Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Returnare serviciu webdesing in 10 zile?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
loridazy

loridazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2006
Buna ziua,
Am si eu o intrebare.
Am avut un client care a apelat la noi pentru un portal online.
Dupa prezentare unui demo atat a panoului admin cat si a interfetei clientul a fost multumit si am instalat scriptul pe domeniul clientului.

Dupa 3 zile am primit un email in care se solicitau fel de fel de modificari (foarte complexe) , bineanteles tot in cadrul aceleasi sume de bani.
I-am explicat clientului ca aceste modficari sunt complexe si necesita timp si bani, dar el este hotarat sa renunte la serviciu deoarece legea asa prevede.

Astept un sfat, o parere, ceva...sa stiu de unde sa incep...

Multumesc.

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postloridazy, on Jan 29 2008, 15:45, said:

Buna ziua,
Am si eu o intrebare.
Am avut un client care a apelat la noi pentru un portal online.
Dupa prezentare unui demo atat a panoului admin cat si a interfetei clientul a fost multumit si am instalat scriptul pe domeniul clientului.

Dupa 3 zile am primit un email in care se solicitau fel de fel de modificari (foarte complexe) , bineanteles tot in cadrul aceleasi sume de bani.
I-am explicat clientului ca aceste modficari sunt complexe si necesita timp si bani, dar el este hotarat sa renunte la serviciu deoarece legea asa prevede.

Astept un sfat, o parere, ceva...sa stiu de unde sa incep...

Multumesc.

Fa-ti un contract tzava in care sa prevezi ca modificarile sunt pe bani.

#3
loridazy

loridazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2006
Pai momentan nu exista niciun contract intre noi si el.
Si ideea este ca plata s-a facut in 12 decembrie si omu acuma pe 25 ianuarie s-a trezir ca vrea banu inapoi ca nu-i convine...

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postloridazy, on Jan 29 2008, 17:07, said:

Pai momentan nu exista niciun contract intre noi si el.
Si ideea este ca plata s-a facut in 12 decembrie si omu acuma pe 25 ianuarie s-a trezir ca vrea banu inapoi ca nu-i convine...

Foarte rau ca nu exista un contract de prestari-servicii. Numai asa puteau fi stabilite obligatiile prestatorului si conditiile platii pretului.
Daca aveti corespondenta scrisa cu ofertele in care se specifica pretul atribuit fiecarui serviciu, nu prea are cum sa aiba castig de cauza.

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Inca o data lumea crede ca din net se scot banii ca in filme.
Total gresit.

Pune la punct un asfel de contract si spune-ne si noua cat de usor a fost si cat de mult a durat.

Si inca o chestie, despre ce lege spui tu ca prevede... ???

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
si tu ce ai facturat? daca ai facturat!

#7
loridazy

loridazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2006
Pia normal ca s-a facturat.
Pe factura scrie instalare portal online.

Contract nu a existat pentru ca era vorba de distanta si timp.
El era din Iasi si noi din Timisoara.

El cred ca are impresia ca este protejat de legea de returnare a produsului (legile internetului), cu toate ca nu prea se aplica in acest caz, ceea ce am oferit noi fiind un serviciu.
Si chiar daca s-ar fi aplicat si in cazul nostru au trecut mai mult de 1 luna de la facturare si el abia acuma se trezi ca vrea sa renunte la un serviciu care deja i-a fost  prestat.

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postloridazy, on Jan 30 2008, 08:00, said:

Pia normal ca s-a facturat.
Pe factura scrie instalare portal online.

Contract nu a existat pentru ca era vorba de distanta si timp.
El era din Iasi si noi din Timisoara.

El cred ca are impresia ca este protejat de legea de returnare a produsului (legile internetului), cu toate ca nu prea se aplica in acest caz, ceea ce am oferit noi fiind un serviciu.
Si chiar daca s-ar fi aplicat si in cazul nostru au trecut mai mult de 1 luna de la facturare si el abia acuma se trezi ca vrea sa renunte la un serviciu care deja i-a fost  prestat.

Tu ti-ai facut datoria. Acuma, in cazul in care pierzi, sa te iknveti minte sa faci contract, ca se trimite si prin mail, fax si alte alea.

#9
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postsnipest, on Jan 30 2008, 11:31, said:

Acuma, in cazul in care pierzi,


Nu prea are cum sa piarda, clientul s-a folosit de serviciul respectiv o luna de zile.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Pai acum el te joaca pentru ca in cazul prestarii de servicii este obligatoriu sa ai si contract.

Asta este. Data viitoare cand te apuci de afaceri intreaba inainte.

De facturat ai facturat, dar bani ai primit ?
Si inca o chestie, facturile trimise prin curierat nu sunt semnate de ambele parti. Deci in astfel de situatii doar contractul te scapa.

#11
loridazy

loridazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2006
Da, banii s-au primit.
Legat de contract, avem si noi cumparate diverse servicii pe internet domenii, hosting, etc... si cu nimeni nu am semnat nimic.
Adica la un hosting de exemplu... ma pot folosi de el 11 luni si pe urma sa cer banii inapoi... pe motiv ca nu am semnat nimci cu firma respectiva?

Avand in vedere ca produsul a fost instalat, el poate si-a facut o copie pe server a portalului..iar pe urma il adauga din nou.Poate chiar asta i-a fost intentia de la inceput.

Deci sfatul vostru este sa dam banii inapoi....sau sa..?

Mersi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate