Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cea mai buna varianta de depozit? Ce banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#37
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
si la alte banci
http://www.zf.ro/art...a_spre_10_.html

#38
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Cineva cu niste informatii "fresh" ??
Care ar fi cea mai buna varianta de economisire la momentul acesta pe piata ?

#39
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Scuze de dublu-post...
Vreun expert pe aici care sa-si dea cu parerea ?

#40
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
search....din cate stiu la sume de peste 20.000,00 leis, dobanzile sunt negociabile (la unele banci se ajunge la dobanzi, pentu aceste sume, undeva intre 16.75% - 18%, venit neimpozabil incepand cu 01.01.2009)

#41
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006
ce parere aveti despre depozitele de la banca romaneasca:

Daca vrei sa economisesti, economiseste cu Super Depozitul de la Banca Romaneasca:

14.25% dobanda pentru depozitul in LEI
6.25% dobanda pentru depozitul in EUR  
ZERO comision pentru retragerea depozitului la scadenta
Caracteristici:

Depozitul se adreseaza clientilor care depun sume de bani in perioada 17 Noiembrie 2008- 27 Februarie 2009

Beneficiari: persoane fizice rezidenti sau nerezidenti in varsta de peste 18 ani

Moneda: LEI sau EUR

Termen: 4 luni

Dobanda: fixa pe perioada de constituire; la scadenta, dobanda se transfera in contul curent al clientului

Prelungire depozit: la scadenta, suma depusa se transfera in contul curent al clientului si clientul poate opta pentru un depozit standard, fara costuri suplimentare.



In cazul lichidarii depozitului inainte de termen, banca acorda dobanda la vedere pe perioada mentinerii banilor.

Depozit garantat de Fondul de Garantare a Depozitelor in Sistemul Bancar.

#42
sorine

sorine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.12.2006

View Postraresh3r, on Dec 26 2008, 11:01, said:

venit neimpozabil incepand cu 01.01.2009)

Pana la urma s-a dat vreun act normativ in sensul asta? Stiu ca erau discutii inainte de alegeri ;) dar nu gasesc nicio referinta mai recenta la o eventuala hotarare.

#43
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
cele mai bune dobanzi RON (negociate) Alpha Bank, Banca Romaneasca, Credit Europe 19% , 20% / o luna.
Am fost la toate bancile ele au fost singurele care au dat dobanzi asa mari, mai erau si la Raiffaisen ceva instrumente de economisire.

Cea mai buna la cont curent Alpha + ING la curent nu au negociat.

Edited by dragosul, 29 December 2008 - 22:34.


#44
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006

View Postsorine, on Dec 29 2008, 22:23, said:

Pana la urma s-a dat vreun act normativ in sensul asta? Stiu ca erau discutii inainte de alegeri ;) dar nu gasesc nicio referinta mai recenta la o eventuala hotarare.
Este o H.G. din 4 decembrie 2008 publicata in Monitor.
Apropos depozitele la care dobanzile sunt negociate, la unele banci (nu stiu daca nu la toate) nu sunt garantate.

Edited by raresh3r, 30 December 2008 - 21:01.


#45
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008

View Postdragosul, on Dec 29 2008, 22:27, said:

cele mai bune dobanzi RON (negociate) Alpha Bank, Banca Romaneasca, Credit Europe 19% , 20% / o luna.
Am fost la toate bancile ele au fost singurele care au dat dobanzi asa mari, mai erau si la Raiffaisen ceva instrumente de economisire.

Cea mai buna la cont curent Alpha + ING la curent nu au negociat.
La ce suma ai obtinut dobanda de 19-20%?

#46
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002

View Postraresh3r, on Dec 30 2008, 20:58, said:

Este o H.G. din 4 decembrie 2008 publicata in Monitor.
Apropos depozitele la care dobanzile sunt negociate, la unele banci (nu stiu daca nu la toate) nu sunt garantate.
asta unde ai auzit ca nu sunt garantate ? ii depozit la banca si e garantat in limitele impuse de .ro

la peste 30.000 euro echivalent in lei poti negocia cu banca.

#47
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
"Potrivit pct. 2 din anexa la Ordonanta Guvernului nr. 39/1996 privind infiintarea si functionarea Fondului de Garantare a Depozitelor in Sistemul Bancar (FGDB), republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, nu sunt garantate depozitele persoanelor fizice si juridice, inclusiv entitati fara personalitate juridica “care au obtinut, pe baza individuala, rate de dobanda si concesii financiare care au contribuit la agravarea situatiei financiare a institutiei de credit”.
Prevederea mentionata se poate aplica doar in masura in care, prin volumul mare al sumelor in discutie, si prin nivelul ridicat al abaterilor  de la limitele uzuale de dobanzi ori alte concesii acordate de institutia de credit, se constata ca acestea au fost date de institutia de credit respectiva cu încalcarea reglementarilor interne ale acesteia si au contribuit la agravarea situaþiei financiare a institutiei de credit intrate in faliment.
Aceasta constatare poate fi facuta, pe baza analizei mai multor factori, numai de catre lichidatorul judiciar numit la institutia de credit în faliment."
Se poate negocia si pentru sume mult mai mici de 30.000 euro sau echivalent in lei.

Edited by raresh3r, 08 January 2009 - 20:39.


#48
CCP

CCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.07.2005
21% la Alphabank.

#49
Alin1921

Alin1921

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.02.2008

View PostCCP, on Jan 11 2009, 15:57, said:

21% la Alphabank.
La ce suma?
Mai mare de 20.000 de RON?

#50
c.p.ionescu

c.p.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.09.2005
Vineri am obtinut 17,75% de la Alpha Bank pentru 25.000 RON pe 6 luni, dar sincer ma sperie dobanzile mai mari astea fata de medie.
Imi par ca sunt cateva banci  chiar fac tot posibilul sa obtina ceva cash. Ori au probleme mari ori pur si simplu se misca mai repede decat restul.

#51
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
la BRD cam peste ce suma s-ar putea negocia, si la ce fel de depozit? ms

#52
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Baieti, eu am mai batut apropuri dar vad ca unii se prind greu. Pe langa criza, bancile grecesti mai au de rezolvat si problemele interne cu miscarile sociale din ultima vreme:

http://anarchiststra...ece-122208.html

Quote

"Two banks and a car dealership were attacked early yesterday in Iraklion, Crete. Police said that assailants threw petrol bombs at a branch of the Pancretan Cooperative Bank at about 3 a.m. The branch was destroyed in the ensuing blaze. A branch of Alpha Bank was then attacked before the arsonists moved onto the car dealership. Nobody was injured in the attacks."

Cat priveste nevoia lor stringenta de cash, poate cateva articole despre "bailouturile" din Grecia vor lamuri problema:

http://www.cnbc.com/id/28504696

Quote

Greece has pledged 28 billion euros to the country's lenders to keep the economy adequately funded. The scheme provides capital injections via the sale of preferred shares to the state, guarantees on debt issuance by banks and liquidity support via special government bonds. Other Greek banks, including EFG Eurobank, Piraeus Bank and Alpha Bank, have also scheduled shareholder meetings in January to seek approval for the issue of preferred shares to be sold to the state.

http://www1.reporter...;art_aid=194222

Quote

Greek major private lender Alpha Bank will hold an extraordinary general meeting on January 12 to approve a capital increase through the issue of preferred shares. Earlier in December the bank had officially announced to the Athens Exchange its participation in all the pillars of the government support plan.

Deci bagati liiiiiiiinistiti banii la bancile grecesti, toate sunt pe roze la ei acolo... :D

#53
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postflaviand, on Jan 11 2009, 22:08, said:


Despre NBG (respectiv BROM in romanica) poti sa ne spui ceva? :D

#54
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai in primul rand e si ea tot greceasca... :D

Apoi, mai multe decat google ce sa zic:

http://www.google.ro...a...utare&meta=

Si nu in ultimul rand, cu astia de la Banca Romaneasca mereu am lucrat prost, desi intoxicau la un moment cu reclame in care erau numai lapte si miere, experientele mele personale cu ei au lasat de dorit. Acuma, poate is subiectiv din cauza asta, ce sa zic.

De fapt, in ce banca poti sa mai ai incredere in ziua de azi ? Daca nici elvetienii nu mai sunt ce au fost odata :(

http://economie.hotn...liarde-euro.htm

Quote

Cea mai mare banca elvetiana, UBS, ar putea afisa o pierdere record pe 2008, cea mai mare din istoria sistemului bancar elvetian- 13 miliarde de euro, potrivit La Tribune

Edited by flaviand, 12 January 2009 - 10:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate