Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa visurilor mele!

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
;) Uite ca am ajuns sa deschid si jurnal pentru casa mea. Asta o aduce parca mai aproape de realitate. Dar sa incep cu inceputul.

Desi nu mi-am imaginat niciodata ca voi ajunge sa imi fac vreodata casa, si mai ales la tara la bunici, eu fiind cea care explica cu atata ardoare cu cativa ani in urma, avantajul de a te muta de la oras la municipiu. "La tara" de fapt este o comuna in toata regula, la 5 km de malul marii, si 30 km de Constanta....uite cum socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ.

De aproape un an cochetez cu ideea de a-mi face casa. Incepusem sa strang bani de teren, dar preturile sunt intr-o continua crestere, mai ales in zona asta unde locuiesc eu si care este suficient de aproape de mare, incat toti sa o vanda la preturi de zici ca e petrol in fantana din curte. Daca au vazut ai mei parinti si bunici ca eu chiar vreau au stat si s-au gandit, sfatuit si venit cu oferta de a-mi ceda prin vanzare-cumparare, o parte din gradina bunicilor, de vreo 500mp. Intr-un final, dupa discutii si discutii, voi primi de fapt 585mp, cu o deschidere de 18m la drum. Initial, ma gandeam ca sunt cam departe de oras si ca poate nu e o investitie buna. Dar faptul ca scuteam banii de teren (asa ma ajung doar actele, cadastru, intabulare, vanzare-cumparare, etc care si astea costa), strada care deja exista de ani de zile, curentul electric la doar cativa metrii, la fel si apa, scoala la 5 min de mers pe jos si magazinele in apropiere, m-au facut totusi sa ma razgandesc.
Am inceput alergaturile, la cadastru, la notar, iar la cadastru, la primarie si tot asa. Norocul meu, l-am cooptat pe tata in echipa si el alearga de obicei dupa acte. Si tot pe el ma voi baza si in continuare pe cat posibil, pentru ca eu 6 luni din 8 sunt plecata din tara.
Am pus la punct si cum si ce dimensiuni vreau sa aiba camerele casei si am mers cu ele la arhitect, care spre norocul meu sunt prieteni de-ai mei. Oferta, foarte imbucuratoare, 6euro/mp, plan de arhitectura + structura pentru faza de DDE si proiectul de instalatii la faza de PAC. Pretul e mic, dar asta pentru ca imi sunt prieteni si nu ii grabesc, plus ca lucreaza in familie.
Eu sper sa incep lucrarile anul viitor si sa o duc pana la faza de rosu, dar cu acoperis si eventual ferestre si usi. Casa va fi de aproximativ 200mp cu tot cu garaj pentru doua masini. P+etaj mansardat, garajul este incorporat casei si are o mansarda ce poate fi transformata in garsoniera, in viitor.
Parterul este format din bucatarie, living si dinning, un dormitor si baie cu scara in cetrul casei. Etajul-mansarda va avea un dormitor matrimonial cu dresing si baie, si doua dormitoare mai mici mansardate cu baie comuna.
Nu vreau terase, balcoane si alte brizbrizuri, pentru ca stiu sigur ca nu le voi folosi. Prefer sa cheltui banii in alte scopuri. Asta nu inseamna ca nu visez la semineu in living si la asta chiar nu renunt  ;)
Acum astept solutia de la arhitect, si merg in continuare cu actele pentru teren, dar per total, am reusit deja sa fac in vacanta aceasta mai mult decat as fi crezut. Nici nu am sperat cand am venit acasa ca voi avea terenul asa de repede. Speram sa pot lua un credit de la banca pentru un teren. Dar pana la urma, rezolv fara banca, plus proiectul, si ceva bani in banca pusi deoparte.

Am cateva  variante in ceea ce priveste finantarea constructiei. Unul ar fi vanzarea apartamentului in care stau acum (care face un minim de 50000euro daca nu mai mult), dar care ar atrage dupa sine, mutarea parintilor in casa mea. Ideea imi surade intr-un fel, pentru ca sunt aproape de pensie, pot sa aiba grija de casa, cand eu nu sunt in tara, pot ajuta la cresterea unui copil si asa mai departe. Dar parca totusi, as vrea sa mai stau cativa ani fara ei.
Pe de alta parte, pana la anul cand incep constructia, eu ar trebui sa am stransi cam 35000 euro. Daca as mai lua si de la banca un imprumut ipotecar....iarasi as avea banii de casa, fara a vinde acest apartament.
Sau, strang bani, o ridic la rosu la anul, si apoi anul urmator o finisez.

Edited by Maddy_1980, 24 January 2008 - 18:11.


#2
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
Sau, strang bani, o ridic la rosu la anul, si apoi anul urmator o finisez.
Asta este varianta ideala zic yo ptr k apoi cand o sa iei creditul k sa o finisezi,poti inchiria apartamentul k sa platesti rata la banca!!!Cel putin asa as face yo.

#3
ionicutza

ionicutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2008
la sf anului asta voi avea casa visurilor mele  :w00t:

#4
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
Maddy: mult succes.
O intrebare ma streseaza: cum adica 6 luni din 8 esti plecata din tara?
nu 6 din 12? sau cum?  :o

#5
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
6 din 8, adica 6 luni contract si 2 luni vacanta, alte 6 contract si alte 2 vacanta.

#6
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Jely, asa as face si eu sincer. Mai ales ca nu ma grabeste nimic momentan, doar dorinta mea de a o vedea mai repede. Desi planul casa mea era plan pe urmatorii 5 ani, acum sunt fericita daca o am in 3  B)

#7
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Maddy_1980, on Jan 24 2008, 20:15, said:

Jely, asa as face si eu sincer. Mai ales ca nu ma grabeste nimic momentan, doar dorinta mea de a o vedea mai repede. Desi planul casa mea era plan pe urmatorii 5 ani, acum sunt fericita daca o am in 3  B)


Multa bafta si cand ai ceva schite cu casa poate ni le arati si noua.

#8
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
mult succes!
asteptam planurile si autorizatia de constructie

#9
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Nu am inca planul final, in schimb incerc sa atasez pozitionarea camerelor, asa cum i le-am prezentat arhitectului si va explic modificarile ce vor surveni.

Attached Files



#10
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Etajul nu va suferi modificari majore, doar ca ma voi inalta cu cateva randuri de caramida la peretii exteriori, sa mai castig ceva spatiu din inaltarea mansardei. Tot la etaj, unde se vede o camaruta intre dormitoare, aceea nu va fi construita, in schimb acolo va exista un geam care sa ofere lumina holului si scarii.
Parterul insa va suferi schimbari. Unde este locul de dinning va fi un dormitor (care se vrea al parintilor pe viitor), peretele dintre birou si living cade. Livingul va fi unde este biroul iar dinningul in living. Baia de servici va avea si dus, ca ai mei sa nu urce la etaj sa se spele.
Nu prea stiu unde sa amplasez centrala, sa vedem cu ce idee vine arhitectul, pentru ca nu prea am sanse la gaz curand, asa ca centrala va fi pe combustibil solid.
Mansarda de deasupra garajului va fi spatiu de depozitare, plus amplasare masina de spalat, voi trage instalia de apa si scurgere pana acolo din baia de la parter, pentru o viitoare posibila compartimentare si transformare intr-o mica garsoniera (nu se stie niciodata cand va fi nevoie de ea).

Edited by Maddy_1980, 25 January 2008 - 19:26.


#11
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Acesta este terenul, cu mentiunea ca garajul va fi spre strada ( care are si numele florii mele favorite...asta a fost o alta surpriza placuta). Voi pierde din cauza strazii insa cam 8 mp (deci cam jumatate de metru din lungime), dar tot imi ramane si de o gradina mica.

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   98.22K   103 downloads

Edited by Maddy_1980, 25 January 2008 - 19:38.


#12
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Ce fel de centrala o sa ai?

#13
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Centrala va fi pe combustibil solid (probabil cocs, ca am Rompetrolul aproape, la 5 km).

Edited by Maddy_1980, 25 January 2008 - 22:40.


#14
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
In acest caz trebuie sa te gandesti la o camera separata pentru centrala. Eu nu o vad in planuri.
De asemenea trebuie sa te gandesti si la un spatiu de depozitat diverse, fie acces in pod fie o magazie pe undeva. Cand esti la casa mai aduni o gramada de scule si unelte (macar cele pentru gradinarit-o spun din experienta omului care am trait la casa si din ceea ce vad la prietenii mei care au casa). Daca nu prevezi un asemenea spatiu vei fi nevoita pe viitor sa faci alta anexa pe langa casa si asta s-ar putea sa nu se integreze prea bine in decor.

#15
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Am fost azi la banca si am deschis contul de economii pentru casa  ;) Asta era vestea buna. Aia mai putin buna....nu va fi asa usor sa iau un credit pentru constructia casei, ca vezi doamne, veniturile mele nu sunt realizate in tara si nu au ei certitudinea ca voi plati. Pai de ce cred ei ca unul care munceste de 6 luni la un SRL in Romania nu isi pierde locul de munca sau renunta a doua zi dupa ce ia credit? Iar eu....nu prea cred ca ma las de munca, atata timp cat doar ca sa vin acasa in caz de reziliere a contractului m-ar costa minim 1000 euro biletul de avion.
Ce ti-e si cu bancile astea....sa ai venituri de peste 3000 - 3500$ si ei sa nu vrea sa iti de-a credit. Ei bine, lasa tu banca, ca decat sa iti dau tie dobanda....mai bine mai astept un an cu constructia. Sau.....ma duc la alta banca. Ca s-o trezi unul mai destept sa realizeze ca nu renunt eu sa imi platesc creditul, ca doar nu's nebuna sa pun gaj casa si sa nu imi platesc rata.  B)

#16
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Vimp, am deasupra garajului o mansarda mare, care va fi loc de depozitat diverse. Camera pentru centrala nu e inca in planuri pentru ca acolo e prevazuta centrala pe gaz, iar eu nu cred ca am cum sa am asa ceva. Asa ca, va trebui amenajata si o camera pentru centrala. Acum ma tot gandesc cum si unde sa fie.
Fosa va fi la N-E, intre casa si gard si gardul de la strada, sa poata intra usor vitanja. Cu placa de beton deasupra, ca sa poata fi trasa o masina peste. Ca daca stau ai mei cu mine, ei deja au 2 masini, si voi avea si eu una  <_< stai sa vezi cum facem cu parcarile  :rolleyes:

#17
alain_1

alain_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2007
Hi there,
pai daca stai tot cu ai tai asta inseamna ca nu-i casa ta...ti-o spune Stan patitu'
Think about.

#18
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Maddy_1980, on Jan 25 2008, 23:11, said:

Vimp, am deasupra garajului o mansarda mare, care va fi loc de depozitat diverse. Camera pentru centrala nu e inca in planuri pentru ca acolo e prevazuta centrala pe gaz, iar eu nu cred ca am cum sa am asa ceva. Asa ca, va trebui amenajata si o camera pentru centrala. Acum ma tot gandesc cum si unde sa fie.
Fosa va fi la N-E, intre casa si gard si gardul de la strada, sa poata intra usor vitanja. Cu placa de beton deasupra, ca sa poata fi trasa o masina peste. Ca daca stau ai mei cu mine, ei deja au 2 masini, si voi avea si eu una  <_< stai sa vezi cum facem cu parcarile  :rolleyes:

parca spuneai ca centrala e pe combustibil solid. Acuma e pe gaz? trebuie sa te hotarasti. daca e pe combustibil solid( lemn, rumegus, carbuni, porumb etc) iti trebuie camera separata de centrala in afara casei, cu intrare direct de afara, cu aerisire, cu anumite standarde. Daca centrala e pe gaz.. atunci e altceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate