Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7133 replies to this topic

#2071
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca exista vreo substanta minune pe lumea asta, cu atat mai mult naturala, cu atat mai mult acoperitoare pentru atatea probleme, era demult megafolosita.


#2072
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 sebybastian, on 22 octombrie 2018 - 09:24, said:

Ai incercat si la fainare sau rapan la meri?

Eu am un soi foarte sensibil la fainare si-mi termina in fiecare an jumatate dintre lastarii tineri, cu 3 stropiri facute care mai stopeaza oarecum fenomenul. Sunt nevoit sa fac taieri ale lastarilor afectati, altfel nu reusesc sa mai aplanez din problema, chiar si cu stropiri. Ideea este ca nici nu vreau sa bag 10 stropiri, ca o las balta si cumpar merele din targ. E mai ieftin si sunt la fel de chimizate...
Nu am folosit, pentru ca am doar 2 meri imensi, de vreo 45 de ani la parinti in curte pe care nu-i stropesc niciodata cu nimic si nici nu ar fi eficient sa-i stropesc la cat de mari sunt.
Insa pentru venturia am gasit ca fiind foarte bun uleiul esential de cimbru pentru a combate aceasta boala:Attached File  Venturia - ulei de cimbru.pdf   657.88K   10 downloads
Pentru fainarea la mar am gasit la fel ca fiind foarte bun tot uleiul esential de cimbru: http://www.acta.sapi...agrenv10-01.pdf

Multe uleiuri esentiale au rol in inhibarea bolilor la pomi si alte plante, dar ele nu sunt folosite pe scara larga pentru ca producatorii de chimicale nu sunt interesati de ele si din aceasta cazua ele raman in anonimat si nu stim de ele.
Ori, un lucru despre care nu se stie este un lucru care nu exista, deci trebuie folosit pentru a exista.

Edited by Vincentiu_1981, 22 October 2018 - 19:38.


#2073
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 parintele, on 22 octombrie 2018 - 11:13, said:

Daca exista vreo substanta minune pe lumea asta, cu atat mai mult naturala, cu atat mai mult acoperitoare pentru atatea probleme, era demult megafolosita.
Cu atat mai putin o substanta naturala.
Cine ar avea interesul sa promoveze ceva natural care este o banalitate si se gaseste pe piata la tot pasul? Companiile care produc substante chimice ce ar mai vinde?
Aceste produse naturale, uleiuri esentiale, nu se gasesc in fitofarmacii si nu se vand ca fiind substante de combatere a bolilor la plante.
Puterea de patrundere a informatiei pe piata este foarte mica, tine de fiecare sa se informeze pe cont propriu, iar atunci cand cineva ajunge la informatie si incearca s-o transmita mai departe se va lovi de un paravan format din ideile preconcepute ale celoralalti cum ca ceva atat de simplu nu poate sa combata ceva atat de rau si ca este nevoie de substante chimice omologate de catre diverse companii.
Si eu am avut aceasta tendinta de a fi sceptic cum ca uleiul de oregano nu ar combate Taphrina deformans, dar in final am constatat ca efectele sale asupra acestei boli nu pot fi egalate de niciun produs chimic. Mult este pana ne hotaram sa punem in practica o anumita posibilitate si sa verificam daca este sau nu bun acel produs.

#2074
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
daaaar care e mai ieftin?

#2075
softctrl

softctrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
Pentru o stropire de toamna la pomii fructiferi,dupa ce cad frunzele,cat Alcupral se pune in 10 litri de apa:30 grame sau 50 de grame?

#2076
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
30.

Zeama bordeleza 50.

Edited by cotzi, 23 October 2018 - 19:52.


#2077
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
La zeama bordeleza se poate stropi cu 2-3% in perioada de repaus vegetativ.
Eu cred ca o sa stropescu cu 2% mai spre iarna.

Edited by Vincentiu_1981, 23 October 2018 - 20:21.


#2078
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Repet ce am spus mai sus: fiecare face cum crede ca e mai bine. Din partea mea poate sa dea si cu aghiasma...bio. Dozele recomandate de tine sunt pentru perioada de vegetatie.
Alcupral e una, zeama bordeleza e altceva. Eu am dat dozele recomandate din buletinul de avertizare postat de mine pe pagina anterioara.

#2079
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Concentratia de 2-3% la zeama bordeleza este doar pentru perioada de repaus vegetativ.
Pentru perioada de vegetatie doza uzuala cu care se stropeste este cea pe care ai dat-o exemplu mai sus: 50 g in 10 l de apa, adica 0,5%.
Aia in buletinul de avertizare au dat exemplu tot acea doza uzuala, care este folosita mai ales in perioada de vegetatie, dar aceeasi doza minima poate fi folosita si-n repaus vegetativ. Insa pentru perioada repausului vegetativ concentratia poate fi mai mare, pentru ca nemaifiind prezente frunzele pe pomi, nu se poate ajunge la fitotoxicitate indusa de acea doza marita.

Edited by Vincentiu_1981, 24 October 2018 - 18:55.


#2080
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Ok.

#2081
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Care ar fi cel mai bun atomizor pentru o livada cu cca 100pomi?

#2082
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Stihl, Makita, Kasei, obligatoriu cu pompa de booster.

Edited by calinus68, 27 October 2018 - 21:10.


#2083
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Pana anul acesta nu m-am ocupat in mod deosebit de pomii fructiferi din gradina (nu ca anul acesta as fi facut-o foarte bine dar este un inceput) si ma multumeam sa mananc toamna cateva fructe sanatoase.
Pentru iarna cumparam de la o persoana care are livada si se ocupa cu acest lucru (este doar un vanzator  si nu suntem apropiati pentru a-mi vinde ponturi)
Aceste mere cumparate se pastrau pana prin martie cu o rata foare mica de stricare.
Anul acesta am stropit dupa curatare, apoi cand au inceput sa pice petalele din buchetul floral si cam atat (nu mai retin cu ce ca mi-au dat de la magazin substantele)
Merele s-au facut, chiar fara viermi fata de anul trecut si le-am depozitat in lazi si le tin afara intr-un loc umbros si clar ventilat.
Chiar si asa in doar 2 saptamani de la culegere foarte multe dintre ele s-au innegrit, in conditiile in care la culegere erau perfecte, fara lovituri, etc.
Imi puteti explica si mie cauza acestui efect si cu ce le stropesc unii (banuiesc ca doar prin stropire se pastraza) de la ei rezista si la mine nu.
Logica este urmatoarea: decat sa le arunc pe ale mele si sa dau banii pe unele stropite de la altii nu mai bine le stropesc pe ale mele si fac economie, efectul fiind acelasi?
Banuiesc ca anul acesta majoritatea se vor strica si tot voi fi nevoit sa cumpar.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 28 October 2018 - 11:15.


#2084
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Depinde ce soi de mar ai si daca acel soi se preteaza la pastrarea indelungata. Aici este buba cea mai mare, nu la stropit cu nu stiu ce substante.

 subway_guru, on 27 octombrie 2018 - 19:48, said:

Care ar fi cel mai bun atomizor pentru o livada cu cca 100pomi?
Probabil ca cel mai comod ar fi un atomizor pe roti cu un rezervor mai mare, de cel putin 100 l, ca la 100 de pomi daca te apuci sa umpli de 20 de ori atomizorul te lasi de meserie si o sa-ti rupa si spatele.

#2085
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Despre ce pastrare indelungata vorbim cand colegul vdingo11 spune ca i s-au stricat la 2 saptamani de la recoltare?

#2086
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu cumva e ceva monilioza?

#2087
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Poate fi. Se recunoaste dupa portiunea stricata de culoare maro si sporulatiile circulare de culoare alba. dar poate fi si Botrytis....
Bolile de depozit sunt macar vreo trei sau patru daca nu ma insel... preventia trebuie facuta din timp. Printre factorii care favorizeaza instalarea acestor boli sunt umiditatea ridicata, intepaturile insectelor, ciupiturile pasarilor sau grindinei, dar si rapanul. Aceste rani favorizeaza instalarea bolilor.
Parerea mea e ca la cules, orice fruct ce se culege de pe jos sau care prezinta ciupituri sau lovituri trebuie pus aparte oricat de bine arata. Pentru depozitare se pun merele din pom care nu au nici o zgaiba. Tin minte ca in 87 in armata culegeam toamna zeci de tone de mere langa Bistrita si aveam permanent langa noi muncitori din livada care ne verificau cat puteau si ei sa nu umplem lazile cu mere de sub randul de pomi care aratau chiar bine unele....plecau la export toate...

Edited by cotzi, 28 October 2018 - 19:41.


#2088
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nu știu ce să zic despre umiditate, dar io văzui un beci plin cu lădițe cu fructe, iar printre lăzi erau vase cu diverse nivele de apă
explicația era că fructele „trăgeau” apă la greu - la câteva zile vasele erau completate cu apă!

subscriu că
-nu toate soiurile sunt de ținut peste iarnă
-neapărat se pun la păstrare doar fructele „ideal” de frumoase!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate