Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Patron cu carte de munca !

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
petrolistul

petrolistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 03.10.2007
Urmeaza sa deschid o firma impreuna cu un amic! Acum...daca sunt asociat al acestei firme pot avea carte de munca?
De fapt ce am intereseaza, este sa pot face un credit pt un apartament (ceva mai incolo) ca persoana fizica! Cum pot activa in cadrul acestei firme ca sa pot obtine creditul?

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

 petrolistul, on Jan 25 2008, 07:18, said:

Urmeaza sa deschid o firma impreuna cu un amic! Acum...daca sunt asociat al acestei firme pot avea carte de munca?
De fapt ce am intereseaza, este sa pot face un credit pt un apartament (ceva mai incolo) ca persoana fizica! Cum pot activa in cadrul acestei firme ca sa pot obtine creditul?

te angajezi, normal, pe ce post doreți. :)
să spunem: director comercial, faci contractul de muncă pe care-l declari la ITM, si după cateva luni poți accesa un credit funcție de condițiile băncii la care apelezi.
ideea e că la un salariu net de 3600 Lei plătești la stat taxe și impozite de peste 4000, așa ca trebuie să vă meargă bine.  ;)
altfel, recomand să faceți un contract cu o firmă de contabilitate, de acolo veti primi toate amanuntele.

#3
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Îți poți face fără probleme carte de muncă. În plus, sunt multe bănci care acceptă la venituri și dividendele. Trebuie să ai grijă însă că sunt unele bănci pentru care, dacă ești acționar (unic sau nu), veniturile din salarii nu sunt luate în considerare integral.

#4
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

 zaboss, on Jan 25 2008, 08:07, said:

Îți poți face fără probleme carte de muncă. În plus, sunt multe bănci care acceptă la venituri și dividendele. Trebuie să ai grijă însă că sunt unele bănci pentru care, dacă ești acționar (unic sau nu), veniturile din salarii nu sunt luate în considerare integral.

evident că e mai avantajos să aștepți dividentele (la care plătești doar 16% impozit) dacat sa îți dai un salar mare impoyitat pe măsură...

Edited by radumiki, 25 January 2008 - 08:36.


#5
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 radumiki, on Jan 25 2008, 08:36, said:

evident că e mai avantajos să aștepți dividentele (la care plătești doar 16% impozit) dacat sa îți dai un salar mare impoyitat pe măsură...


La Volksbank mi s-a intamplat sa imi puna conditia ca firma sa aiba o cifra de afaceri de peste 300.000 euro daca am mai mult de 10% actiuni in firma de unde mi s-a eliberat adeverinta de salariu.
Pe vremea aia nu m-am calificat din acest motiv...

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 petrolistul, on Jan 25 2008, 08:18, said:

Urmeaza sa deschid o firma impreuna cu un amic! Acum...daca sunt asociat al acestei firme pot avea carte de munca?
De fapt ce am intereseaza, este sa pot face un credit pt un apartament (ceva mai incolo) ca persoana fizica! Cum pot activa in cadrul acestei firme ca sa pot obtine creditul?

Gandeste-te bine inainte (si mai ales intereseaza-te). In vederea accesarii unui credit imobiliar pe persoana fizica, mult mai bine iesi daca esti PFA, sau mai bine, PFA cu Norma de Venit. La banca dividentele nu reprezinta un venit stabil.

Pe firma o sa vrei sa bagi toate cheltuielile ceea ce iti diminueaza dividentele. Nu mai vorbesc de dubla impozitare (16% din profit, apoi 16% din dividente).

#7
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

 radumiki, on Jan 25 2008, 08:36, said:

evident că e mai avantajos să aștepți dividentele (la care plătești doar 16% impozit) dacat sa îți dai un salar mare impoyitat pe măsură...

Impozitul pe salarii e tot de 16%. Probabil tu te referi la faptul ca impozitul pe salarii e grevat de contributii la asigurari sociale (CAS, CASS, somaj). Dar, daca dividendele sunt singurul venit, se retine CASS si din ele.

Edited by bodi, 25 January 2008 - 10:12.


#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 bodi, on Jan 25 2008, 11:12, said:

Impozitul pe salarii e tot de 16%. Probabil tu te referi la faptul ca impozitul pe salarii e grevat de contributii la asigurari sociale (CAS, CASS, somaj). Dar, daca dividendele sunt singurul venit, se retine CASS si din ele.

Dar, in contextul discutiei, el va plati contributii o data ca angajat si inca o data ca angajator.

#9
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Va plati, dar fiind asociat nu are carte de munca.
Trebuie sa faca un contract de asigurat cu Casa de Pensii, iar intre el si societate va face un contract de administrare, management sau cum vrei sa-i zici. Si CAS angajator i se va retine tot din indemnizatie (ca nu e salariu, desi e de natura salariala, ceea ce e cu totul altceva).

Edited by bodi, 25 January 2008 - 10:44.


#10
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 bodi, on Jan 25 2008, 10:42, said:

Va plati, dar fiind asociat nu are carte de munca.
Trebuie sa faca un contract de asigurat cu Casa de Pensii, iar intre el si societate va face un contract de administrare, management sau cum vrei.


poti avea carte de munca si ca si asociat.

#11
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Scuze, nu poate incheia contract de munca. Am gresit eu.

#12
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 petrolistul, on Jan 25 2008, 07:18, said:

Urmeaza sa deschid o firma impreuna cu un amic! Acum...daca sunt asociat al acestei firme pot avea carte de munca?
De fapt ce am intereseaza, este sa pot face un credit pt un apartament (ceva mai incolo) ca persoana fizica! Cum pot activa in cadrul acestei firme ca sa pot obtine creditul?


Revin, ca incepea sa se piarda sensul topicului...
Te poti angaja la propria firma fara pb. Eu doar atata ti-am zis ca unele banci te pot lua la purecat sa vada daca ai actiuni in ea. Daca ai mai mult de un procent (cazul meu, la Volksbank - 10%), atunci devin mai circumspecti. Repet, unele banci sunt asa.
Dar atunci poti aduce ca si adeverinta de venit si eventualele dividende, etc.

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 bodi, on Jan 25 2008, 11:46, said:

Scuze, nu poate incheia contract de munca. Am gresit eu.

Ba se poate, s-a modificat legea in sensul specificarii posibilitatii.

Inainte nu era specificat si fiecare interpreta cum dorea (statul ca nu se poate, privatii ca se poate... ghici cine era mai tare :) ). Ocolirea acestei neintelegeri se facea prin angajarea unui administrator de catre asociat, care il angaja la randul lui pe asociat. Sau, daca erau doi asociati se angajau unul pe celalalt. O firma din Brasov a castigat un proces pe aceasta chestiune acum cativa ani.

#14
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Mda, se poate... mai gresesc si eu. Uite ca m-am uitat mai bine. Acum am vazut si ca e vorba de doi asociati. Era in zona gri angajarea asociatului unic, pana la urma acesta semnand in doua parti pe aceeasi hartie.

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 bodi, on Jan 25 2008, 13:09, said:

Mda, se poate... mai gresesc si eu. Uite ca m-am uitat mai bine. Acum am vazut si ca e vorba de doi asociati. Era in zona gri angajarea asociatului unic, pana la urma acesta semnand in doua parti pe aceeasi hartie.

Acum se poate si ca unic asociat.

In legatura cu problema in acte... atunci de ce pentru infiintarea unei firme trebuie sa aduc acte pe numele firmei (care inca nu exista) ?



PS: Imi aduc aminte de un caz hilar in care un primar a dat in judecata primaria, el aparand in instanta si ca acuzator si ca acuzat... :)

#16
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Hehe... intreaba Registrul Comertului - organism independent, lucreaza pe bani (o sa te taxeze si pentru intrebarea asta). :P
Nu se infiinteaza firme la Directiile Finantelor Publice.

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 TLGsoft, on Jan 25 2008, 12:15, said:

Acum se poate si ca unic asociat.

da ,sormea e asociat unic si angajata de 5 luni  la firma ei de  cand s-a dat legea. Si si-a facut si pensie privata de 1 luna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate