Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Amenda pentru rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#19
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
dar daca nu ies din oras, mai trebuie platita? eu mi-am platit doar la masina noua cu care ies afra din oras, desi niciunde nu m-a oprit nimeni niciodata. apropo, au dat astia legea aia ca nu au voie sa te opreasca daca nu faci nimic ca auzisem ceva asta vara la tv va voiau sa introduca asa ceva!

#20
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004

View Postgeopsi, on Feb 6 2008, 16:17, said:

dar daca nu ies din oras, mai trebuie platita? eu mi-am platit doar la masina noua cu care ies afra din oras, desi niciunde nu m-a oprit nimeni niciodata. apropo, au dat astia legea aia ca nu au voie sa te opreasca daca nu faci nimic ca auzisem ceva asta vara la tv va voiau sa introduca asa ceva!

Taxa de doar pentru drumurile extraurbane (cred ca de la DNuri in sus, adica ce tine de minister, nu de locale).

#21
vup

vup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.06.2007
Eu am patit-o asta vara, am fost amendat pt lipsa rovinietei dar eram in localitate. Am platit amenda, nu mi-am dat seama ca trebuia sa depun contestatie deoarece nu eram pe vreun drum national   :death:

#22
link82

link82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 23.01.2008

View PostSpeedo, on Feb 5 2008, 12:26, said:

Ai dreptate, mai mult, prin Legea LEGE nr. 424 din 27 iunie 2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea unor tarife de utilizare a infrastructurii de transport rutier se modifica inca o data Art.9 din Ordonanta care va avea urmatoarea forma




Deci CNADNR mai poate controla rovienieta doar la frontiera, in rest este strict treaba politiei rutiere.

Alte modificari ulterioare n-am mai gasit deocamdata.
sal all, am si eu o belea mareee, lucrez la o firma, unde Exista o masina Ford Transit <= 3.5 tone si am fost la Petrom sa iau rovinieta si aia de acolo a zis ca tre` sa dau aproape 1200 ron, sa cad jos; am vorbit cu sefii si au zis ca e OK, dupa aia aflu ca functionara nu a interpretat bine ce scria in certificatul de inmatriculare si mi-a luat aproape 900 ron in plus. Acum eu is ala de vina ca nu am fost atent la ce scria pe certificat, eu care nu ma pricep la asa ceva si nici nu ma intereseaza. In concluzie, cum sa fac sa recuperez suma prejudiciata, poate stie cineva sau a mai patit-o cineva cu toate ca nu o doresc nimanui. Multumesc mult.

Edited by link82, 21 February 2008 - 20:17.


#23
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
1:nu am fost controlat niciodata de ea si deabia de curand am lipit galbejita in parbriz.(oricum trebuie purtata chitanta ca cica nu e valabila fara)
2:am cumparat numai de la benzinarii si nu m-a intrebat nimeni daca e pe leasing
3:te duci cu chitanta si masina si le spui ca s-a produs o greseala.numai de unde ai achizitionat jucaria te pot indruma la solutionare.

#24
sorinica22

sorinica22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2007
Vreau sa cumpar si eu rovinieta asta din Bucuresti. Azi am fost la 3 statii Petrom si niciunii nu aveau asa ca nu stiu de unde s-o iau. Daca stie ciineva undeva in Bucuresti de unde as putea achizitiona "taxa" asta il (o) rog frumos sa-mi zica si mie cat mai repede.

Multumesc,

#25
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Am citit pe un alt forum si sunt 100% de acord cu ce a scris omul. A spus ca nu cumpara rovignieta si daca este amentdat va contesta argumentind ca nu este garantata libera circulatie a persoanelor pe teritoriul tarii Mai exista o taxa de drum si in pretul benzinei de ce sa platim dublu? Acest drept la libera circulatie parca este ceva luat din constitutie daca nu ma insel.

#26
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Statia MOL din spatele magazinului Unirea.
OMV de langa City Mall, OMV de la Baneasa, etc.

#27
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
s-au micsorat amenzile pt lipsa rovinietei cu 50% iar amenzile de acest tip nu mai pot fi platite pe loc.  acum minimul este de 250 ron fata de 500ron

#28
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
As vrea sa stiu daca rovigneta poate fi cumparata anticipat, adica daca exista posibilitatea sa o cumperi azi si sa intre in vigoare peste o luna (asa cum exista la RCA)?

#29
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postdacibesti, on Mar 14 2008, 16:17, said:

As vrea sa stiu daca rovigneta poate fi cumparata anticipat, adica daca exista posibilitatea sa o cumperi azi si sa intre in vigoare peste o luna (asa cum exista la RCA)?

De anul trecut mi-a expirat si mie rovigneta si am tot amanat sa o cumpar ... pana la urma amenda minima e de 250 ron si ajunge pana unde?
Daca iau amenda o platesc si pe aia ... iau si rovigneta sa nu mai incasez alte amenzi ... deci inteligent ar fi sa ma duc la benzinarie! <_<

Edited by geo13ana, 14 March 2008 - 16:56.


#30
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Am mers si eu vreo 4 luni fara rovinieta(am uitat si eu de ea,dupa aia n-am gasit si tot asa...),interval in care nu m-a intrebat nimeni nimic de ea,desi am fost oprit la un moment dat de politie.Acum nu zic ca e bine sa mergi fara,dar bag de seama ca nu le-a intrat in reflex baietilor de la rutiera sa intrebe daca o ai.
Acum mi-am schimbat parbrizul si am dat rovinieta jos si nu mai merge lipita.O sa vad urmatoarea data cand mai stau de vorba cu nenea politistu' daca isi aduce aminte sa mi-o ceara.

Edited by moki, 14 March 2008 - 19:27.


#31
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostA_Ionut, on Feb 21 2008, 21:38, said:

1:nu am fost controlat niciodata de ea si deabia de curand am lipit galbejita in parbriz.(oricum trebuie purtata chitanta ca cica nu e valabila fara)
Eu nu a avut-o lipita niciodata, si nici nu o sa-mi ocup parbrizul cu asa ceva :D Poate sa-mi faca vreo bucurie Garcea? :D

#32
ionutel

ionutel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 18.12.2006
Dar daca ies din Bucuresti si merg din localitate in localitate? De exemplu, merg la Buftea in week-end; am nevoie de rovinieta?

#33
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postionutel, on Mar 27 2008, 10:05, said:

Dar daca ies din Bucuresti si merg din localitate in localitate? De exemplu, merg la Buftea in week-end; am nevoie de rovinieta?
Da! De ce nu iti iei pe 7 zile? E vreo 11 lei parca.

#34
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Si daca mai iese de 2 ori anul asta mai bine isi ia pe tot anul. Sa nu mai aiba probleme.

#35
adikkkk

adikkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.10.2005
Eu sincer nu mi-am mai luat vigneta din 2005  :D  din cauza sentimentului inutilitatii ei in conditiile in care procentul introdus in pretul carburantilor nu a fost scos din pretul actual iar drumurile sunt asa cum sunt.
De plimbat m-am tot plimbat cu masina inclusiv prin strainatati dar niciodata nu m-a intrebat de sanatate nimeni desi am intalnit si echipajele mixte care controlau vignetele (de vreo 2 ori) dar doar tiruri si camioane am vazut oprite.
Si prefer sa merg cateva sute de kilometri in plus din banii aia decat sa le platesc lor taxa!
Si daca o sa ma amendeze vreodata o sa contest amenda pentru nu-stiu-ce-motiv si apoi o sa fac apel si tot asa ca si asa nu se plateste vreo taxa de judecata!
Sa nu fiu inteles gresit, accept taxele dar pe cele ce atenteaza la buzunarul meu in mod nejustificat, ei bine pe alea le cam ignor  ;)
Sanatate si sa nu faceti ca mine!  :P

#36
djionut

djionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 26.10.2007
se pare ca va fi eliminata panarama...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate