Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Universuri paralele

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
0crossfire0

0crossfire0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 01.01.2008

View PostGady_paul, on Jan 27 2008, 16:42, said:

Va fi confiramta teoria universurilor paralele? Nu vreau link-uri, ci parerile voastre personale.

eu sunt de parere ca exista.. dar cred cu totu altceva.. nu sunt univeese diferite, pt k din cate stim cu toti, exista decat un singur univers.. exista unul singur, cu realitati paralele, in care difera cele 3 sau mai nou 4 dimensiuni, va las pe voi sa dezbateti in continuare....

View Postandrei_0, on Jan 27 2008, 17:28, said:

Daca sunt paralele, inseamna ca nu exista nici o legatura intre ele. Daca nu exista nici o legatura, teoria nu se poate confirma practic. Oricum n-are nici o importanta ca exista alte universuri daca noi nu putem interactiona nicicum cu ele.

pai.. sa nu zicem unverse.. sa zicem realitati.. acelasi univers.. aceeasi planeta.. asta e o relitate care o stii, in care noi suntem pe softpedia, dar poate exista o realitate paralele cu asta in care totu e la fe ca acuma... numai ca in loc sa se numeasca softedpia.. se numeste hardpedia (zic si eo)... ce zici de asta, asa e nu avem cum sa demonstram inca, dar acu cateva milioane de ani nu se putea demonstra nici existenta gravitatiei, sau alte lucruri care noua astazi ni se par perfect normale, dar asta nu insemna ca ele nu existau.. asa ca gandeste'te bine.. la cate realitati pot exista



View Postandrei_0, on Jan 27 2008, 23:50, said:

Daca ar fi asa cum zici tu, n-ar mai fi paralele.

am vazut canva la tv, pe discovery, un documentar despre o portiune din spatiiu (cativa m patrati), undeva in lume (nu mai stiu unde), prin care nu se putea trece, nu puteai sa treci cu absolut nimic de acel "zid" invizibil... cum explicati ??

View Postandrei_0, on Jan 27 2008, 23:50, said:

Daca ar fi asa cum zici tu, n-ar mai fi paralele.

poate nu sunt neaparat paralele, dar asta e termenul lor stiintific. Sau daca sunt paralele si legaturile de care vorbeste el sunt niste conexiuni intre cele 2 realitati/universuri ?? gandeste'te la chestia asta ca la 2 caburi paralele.. apropiate unu de altu si la arcul electric care se poate forma intre cele doua, arc electric care se formeaza doar in anumite contitii.. etc, asa ar putea sa fie si realitatile paralele de care se tot vorbeste p'aci

#74
regele190

regele190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2010
Eu nu mai inteleg nimic.Universurile paralele sunt ca in filme ?Adica intr-un univers paralel esti tot tu numai ca viata ta e altfel ?

#75
Bogdan_ro93

Bogdan_ro93

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 838
  • Înscris: 10.06.2010

View Post0crossfire0, on 14th June 2008, 18:28, said:

am vazut canva la tv, pe discovery, un documentar despre o portiune din spatiiu (cativa m patrati), undeva in lume (nu mai stiu unde), prin care nu se putea trece, nu puteai sa treci cu absolut nimic de acel "zid" invizibil... cum explicati ??
Esti sigur ca nu-i vorba de Triunghiul Bermudelor?

#76
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Cea mai interesanta teorie care am auzit-o ar fi ca in fiecare gaura neagra exista cate un univers.
Ar putea fi plauzibil luand in considerare teoria lui Einstein, aplicand regula ca la un punct cu masa infinita, gravitatia este infinita, si timpul tinde la fel.
Deci timpul se misca altfel in interiorul gaurii negre. Mai e sustinuta si ideea ca universul nostru se extinde, si se stie si despre gaurile negre ca inglobeaza materie in continuu si se extind.
Daca in mijlocul fiecarei galaxii se afla o supermassive black hole, la fel cum e a noastra din mijlocul galaxiei Calea Lactee, ar exista cam un infinit de universuri...

#77
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Exista universuri paralele practic identice cu al nostru, dar cu ceva modificat subtil. Ce tine de o evolutie diferita.
Sint universuri din ce in ce mai eterate.
Si un fel de megaunivers, ce probabil inglobeaza universuri materiale. Un megaunivers greu de descris si conceput, ptr noi materialistii.
Spunea un yoghin, de un univers al unor fiinte supreme. Dar deja ......

Edited by NASTYPRIMUL, 26 August 2010 - 03:42.


#78
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
Ok noi nu putem interactiona cu cei din universul paralel dar ei poate au ajuns la stadiul in care pot si nu ne dam seama. Zic si eu habar n-am  :lol:

#79
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Să presupunem că Universul are patru dimensiuni geometrice din care noi percepem doar trei, (cele orientate după axele 0x, 0y și 0z )
Să presupunem de asemenea că există o altă civilizație, care nu percepe axa 0z, și în locul ei percepe o axă 0w de exemplu.
În această situație atât noi cât și ei percepem aspecte diferite ale aceluiași Univers, fără să ne putem observa unii pe alții, întru-cât avem în comun doar orientătile 0x și 0y. Asta ne face să ne intersectăm cu ei doar în plane  cu grosimi nule.

Edited by SylexMM, 31 August 2010 - 17:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate