Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...
 Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei
 Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 

Firma de export !

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mesterul

Mesterul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.12.2005
Doresc sa infiintez o firma de export de legume. Momentan sunt la stadiul de "research". In luna iunie sper sa incep activitatea. As avea nevoie de ceva sfaturi de la cei care se ocupa cu asta sau au cunostinte despre export si tot ce implica.
1. Ce avantaje ofera statul pt firmele de export (?
2. Dak nu am sediu banuiesc k pot sa fac firma pe persoana fizica ?
3. Ce angajati sunt obligat (nu ce ar fi bine) sa am ?
4. Alte conditii obligatorii care trebuie sa le indeplinesc ?
Astept cu interes parerile voastra ,atat asupra intrebarilor mele cat si asupra altor aspecte ce tin de export si infiintarea unei firme de export

#2
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Nu ma ocup de export dar lucrez la fisc si pot sa te ajut cu ce stiu:
1. Export  = vanzare in afara Comunitatii Europene. Singura facilitate pe care o ai este scutirea de TVA pentru activitatea de export (art. 143 din Codul fiscal), asta in cazul in care te declari platitor de TVA. Daca nu, nu ai nici o facilitate. Dar, daca nu faci decat activitate scutita (respectiv export) nici nu trebuie sa te inregistrezi.
2. Nu inteleg ce vrei sa spui cu firma pe persoana fizica ? Firma e firma, adica societate comerciala (SRL, SA, SNC, SCS, SCA) iar persoana fizica autorizata esti tu, care te autorizezi sa desfasori o anumita activitate, singur sau cu familia (asociatie familiala - asimilata persoanelor fizice). Daca vrei sa-ti faci societate ai nevoie de sediu. Daca vrei sa te autorizezi ca persoana fizica ai nevoie de domiciliu. Nu poti sa stai sub poduri, nu ?
3. Statul nu te obliga sa ai angajati decat in anumite situatii (unde e nevoie de personal calificat in domeniul respectiv) dar, tine cont ca daca iti faci societate si nu ai angajati, vei plati impozit pe profit indiferent de cifra de afaceri (16% din profitul impozabil realizat). Daca ai intre 1-9 angajati si venituri sub 100.000 euro platesti impozit pe venitul microintreprinderilor (2,5% din veniturile totale, 3% incepand cu 2009.
4. Ar trebui sa te interesezi daca nu ai nevoie de autorizatie de export pentru domeniul tau (nu stiu, e doar o sugestie).
Daca iti faci societate, ar fi bine sa gasesti un contabil (daca nu esti in domeniu).

#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postbodi, on Jan 25 2008, 10:07, said:

Nu ma ocup de export dar lucrez la fisc si pot sa te ajut cu ce stiu:

:fear:

bodi....fisc....bodu :w00t:

ps: nu m-am putut abtine :P

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Dar, daca nu faci decat activitate scutita (respectiv export) nici nu trebuie sa te inregistrezi.
adica cum ?

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 12.10.2002

View PostMesterul, on Jan 24 2008, 20:27, said:

2. Dak nu am sediu banuiesc k pot sa fac firma pe persoana fizica ?
faci contract de comodat prin care cedezi dreptul de folosita a unui apartament/case/etc intre tine ca persoana fizica si firma ta.

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postzuppy, on Jan 25 2008, 12:51, said:

faci contract de comodat prin care cedezi dreptul de folosita a unui apartament/case/etc intre tine ca persoana fizica si firma ta.

Mai precis: Kontract de komodat pe persoana fizik   :lol:


Edit: nici eu nu m-am putut abtine....

Edited by TLGsoft, 25 January 2008 - 11:59.


#7
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postkappa_man84, on Jan 25 2008, 10:09, said:

:fear:

bodi....fisc....bodu :w00t:

ps: nu m-am putut abtine :P


:lol: :P  
Bine ca n-avem legatura... decat ca nume (ma rog, nickname in cazul meu). A, si ma si rad in cap.  :D

Edited by bodi, 25 January 2008 - 12:04.


#8
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postspare-me, on Jan 25 2008, 10:12, said:

adica cum ?

Adica cum ce ?
Nu trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA, asta am vrut sa spun, daca face numai export. Daca mai face si alte activitati, taxabile din punct de vedere TVA, si depaseste 35.000 euro cifra de afaceri intr-un an, trebuie sa se inregistreze.

TLGSoft, normal ca trebuie sa faca un contract de comodat, dar asta inseamna ca atunci are sediu, nu ? Intrebarea a fost: "daca n-am sediu... pot sa fac firma pe persoana fizica ?".

Edited by bodi, 25 January 2008 - 12:02.


#9
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postbodi, on Jan 25 2008, 13:01, said:

TLGSoft, normal ca trebuie sa faca un contract de comodat, dar asta inseamna ca atunci are sediu, nu ? Intrebarea a fost: "daca n-am sediu... pot sa fac firma pe persoana fizica ?".

Era o ironie. In sensul ca astept cu nerabdare primul act oficial in care o sa se scrie cu "K" in loc de "c" sau "ca", sau "jtiu" in lod de "stiu".

#10
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
:lol:
Am priceput. Ar fi chiar interesant un act redactat asa. Si nici nu s-ar intelege prea bine ce vrei, asa ca i-ai incurca si pe baietii de la inspectie fiscala.  :P

#11
Mesterul

Mesterul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.12.2005
Deci sediu efectiv nu am. De asta intrebam care ar fi solutia pt asta si ma gandeam k infiintarea firmei pe persoana fizica cu sediul la domiciuliul meu.
Sa inteleg ca nu platesc TVA ?
Ce adaos pot sa pun la produse ? De ex dak cumpar cu 2 Euro kg x pot vinde cu 7 Euro kg x ?

#12
spidermann

spidermann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2005

View PostMesterul, on Jan 25 2008, 14:33, said:

Deci sediu efectiv nu am. De asta intrebam care ar fi solutia pt asta si ma gandeam k infiintarea firmei pe persoana fizica cu sediul la domiciuliul meu.
Sa inteleg ca nu platesc TVA ?
Ce adaos pot sa pun la produse ? De ex dak cumpar cu 2 Euro kg x pot vinde cu 7 Euro kg x ?


Mestere .... indicat ar fi sa-ti faci o firma si sa mai fii si platitor de tva pt ca de obicei firmele cu care fci afaceri sunt interesate sa-si deduca tva-ul ! Pe de alta parte sediul firmei poate sa fie si casa ta ...numai ca ai nevoie de o declaratie de la asociatia de proprietari a blocului in care stai cum ca sunt de acord sa-ti folosesti casa drept sediu ! Adaos poti sa pui oricat atat timp cat gasesti cumparator ! Oricum stai linistit ca nu poti sa pui ce ados vrei tu pt ca ai si concurenta :D !

Daca mai ai intrebari spune aici ! Si eu as fi interesat de export legume ! Teren am, posibilitati ar fi ....dar nu mi-am cautat pana acum un posibil cumparator ...poate cine stie te descurci tu si-ti dau legumele mele la un pret mai mic astfel incat sa traim amandoi :) !

#13
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postspidermann, on Jan 27 2008, 02:03, said:

Mestere .... indicat ar fi sa-ti faci o firma si sa mai fii si platitor de tva pt ca de obicei firmele cu care fci afaceri sunt interesate sa-si deduca tva-ul !

Daca vrea sa faca numai export, deci activitate scutita de TVA, nu se inscrie ca platitor. Si nu exista firme care sa-si deduca TVA-ul in relatiile cu el, pentru simplul motiv ca nu vinde in tara. Daca vrea sa vanda in tara, atunci e alta treaba si da, exista societati care nu vor sa lucreze cu neplatitori de TVA.

Nu stiu ce tot ii dai inainte cu firma pe persoana fizica. Ti-am explicat ca societatile sunt diferite de persoane fizice. Nu poti "infiinta o societate pe persoana fizica". Daca te referi la faptul ca nu ai un sediu separat de domiciliu, asta nu e o problema; ti-a spus spidermann ce sa faci. De asemenea, nu te sfatuiesc sa te autorizezi ca persoana fizica: nu ai aceeasi credibilitate ca o societate cu raspundere limitata si iti va fi greu sa gasesti parteneri.

In legatura cu pretul... e mai bine in principiu sa vinzi cantitate mare cu adaos mai mic, decat cantitate mica cu adaos mare. Tu poti cere si 20.000 euro pe kg, dar crezi ca va cumpara cineva ? Cand vorbesti de export, iti dai seama ca te referi la cantitati mari pe care fie le produci, fie le iei destul de ieftin din tara, ca sa poti scoate si tu si importatorul respectiv profit. Deci nu poti vinde la pret de detail.

#14
Mesterul

Mesterul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.12.2005
ms mult pt raspunsuri. Am fost si m-am interesat, m-am mai documentat si situatia in prezent sta in felul urmator:
*Pot face SRL si ca sediu sa pun domiciliul meu (asa cred k am sa fac pt k am mai multe avantaje).
*Eu vreau sa vand in Grecia deci nu e "export" ci "comert intra-comunitar" (nu am stiut)
*Am vrut doar sa stiu dak este o limita de adaos ,normal k o sa vand la nivelul pretului pt acel produs (depinde de cantitate si unde vand produsul)
*Am pe cineva in Grecia care poate sa-mi gaseasca cumparatori (cati si in ce cantitate inca nu stiu, studiem piata)
@ spidermann - nu am un furnizor de produse inca ,deci in functie de ce legume am sa hotarasc sa vand putem discuta desigur o eventuala colaborare
@ bodi - persoana de contact se intereseaza de pretul la care cumpara cei de acolo de la furnizori (nu pretul la care se vinde)
Mai vin cateva intrebari  :D :
1. Stie cineva cat poate ajunge transportul (incluzand taxe,avize) cu o masina frigorifica pana in Grecia?
2. Unde pot afla ce licenta,avize,etc i-mi trebuie pt aceasta activitate ?

Edited by Mesterul, 28 January 2008 - 11:51.


#15
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
mergi la vama si intereseaza-te ce documente iti trebuie.

Edited by Silviudeep, 28 January 2008 - 12:09.


#16
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Ti-am zis in primul meu post ce inseamna export (care e diferit din punct de vedere fiscal de livrarea intracomunitara). Daca vinzi intracomunitar, atunci platesti TVA. Exista taxarea inversa sau chiar scutirea dar depinde de niste conditii (in care primeaza doua: marfa sa paraseasca tara si cumparatorul sa fie inregistrat ca platitor de TVA in Grecia), dar nu explic aici pentru ca e destul de mult si complicat. Apuca-te de treaba si o sa vezi; ia-ti si un contabil ca o sa-ti trebuiasca. Taxa pe valoarea adaugata e destul e complicata (eu o consider cea mai complicata), mai ales cand e vorba de comert intracomunitar.

Cand te referi la limita de adaos, probabil tu stii ceva... Era odata un pret maximal, intradevar, dar s-a scos de foarte mult timp (a ramas la tutun si tigari).

Inca ceva: daca sediul il faci la domiciliu, dar faci achizitii mari si le depozitezi in alt loc, ai grija sa declari punctele de lucru (depozitele).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate