Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cu sau fara tuner digital DVB-T SD

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Vreau sa-mi iau un TV LCD Samsung. Am de ales intre LE-32R81 cu tuner analogic sau LE-32R88BD cu tuner digital DVB-T SD (MPEG2). Diferenta este de 400-500 lei.
Am inteles ca in America deaja s-a renuntat la televiziunea analogica si ca in 2012 se va intampla la fel si in Europa. In Bucuresti si Sibiu exista un program experimental care transmite 6 programe (TVR1, TVR2, Cultural, Prima TV, Antena1 și ProTV) in format SD. Am urmatoarele intrebari:
1.In Romania se va folosi in continuare standardul DVB-T (pe langa actualele DVB-S si DVB-C) sau se va renunta in favoarea celor doua?
1.Care este standardul care va fi implementat pentru DVB-T (SD sau HD) in Romania?
2.ProTv emite SD si HD, sau doar HD?

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View Postalex7905, on Feb 2 2008, 23:04, said:

Vreau sa-mi iau un TV LCD Samsung. Am de ales intre LE-32R81 cu tuner analogic sau LE-32R88BD cu tuner digital DVB-T SD (MPEG2). Diferenta este de 400-500 lei.
Am inteles ca in America deaja s-a renuntat la televiziunea analogica si ca in 2012 se va intampla la fel si in Europa. In Bucuresti si Sibiu exista un program experimental care transmite 6 programe (TVR1, TVR2, Cultural, Prima TV, Antena1 și ProTV) in format SD. Am urmatoarele intrebari:
1.In Romania se va folosi in continuare standardul DVB-T (pe langa actualele DVB-S si DVB-C) sau se va renunta in favoarea celor doua?
1.Care este standardul care va fi implementat pentru DVB-T (SD sau HD) in Romania?
2.ProTv emite SD si HD, sau doar HD?

Cred ca ai vrut sa spui 1,2,3...

Trebuie sa te gandesti ce folosesti acum ca sa vezi daca merita sa investesti 150euro in plus pt a lua acel tv LCD cu DVB-T.
Daca acum stai cu antena clasica pe casa atunci poate ca se merita...dar ma indoiesc. In plus, pana in 2013 cand va aparea tv digitala terestra in Romania poate vrei sa iti mai cumperi un TV.

1. Se va folosi DVB-T.
2. Evident Televiziunile SD nu vor muri prin trecerea la digital terestru. Sunt multe SD transmise terestru in UE.
3. ProTv emite in ambele standarde SD si HD.

Eu n-as imobiliza niste bani in plus pt DVB-T care POATE il vei folosi in 2013. Sigur televiziunea digitala va veni cu niste STB-uri dedicate care vor fi foarte ieftine la acel moment.

#3
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Folosesc televiziune prin cablu. Ma gandeam la digital terestu pentru ca am inteles ca se vede mult mai bine (filme/meciuri) fata de cablu si speram ca in viitorul apropiat sa mai fie si alte posturi care sa emita DVB-T SD. Nu sunt adeptul "receiver-urilor"(gen DigiTv, Boom, Dolce, etc.), mi se par o idiotenie inestetica si nepractica, cumperi un televizor cu o droaie de tehnologie in el si il folosesti pe post de monitor. Mi se parea mult mai logic sa poti baga semnalul care vine de la "farfuria" de la geam direct in tunerul televizorului, sa ai un card pentru decodare (televizaorele cu tuner digital sunt dotate cu cititor) iar tunerul televizorului sa faca ce face "receiverul".

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
DVB-C adica pe cablu exista demult si la noi, UPC foloseste acest mod de mai bine de un an, dar ca ORICE operator are implementat un sistem de receptie individuala cu un receiver proprietar numit STB.
Transmisiile free DVB-T sint momentan experimentale sustinute de SNRC si pot fi oricand sistate sau modificate.
Pro-tv au cumparat licenta pentru a transmite DVB-T.
Prima-tv este pe acelasi curs de achizitionare de licenta si echipamente de transmisie DVB-T.
Din pacate este foarte posibil ca lucrurile sa se opreasca aici, televiziunile private sint societati comerciale nu culturale sau de binefacere si in orice afacere se cauta profitul iar cheltuielile cu implementarea unui mod de transmisie digitala nu se justifica in nici un mod.
Spre dezamagirea celor care asteapta sa receptioneze pe gratis aerian cu antena zeci de posturi TV digitale romanesti, ei bine treaba asta nu se va intimpla niciodata.
Acum posturile interesante necormerciale gen Discovery, HBO nu vor exista niciodata free.
Sa nu uit: calitatea imagini pe DVB-T  SD in conditiile actuale pe frecventa 738 Mhz  SNRC este foarte slaba, orice operator de cablu ofera o calitate net superioara, doar Pro-tv HD este ceva deosebit, emisia HDTV este uimitoare.

#5
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Si acest DVB-T este de doua calitati: SD (MPEG2) si HD (MPEG4). Tunerele digitale din televizoare au SD (MPEG2) si nu poti receptiona cu ele PROTV HD (care este MPEG4). Atunci nu mai vad rostul acestui tuner digital. Din moment ce este montat in televizor ma gandesc ca pe alte plaiuri esti si folositor. Ma gandesc ca "strainezii" astia au avut ei ceva in cap din moment ce au dotat aceste televizoare si cu locas pentru cardul de decodare. Eu speram ca acest lucru sa rezolve problema STB-ului, dar se pare ca nu din moment ce sunt standarde diferite (DVB-T si DVB-C). Subscriu ideei ca "Televizoarele sunt cu mult inaintea posibilitatilor de a transmite a furnizorilor de servicii TV"

#6
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

View Postalex7905, on Feb 3 2008, 10:13, said:

Si acest DVB-T este de doua calitati: SD (MPEG2) si HD (MPEG4). Tunerele digitale din televizoare au SD (MPEG2) si nu poti receptiona cu ele PROTV HD (care este MPEG4). Atunci nu mai vad rostul acestui tuner digital. Din moment ce este montat in televizor ma gandesc ca pe alte plaiuri esti si folositor. Ma gandesc ca "strainezii" astia au avut ei ceva in cap din moment ce au dotat aceste televizoare si cu locas pentru cardul de decodare. Eu speram ca acest lucru sa rezolve problema STB-ului, dar se pare ca nu din moment ce sunt standarde diferite (DVB-T si DVB-C). Subscriu ideei ca "Televizoarele sunt cu mult inaintea posibilitatilor de a transmite a furnizorilor de servicii TV"

am o intrebare tehnica.. legata de monitorul Samsung 225MD, din cate am vazut are TV tuner incorporat si e dotat cu receptie DTV

http://www.samsung.c.../...&fullspec=F

dar nu mi-e clar daca asta se refera la receptia DVB (adica are tuner digital) sau doar facilitati de preluare a semnalului digital
de la un receiver.
merci

#7
ivnvrl

ivnvrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.03.2007
Am un tv Sony kdl32s3000 cu tuner digital integrat si sunt abonat la upc (astral ) ,am scanat in digital si mi-a detectat toate programele care le au ei chiar si cu EPG dar din 105 nu vad decat 12 calitate beton ,chiar mai bine decat cu STB-ul lor.Am sunat la relatii clienti si tipul de acolo habar n-avea de ce vorbesc ,nu credea ca pot prinde digital fara StB-ul lor, eu am sunat sa vad daca imi poate furniza un card pcmcia pentru decodare ca teveul stie dar ei nu furnizeaza asa ceva adica degeaba cumparam tv scump cu de toate pe el daca trebuie sa mai adaugam ceva la el ca sa mearga   :)

#8
Abraxasnew

Abraxasnew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2007
Salut,

Ma tot uit ce TV sa-mi iau, si oscilez intre 2 modele de la Sony (32S3000 si 32P3000). Diferenta dintre ele este ca S are "Digital TV Cable Tuner" si P nu are (bine, S are si "Live colour creation", dar in reprezentanta la Sony se vedea mai bine P decat S).
Acasa am cablu digital de la UPC.
Am tot cautat discutii pe forumuri, dar nu prea am gasit un raspuns exact (forumul asta era oricum cel mai aproape de subiect).
Tunerul de la S m-ar ajuta sau nu sa scap de STB de la UPC? Mi-ar placea foarte mult sa scap de a doua telecomanda...

Merci

#9
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
Nu te va ajuta, nu vei scapa de STB pentru ca emisia digitala pe cablu se face in standard DVB-C, pe cand tunerul cu care este echipat modelul respectiv de televizor receptioneaza semnal in standard digital DVB-T (terestru).

#10
Abraxasnew

Abraxasnew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2007
Merci mult!

Cred ca vor ramane la 32P3000 in cazul asta.

#11
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut fiecare lucru are avantaje si dezavantaje , parerea mea personala este de a mai astepta pana se lamuresc lucrurile si la noi legat de trecerea la televiziunea digital terestra.
Sa dai totusi "o gramada de banii" si sa nu-l poti folosi la puterea maxima (existand totusi un canal hd si sa-l receptionezi numai sd) dupa mine este o investitie degeaba (banii aruncati pe fereastra) fiindca la ora actuala sant foarte putine modele de tv cu receptie hd , majoritatea fiind sd.
Alex7905 ai spus ca nu esti adeptul "receivere-lor" pai atunci iti recomand pe acesta : http://www.teledigit...chnisat_tv_sets unde ai de unde alege intre 32" si 40" , dar apra o problema pe langa faptul ca nu stiu "HD" in general esti limitat la softul original al tv-ului care de regula este "slabut" eventual un "patch" daca apare ori facand combinatii de genul : receiver hd digital terestru + satelit si un tv lcd "full hd" atunci intr-adevar numai ai nici un fel de probleme cu receptia/redarea hd (recepoare combo terestru + satelit hd : http://www.teledigit...id=PUB.1001.191  sau  http://www.alfastar..../receptoare.php aici avand si posibilitatea de a alege si receivere cu linux (idem windows ca idee) unde se pot face multe cu acest gen de receivere si nu stai la "mila" producatorului daca a mai scos sau nu vreo imbunatatire a softului curent.
Asta ca idee fiindca rezumandu-te la un singur lucru - tv lcd - nu poti scoate la maxim rezultatele legate de receptia digitala hd terestra + satelit (aici intrand si varietatea foarte mare de a urmari foarte multe pachete de programe ) si vizualizarea unor programe care daca tv lcd-ul nu este "full hd" iar pierzi din calitate.

#12
z80_magician

z80_magician

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.07.2007

View PostZygoth, on May 21 2008, 09:06, said:

Nu te va ajuta, nu vei scapa de STB pentru ca emisia digitala pe cablu se face in standard DVB-C, pe cand tunerul cu care este echipat modelul respectiv de televizor receptioneaza semnal in standard digital DVB-T (terestru).


kdl32s3000 are tuner digital DVB-C si DVB-T (televiziune digitala pe cablu si terestra)!

#13
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
salut un mic ajutor pt. modele de lcd-tv-uri cu receptie HD Terestra (ProTV HD Can.30) : http://www.sony.ro/p...els=KDL-32U2000 primele 6 modele jos la categoria "Acord - Tuner HD Mpeg4/H.264", adica au posibilitatea redarii prg. digital terestre hd si daca tot face-ti o investitie macar sa merite din plin nu sa te uiti la jumate din capacitate (adica fara programe hd) gen: pro tv hd am inteles ca si tvr-ul face niste teste hd si sant convins ca in viitorul apropiat vor mai aparea si alte prg. hd la noi in tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate