Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Amenda pentru rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#181
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
Eu nu-mi dau seama cum poti sa ai masina in Ro si sa nu platesti mizeria aia de rovinieta ca sa stai tot timpul cu frica de amenda (care e mai mare decat valoare ei) ; ce naiba, parca iti iei masina sa o freci doar in oras ?

#182
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Da, masina asta, un matiz, o frec numai in oras. Pentru afara am alta masina si la aia am. Iar acum s-a intamplat intamplarea intamplator. Asta e. Intreb ca sa stiu la ce sa ma astept, daca stie cineva.

#183
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Astea erau pozitiile camerelor fixe
1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m
2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m
3. DN1 Bucuresti - Ploiesti la km 48 + 800 m
4. DN2 Buzau - Rm. Sarat la km 115 + 080 m
5. DN2A Slobozia - Constanta la km 113 + 500 m
6. DN5 Bucuresti - Giurgiu la km 28 + 120 m
7. DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m
8. DN6 Bucuresti - Alexandria la km 60 + 450 m
9. DN7 Deva - Arad la km 411 + 865 m
10. DN17 Vatra Dornei - Bistrita la km 85 + 380 m

Daca nu te-a prins o camera mobila, nu iei nici o amenda. Dintr-un raspuns primit de la CNADNR pozitionarea camerelor fixe se presemnalizeaza cu inscriptia "Video control rovinieta"

Edited by bobocul, 29 August 2011 - 15:36.


#184
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Multumesc.
Intre timp mi-a venit in minte sa vad pana unde tine sectoul 1 in nord iar academia de politie, care e  mai departe de complexul ikea, e inca in sectorul 1, deci nici macar n-am iesit din bucuresti. M-a pacalit indicatorul de iesire din bucuresti de la aeroporul baneasa care acum nu mai inteleg ce semnificatie are. In fine, m-am linistit.

#185
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

 banat, on 29th August 2011, 15:08, said:

Eu nu-mi dau seama cum poti sa ai masina in Ro si sa nu platesti mizeria aia de rovinieta ca sa stai tot timpul cu frica de amenda (care e mai mare decat valoare ei) ; ce naiba, parca iti iei masina sa o freci doar in oras ?
Eu nu am platit niciodata rovinieta si inca nu am luat amenda. Am numere ce nu pot fi citite de catre camera, pe verificate. Le-am pus cand m-au speriat astiia cu radarele fixe pe DN1. Cum sa merg legal cand drumul ala cere numai 6000rpm

#186
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,008
  • Înscris: 12.06.2004
Au bagat astia radar in nefese?  :whistling:

#187
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

 bobocul, on 29th August 2011, 16:33, said:

Dintr-un raspuns primit de la CNADNR pozitionarea camerelor fixe se presemnalizeaza cu inscriptia "Video control rovinieta"
Siguuur, mai ales alea mobile  -_-

#188
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Sunt folii care se pun peste numere. Nu sunt scumpe!

 Kunzite, on 29th August 2011, 19:23, said:

Au bagat astia radar in nefese?  :whistling:
Era demult, pe vremea lui Most Wannted... Trebuia sa te pozeze cu >200/h pe un traseu dificil. Acum nu mai stiu...

Totusi, senzatia cu peste 200 la ora pe un drum cu o banda pe sens e de neegalat. Drumul se ingusteaza, si vezi lucruri pe care nu le-ai mai vazut pana acum.
Din pacate putine masini depasescu cu usurinta 200/h. Marea majoritate abia ajung acolo!

#189
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Auzi la el, drumul se ingusteaza =)) Acum chiar o dai in NFS unde cand ii dadeai cu nos in gura totul in jurul tau era in ceata =))
Am mers cu 260Kmph (BMW 745LI), 250Kmph (Audi A4 ultimul model), 270Kmph (Alfa Romeo, diesel cu motor modificat la turbina si soft, motorul de 2.5L in 5 cilindrii) si cu altele (nu are rost sa le pun pe alea sub 240 Kmph care au fost zeci). Singurele masini care iti dau senzatie de nefese sunt Dacia Logan care la 160 zici ca-si ia zborul, Dacia berlina care la 140 prinsi cu greu la fel, te uiti sa vezi ce zboara de pe ea si Renault Clio care pe la 170 prinsi cu greu zici ca mergi cu vaporul si incepi sa ai greturi de la balanganeli.

Edited by DarkAngelBv, 30 August 2011 - 10:30.


#190
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

 Highlander91, on 30th August 2011, 11:08, said:

Totusi, senzatia cu peste 200 la ora pe un drum cu o banda pe sens e de neegalat. Drumul se ingusteaza, si vezi lucruri pe care nu le-ai mai vazut pana acum.
Din pacate putine masini depasescu cu usurinta 200/h. Marea majoritate abia ajung acolo!

ingerasi cumva? :notangel:

#191
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
drumul cu o banda se ingusteaza bre... Pe autostrada nu-i nici o sfaraiala. Orice Gutan merge la blana pe ele.
Cu Alfa Romeo si diesel poate pe un vitezometru cu eroare maxima ai prins 270 defapt sub 200 reali atat-a vreme cat cu 400cp pe 1600kg abia prinzi 280... presupun ca avea motor de camion.

Cine vorbea din NFS?

#192
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Petru cei ce au primit amenda din cauza ca si-au schimbat numerele la masina (rovigneta fiind valabila) : azi mi-a sosit hotararea judecatoreasca (s-a judecat in lipsa) favorabila mie. Cei de la CNADR Buzau nu au trimis decat o amarata e poza la judecatorie.

#193
mariadaria

mariadaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2012
Uite solutii pentru cei pagubiti de roviniete:
http://www.jurnalul....anta-623672.htm

se poate scrie si pe site, desi nu-si da numele

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate