Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

LIPSA DE CUNOSTINTE

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
EIILC

EIILC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.01.2008
Sunt boboc in utilizarea forumului si a autocadului.La servici , am inceput sa folosesc autocad 2004 pentru desene 2D , impreuna cu un coleg care a facut un curs autocad in urma cu cativa ani , dar nu a lucrat pana acum.Din mai multe elemente am creat  "block-uri"  , pe care le-am salvat.Pentru fiecare desen nou accesez "insert block" sau "design center" , din fereastra deschisa imi aleg block-ul de care am nevoie pentru desen.Dar la inceput cream block-uri fara a le denumi , si programul le-a dat un nume nesugestiv pentru mine , sau am creat acelasi  block de doua ori.Cum le sterg pe cele de care nu mai am nevoie si cum le pot redenumi , si in "insert" si in "desidn center"?
               Daca deschid o fila in care am lucrat ieri , cand vreau sa o inchid ma intreaba daca salvez modificarile , si daca dau "da" sau daca dau "save" , (nu save as) , apare un mesaj ca e protejata    , desi e deschisa pe acelasi calculator , si trebuie sa salvez cu "save as" , cu alta denumire , ajung sa am aceeasi fila de mai multe ori intr-un folder , dar cu denumiri diferite.Cum pot rezolva?
                                                                                                                                Va multumesc!

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostEIILC, on Feb 1 2008, 20:55, said:

Sunt boboc in utilizarea forumului si a autocadului.La servici , am inceput sa folosesc autocad 2004 pentru desene 2D , impreuna cu un coleg care a facut un curs autocad in urma cu cativa ani , dar nu a lucrat pana acum.Din mai multe elemente am creat  "block-uri"  , pe care le-am salvat.Pentru fiecare desen nou accesez "insert block" sau "design center" , din fereastra deschisa imi aleg block-ul de care am nevoie pentru desen.Dar la inceput cream block-uri fara a le denumi , si programul le-a dat un nume nesugestiv pentru mine , sau am creat acelasi  block de doua ori.Cum le sterg pe cele de care nu mai am nevoie si cum le pot redenumi , si in "insert" si in "desidn center"?
               Daca deschid o fila in care am lucrat ieri , cand vreau sa o inchid ma intreaba daca salvez modificarile , si daca dau "da" sau daca dau "save" , (nu save as) , apare un mesaj ca e protejata    , desi e deschisa pe acelasi calculator , si trebuie sa salvez cu "save as" , cu alta denumire , ajung sa am aceeasi fila de mai multe ori intr-un folder , dar cu denumiri diferite.Cum pot rezolva?
                                                                                                                                Va multumesc!
Desenul mai e deschis odata in alta parte, asta e singura explicatie.

#3
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Un block apartine unui desen, nu poate exista in afara lui.
Cind dai "insert block" sunt 2 variante: block-ul a fost creat de la inceput in desenul respectiv sau a fost adus din alt desen (copy/paste, design center etc.).
Pentru stergerea lui din fisierul respectiv: stergi orice instanta a block-ului din desen si dai comanda "purge". "Purge" mai sterge si layer-ele goale (daca nu este layer curent), tipuri de linii incarcate si nefolosite etc... Te mai uiti in help daca e.

Pentru redenumire foloseste comanda "rename" in fisierul de unde iti iei block-urile cu "design center".

Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate