Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Medic diabetolog

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Cunoaste cineva un medic bun diabetolog (in bucuresti) ?
Cea care o vede acum pe mama nu prea le nimereste cu tratamentul si e foarte expeditiva . I-a ajuns glicemia la 300 pe tratament si "disciplina culinara" :(
Multumesc.

#2
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostMig VWFan, on Feb 1 2008, 09:21, said:

Cunoaste cineva un medic bun diabetolog (in bucuresti) ?
Cea care o vede acum pe mama nu prea le nimereste cu tratamentul si e foarte expeditiva . I-a ajuns glicemia la 300 pe tratament si "disciplina culinara" :(
Multumesc.
Greu de spus daca e doar vina medicului. De obicei pacientul nu se tine de regim (alimentar cu exercitiu fizic) nici in ruptul capului(presupun ca are Diabet zaharat tip 2, si ca e supraponderala/obeza). Statisticile arata ca 80 % din pacientii cu DZ tip II "se joaca de-a regimul", cel putin in primele stadii ale bolii in care abia au fost diagnosticati cu DZ si inca nu au cine stie ce simptome. Mai sunt pacientii "smecheri" care tin regim doar cu 2-3 zile inainte de control/internare (faza e ca ei nu stiu de exemplu de hemoglobina glicozilata  :lol: , glicemia nu e totul).
Sunt curios daca a trecut la administrarea de insulina. Mai sunt si unele cazuri de DZ 2 care pur si simplu-s refractare chiar si in cel mai radical stagiu de tratament.
Tratamentul nu "se nimereste" ci se da in functie de niste criterii (aproape matematice ) care trebuie sa fie bine cunoscute incepand cu mkedicul de familie.

Un regim adecvat scade cu 50-100 valoarea glicemiei. Iar "pastilele de diabet" cam tot asa (pe fiecare categorie). Nu intru in detalii ca nu are rost.

300 nu e valoare faina, dar am vazut si pacienti cu 500-600. Valori de peste 600 indica un risc de complicatie imediata.

Cred ca principala problema e lipsa de comunicare intre mama ta si medic (marea problema, des intalnita in Romania). Cu ocazia asta ar putea totusi sa schimbe medicul. Dar nu prea des...

Edited by tzotzolyno, 02 February 2008 - 21:51.


#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
multumesc tzotzolyno,
Nu este supraponderala si culmea e ca nici vreun simptom de diabet nu are... singura stare de rau o are atunci cand isi vede rezultatele la glicemie...
Tocmai aici e problema, din ce spui si tu reiese ca tratamentul se stabileste dupa o discutie destul de serioasa ori la medicul actual consultatia dureaza maxim 3 minute... ceva de genul :ce luati pana acum? Novonorm. Mda...de maine sa luati Diaprel.
Cat despre regim e posibil sa mai calce si pe langa, poate si pentru ca nu se simte rau, cert e ca paine mananca foarte putina (deobicei eu ii duc paine si stiu cata intra in casa ), pe dulciuri nu pune gura iar alcool cu totul si cu totul ocazional cate 1/2 de pahar.
Ce ma mai ingrijoreaza e si ca in ultimul timp parca a mai slabit iar din cate stiu eu nu e semn bun.

#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostMig VWFan, on Feb 2 2008, 22:18, said:

multumesc tzotzolyno,
Nu este supraponderala si culmea e ca nici vreun simptom de diabet nu are... singura stare de rau o are atunci cand isi vede rezultatele la glicemie...
Tocmai aici e problema, din ce spui si tu reiese ca tratamentul se stabileste dupa o discutie destul de serioasa ori la medicul actual consultatia dureaza maxim 3 minute... ceva de genul :ce luati pana acum? Novonorm. Mda...de maine sa luati Diaprel.
Cat despre regim e posibil sa mai calce si pe langa, poate si pentru ca nu se simte rau, cert e ca paine mananca foarte putina (deobicei eu ii duc paine si stiu cata intra in casa ), pe dulciuri nu pune gura iar alcool cu totul si cu totul ocazional cate 1/2 de pahar.
Ce ma mai ingrijoreaza e si ca in ultimul timp parca a mai slabit iar din cate stiu eu nu e semn bun.
Da, cred ca ar fi cazul sa schimbe medicul. Din pacate nu am cunostinte despre ce e in Bucuresti. In Cluj as fi trimis-o la Centrul de Diabet (unde se ocupa foarte bine de pacienti, o spun din experienta student pe acolo)...

#5
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Stiti cumva un diabetolog bun in Bucuresti, eventual la care ati si fost. Daca puteti sa-mi spuneti si un nr. de telefon, sau adresa si niste preturi orientative.  :rolleyes:

#6
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
incearca la spitalul Cantacuzino

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Posttzotzolyno, on 02 februarie 2008 - 21:30, said:

Greu de spus daca e doar vina medicului. De obicei pacientul nu se tine de regim (alimentar cu exercitiu fizic) nici in ruptul capului(presupun ca are Diabet zaharat tip 2, si ca e supraponderala/obeza). Statisticile arata ca 80 % din pacientii cu DZ tip II "se joaca de-a regimul", cel putin in primele stadii ale bolii in care abia au fost diagnosticati cu DZ si inca nu au cine stie ce simptome. Mai sunt pacientii "smecheri" care tin regim doar cu 2-3 zile inainte de control/internare (faza e ca ei nu stiu de exemplu de hemoglobina glicozilata  Posted Image , glicemia nu e totul).
Sunt curios daca a trecut la administrarea de insulina. Mai sunt si unele cazuri de DZ 2 care pur si simplu-s refractare chiar si in cel mai radical stagiu de tratament.
Tratamentul nu "se nimereste" ci se da in functie de niste criterii (aproape matematice ) care trebuie sa fie bine cunoscute incepand cu mkedicul de familie.

Un regim adecvat scade cu 50-100 valoarea glicemiei. Iar "pastilele de diabet" cam tot asa (pe fiecare categorie). Nu intru in detalii ca nu are rost.

300 nu e valoare faina, dar am vazut si pacienti cu 500-600. Valori de peste 600 indica un risc de complicatie imediata.

Cred ca principala problema e lipsa de comunicare intre mama ta si medic (marea problema, des intalnita in Romania). Cu ocazia asta ar putea totusi sa schimbe medicul. Dar nu prea des...
Nu prea exista diabet refractar daca se baga insulina, decat daca ai multi anticorpi anti insulina care sar cand bagi insulina, desi si acolo se mareste doza de insulina pana merge, sau dai imunosupresoare si tot se rezolva la o adica.
Doar medicul sa-si dea interesul.
Sau daca ai anticorpi anti receptori de insulina, si acolo se mareste doza pana merge, sau cu imunosupresoare blochezi anticorpii si aia e.
Ca sunt riscuri pe alta parte, e alta, dar aia e, macar nu ramai naiba orb sau fara picioare, rinichi, etc.
Ca din alea se dau si la transplant de organe si se traieste okey si asa.

Deci nu e "aaa bag insulina, tin regim dar nu scade glicemia".

Singura faza proasta e cand ai alergie la insulina, acolo devine treaba complexa insa nu stiu daca si acolo nu se pot da antialergice cumva.
Eu zic ca totul se reduce la interesul medicului.

View PostMig VWFan, on 02 februarie 2008 - 22:18, said:

multumesc tzotzolyno,
Nu este supraponderala si culmea e ca nici vreun simptom de diabet nu are... singura stare de rau o are atunci cand isi vede rezultatele la glicemie...
Tocmai aici e problema, din ce spui si tu reiese ca tratamentul se stabileste dupa o discutie destul de serioasa ori la medicul actual consultatia dureaza maxim 3 minute... ceva de genul :ce luati pana acum? Novonorm. Mda...de maine sa luati Diaprel.
Cat despre regim e posibil sa mai calce si pe langa, poate si pentru ca nu se simte rau, cert e ca paine mananca foarte putina (deobicei eu ii duc paine si stiu cata intra in casa ), pe dulciuri nu pune gura iar alcool cu totul si cu totul ocazional cate 1/2 de pahar.
Ce ma mai ingrijoreaza e si ca in ultimul timp parca a mai slabit iar din cate stiu eu nu e semn bun.

Valabil si ptr Jaqueline, duceti-va la medicul Guja de la Paulescu, este si bun pe meserie dar este si om, nu e nesimtit dupa ciubuc sau altele. Nu e deloc expeditiv sau ceva de genul. Sau sunati la paulescu si spuneti ca ati dori o consultatie la domnul doctor Guja.
Va duceti si intrebati unde e cabinetul, bateti la usa si intrebati cum puteti avea o consultatie la dansul cumva. Va duceti pe la 11 sa zicem, sa nu il prindeti la vizita la pacienti.
Poate dansul rezolva problema. E bine ca la o adica o poate si interna ca sa vada ce se intampla.

Cred ca e cazu sa treaca pe insulina, e cel mai bun medicament unde ai control mult mai mare ca la pastile, dar asta medicul va decide.


Cu glicata din pacate e o mica problema, o glicata de sanatosi sau prediabet nu exclude un diabet !
O glicemie dimineata de prediabet nu exclude un diabet.

Diagnosticul sigur se pune pe baza testului de glicemie provocata, deci glicemia dimineata si aia la 2 ore de la glucoza.
Poti avea chiar normala dimineata si la 2 ore de la glucoza peste 200 deci diabet.
Aia de dimineata nu ajunge ptr diagnostic.
Doua teste de glicemie provocata facut in doua zile diferite si glicata, cu astea ne ducem la medic. Asta ca sa fim siguri de treaba.

Desi ptr test trebuie trimitere de la diabetolog, sau ne ducem intai la medic si cerem testul si ne va da. Se cere doua trimiteri ptr a face doua, de ex la mine cand aveam doar unul, acel medic a zis ca mai trebuie unul.

Edited by MinettoMatoi, 01 January 2024 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate