Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

contabil autorizat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mmj

mmj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2007
Buna,
Ma intereseaza de cand se cere contabil autorizat pentru condus ev.contabila la o firma.

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmmj, on Jan 27 2008, 13:13, said:

Buna,
Ma intereseaza de cand se cere contabil autorizat pentru condus ev.contabila la o firma.

Contabilitatea poti sa o tii si tu, dar stiu ca pe bilant se cere semnatura unui contabil autorizat.

#3
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Nu e chiar asa....

Conform Legii contabilitatii, CAP2 ART.10:

Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului,
ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.
(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilulșef
sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.

(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu
persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.

(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei
persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă
pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților
Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor
contractuale.

O "traducere" in romaneste: ca sa iti poti tine singur contabilitatea trebuie sa te angajezi (la tine la firma) ca economist/contabil sef/dir ec (chiar si cu timp partial) si trebuie sa ai neaparat studii economice superioare. Astfel iti poti semna si bilantul.

Sau contract de prestarii servicii cu firma/exp.contabil autorizat/a ceccar.

Contabilitatea NU se mai poate tine pe raspunderea administratorului (ca inainte) indiferent de cifra de afaceri.

Daca mai vrei detalii da-mi un PM.

#4
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

View PostBandit, on Jan 27 2008, 15:44, said:

Nu e chiar asa....
Conform Legii contabilitatii, CAP2 ART.10:
.................................................................
Brava` Bandit! :lol:
Doamne si cat m-am mai chinuit sa le deschid ochii unora sau altora de obligativitatea de a avea parte de serviciile unui contabil autorizat, nu am avut text-ul de lege la indemana si ce e drept nici nu m-am straduit sa-l caut, insa ai elucidat tu situatia pentru ei!
Poate acum inteleg unii care tot credeau ca e simplu si cu contabilitatea asta intr-o societate comerciala, ca se poate tine si de nea ion de la nu stiu ce departament care a mai facut asa ceva sau a studiat candva s.a.m.d. Da se poate tine si de tine ca administrator daca ai cunostinte de contabilitate primara iar firma nu este implicata in lucruri mai complicate, insa la final tot ajungi la semnatura unui expert contabil (si asta costa, poate chiar mai mult decat daca l-ai angaja).

Edited by 13YTe, 27 January 2008 - 17:43.


#5
mmj

mmj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.03.2007

View PostBandit, on Jan 27 2008, 15:44, said:

Nu e chiar asa....
O "traducere" in romaneste: ca sa iti poti tine singur contabilitatea trebuie sa te angajezi (la tine la firma) ca economist/contabil sef/dir ec (chiar si cu timp partial) si trebuie sa ai neaparat studii economice superioare. Astfel iti poti semna si bilantul.

Sau contract de prestarii servicii cu firma/exp.contabil autorizat/a ceccar.

Contabilitatea NU se mai poate tine pe raspunderea administratorului (ca inainte) indiferent de cifra de afaceri.

Daca mai vrei detalii da-mi un PM.

Multumesc.
in cazul meu cine-mi facea contabilitatea (pe raspunderea mea) acum vrea contract prestari servicii si caut o portita.

#6
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Din pacate nu ai nicio "portita" ...  Daca persoana respectiva este membra CECCAR atunci faci contract iti emite factura (iti deduci si tu cheltuiala) si foarte bine pt aman2.
Daca nu este autorizata CECCAR, faci contract de munca cu timp partial (poate fi de 1 ora pe zi, sau chiar 10 ore pe LUNA) si costurile cu impozitele aferente contributiei pt salariu sunt nesemnificative...

#7
Nemesys

Nemesys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 03.06.2002
si eu am o problema asemanatoare ...

am contract cu o firma de contabilitate, dar bilanturile sunt semnate de mine ... in cazul unui control de la garda, cine raspunde ? eu ca administrator sau firma de contabilitate ?

#8
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Daca ai contract cu o firma de contabilitate ar fi normal ca firma respectiva sa iti semneze si bilanturile (in dreptul rubricii "Intocmit) si toate documentele contabile pe care le intocmeste.
Firma respectiva trebuie sa fie neaparat autorizata CECCAR.
Cat despre raspundere "Legea contabilitatii" zice asa:

Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului,
ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.
[..]
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei
persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă
pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților
Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora
, potrivit legii și prevederilor
contractuale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate