Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Viza pentru România

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Andrutzy

Andrutzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2007
Buna la toata lumea! Am o mare problema si sper sa ma ajutati sa gasesk o solutie! Tocamai mam intors in tara, am fost plecata in venezuela si imi astept prietenul sa vina de acolo in romania! Prolema e ca el nu are bani decat de bilet si nu am rabdare sa astept mai mult k sa stranga bani. el ar veni cam in 2 luni... si mie teama k daca nu are banii in plus ar pati ceva la vama din aeroport... pe mien mau intrebat la vama cati bani am, si dc am plecat acolo dar bine eu sunt romanca eu pot sa intru fara nimik in tara dar nu stiu dak si pt el e la fel... asa ca spunetimi voi? nu poate intra in tara fara bani? el oricum sta la mine si ma ocup eu de el... oare e nevoie sai fak o chema re prin ambasada in care specific cal intrein pe perioda sederii lui aici? sau poate intra fara bani? :huh:

Edited by me_and_myself, 30 January 2008 - 20:42.


#2
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 Andrutzy, on Jan 27 2008, 01:38, said:

Buna la toata lumea! Am o mare problema si sper sa ma ajutati sa gasesk o solutie! Tocamai mam intors in tara, am fost plecata in venezuela si imi astept prietenul sa vina de acolo in romania! Prolema e ca el nu are bani decat de bilet si nu am rabdare sa astept mai mult k sa stranga bani. el ar veni cam in 2 luni... si mie teama k daca nu are banii in plus ar pati ceva la vama din aeroport... pe mien mau intrebat la vama cati bani am, si dc am plecat acolo dar bine eu sunt romanca eu pot sa intru fara nimik in tara dar nu stiu dak si pt el e la fel... asa ca spunetimi voi? nu poate intra in tara fara bani? el oricum sta la mine si ma ocup eu de el... oare e nevoie sai fak o chema re prin ambasada in care specific cal intrein pe perioda sederii lui aici? sau poate intra fara bani? :huh:

Daca prietenul tau are pasaport venezuelean vestea buna e ca poate intra in orice stat ai Uniunii Europene fara viza in scopuri turistice pentru o perioada de maxim 90 de zile. Vestea proasta e ca la controlul de frontiera nu e suficient sa prezinte doar pasaportul, pentru ca este cetetean al unui stat tert. Conform site-ului Politiei de Frontiera, unui cetatean non-EU care nu are nevoie de viza pentru Romania i se mai cere:

- pasaport valabil inca 6 luni dupa data parasirii teritoriului Romaniei;

- documente care sa justitifice scopul si conditiile sederii.

Aici e partea dureroasa, pentru ca aceste documente pot fi:

Documentele care justifica scopul si conditiile sederii si care fac dovada existentei unor mijloace corespunzatoare atat pentru intretinere pe perioada sederii, cat si pentru intoarcerea in tara de origine sau pentru tranzitul catre alt stat in care exista siguranta ca se va permite intrarea sunt:

    * turism:
          o
            voucher sau rezervare ferma la o unitate de cazare turistica si itinerarul calatoriei;
          o
            bilet de calatorie valabil pana la destinatie sau permisul de conducere, cartea verde si documentele de inmatriculare ale mijlocului de transport, in cazul conducatorilor auto;
          o
            asigurare medicala;
          o
            dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila;

    * vizita:
          o
            bilet de calatorie valabil pana la destinatie sau permisul de conducere, cartea verde si documentele de inmatriculare ale mijlocului de transport, in cazul conducatorilor auto;
          o
            asigurare medicala;
          o
            invitatie autentificata din partea persoanei vizitate, din care sa rezulte ca aceasta va asigura costurile privind indepartarea, in cazul in care strainul invitat nu paraseste Romania pana la data la care inceteaza dreptul de sedere stabilit prin viza, precum si, atunci cand persoana vizitata se obliga, mijloacele de intretinere si cazarea strainului;
          o
            dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca persoana vizitata nu asigura mijloacele de intretinere;
          o
            dovada asigurarii conditiilor de cazare, sub forma unei rezervari ferme la o unitate de cazare, a unui act de proprietate sau de inchiriere a unei locuinte in Romania pe numele solicitantului, daca persoana vizitata nu asigura cazarea;

In concluzie, prietenul tau ar trebui sa aiba:
1. pasaport valabil inca 6 luni de la data plecarii inapoi in Venezuela;
2. bilet dus-intors;
3. bani in cuantumul precizat mai sus si/sau invitatie de la tine autentificata la notar. Ar fi absurd daca are invitatie sa-i mai ceara si bani la sosire, dar este posibil orice. Si suma nu e deloc mica, daca astia vor 50 de euro pe zi si el vrea sa stea doua luni, atunci ar trebui sa arate 3 000 de euro.

Este exact aceeasi poveste ca pentru noi inainte de 2007 cu calatoriile in Uniunea Europeana.

Edited by me_and_myself, 30 January 2008 - 20:42.


#3
Andrutzy

Andrutzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2007
Deci trebui sai fak o chemare... bun o fac la notariat... sui dupa ai cum fac sa ajunga la el in tara? in cat timp ajunge? mm de fapt cum se face o chemare? nam facut in viata mea :huh:

Edited by me_and_myself, 30 January 2008 - 20:41.


#4
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 Andrutzy, on Jan 30 2008, 04:17, said:

Deci trebui sai fak o chemare... bun o fac la notariat... sui dupa ai cum fac sa ajunga la el in tara? in cat timp ajunge? mm de fapt cum se face o chemare? nam facut in viata mea :huh:

Pai te duci la un notar cu cateva acte in original: cartea ta de identitate/buletinul de identitate, actul casei (ca sa arati ca ai loc unde sa-l gazduiesti), eventual certificat de nastere si cu datele din pasaport ale prietenului tau. La notariat faci o invitatie autentificata in care scrii ca te obligi sa-l gazduiesti, sa-l sustii financiar si sa-i platesti expatrierea daca sta mai mult de 90 de zile cat ii e permis de lege. Notarul stie el cum se formuleaza invitatia. Dupa care trimiti invitatia in Venezuela, ori prin Posta recomandata internationala cu confirmare de primire (cartonas rosu in limba franceza) ori cu DHL, UPS, etc. Cred ca prin Posta face cam 7-10 zile iar cu DHL-ul maxim doua zile, dar cost in jur de 150 de lei.

Din cate inteleg eu de pe site-ul politiei de frontiera, invitatia este singura posibilitate in cazul prietenului tau sa dovedeasca "scopul calatoriei". Daca sau nu mai e nevoie sa arate si bani, asta nu reiese clar din ce e scris pe site. Cred ca ramane la latitudinea politaiului care face controlul de paspoarte pe aeroport. Normal ar fi ca daca in invitatie te obligi tu sa-i asiguri casa & masa, nu ar mai trebui sa-i ceara bani.

Edited by mihairosioru, 30 January 2008 - 10:03.


#5
Andrutzy

Andrutzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.04.2007
Am inteles, multumesk mult de tot ^_^  la toti

Edited by me_and_myself, 30 January 2008 - 20:43.


#6
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 mihairosioru, on Jan 27 2008, 11:54, said:

In concluzie, prietenul tau ar trebui sa aiba:
1. pasaport valabil inca 6 luni de la data plecarii inapoi in Venezuela;
2. bilet dus-intors;
3. bani in cuantumul precizat mai sus si/sau invitatie de la tine autentificata la notar. Ar fi absurd daca are invitatie sa-i mai ceara si bani la sosire, dar este posibil orice. Si suma nu e deloc mica, daca astia vor 50 de euro pe zi si el vrea sa stea doua luni, atunci ar trebui sa arate 3 000 de euro.

Este exact aceeasi poveste ca pentru noi inainte de 2007 cu calatoriile in Uniunea Europeana.

Din pura curiozitate
Pct 3, in privinta banilor. Daca omu' are Visa, MasterCard, Black Amex :lol: pt ce sa aiba bani asupra lui? Bun, ceva la genul $ 200-300 pt taxi, alea alea inteleg, dar pt ce bani lichizi?

#7
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 active95, on Feb 5 2008, 18:40, said:

Din pura curiozitate
Pct 3, in privinta banilor. Daca omu' are Visa, MasterCard, Black Amex :lol: pt ce sa aiba bani asupra lui? Bun, ceva la genul $ 200-300 pt taxi, alea alea inteleg, dar pt ce bani lichizi?

Da, este absurd sa ceri cuiva sa umble cu 'jdemii de coco la el. Trebuie sa mai intrebi pe la politia de frontiera. Poate vor extras de cont pe langa cardul cu pricina, ca doar ei nu pot sa verifice soldul la frontiera. In fine, este absurd sa-i mai ceara bani daca are invitatie. Omul oricum nu are nevoie de viza deci sa-i puna bete in roate ar fi culmea.

#8
GsmHelp

GsmHelp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.07.2006
Am un amic din Tunisia stie cineva ce acte trebuiesc sa fac pt a-l ajuta sa vina in romania.???Va rog am nevoie de un sfat urgent.

#9
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

 GsmHelp, on May 24 2008, 15:33, said:

Am un amic din Tunisia stie cineva ce acte trebuiesc sa fac pt a-l ajuta sa vina in romania.???Va rog am nevoie de un sfat urgent.

Du-te la oficiul pentru straini. Trebuie sa faci cerere pentru o invitatie. Primesti mai multe detalii acolo, nu este foarte complicata procedura, dar dureaza. Dupa ce ii trimiti lui invitatia, el merge la ambasada Romaniei si cere viza.

#10
doru1500

doru1500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2008
Am un prieten Albanez cu care vreau sa ma casatoresc dar avem o problema-sintem in Italia amindoi de aproape 3 ani si el are viza expirata . Ce putem face pentru a merge in Romania sa ne casatorim (cum sau ce trebuie sa faca pentru a obtine viza de intrare in Romania)
                                     Multumesc

Imi cer scuze ma cheama Ana Maria si am ID tatalui meu

#11
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Nu mai stiu care sunt datele problemei acum,dar cand m-am casatorit in 2003 am procedat in felul urmator: sotia a intrat in Romania cu viza de turist,din tara ei am avut doar o hartie precum nu este casatorita acolo;aici ne-au trebuit majoritatea documentelor traduse..chestii de birocratie.Certificatul de casatorie a fost destul de usor de obtinut.Mai greu a fost pasul urmator,obtinerea permisului de sedere pentru care ne-a trebuit o viza speciala,specifica celor casatoriti...Am inteles ca treburile s-au simplificat mult in ultime vreme,dar sfatul meu este sa va interesati la ambasadele celor doua tari,Romania si Albania.Mai mult vorbiti cu rudele care le aveti in tara sa ceara informatii la emigrari,era un birou pentru starini in cadrul institutiei care elibereaza pasapoarte(acum nu mai e asa,dar v-am zis asta ca un punct de reper).

#12
melanogaster36

melanogaster36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.02.2009
Salut, stiti cumva daca pentru Colimbieni este necesara viza si , daca raspunsul este da ,cum trebui sa procedez?Ajunge o invitatie notariala?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai aici răspunsurile

http://www.mae.ro/in...i...lnk=4&cat=5

#14
manumi

manumi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.07.2007
buna,
am si eu o intrebare : stie cineva cum procedeaza un cetatean turc pentru a intra in romania pentru vizita ? multumesc

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lista statelor pentru ai căror cetățeni, posesori de pașapoarte simple, nu este obligatorie viza de intrare în România - Anexa 2
(listă întocmită în conformitate cu Regulamentul CE 539/2001)

http://www.mae.ro/po..._Anexa_2_ro.pdf

#16
Nymbbus

Nymbbus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2008
Buna! Va scriu in speranta ca voi gasi raspuns la intrebarile mele. Doresc sa fac o invitatie unui cetatean rus dar nu am niciun imobil pe numele meu, doar contractul apartamentului parintilor mei, unde am domiciliul stabil. Intrebarea este: se poate realiza o invitatie pentru viza la notar, doar cu acest contract? De asemenea, m-ar interesa sa stiu daca persoana invitata poate depune formularul de viza la ambasada romaniei in moscova, prin intermediul unei persoane imputernicita legal, deoarece locuieste cam departe de moscova. Cam astea ar fii intrebarile mele. Multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate