Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sfat achiziție TV LCD/LED [comentarii doar despre LCD/LED].

* * * * * 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37560 replies to this topic

#36973
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Fa un efort si creste bugetul la 3300 lei. Gasesti Samsung 55Q70T, care are panou pe 120Hz si smart bun. La banii aia la Panasonic nu vei gasi nimic dotat.

#36974
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Dintr-un motiv anume trebuie să merg cu Panasonic. Deci pică recomandarea ta.
Mulțumesc!

#36975
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 10.12.2018
Daca vrei neaparat Panasonic, led, nu lua nimic mai jos de gama GX / HX 800. GX sunt din 2019, HX din 2020. HX 810E, 830E, 900E, 940E. Modelele sub gama 800 sunt facute de Vestel, Turcia si impart componente - sasiu - display cu Horizon, JVC, Toshiba care se gasesc la preturi mult mai mici decat Panasonic.

#36976
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

 emikiii, on 13 februarie 2021 - 00:07, said:

Dintr-un motiv anume trebuie să merg cu Panasonic. Deci pică recomandarea ta.
Mulțumesc!

Daca vrei musai Panasonic, pana-n 3000 gasesti doar 55HX710E, care-i acelasi tv cu Horizon 55HL7590U, doar ca "japonezul" e mai scump cu ~1300 lei.

Edited by iZet, 13 February 2021 - 10:25.


#36977
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 10.12.2018
Nu a precizat diagonala. La 2970 lei gaseste 43HX900E, pluseaza 150 lei peste buget si gaseste  50HX830E.

#36978
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Daca alege diagonala mai mica, sunt ok variantele alea.

Edited by iZet, 13 February 2021 - 11:15.


#36979
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Diagonala între 123cm și 139cm. Mă gândeam și la variantele cu android hx710... tot turcism este?

Edited by emikiii, 13 February 2021 - 14:27.


#36980
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Dap, e turcism, un Vestel cu alta sigla.

Edited by iZet, 13 February 2021 - 15:04.


#36981
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016

 emikiii, on 13 februarie 2021 - 14:25, said:

Diagonala între 123cm și 139cm. Mă gândeam și la variantele cu android hx710... tot turcism este?
Mai simplu, de la Panasonic, doar oled e veritabil. Pe lcd doar turcisme.

#36982
Un0arecare

Un0arecare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.12.2015

 alex_cipri1986, on 09 februarie 2021 - 12:38, said:

...
si eu am spus de atatea ori ca prefer samsung pt culorile mai vii si design mai modern,plus sistem de operare mai bun decat la sony,si imediat deranjezi Posted Image))  cica important e sa ai culori naturale,ok,asa o fi, dar poate ca eu nu vreau naturale,poate ca imi plac fix culorile din demo urile de prezentare.
...
Îți cer scuze dacă și eu te-am deranjat cu ceva sau am exagerat în vreun fel față de tine, căci și eu pot greși în toate felurile. :) Ești de apreciat totuși, ca ai timp și ești activ, animi discuțiile aici și alungi monotonia...și nu sunt ironic când spun asta(precizez ca să se înțeleagă de-acum).
În general, am o problemă cu oamenii aroganți(cu tupeu) care se cred superiori și fără de greșeală(nu e cazul la tine) ...
Deranjul cel mai mare, este atunci când se fac afirmații aberante de genul: Firma x are imaginea cea mai bună! Firma y are cele mai proaste tv-uri!
Concluzii tranșate după niște surse "bine" alese, extrase selectiv și înțelese arbitrar...
Persoanele cele mai avizate să emită păreri(despre produsele în cauză), sunt acelea care vorbesc din experiențe personale(și nu numai cei tehnici au dreptul să o facă, așa cum se lasă să se înțeleagă), chiar și așa, nu pot să aibă pretenții cum că ceea ce spun ei/ele, este literă de lege, în contextul în care avem percepții/pretenții/posibilități/"gusturi" diferite. De acord și cu faptul de a nu folosi termeni tehnici dacă nu-i stăpânim, dar mai sunt și alții care nu se pricep la asta sau nu au timp să aprofundeze domeniul și atunci se exprima cu cuvintele lor...e de iertat în cazul ăsta zic eu...
"Cel mai bun televizor" este cel pe care îl are fiecare acasă sau cel pe care și-l permite fiecare, fie el și un StarLight. Cu toate astea, bine ar fi să nu încercăm să convingem pe toată lumea de faptul că acele tv-uri sau acele firme sunt și cele mai bune (de genul celor în speța de mai sus, susținute de câțiva colegi), fără a avea acoperire în realitate, valabil inclusiv pentru subsemnatul.
Vă place Samsung, LG, Sony, etc.? Foarte bine! Enjoy!
Până la urmă, "gusturile"/posibilitățile nu se discută!...Dar cel mai mult se greșește (după părerea mea) când se încearcă să se impună tot ceea ce ne place nouă, în ideea că va plăcea și altora, neținând cont de cât de diferiți suntem...și în general vorbind...
Dacă îmi este permisă o comparație, orice mamă are tendința de a-și lăuda copiii ne vorbindu-i de rău, indiferent de situație încearcă să-i apere ascunzându-le defectele.Tot așa și unii dintre noi procedăm cu televizoarele noastre...și nu e tocmai corect, e cu totul contraproductiv, în ambele cazuri...
Eu am ripostat, poate prea virulent(fig.)/ironic uneori, la niște ''atacuri" nefondate dpmdv, nu am adus acuze vreunei firme cu intenții răutăcioase favorizând în schimb pe altele...și nu pot fi suspectat nici de fanatism. Eu pentru Sony nu mă arunc în foc să nu mai iasă fum sau în niciun caz nu am făcut scut în jurul lui...ca să ne înțelegem! Are și Sony "bubele" lui, nu e perfect, chiar mă confrunt cu vreo două probleme, minore ce-i drept...
Vă dau eu profilul unui om fanatic:
Am un coleg de muncă care dacă Sony ar produce și îmbrăcăminte, s-ar îmbracă din cap până în picioare de la ei, pentru el nu mai exista altă firmă  în afară de Sony, dacă zici ceva rău de Sony, e ca și cum l-ai înjura de mamă...el dă aproape anual >4000lei pe cel mai nou model (flagship) de telefon Xperia, mie nu-mi plac, cel puțin ca și design. Are tot felul de gadget-uri scumpe numai de la Sony. Cred că tot așteaptă de mult timp ca Sony să scoată și vreo mașină să și-o cumpere...  :) Voia să facă update la Sony xh9505, dar nu-i convine ca nu are HDMI 2.1 pt. PS5, iar xh9005 i se pare mai slab. De Oled nu se atinge momentan de teama burn-in, deși știe și el că e o exagerare, pentru că mai nou au tot felul de protecții în a combate această problemă, plus lipsă HDMI2.1, acum așteaptă seria nouă 2021 după care urmează sa se decidă.
Fani "înrăiți" deținători de tv-uri, sunt cei mai mulți de la Samsung, dar asta nu înseamnă că minoritatea trebuie să se supună majorității, conform cutumei și să se afirme ceva de genul: Samsung e cel mai bun, pentru ca noi suntem cei mai mulți sau pentru că vinde cel mai mult! Nimic mai fals de-atât...
Vă admir/apreciez pe cei care fac recomandari(obiective), în primul rând pentru curaj, deoarece riscați să fiți trași la răspundere dacă solicitantul nu va fi mulțumit de recomandările voastre...

PS. Și iarăși n-am putut să mă abțin după cele întâmplate de curând și nu numai...
E trist că sunt unii "intelectuali" care încurcă banca cu catedra în mod constant aici pe forum, deși ei înșiși fac greșeli, cum ar fi: "ani de zile" pleonasm! "mai superior" pleonasm!...
Pe ei îi interesează forma și nu fondul discuțiilor când nu au alte argumente solide!
"Foarte constructiv"! Fac analiza textului, luându-l la purecat...eu nu am văzut așa ceva pe site-urile din afara țării sau pe YouTube, etc. Nici nu eu am fost de 10 la Lb. română(nu a fost punctul meu forte), deși am  prins vreo zece ani de școală când se învăța și sâmbătă și chiar se făcea școală pe-atunci, dar nu mi-am permis să corectez pe nimeni niciodată... și nu numai pt. că multe reguli s-au schimbat de atunci sau le-am uitat...
În orice caz, românul nu a auzit, nu știe de RESPECT! În schimb vrea să arate cât de "educat" este jignind! Cât de penibil să fii procedând astfel?
Aroganță/tupeu la cel mai înalt nivel! Vai de noi! De-asta suntem unde suntem...ne meritam soarta ca nație...
Uitam că traim în țară în care, încă mai sunt case/familii fără curent electric, copii învățând la lumânare! ... că tot se vorbea de "egalitate" de șanse...
Poate să se șteargă partea asta(chiar și toată postarea, oricum sunt și situații când se face selectiv și nu după o judecată dreaptă), eu mi-am spun un of/off in speranța că ajunge mesajul la cine trebuie și înțelege să-și schimbe atitudinea...eu pot sa trăiesc și fără forum, dacă am "deranjat" cu postarea asta sau altele, pot să mă retrag liniștit la pensie, nu-i problemă, dar sunt greu de ucis... :)

Interesant dintr-un anumit punct de vedere...
Cam greu să se impună pe nișa asta și să-și recapete încrederea pierdută după ce la telefoane au eșuat, cel puțin pe parte de garanție, dând dovadă de neseriozitate...tipic românesc(nu am niciun dubiu că nu suntem pe primul loc la capitolul ăsta).
https://gadget.ro/cu...s-dolby-vision/

Scuze, un pic cam lungă postarea, nu citiți pana la capătă dacă nu rezistați... și nu-i exclus să fie mult și prost...  :)

Edited by Un0arecare, 14 February 2021 - 19:16.


#36983
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.09.2008
Recomandati-mi si mie un tv pt dormitor ,80-100cm smart.
Iau pe cel mai ieftin, sau trebuie sa caut putin?

#36984
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
@un0arecare nuuu,nici vorba,n ai pt ce sa te scuzi, si eu am fost facut samsung fanboy :))) pt simplul motiv ca mi a placut mai mult q80 decat xh90. Si mentin parerea. Fanboy nu sunt,poate imi plac o idee mai mult unele produse in detrimentul altora,din acelasi segment,dar daca vad x clar mai bun decat y, cu toata dragostea pt x, aleg y din mers. Si in general nu sunt snob, pun mare pret pe raport calitate pret, unde se poate. Dar,in schimb,mai am cate o nebunie,dau exemplu iphone, pt faptul ca mi se pare mai placut si mai comod,fluent  ca sistem de operare,dar as putea trece peste asta, ce ma atrage enorm e camera,si anume , face cele mai bune selfie uri dupa gustul meu,si scoate cea mai placuta nuanta a pielii, usor calduta,vie, spre deosebire de restul csre se descurca ok la culori si etc, insa cand e vb de nuanta pielii,se lupta intre ei care sa te scoata mai spalacit si mai albicios. Da,poate e o nebunie,insa chestia asta ma face sa aleg un iphone ,dar totodata ma gandesc si logic,ok,e mai scump,desi in ultima vreme s au cam echilibrat preturile,insa iphone imi asigura actualizari uri pt 4 5  ani de zile,pe cand la altii cel mult 2 ani, iphone isi tine cel mai bine pretul la revanzare,ceea ce iarasi e important, sa ne uitam cat costa un galaxy s8 ,rivalul lui iphone x, si cat costa cel din urma...aproape dublu fata de sammy. Deci,daca aleg sa fiu un pic nebun,sau usurel mai snob aici, o fac cu o acoperire. In rest, apreciez lucrurile bune,calitative, si corecte cu clientul. Pe aici sunt unii care chiar se pricep, eu nu ma pot da vreun mare priceput,am evidentiat de multe ori aspectul asta,sa nu existe dubii. Si cel mai bine e sa vezi pe viu acel tv in magazin,coroborat cu sfaturile celor priceputi de aici,ar trebui sa indice un raspuns. Si eu am fc asa,si am ales ceva f ok. Si cu siguranta cand imi voi cumpara alt tv,sa speram o data si o data ca e oled :))) , voi asculta de sfaturile de aici

#36985
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Ce ar fi acum in piata cu cel mai bun ecran (smart) la diagonale de 50 si 55? Multumesc!

#36986
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

 Un0arecare, on 14 februarie 2021 - 19:03, said:

Persoanele cele mai avizate să emită păreri(despre produsele în cauză), sunt acelea care vorbesc din experiențe personale(și nu numai cei tehnici au dreptul să o facă, așa cum se lasă să se înțeleagă)
Nu numai cei cu pregătire tehnică trebuie să aibă păreri sau idei, mai ales că ar fi de dorit ca învățarea să nu înceteze la finalizarea studiilor și să nu aibă loc numai în cadrul învățământului organizat și pe subiecte limitate, dar pentru a nu deraia în dispute fără rost pentru că o parte recurge sau se cramponează chiar de argumente care nu sunt valide, ar fi de dorit o minimă documentare, pe îndelete și din mai multe surse, înainte de a intra într-o dispută verbală. Dacă tema este punctuală, nici nu e nevoie de mult timp pentru informare, nu e nevoie să ajungi să înțelegi tot domeniul, ci strict bucățica despre care se discută.

 Un0arecare, on 14 februarie 2021 - 19:03, said:

Până la urmă, "gusturile"/posibilitățile nu se discută!...Dar cel mai mult se greșește (după părerea mea) când se încearcă să se impună tot ceea ce ne place nouă, în ideea că va plăcea și altora, neținând cont de cât de diferiți suntem.
Aici voi fi la obiect, pentru că am mai spus acest lucru sub diferite forme, dar poate niciodată atât de clar. Scopul tehnologiei video nu este să satisfacă gusturi, ci să reproducă pe afișaj exact ceea ce a filmat camera. Dacă ar arăta precum am privi printr-o fereastră perfect transparentă, ar fi ideal. Diferențele dintre noi nu contează. Dacă filmez, să zicem, o masă pătată cu sânge (am căutat ceva care ar putea avea o culoare monocromatică, nu știu dacă are și nici nu contează, mai important e să fie ceva cu care putem relaționa, să fi văzut cu toții vreodată) atunci lumina reflectată are o anumită lungime de undă. Independent de diferențele dintre noi, câtă vreme ochii noștri sunt esențial la fel, tot ceea ce contează este ca afișajul pe care redau ceea ce am filmat să producă aceeași lungime de undă, numai așa sunt sigur că toată lumea ar vedea în film același lucru pe care l-ar fi văzut la fața locului unde s-a făcut înregistrarea.
Gusturile încep să intre în joc în care îți iei un set de vopsele, o pensulă și un șevalet și începi să pictezi. Atunci poți să pictezi mutre strâmbe ca Picasso, că așa vezi tu lucrurile și astea îți sunt gusturile.

 Un0arecare, on 14 februarie 2021 - 19:03, said:

E trist că sunt unii "intelectuali" care încurcă banca cu catedra în mod constant aici pe forum, deși ei înșiși fac greșeli, cum ar fi: "ani de zile" pleonasm! "mai superior" pleonasm!...
[...]
Nici nu eu am fost de 10 la Lb. română(nu a fost punctul meu forte), deși am  prins vreo zece ani de școală când se învăța și sâmbătă și chiar se făcea școală pe-atunci, dar nu mi-am permis să corectez pe nimeni niciodată.
Ai început cu referiri la greșeli de exprimare și ai sfârșit spunând că nu trebuie să ne referim la ele. Posted Image
(Aș mai adăuga că nu este necesar să fii intelectual, cu sau fără ghilimele, pentru a te exprima corect în limba maternă, exprimarea corectă este o necesitate pentru a putea comunica nedistorsionat prin intermediul limbajului.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 February 2021 - 20:50.


#36987
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 06.09.2004
@gigicoltz: Aflandu-ne pe aria LCD, cel mai bun ecran, dupa parerea mea, este QLED de la Samsung. Ia si tu ce te satisface.

Edited by isr2002, 14 February 2021 - 20:53.


#36988
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 10.12.2018

 gigicoltz, on 14 februarie 2021 - 20:38, said:

Ce ar fi acum in piata cu cel mai bun ecran (smart) la diagonale de 50 si 55? Multumesc!
Samsung QE55Q700TAT (2020), QE55Q950RB (2019)

#36989
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Va rog sa-mi recomandati un tv smart cu diagonala de cca. 100 cm pentru un dormitor.
TV-ul va fi montat pe perete si va fi conectat prin wifi la reteaua locala (nu exista posibilitatea de fi conectat prin cablu Internet).
Ca aplicatii in principal Netflix, HBOGo si poate in viitorul apropiat Disney+...
Eu m-am oprit asupra acestuia https://www.emag.ro/...h/pd/DQK2XZBBM/
Astept si alte propuneri
Multumesc.

#36990
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
E ok ala, dar vezi ca e mai ieftin la Altex.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate