Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Actualitatea din Hardware

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
247 replies to this topic

#19
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Seria ATi All in Wonder se va baza numai pe interfața PCI-Express?
Se zvonește că ATi, în dorința de a-și concentra o parte a activității pe trecerea către PCI Express, va oferi întreaga linie viitoare de placi video ATi X800 All in Wonder numai pentru interfața PCI Express.

Pentru luna septembrie ATi anunță un update pentru driverele Catalyst 4.8, cu îmbunătățiri pentru OpenGL.  Pentru OpenGL în DOOM 3 suportul oficial va fi adus de ATi Catalyst 4.9s.

O altă sursă  anunță, pentru luna octombrie 2004, apariția pe piață a primelor placi video ATI Radeon X800 512MB!
Așa cum era de așteptat, nu va mai dura mult și vom asista la apariția primelor plăci grafice high-end dotate cu 512MB de memorie. Se pare că ATi va oferi o asemenea soluție începând cu luna octombrie!

Pe piața japoneză sunt de găsit primele plăci video Radeon X800 SE!
Acest model, care era rezervat în esență pentru dotarea sistemelor OEM, este - se pare - disponibil, într-o mică măsură, și pentru piața de retail.
ATi Radeon X800 SE are frecvențele de 425MHz pentru core și de 800MHz pentru memorii. Placa are în dotare 128MB de memorie DDR cu magistrala pe 256-biți și are un preț estimat între 200-300 USD.

În ceea ce privește comentariul lui add...da, se pare că ASUS ar trebui să sa ocupe de ceea ce știe să facă mai bine!

#20
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
AMD este gata să prezinte pe piață două noi procesoare din familia Sempron, pentru platforme socket 754, modele care funcționează cu frecvențe de 1,7GHz (3000+), respectiv 1.9GHz (3200+).
Aceste procesoare sunt bazate pe arhitectura K8 a actualului Athlon 64.
În acest timp, pe piața japoneză sunt disponibile modelele 2200+ și 2300+ pentru platforme socket A.

Attached Files



#21
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Gigabyte  va fi primul producător care va intra pe piață, până la sfârșitul acestei luni, cu o placă de bază dotată cu chipsetul ATI RX330   pentru Pentium 4, cu suport pentru FSB de 800MHz și memorii DDR dual channel.
RX330 se va întâlni, din punct de vedere al segmentului de piață țintit, cu chipsetul i865 de la Intel.

#22
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Procesoare noi de la Intel....:)  

http://www.xbitlabs....0906072507.html
http://digital-lifes...atforms&id=1552

[ http://www.neowin.net/images/news/logos/intel_p4ht.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Ieri, 6 septembrie 2004, ASUSTek Computer Inc., unul dintre marii producători mondiali din IT, leader în producția de plăci de bază, a lansat gama de notebook-uri ASUS A2500K, o nouă serie caracterizată prin performanță și aspect elegant!

Echipate cu procesoare Mobile AMD Athlon 64 3000+ ~  3200+ (suportând pâna la frecvența de 3700+), portabilele din seria ASUS A2500K sunt disponibile cu hard disk-uri de 60 sau 80GB, 512MB de memorie DDR 333 SDRAM (upgrade până la 1024MB) și writere DVD Dual (DVD-R/-RW, DVD+R/+RW, CD-R/-RW).

Pe partea video găsim un display LCD luminos cu diagonală activă de 15” XGA (1024X768) și chip-ul grafic ATI Mobility Radeon 9700 Pro cu 64MB (memorie dedicată), ceea ce permite ca ASUS A2500K să fie pregătit pentru găzduirea de aplicații grafice sofisticate, precum și pentru rularea jocurilor video de ultimă generație.

Pentru o bună conectivitate,  ASUS A2500K dispune de un adaptor Wireless LAN bazat pe standardul IEEE 802.11g, cinci porturi USB 2.0, un port IEEE 1394 (Firewire), un port pentru raze infraroșii IrDA, un port paralel EPP/ECP, un port VGA pentru conectare la un monitor extern, un port S-Video/Compozit, un slot PCMCIA II, un modem integrat V.92 cu conector RJ-11 și un adaptor LAN 10/100/1000 (Gigabit) cu conector RJ-45.

O dotare interesantă o vom găsi pe partea audio: ASUS a integrat un subwoofer (2W), în măsură să redea fidel sunetele grave (joase) și să creeze o senzație auditivă deosebită atunci când se ascultă muzică sau se vizionează un film, și două speakere ("sateliții"!). Sunt disponibile, de asemenea, trei jack-uri audio: Headphone-out/Microphone-in/Line-in.

Dotările foarte bune sunt completate de un Card Reader 4 în 1, compatibil cu formatele Secure Digital (SD), MultiMediaCard (MMC), Memory Stick (MS) și Memory Stick Pro (MS-Pro) și sistemul Audio DJ (despre acesta vă invit să aflați voi mai multe!).

Autonomia este de circa două ore și, la fel ca și la cele mai recente notebook-uri ASUS, regăsim tehnologia proprietară Power 4 Gear!

Orice portabil din seria ASUS A2500K este oferit cu doi ani de garanție cu formula door-to-door.

ASUS A2500K, completat cu o elegantă geantă pentru transport, va fi pe piață începând cu această lună, la un preț de aproximativ 1.489 EURO (taxe incluse, pentru versiunea cea mai puțin dotată).

Sunt disponibile câteva informații și aici .

Vă aștept cu comentarii pertinente!

Attached Files



#24
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
am stick-uit acest thread....eu ma gandeam sa se posteze aici doar stiri.....dar daca vreti neaparat puteti sa le si comentati


P.S:Green Planet....nu te opri  :D

#25
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
În speranța că, măcar vreo câțiva dintre voi (de la cei "de sus" nu aștept mare lucru! ), apreciați cele postate aici, voi prezenta (sunt pretențios în termeni, nu-i așa?) și alte noi produse de pe piața hardware mondială!

Celeron M 350 și 360
Pe piața japoneză sunt deja de găsit procesoare Celeron M modelele 350 și 360, în versiunea retail. Cele două modele au frecvențele reale de funcționare de 1.3 GHz și respectiv 1.4 GHz, sunt dotate cu 1MB de cache L2, FSB 400 MHz și funcționează la tensiunea de 1.26V.

Plextor PX-605A DVD-RAM
Plextor a prezentat (singur) primul writer DVD-RAM PX-605A "fortificat" cu unitatea optică Matsushita SW-9573.
Am găsit numai câteva caracteristici:
- 5x DVD-RAM
- 8x DVD±R
- 4x DVD±RW
- 24x CD-R
- 16x CD-RW.


P.S.: reply-ul încurajator al lui Crash a venit în timp ce eu căutam informațiile de față. "Cei de sus" au reacționat, spre lauda lor, înainte de a face eu observația (deloc malițioasă; "prietenii" stiu de ce am spus asta!) de la începutul acestui post!
Mulțumesc frumos, Crash! Reacția ta este normală și... normală.

#26
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004

Green Planet, on Sep 1 2004, 09:45, said:

Nu inainte de a raspunde unui  aproape0m... si pentru ca replica de mai sus tradeaza o "profunda" cunoastere a fenomenului IT originar. DE CE (devine o obsesie!)? Un om foarte destept nu ar fi raspuns. Dar eu sunt un om normal, ca si voi (iar nu unul care a redescoperit roata) si simt "mancarime". Deci trebuie sa ma scarpin... pardon, sa motivez deschiderea thread-ului. Simplu: cine vrea sa afle ultimile noutati, indiscretii, raritati (preluare) din/despre hard sau soft (mai putin) citeste sau posteaza aici. Noutatile sunt chiar... noi! Ieri au aparut pe marile site-uri de hardware, locurile alea pe care le bantuim infrigurati noi, cei pasionati de IT! Ieri au aparut si pe forumul Softpedia!
Asta este! E un subiect de discutie!
Eu iti multumesc (ma adresez lui aproape0m!) ca ai avut rabdare sa citesti tot ce am scris, ba ai mai gasit si puterea sa dai o replica. Replica ce poate sta in "Pantheon-ul chat-ului" (daca o exista asa ceva?)! Apropo ce inseamna "lol"? E adanc? Fie-mi scuzata ignoranta! Daca stiai (replica ta imi induce ideea unei cunoasteri depline)! DE CE (obsesie) nu ne-ai impartasit si noua :confused:  :ciocan:

asa .. e 9 dimineata si eu sunt la servici . deci am timp sa raspund . scuze ca nu am mai raspuns , sau ca raspund asa de tarziu .

daca tot esti atat de curios vizavi de ce apare mai nou , nu cred ca ti`ar fi luat mai mult de 1 min sa vezi ce inseamna "lol". desi , de la un timp , ptr cei care facem si altceva pe net in afara de a citi ultimele noutati ( care , apropo, cu ce ma ajuta ? ) , termenul lol a ajuns ceva de genul "fu_k" in engleza . ti`am raspuns la modul acela poate ca datorita ignorantei mele , nu am inteles bine ideea de forum , dar din cate stiu eu este ceva care nu este un BB , si deci posturile tale nu`si au rostul . aceasta este parerea mea, si de aici raspunsul meu .

pe deasupra , daca ai vrea sa faci un thread de genul "ultimele noutati in domeniul IT" , ceea ce ai scris tu ( voi ) reprezinta un mic procent , si ar fi imposibil sa acoperiti macar jumatate din noutatile care apar. si , ca o alta problema, sa presupunem ca peste inca 2 luni vor mai fi useri care sa`l citeasca. ce va fi nou pentru ei atunci ? ar trebui sa dea search in thread.. mi se pare aiurea sa luam stirile de undeva si s le punem intr`un thread . sincer .

apreciez ideea ta de a lumina si impartasi stiinta ta cu altii , dar doar atat .

#27
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004

aproape0m, on Sep 9 2004, 09:00, said:

apreciez ideea ta de a lumina si impartasi stiinta ta cu altii , dar doar atat .

Păi... este suficient! Mulțumesc!


Intel Centrino Roadmap
Va recomand și aceste informații!

Attached Files



#28
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
AOpen a anunțat plăcile de bază i915Ga-EFRII și i915Pa-EFRI bazate pe chipset-urile Intel 915G/i915P!
Specificații:
* Suportă procesoare Intel Pentium 4 LGA775;
* Chipset: Intel 915G/915P + ICH6R;
* Magistrală FSB: 800 MHz;
* Parte video: Intel GMA 900/ PCI Express x16;
* Memorie suportată: DDR2 533/400;
* USB 2.0, IEEE 1394;
* Stocare: Serial ATA, IDE ATA100, Intel Matrix RAID, Promise RAID 0/1/0+1;
* Rețea: Broadcom PCI Express Gigabit LAN;
* Audio: 7.1 canale (Azalia HD audio).

Attached Files



#29
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
@ aproape0m : ignora acest thread daca te deranjeaza.......nu ma forta sa iti dau "cartonas galben"

Edited by Crash, 09 September 2004 - 20:45.


#30
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
AMD Athlon 64 4000+ și FX-55
Pe  Internet au apărut primele imagini ale procesoarelor  AMD Athlon 64 4000+ și Athlon 64 FX-55 socket 939; AMD Athlon 64 4000+ are frecvență reală de funcționare de 2.40GHz și 1MB de memorie cache L2, ca și Athlon 64 FX-55. Pentru realizarea acestor procesoare a fost ales procesul tehnologic de 130nm și nu, așa cum era de așteptat, cel pe 90nm.
Attached File  AMD_Athlon_64_4000_.jpg   27.95K   165 downloads

Notebook PCI Express
Acer a realizat un prim notebook dotat cu interfața PCI Express x16, fiind echipat cu o placă video ATI MOBILITY RADEON X600. Este vorba despre seria Aspire 1800 dotată cu procesoare Intel Pentium 4 cu frecvența de 3.0GHz și magistrală de 800MHz, memorie DDR dual-channel și display de 17 inch.

Samsung trece pe 90nm!
Samsung a anunțat că a început producția de chip-uri de memorie (512MB) cu ajutorul tehnologiei pe 90nm. Acest nou chip operează la tensiunea de 2.5V și vor intra în componența modulelor de memorie DDR la 333 și 400MHZ.

Roadmap Itanium și  Xeon
La Intel Developer Forum, Intel a prezentat planurile vizând viitoarele procesoare pentru servere,  Xeon și Itanium.
Attached File  Roadmap_Itanium_si__Xeon_.jpg   37.8K   102 downloads

Edited by Green Planet, 10 September 2004 - 13:31.


#31
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Radeon X800 XT All-In-Wonder
ATI a anunțat noua placă video All-In-Wonder bazată pe ultimul chipset grafic Radeon X800 XT. Propus pentru un preț de 499$ (410€ fără TVA) de integratorii Saphhire, Connect3D, Hightech, GeCube și Tul, acest produs va fi disponibil până la sfârșitul acestui an.
Attached File  Radeon_X800_XT_All_In_Wonder.jpg   115.19K   126 downloads
Radeon X800 XT AIW dispune de conectorii DVI-I, VGA, TV și de un Tuner-TV și FM digital. A fost crescută posibilitatea de comprimare/decomprimare în formatele MPEG1/2/4, Real Media, DivX și Windows Media Video 9. Radeon X800 XT All-In-Wonder va fi vândută cu un bundle în care vom regăsi telecomanda REMOTE WONDER II și software (Gemstar GuidePlus+, Pinnacle Studio 9, movie autoProducer și Matchware Mediator 7).
Attached File  REMOTE_WONDER_II.jpg   57.97K   93 downloads
Attached File  Conectori.jpg   46.15K   92 downloadsAttached File  Conectica_1.jpg   48.07K   82 downloads

#32
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
A-Data DDR600
A-Data este gata să intre pe piață cu noile module de memorie DDR600 care lucrează cu un CAS Latency Time cu valoarea 3 (CL3); memoriile A-Data Vitesta 600MHz utilizează un PCB pe 6 layer-e și vor avea nevoie de nu mai puțin de 2.8V pentru funcționare. Acest voltaj poate limita numărul celor dornici de memorii performante, deoarece există plăci de bază care sunt incapabile să livreze o tensiune de 2.8V pentru RAM. Noile memorii vor fi disponibile pe piața japoneză în cel mult două săptămâni, iar modulele de 512MB vor avea un preț de circa 230 dolari.
Attached File  A_Data_DDR600_.jpg   74.96K   109 downloads

Sapphire RADEON X800 XT
Sapphire a prezentat noua placă video RADEON X800 XT non Platinum Edition care respectă specificațiile ATi, având astfel un cost mai mic; frecvențele de funcționare  sunt de 500MHz pentru core și 1000Mhz pentru memorii, față de 520MHz/1120MHz, core/memorii, la versiunea Platinium.
Ideea aceasta s-a născut din faptul că Radeon X800Pro s-a dovedit inferior lui nVidia GeForce 6800GT, concurentul direct pe acest segment de piață.
Attached File  Sapphire_RADEON_X800_XT.jpg   85.98K   139 downloadsAttached File  Sapphire_RADEON_X800_XT_BOX.jpg   75.09K   92 downloads

Edited by Crash, 12 September 2004 - 06:36.


#33
White

White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 25.06.2004
Nice Green Planet !
Sunt si eu curios .. lucrezi la vreo revista ceva .. si iti pica in mana toate astea .. sau pur si simplu te pasioneaza si nu ai ce face cu banii parintilor?!

Edited by Green Planet, 18 September 2004 - 22:06.


#34
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
@Green Planet
Nu e o noutate faptul ca Vitesta DDR600 cer 2,8V. Eu am DDR500 si tot 2,8V cer
btw, stii cumva daca standardul DDR600 a fost aprobat JEDEC?

#35
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
De acord cu roguru, însă numai parțial: memoriile existente la această oră și alimentate cu 2,8V sunt supuse...overclocking-ului!
Există și excepții, probabil!

Iată standardele de viteză aprobate de JEDEC (dacă au apărut și altele sau am greșit eu, vă rog să mă completați):
  • PC1600 or DDR200 - 100MHz actual clock rate, 200MHz effective clock rate, 1.6GB/s bandwidth per channel.
  • PC2100 or DDR266 - 133MHz actual clock rate, 266MHz effective clock rate, 2.1GB/s bandwidth per channel.
  • PC2700 or DDR333 - 166MHz actual clock rate, 333MHz effective clock rate, 2.7GB/s bandwidth per channel.
  • PC3200 or DDR400 - 200MHz actual clock rate, 400MHz effective clock rate, 3.2GB/s bandwidth per channel.
  • PC3700 or DDR466 - 233MHz actual clock rate, 466MHz effective clock rate, 3.7GB/s bandwidth per channel. (Partially approved by JEDEC, but does not as yet have ECC support)
  • PC4200 or DDR533 - 266MHz actual clock rate, 533MHz effective clock rate, 4.2GB/s bandwidth per channel. (Unlikely to be approved by JEDEC, as it would interfere with the introduction of DDR-II)
  • PC4800 or DDR600 - 300MHz actual clock rate, 600MHz effective clock rate, 4.8GB/s bandwidth per channel.
Este posibil să fie și alte standarde... dar am răspuns la întrebarea foarte bună a lui roguru.

#36
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

Green Planet, on Sep 11 2004, 21:22, said:

De acord cu roguru, însă numai parțial: memoriile existente la această oră și alimentate cu 2,8V sunt supuse...overclocking-ului!
Există și excepții, probabil!
Asa e. Exista si exceptii.
La memoriile de care am zis eu Vitesta DDR500, scrie clar pe ambalaj ca pt o functionare optima, trebuie alimentate la 2,8V. Imi pare rau ca nu mai am ambalajul ca il scanam. Deci nu e vorba de overclocking.

Edited by roguru, 11 September 2004 - 20:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate