Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6535
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
pe siteul saint gobain glass am mai gasit asa ceva http://ro.saint-goba...g-planitherm-xn care cica ar fi complet transparenta dar nu cred ca producatorii de termopane lucreaza cu toate tipurile de sticla si dupa descriere banuiesc ca ar fi mult mai scumpa

#6536
sandblue

sandblue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2017

 Dorel-Mesterel, on 01 iulie 2017 - 17:20, said:

Între cei doi ofertanți nici unul nu poate fi o alegere optima, e adevărat ca seria de prostit lumea e de clasa B, însă nici softline 82 nu poate face mare lucru la ferestrele 1, 2,3,4, la ce dimensiuni sunt acolo ambii ofertanți ar fi trebuit sa propună, sa explice utilizarea cercevelelor mai late, deși dimensiunile sunt de uși, cercevelele ofertate sunt aceleași ca și la ferestre.

Așadar și in cazul tău contează mai puțin clasa și denumirea profilelor, rezolva la configurare, învață-i meserie, spune-le, "bă băieți voi chiar sunteți prosti?", rama mobila (cerceveaua) folosită la fereastra de baie chiar poate susține un tripan de aproape 2mp?

Multumesc mult de raspuns Dorel-Menestrel.
O sa mai caut si alte oferte. Dar te-as ruga, daca poti sa-mi faci si mie o recomandare cam cum ar trebui sa iasa geamurile si ce material at fi recomandate.
Multumesc!

#6537
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,083
  • Înscris: 22.06.2004

 cezar0707, on 05 iulie 2017 - 10:18, said:

nu a zis ca se transforma, a zis ca se inchide la soare si se deschide cand e normal, dar nu a zis cat se deschide dar eu am banuit ca aproape de transparent, sa inteleg ca e gresit.

am tot cautat si nu gasesc cum anume se vede printr-o sticla 4s, fie ea normala fie ea bronze sau evolution. eu am nevoie in principal si de lumina nu doar protectie solara, sa fie cat mai apropiat de afara. la bucatarie nu am geam si toata lumina vine din balcon.
spune I termopanistului ca face o confuzie intre 4s si sticla heliomat:)))

uite cum se vede din interior printr o sticla 4s

Attached Files



#6538
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 cezar0707, on 05 iulie 2017 - 17:13, said:

pe siteul saint gobain glass am mai gasit asa ceva http://ro.saint-goba...g-planitherm-xn ...
Ai incercat sa intrebi de un pret? si pe mine ma intereseaza..

#6539
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

 conu71, on 06 iulie 2017 - 10:06, said:

spune I termopanistului ca face o confuzie intre 4s si sticla heliomat:)))

uite cum se vede din interior printr o sticla 4s

mersi de poza, pentru camere nu se vede foarte intunecat dar pentru balcon nu sunt sigur, ai idee cum e si printr-un 4s evolution?
referitor la greutatea tripanului crezi ca e potrivit pentru balcon?cu cine ai mai lucrat ai auzit pareri negative fata de synego? briliant design bipan e mai ieftin decat synego tripan

 addysoftware, on 06 iulie 2017 - 11:16, said:

Ai incercat sa intrebi de un pret? si pe mine ma intereseaza..

nu am intrebat, la restul de modele de sticle m-am uitat dupa ce am plecat de la ei..
mi-au spus ca in afara de 4s mai au si asta http://ro.saint-goba...g-planistar-sun care din descriere si el pare mai transparent si diferenta ar fi de 4e m2 fata de 4s evo.

Edited by cezar0707, 06 July 2017 - 12:43.


#6540
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
deci apartamentul e la E-V cu fata spre S, care sticla recomandati...daca nu pun 4s m-as orienta si catre un bipan cu lowe si rulouri in acest caz

am tot citit despre sticla 4s si tot nu imi este clar...nu are nimeni un balcon cu sticla 4s?  ea e recomandata ca fiind buna in toate anotimpurile dar iarna cu ce ajuta?

Edited by cezar0707, 07 July 2017 - 12:43.


#6541
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
.

Edited by gavroche83, 08 July 2017 - 15:13.


#6542
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

 Marshall_Tm, on 28 iunie 2017 - 14:51, said:




Salut,
Sunt aici din dorinta de a ajuta pe cei care au nevoie de sfaturi utile in acest domeniu... ai procedat corect ca ai postat aici deoarece sunt cativa "meseriasi" pe aici :) care te pot indruma.
Dar ca sa-ti raspund la intrebari:
1. Acele traverse (montanti) pe orizontala care vin la 1.200mm (H) din partea de jos al tamplariei... aici ma refeream la faptul ca dupa parerea mea este inutila aceasta impartire... Inaltimea balcoanelor comuniste de regula au o inaltime medie de 1.600 - 1.650mm (din H parapet) nu trebuie impartit pe inaltime... asta am dedus eu din ce ai scris tu... "Ambele laturi ale balconului vor fi impartite la o inaltime de 120cm, adica nu este geam de sus pana jos...daca intelegeti ce vreu sa spun" ... cred ca am inteles, sau?!
2. Rulourile din alu. clar ca ar ajuta foarte mult, te protejeaza atat iarna si vara, costul lor insa pot depasi valoarea tamplariei. Tripanul este o investitie care merita din punctul meu de vedere, doar sa te asiguri ca tripanul sa fie de 40mm, iti spun deoarece la acest sistem se poate monta si de 32-36mm...  am mai spus pe acest topic si ma repet... tripanul trebuie sa fie de minim 40mm sa aibe randament, altfel nu merita te ajuta doar la izolatia fonica. Sa ai in vedere si izolarea exterioara / interioara a balconului - oblibatoriu altfel faci cam degeaba investitia.
P.S. Dupa ce iti monteza balconul pune o poza sa vedem ce a iesit. Succes!

Salut,
M-am conformat la cea  ce mi-a spus si atasez o poza cu balconul dupa montarea geamurilor.

Edited by gavroche83, 08 July 2017 - 15:18.


#6543
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 gavroche83, on 08 iulie 2017 - 15:03, said:


M-am conformat la cea  ce mi-a spus si atasez o poza cu balconul dupa montarea geamurilor.
1.Blocul este izolat termic ?
2. Daca balconul ala este la bucatarie cum presupun , a fost inutila cheltuiala cu extra-perfomantele gemurilor .

#6544
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009

 86-APP, on 08 iulie 2017 - 15:14, said:

1.Blocul este izolat termic ?
2. Daca balconul ala este la bucatarie cum presupun , a fost inutila cheltuiala cu extra-perfomantele gemurilor .

1. Da, este izolat dar are polistiren de 5 cm, asa era pus.
2. Da, este la bucatarie numai ca nu inteleg partea cu "cheltuiala cu extra-perfomantele gemurilor". La ce te referi mai exact?

#6545
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 gavroche83, on 08 iulie 2017 - 15:20, said:


1. Da, este izolat dar are polistiren de 5 cm, asa era pus.
2. Da, este la bucatarie numai ca nu inteleg partea cu "cheltuiala cu extra-perfomantele gemurilor". La ce te referi mai exact?
Daca are doar de 5 , inseamna ca este ceva de amatori . daca se va reabilita , este posibil ca noua izolatie sa vina peste geam , caci la perete trebuia pus un ados la profil .
Daca este la bucatarie , conform normelor in vigoare , daca ai gaz , trebuie si esti obligat sa ai atit ventilatie , grila de aerisire , cit si priza de aer ...si astea anuleaza orice termopan smecher .

#6546
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Buna seara! Va rog sa-mi dati o cotatie pentru usa de mai jos. De retinut, canatele din dreapta vor fi cu panel, cele din stanga cu sticla.

Attached Files

  • Attached File  usa.png   170.92K   57 downloads


#6547
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 stefan011, on 08 iulie 2017 - 19:39, said:

Buna seara! Va rog sa-mi dati o cotatie pentru usa de mai jos. De retinut, canatele din dreapta vor fi cu panel, cele din stanga cu sticla.

De ce te interesează o cotație de preț? Ai deja ofertat un produs ieftin și prost, care in cel mai rău caz poate funcționa corect in momentul in care faci receptia și mai departe te descurci, in cel mai bun caz poate funcționa câteva luni fără intervenții ( cel mai bun caz înseamnă sa fie usa de interior foarte rar utilizată, iar montatorii sa fie "maeștri" nu "maiștri").

#6548
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 Dorel-Mesterel, on 08 iulie 2017 - 20:24, said:

De ce te interesează o cotație de preț? Ai deja ofertat un produs ieftin și prost, care in cel mai rău caz poate funcționa corect in momentul in care faci receptia și mai departe te descurci, in cel mai bun caz poate funcționa câteva luni fără intervenții ( cel mai bun caz înseamnă sa fie usa de interior foarte rar utilizată, iar montatorii sa fie "maeștri" nu "maiștri").

Din primele doua posturi am inteles ca, printre altele, asta ar fi rolul topicului. De asta am cerut o cotatie. Si da, am o oferta de la un producator local, unele detalii sunt in poza atasata. Voiam sa vad daca pretul pe care  l-am primit e scos "din burta"sau nu.

Edited by stefan011, 08 July 2017 - 20:40.


#6549
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

 86-APP, on 08 iulie 2017 - 15:24, said:

Daca are doar de 5 , inseamna ca este ceva de amatori . daca se va reabilita , este posibil ca noua izolatie sa vina peste geam , caci la perete trebuia pus un ados la profil .
Daca este la bucatarie , conform normelor in vigoare , daca ai gaz , trebuie si esti obligat sa ai atit ventilatie , grila de aerisire , cit si priza de aer ...si astea anuleaza orice termopan smecher .

ce vrei sa spui, ca nu poti pune tripan in balcon ca nu mai ai aerisire? legile se schimba din an in an...

#6550
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cezar0707, on 08 iulie 2017 - 22:59, said:


ce vrei sa spui, ca nu poti pune tripan in balcon ca nu mai ai aerisire? legile se schimba din an in an...
N-ai inteles ! Legile fizicii nu se schimba , deci si azi si miine si cit va mai sta blocul ala in picioare si tu vei avea gaz la bucatarie , esti obligat sa ai aerisire libera si neobturabila , cit si o priza de aer .

#6551
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 stefan011, on 08 iulie 2017 - 20:33, said:



Din primele doua posturi am inteles ca, printre altele, asta ar fi rolul topicului. De asta am cerut o cotatie. Si da, am o oferta de la un producator local, unele detalii sunt in poza atasata. Voiam sa vad daca pretul pe care  l-am primit e scos "din burta"sau nu.

Da așa e, teoretic aici ar fi cu prețuri, când însă sunt reprezentate trei județe (din care unul ofertează la mișto, respectiv eu)  prețul e mai puțin important.

Importante sunt alte lucruri, dar pare ca ești interesat de preț, dacă e așa, in funcție de zona in care ești pot exista ofertanți care sa facă jegul ăla de usa la jumătate de preț.

#6552
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

 86-APP, on 08 iulie 2017 - 23:16, said:

N-ai inteles ! Legile fizicii nu se schimba , deci si azi si miine si cit va mai sta blocul ala in picioare si tu vei avea gaz la bucatarie , esti obligat sa ai aerisire libera si neobturabila , cit si o priza de aer .

pui senzor de gaz si aia e, geam deschis permanent in balcon sau hota cu evacuare afara.

Edited by cezar0707, 08 July 2017 - 23:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate