Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa visurilor mele!

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
[ http://www.casesigradini.ro/galery/w000157.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.casesigradini.ro/galery/w000153.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asa ceva

#38
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Buna ideea cu peretele unde sa pui samponul si gelul de dus.  <_< S-a notat

#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
deja ati ajuns la sampon si gel de dus. misto

#40
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Stai sa vezi cand o vedea astra  :P Ca el se lua de voi ca vorbeati de plante si nu era casa inchisa cu geamuri. Dar cand va vedea la mine pozitia optima a gelului de dus ..... si eu nu am actele la teren macar terminate  ;)

#41
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Taci bre ca tocmai mi-ai dat o idee, ca ma tot suceam cum sa-mi fac baia dupa ce o "redemolez". Imi fac o treapta si locas de gel de dus si sampon.
Nu's antiplantivor dar numai ca sincer nu prea are ce cauta pe aria asta. Aia e mai mult pe gradini si curcubitacee. Aici sunt discutii despre design, amenajari, ceea ce dau chiar un plus de farmec topicului. Ne-am mai saturat si noi de betoane si etrieri. Acu jurnalul e intesat numai d-astea, parca la inceput era ceva iesit din comun, acum numai betoane, fier, caramida. E bine cand visezi si ai in cap un obiectiv de realizat.

Edited by Astra_rullz, 15 February 2008 - 23:32.


#42
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Mi-ai luat o piatra de pe inima Astra. Pai pana ajung restul la decoratiuni interioare, cred ca ajung eu la etrieri si betoane.  :rolleyes: Si atunci tot la mine veniti. Ca veti fi satui de amenajarile de la restul si veniti sa vedeti cum mai arata o placa si o caramida  B)

#43
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAstra_rullz, on Feb 15 2008, 23:31, said:

Taci bre ca tocmai mi-ai dat o idee, ca ma tot suceam cum sa-mi fac baia dupa ce o "redemolez". Imi fac o treapta si locas de gel de dus si sampon.
Nu's antiplantivor dar numai ca sincer nu prea are ce cauta pe aria asta. Aia e mai mult pe gradini si curcubitacee. Aici sunt discutii despre design, amenajari, ceea ce dau chiar un plus de farmec topicului. Ne-am mai saturat si noi de betoane si etrieri. Acu jurnalul e intesat numai d-astea, parca la inceput era ceva iesit din comun, acum numai betoane, fier, caramida. E bine cand visezi si ai in cap un obiectiv de realizat.
astra:eu cand am postat poza cu baia asta, nu ti-a venit ideea minunata. E clar, de la mine nu vrei sa furi idei. Glumesc, normal, asta in cazul in care te prind in pasa proasta cand citesti :)

#44
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMirelaLucia, on Feb 17 2008, 10:03, said:

astra:eu cand am postat poza cu baia asta, nu ti-a venit ideea minunata. E clar, de la mine nu vrei sa furi idei. Glumesc, normal, asta in cazul in care te prind in pasa proasta cand citesti :)
Atunci nu vroiam s-o mai dau jos. Nici acum nu ma lasa iubita insa tot ma pun eu cu ciocanul pe ea. Urasc baia mea.

#45
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Intrandul ala pt. sapun si gel se poate face si in spatele chiuvetei.
Este asa ceva la hotel Muntenia din Pitesti, cu lumina incorporata in el, mie mi-a placut ideea.

In schimb cada cu hidromasaj incorporata in faianta nu este prea de recomandat ca mai picura, sau curge pe la imbinari si atunci ce te faci?

#46
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View PostAstra_rullz, on Feb 21 2008, 19:10, said:

Atunci nu vroiam s-o mai dau jos. Nici acum nu ma lasa iubita insa tot ma pun eu cu ciocanul pe ea.
Pe iubita?!  :naughty:
Sry de offtopic, da' nu m-am putut abtine!
Adevarul e ca baia aia cu treapta e chiar misto!
Bucataria in schimb.. nu e cam ciudat sa faci economii la sange la constructia propriu-zisa ca sa bagi averi in amenajarile ulterioare?!

#47
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
pai tocmai asta e ideea, ca nu stai intre betoane si etrieri ci cu mobila si baia pe care o visezi

#48
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Pai eu gandesc ca tot ce economisesc la constructie bag in amenajarile interioare. Si din cauza ca am unde sta, nici nu ma grabesc cu casa. Singura chestie care ma determina sa construiesc cat mai repede, e ca se tot duc preturile in sus  :huh:

#49
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
S-au semnat in sfarsit actele de proprietate pentru teren....sunt PROPRIETAREASA  :rolleyes:  B)
Urmatorul pas, trecerea in intravilan construibil si planul geotehnic.  ;)

#50
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Bravos!!!! :cheers:

#51
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Am revenit pe plaiuri mioritice, am dormit cateva zile si de azi, m-am pus pe treaba.

Am fost la primarie sa cer certificatul de urbanism, dar tanti de acolo nu vrea sa mi-l dea pe cel de informare (ca de, e ieftin cred si sa nu munceasca de doua ori), vrea sa il faca direct in vederea obtinerii acordului unic. Asa poate e mai bine, ca ma face sa ma grabesc cu arhitectul si restul treburilor.

Contactat arhitectul cu care discutasem in primavara, dar evident sunt ocupati cu lucrari mari si nu-i mai intereseaza casa mea, desi cand am vb cu ei (prieteni cica), le-am zis ca vin in sept la inceput sa isi faca timp de mine. Dar ori au uitat, ori nu-i intereseaza. M-au trimis la un prieten, care e doar structurist. Si arhitectii cu care lucreaza sunt un pic cam ocupati.....pana prin decembrie. Ori eu in decembrie plec iar. Asa ca, m-am suparat cica, dar in sensul bun (pt mine supararea asta inseamna de fapt organizat) si am contactat direct firma de constructii, care se va ocupa si de proiectare si de executie. Am discutat cat s-a putut la telefon si sunt de acord sa lucreze cu banca. Au si case executate si in lucru, asa ca pot vedea casele la care lucreaza, pe diverse stadii chiar. A ramas sa ne vedem luni, dupa ce merg la banca. Sper sa mi se acorde imprumutul ipotecar, dat fiind ca veniturile mele sunt realizate in afara tarii.
Daca reusesc sa iau imprumutul, ma voi incadra si in conditiile legii prin care statul imi returneaza la final, 20% din valoarea casei (nu mai mult de 10000 euro, dar sunt buni si aia).

Am uitat sa zic, m-am hotarat pana la urma la casa pe structura de lemn si OSB, parter si mansarda (sau etaj mansardat, sa vedem ce va zice si constructorul). Se vor ocupa de casa pana la un stadiu intermediar intre rosu si cheie, in sensul ca va fi casa ridicata, tencuita pe exterior, si rigipt pe interior, acoperisul montat si geamurile termopan plus instalatia electrica.
La instalatia termica, ma gandeam la pompa de caldura si panouri solare, sa vedem ce oferte gasesc in momentul in care am proiectul casei si daca se merita investitia. Apa rece exista, va trebui fosa septica in schimb.

Edited by Maddy_1980, 19 September 2008 - 13:44.


#52
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
am eu un prieten arhitect , daca vrei ti-l recomand , stiu ce lucrari a mai facut ... super ok tipul

Edited by angus_young, 19 September 2008 - 19:06.


#53
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Multumesc Angus. O sa incerc cu cei pe care i-am contactat, si daca nu imi place te anunt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate