meu.

:lol:

Dar stai, poate nu explic bine !
Eu am luat plita la oferta, la 695 lei, in acest timp eMag avea la 710 lei, postez comentariul și mă trezesc apoi cu ,,oferta ", 899 lei minus 5% :D

Cred că sunt miștocari, se mai distrează băețzii de la vînzare, de plictiseala.

Attached Files



#515
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Stai linistit ca nu sunt atat de destepti sa faca misto, mai degraba prosti. In ultimele luni cam tot comertul online s-a cam prostit. Nimeni nu actualizeaza corect disponibilitatea pe site-uri, livrarile intarzie multisor, schimba pretul dupa ce ai facut comanda si te suna sa achiti diferenta etc. Emag e fruntas la toate astea. Ba mai si cenzureaza comentariile.
Felicitari pt alegere!

#516
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ce are bun inducția, plita nu emana căldură în jur, la funcționare îndelungată se transfera puțină căldură de la vas la sticla, incomparabil mai putina fata de una cu rezistenta clasica, de cele mai multe ori poți să atingi cu mîna suprafața călduță.

Pur și simplu poți să pui un șervețel intre plita și vas, ca sa protejezi plita de stropi și zgîrietură de la frecare, acel sevetel rămîne intact, bine, daca nu sta acolo cu orele cu plita setata pe maxim, probabil se va afuma puțin, dar nu va lua foc.

Fratele meu este mai spontan, grăbit, nu are răbdare să se informeze, a luat puțin înaintea mea  vitro cu rezistenta, aia se înroșește ca o rezistenta clasica de metal, cred că are și consum mare, emana multă căldură, chiar și după gatit, pina se răcește, poți să te arzi grav, dacă o atingi.

Avantajul inducției este clar, pentru mine, tehnologia viitorului adusa in prezent.

L.E. Acum că am înțeles diferențele, pot sa spun că titlul corect ar fi fost: ,,Plita vitroceramica cu rezistență electrică versus plita vitroceramica cu inducție (flux electromagnetic) ".

Attached Files



#517
Tonny1

Tonny1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2008
La bloc vechi ceausist a instalat cineva plita electrica cu inductie?
As vrea sa fac acest pas, dar m-a cam speriat electricianul. Toata instalatia electrica va fi refacuta in apartament, dar electricianul mi-a spus ca el se bazeaza pe ce face el, dar nu imi garanteaza pentru instalatia enelului de pana in contorul electric, si ca nu imi recomanda sa fac acest pas.

#518
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTonny1, on 12 octombrie 2017 - 14:52, said:

La bloc vechi ceausist a instalat cineva plita electrica cu inductie?

Fier de calcat folosești ?! :lol:

#519
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 02.05.2008
Are dreptate electricianul. De regula la blocurile vechi instalatia principala este de aluminiu de 4 sau de 6 mmp, insuficient pentru o plita pe inductie care consuma pana la 7 kwh

#520
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View PostTonny1, on 12 octombrie 2017 - 14:52, said:

La bloc vechi ceausist a instalat cineva plita electrica cu inductie?
As vrea sa fac acest pas, dar m-a cam speriat electricianul. Toata instalatia electrica va fi refacuta in apartament, dar electricianul mi-a spus ca el se bazeaza pe ce face el, dar nu imi garanteaza pentru instalatia enelului de pana in contorul electric, si ca nu imi recomanda sa fac acest pas.

am mai zis prin posturile anterioare - exista plite cu inductie care permit limitarea electronica a consumului astfel incat sa nu depasesti limita instalatiei.
Daca iti face instalatia din contor atunci nu trebuie sa iti faci griji de ce a facut ENELUL pana in tablou....zic?? Mie imi suna ca electricianul incearca sa se disculpe in avans - daca apare vre-o buba dupa lucrarea lui, nu mai tine de el, e de la ENEL.

Edited by plimbaretul, 12 October 2017 - 17:25.


#521
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Ei, are dreptate helectricianul... :lol:
Pai a zis că schimba instalația din casa !

Ce vine pina in contor este mult mai gros, cel puțin la mine.
Colegul nu a zis ce model de plita.
Sint plite care vin cu cablul montat și cu ștecher.

#522
Tonny1

Tonny1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2008
electricianul vorbeste din experiente anterioare. cel putin asa zice.
faceam referire la o plita cu consum de 7-8 kwh.
este electrician, ce poate gresi la instalatia electrica daca foloseste cabluri, sigurante, doze, prize etc. de cea mai buna calitate cumparate de mine?
de regula apar probleme cand sunt indoieli asupra calitatii materialelor folosite, sau cand lucrarea este efectuata de carpaci, ageamii sau dorei.

View Postcrisstonne, on 12 octombrie 2017 - 15:41, said:

Fier de calcat folosești ?! Posted Image
da! de ce?

intrebarea era adresata celor care stau la bloc vechi si au montat asa ceva.

Edited by Tonny1, 13 October 2017 - 08:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate