Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

DESPRE IMPORT !

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007
Daca aduc pt firma prin FedEx electronice si alte chestii prin FedEx si cei de la FedEx imi vin direct la usa ... e obligatoriu sa ma duc sa platesc taxe pt ele la vama dak ele nu au ajuns acolo ?

#2
fejerkiralygergely

fejerkiralygergely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2008
NU cred. Incerc sa aflu mai mult.

#3
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View Postfejerkiralygergely, on Jan 31 2008, 22:05, said:

NU cred. Incerc sa aflu mai mult.



Ok. Mersi  ... si dak ar fi sa afli cam ce metode sunt pentru evitarea tva-ului ?

#4
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Posthootdeals, on Jan 31 2008, 20:33, said:

Daca aduc pt firma prin FedEx electronice si alte chestii prin FedEx si cei de la FedEx imi vin direct la usa ... e obligatoriu sa ma duc sa platesc taxe pt ele la vama dak ele nu au ajuns acolo ?

Normal, daca sunt dinafara UE.
Marfa nu iti vine la usa, ci la un comisionar vamal, care te taxeaza si el... + taxe vamale...

Nu confunda importul cu shopping-ul...

#5
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View PostDani Mois, on Feb 1 2008, 20:50, said:

Normal, daca sunt dinafara UE.
Marfa nu iti vine la usa, ci la un comisionar vamal, care te taxeaza si el... + taxe vamale...

Nu confunda importul cu shopping-ul...



FedEx aduce direct la usa ... nu intra in vama ... de aia am zis dak e nevoie sa ma duc la vama sa platesc

#6
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Posthootdeals, on Feb 3 2008, 12:40, said:

FedEx aduce direct la usa ... nu intra in vama ... de aia am zis dak e nevoie sa ma duc la vama sa platesc


Daca valoarea declarata a bunului depaseste 10 USD. trece prin vama, dar daca e mostra sub 10 USD, atunci ai sanse sa o primesti direct la usa.

Dar topicul era: IMPORT, si nu shopping, deci presupun ca valoarea bunurilor e mai mare de 10 USD.

Edited by Dani Mois, 03 February 2008 - 21:26.


#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@hootdeals Nu mai zi prostii, cum naiba sa nu treaca prin vama ? :lol:
Daca il primesti din afara UE, FedEx iti aduce coletul DUPA ce trece prin vama. Si daca valoarea declarata e mai mare de 40 - 50 de dolari, platesti si taxe vamale si tva.

Edited by spe, 03 February 2008 - 21:30.


#8
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View Postspe, on Feb 3 2008, 21:30, said:

@hootdeals Nu mai zi prostii, cum naiba sa nu treaca prin vama ? :lol:
Daca il primesti din afara UE, FedEx iti aduce coletul DUPA ce trece prin vama. Si daca valoarea declarata e mai mare de 40 - 50 de dolari, platesti si taxe vamale si tva.



pai si atunci dak ii zic sa trimita coletul cu valoare declarata de 40 $ ... => nu mai trece prin vama?

#9
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:huh: Orice colet din afara UE trece prin vama ! Indiferent ca pe factura e valoare $10 sau $10,000.

Valoarea data de mine ( $40 ) e aproximativa, nu o stiu exact. Si posibil sa nu iti mearga, adica gandeste-te ca ar fi dubios sa ai 10 telefoane in colet si 40 de dolari valoare. Ar rade vamesii de s-ar prapadi. :lol:

#10
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
aberati. nu voi intelege niciodata de ce nu se abtin cei care sunt pe langa dar simt nevoia sa abereze.

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostKidu, on Feb 4 2008, 17:22, said:

aberati. nu voi intelege niciodata de ce nu se abtin cei care sunt pe langa dar simt nevoia sa abereze.


:huh: Da' tradu-ne, nu ne lasa asa in ceata...

#12
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View Postspe, on Feb 4 2008, 17:27, said:

:huh: Da' tradu-ne, nu ne lasa asa in ceata...



nu-mi dau seama la ce se refera ...

explica ne si noua mai kidu ... ca vad ca stii mai multe ...

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostKidu, on Feb 4 2008, 17:22, said:

aberati. nu voi intelege niciodata de ce nu se abtin cei care sunt pe langa dar simt nevoia sa abereze.

Tot nu am aflat la cine te referi. Esti bun sa lamuresti afirmatia de mai sus ?

#14
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007

View Postspe, on Feb 3 2008, 21:48, said:

:huh: Orice colet din afara UE trece prin vama ! Indiferent ca pe factura e valoare $10 sau $10,000.

Valoarea data de mine ( $40 ) e aproximativa, nu o stiu exact. Si posibil sa nu iti mearga, adica gandeste-te ca ar fi dubios sa ai 10 telefoane in colet si 40 de dolari valoare. Ar rade vamesii de s-ar prapadi. :lol:


Daca se specifica pe factura ca sunt monstre si nu sunt pt comercializare poti sa ai si un avion cu valoare declarata de 1 USD. Nu se leaga nimeni de tine. Logic e ca trebuie sa ai 10 tel de modele diferite ca altfel nu cred ca iti vor da crezare vamesii ca tu aduci 10 tel la fel ca monstra.

#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Drept, am uitat acest mic detaliu. :peacefingers:

Probabil din cauza ca n-am adus mostre pana acum. Ci doar marfa destinata comercializarii.

#16
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View PosteSkybax, on Feb 6 2008, 14:13, said:

Daca se specifica pe factura ca sunt monstre si nu sunt pt comercializare poti sa ai si un avion cu valoare declarata de 1 USD. Nu se leaga nimeni de tine. Logic e ca trebuie sa ai 10 tel de modele diferite ca altfel nu cred ca iti vor da crezare vamesii ca tu aduci 10 tel la fel ca monstra.



Ok ... am inteles ce ai vrut sa spui ...
dar am o intrebare despre FedEx ... Yo stiu ca FedEx, fiind curierat rapid nu trece prin vama si merge direct la usa destinatarului => ca nu se mai platesc taxele ( care se platesc de obicei atunci cand ridici un colet de la vama ) ...

Atunci cum mai platesti taxele dak nu trece prin vama?

Yo stiu asa: cand primesti un colet prin curierat rapid din strainatate nu mai trece prin vama
                  cand primesti un colet prin Posta Nationala a tarii respective ( gen Posta Romana la noi ) trece obligatoriu/automat prin vama ... si tre sa te duci la oficiul vamal la care ti se spune sa ridici coletul ...

Pot sa dau un exemplu:
O angajata de a unchiului a dat comanda din china ... si a platit dekt transportul si pretul produselor ...
Transport: via FedEx ... nush costul ... dar stiu ca mi-a zis ca nu platit dekt transport si ca i-a venit direct la usa
Despre produse: pretul de 350 $ ...
Greutate: 4 kg si jumatate ...

#17
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Ma scuzi, insa cu tine nu se poate discuta.

Intelege odata ca un colet trimis prin FedEx TRECE PRIN VAMA. Indiferent de valoarea lui. Deci ai inteles, TRECE PRIN VAMA. Chiar daca o face doar pentru verificare. Posibil sa nu platesti taxe vamale, daca sunt incadrate ca mostre, insa trece prin vama.

Daca nu ai de platit taxe, da, iti va fi adus acasa coletul de catre curier. Dar daca vrei sa iei 10 hard-diskuri identice si 5 lcd-uri, iti faci sperante desarte daca te gandesti ca ti le aduce FedEx acasa fara sa treaca prin vama :lol: Da' pe unde naiba sa treaca ? Pe deasupra ? Printr-un tunel ceva ? Doamne...

#18
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View Postspe, on Feb 6 2008, 14:39, said:

Ma scuzi, insa cu tine nu se poate discuta.

Intelege odata ca un colet trimis prin FedEx TRECE PRIN VAMA. Indiferent de valoarea lui. Deci ai inteles, TRECE PRIN VAMA. Chiar daca o face doar pentru verificare. Posibil sa nu platesti taxe vamale, daca sunt incadrate ca mostre, insa trece prin vama.

Daca nu ai de platit taxe, da, iti va fi adus acasa coletul de catre curier. Dar daca vrei sa iei 10 hard-diskuri identice si 5 lcd-uri, iti faci sperante desarte daca te gandesti ca ti le aduce FedEx acasa fara sa treaca prin vama :lol: Da' pe unde naiba sa treaca ? Pe deasupra ? Printr-un tunel ceva ? Doamne...



si atunci cea de care am zis mai sus ca nu a platit taxe si alte alea la vama ... dekt transportul si produsele ... care au fost platite direct din tara din care au fost trimise ...  aia cum de nu a platit ( pretul produselor a fost de 350$ - nu e suma mica la noi ... ) ... si i-au venit direct la usa ... a semnat ca le-a primit si atat ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate