Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Universuri paralele

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postbonobo, on Jan 28 2008, 16:27, said:

Greu de crezut. Electronul o ia prin toate partile posibile, simultan.
ecuația există, șrödinger temporală.

#20
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postm3th0dman, on Jan 28 2008, 16:53, said:

Nu știu de ce, dar nu îmi place ideea cu universurile paralele.
Nici mie. :lol:

View Postgigel de hohențolărn, on Jan 28 2008, 17:22, said:

ecuația există, șrödinger temporală.
Ecuatia aia nu spune prin ce fanta va trece electronul in double-slit experiment. Dimpotriva. :D

Edited by Bean, 28 January 2008 - 17:39.
merge posts


#21
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbonobo, on Jan 28 2008, 17:25, said:

Ecuatia aia nu spune prin ce fanta va trece electronul in double-slit experiment. Dimpotriva. :D
Trece prin amandoua.

#22
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Uitati-va la filmul Event Horizon, nu c-ar fi nu stiu cat de stintiific, dar asa ca idee :D .

Edited by Bean, 30 January 2008 - 08:48.
fara link-uri externe! stie lumea sa caute, stai linistit...


#23
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postandreiandrei, on Jan 30 2008, 08:31, said:

Uitati-va la filmul Event Horizon, nu c-ar fi nu stiu cat de stintiific, dar asa ca idee :D .

L-am vazut de cateva ori din '95 incoace !, este bun ca si peisaj si realism, insa deplorabil in partea sa horror !  B)

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu va inghesuiti pe topic, pt. ca poate produceti o schimbare de realitate, si atunci vrand-nevrand ne trezim intr-o lume paralela... :P

#25
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Cum ar putea fi confirmata o teorie a universurilor paralele? Observand un univers paralel. Dar daca l-am observat, inseamna ca nu mai e paralel. Te-ai gandit un pic inainte sa pui intrebarea asta?

#26
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Atunci o sa-i zica univers tangent.

#27
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postandreiandrei, on Feb 22 2008, 17:12, said:

Atunci o sa-i zica univers tangent.
Nu, ca nu suna prea stiintifico-fantastic.

#28
zbardoiul

zbardoiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.01.2008
....sigur exista universuri paralele....voi discutati despre ceva ....iar eu sunt paralel cu discutia voastra :D

...mai incercati, nu cred ca asta e teoria  :P

#29
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postandrei_0, on Feb 22 2008, 17:11, said:

Cum ar putea fi confirmata o teorie a universurilor paralele? Observand un univers paralel. Dar daca l-am observat, inseamna ca nu mai e paralel. Te-ai gandit un pic inainte sa pui intrebarea asta?
Depinde. Sa incerc eu ceva :lol:

Daca universurile astea paralele sunt o alta versiune a acestuia, daca o infinitate de replici ale mele exista si in alte universuri paralele, oare acestea nu sunt conectate cumva, la un nivel mult mai .......subtil?     Dar cred ca suna prea fantastic nu? :lol: Depinde din ce unghi privesti problema.

Sa se demonstreze existenta string-urilor, sa se observe unul prma data si mai tarziu putem vorbi si de universuri paralele.

#30
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007

View Postcaroline_hi, on Feb 22 2008, 18:41, said:

Daca universurile astea paralele sunt o alta versiune a acestuia, daca o infinitate de replici ale mele exista si in alte universuri paralele, oare acestea nu sunt conectate cumva, la un nivel mult mai .......subtil? Dar cred ca suna prea fantastic nu?
http://en.wikipedia....Quantum_suicide

Edited by andreiandrei, 22 February 2008 - 18:46.


#31
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postandreiandrei, on Feb 22 2008, 18:45, said:

Mersi.
O monstra din articol pentru ceilalti useri:
Quantum suicide remains controversial because a number of thinkers disagree on its success or failure and particularly its irrelevance to life expectancy and decision making. A variation of this thought experiment allegedly suggests a controversial outcome known as quantum immortality, which is the argument that if the many-worlds interpretation of quantum mechanics is correct then a conscious observer can never cease to exist.

#32
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postcaroline_hi, on Feb 22 2008, 19:41, said:

Daca universurile astea paralele sunt o alta versiune a acestuia, daca o infinitate de replici ale mele exista si in alte universuri paralele, oare acestea nu sunt conectate cumva, la un nivel mult mai .......subtil?     Dar cred ca suna prea fantastic nu? :lol: Depinde din ce unghi privesti problema.

Pai daca sunt conectate, chiar subtil, nu mai sunt paralele, sunt "universuri conectate subtil"  :harhar:

#33
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Imi permit sa extrag si eu o mostra din articolul Quantum suicide:

Another example is where a physicist detonates a nuclear bomb beside himself. In almost all parallel universes, the nuclear explosion will vaporize the physicist. However, there should be a small set of alternative universes in which the physicist somehow survives (i.e. the set of universes which support a "miraculous" survival scenario).

Concluzia: suntem nemuritori? ;)

#34
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postandrei_0, on Feb 22 2008, 23:22, said:

Pai daca sunt conectate, chiar subtil, nu mai sunt paralele, sunt "universuri conectate subtil"  :harhar:
Tu te legi prea tare de sensul cuvantului "paralel" care e doar un cuvant care descrie o situatie. Cine stie? Poate cuvantul atribuit acestei situati nu e potrivit 100%

However, doua linii paralele sunt doua linii care nu se intalnesc niciodata. Chiar nu au nimic in comun? Poate spatiul in care se afla? Nu se pune problema ca sa interactionezi cu celelalte universuri, cel putin nu inca, dar de perceput chiar nu se poate?

#35
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Ascultam acum cateva zile un audiobook din Relativity si chiar dupa prefata prezenta o incompatibilitate intre aceasta si geometrie euclidiana, care se ocupa cu "linii drepte" (straight lines) - "prin 2 puncte nu poate trece decat o dreapta" este o axioma a acestei geometrii si, astfel, toata geometria eucl deriva din aceasta si alte cate axiome.

Si eu cred ca nu este tocmai corect atribuit cuvantul "paralele" sau, daca este, nu zicea tot Einstein ca "totul e relativ"? Poate si universurile paralele se pot intalni in anumite circumstante (mai probabile sau mai putin probabile).

#36
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Oricum , io stiam ca paralelele se intalnesc . La infinit :) .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate