Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

case de marcat la S.C.-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
valentinita

valentinita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 24.08.2007
Sotia are o societate un (S.C.) cu activitate unica de comert ambulant in targuri, balciuri etc. De curand i s-a spus ca trebuie sa achizitioneze casa de marcat. Este obligatoriu sa faca acest lucru, tinand cont ca activitatea este sporadica, cateva ore pe zi, trei zile pe saptamana, in lunile cu "dever"? Spe exemplu, lunile astea ianuarie-martie,sta acasa. Consider ca daca o va achizitiona si ne va costa o gramada de bani si timp, pentru ca am inteles ca dupa ce o cumperi trebuie sa o omologhezi, sa te plimbi cu ea pe la finante sa o mai gadile si aia, abia apoi o poti folosi, nu va avea nici un randament pentru simplul fapt ca fiind  singura nu va putea sa si vanda, sa fie atenta sa nu i se fure marfa, sa dea si bonuri de casa, uneori pe produse foarte ieftine, cateva mii de lei vechi, ori cu care clientul se intoarce pentru a-si primi banii inapoi sub pretextul ca nu i-au venit "lu ala micu"etc. In alta ordine de idei ce vrea sa insemne schimbarea asta de C.U.I. ca parca l-am mai schimbat, nu de alta dar e o gramada ce bani vreo 8 milioane de lei vechi. Multumesc anticipat celor ce imi vor da  raspuns. :huh:

#2
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
http://www.softagenc.../h479_2003.html

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Schimbare de CUI sau de CAEN, la ce te referi. Si casa de marcat e obligatorie in cazul tau. Nu poti sa nu declari veniturile. Asa  e legal. Dacae sa nu taie ea bonuri pe produsele alkea de care zici, asta-i alta treaba.

#4
valentinita

valentinita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 24.08.2007
Asta nu e legislatie e o manea de prost gust in stil dimbovitean. Venitul il declar la fisc, contabilul calculeaza cat am de dat, iar eu ma duc si platesc la financiar. PUNCT. La ce este necesara aceasta casa de marcat, decat sa mai ajute vreun smecher sa se imbogateasca, iar statului sa-i intre in buzunaru-i incapator noi venituri. Eu si ca mine multi, ne declaram veniturile, asa cum sunt ele, mai mari sau mai mici. Dar sa nu veniti sa spuneti ca facem evaziune, ca e de rasul lumii. Daca se face evaziune de milioane de euro, totul e OK, daca se fura cu trenul sau vaporul, totul e OK. Dar daca noi ne ducem la targ sau la balci, unde dormim pe unde apucam ne spalam pe la cismele, ne facem nevoile prin tufe, ne bate vantul si ploaia, inghetam de nu mai putem, ca sa vindem produse cu preturi cuprinse intre 3 mii si 3 sute de mii (lei vechi), fara casa de marcat, aviz, facturi de insotire a marfii, chitantiere, registrul unic de control, preturi puse pe fiecare produs si cate si mai cate, ne sare in cap GARDA FINANCIARA, POLITIA, POLITIA DE FRONTIERA, JANDARMERIA, POLITIA COMUNITARA si PRIMARIA. Toti care mai de care mai cu legea in mana (cea lunga). Si sa te tii amenzi si avertismente si cate si mai cate de zici ca suntem banditi la drumul mare. Colac peste pupaza, chestia asta cu schimbarea codului sau cum i-o spune, ca demoazela de la ghiseu imi explica incercand sa se faca auzita prin ceasca de cafea. Oricum am inteles ca e vreo 8 milioane si daca nu o facem acu mai tarziu ne va costa mult mai mult daca facem ceva modificari sau adaugiri la firma. O inventie diabolica ca sa mai scoata ceva banuti de la noi. PACAT, PACAT, PACAT de tara in care traim si de poporul din care facem parte. In alte tari COMUNITARE nu este asa. Probabil de aceea suntem tratati afara asa cum suntem tratati. Cu convingerea ca nu v-ati suparat pe mine si speranta de a mai conversa, al dumneavoastra...OM SUPARAT.  :angry: :cursing:

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postvalentinita, on Jan 24 2008, 05:06, said:

Sotia are o societate un (S.C.) cu activitate unica de comert ambulant in targuri, balciuri etc. De curand i s-a spus ca trebuie sa achizitioneze casa de marcat. Este obligatoriu sa faca acest lucru, tinand cont ca activitatea este sporadica, cateva ore pe zi, trei zile pe saptamana, in lunile cu "dever"?  :huh:


Potrivit ordonantei de urgenta nr. 28 din 1999 privind casele de marcat, publicata in Monitorul Oficial din 31 aug. 2007, agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul sau prestari de servicii direct catre populatie, sunt obligati sa utilizeze case de marcat electronice fiscale, sa emita bonuri fiscale si sa le predea clientilor.
Exista exceptii de la regula, pe care le gasesti in articolul 2 al respectivei OUG insa dupa descrierea facuta, activitatea sotiei dvs impune folosirea unei astfel de case de marcat.

Edited by Bebeluska, 24 January 2008 - 16:04.


#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postvalentinita, on Jan 24 2008, 15:36, said:

Asta nu e legislatie e o manea de prost gust in stil dimbovitean. Venitul il declar la fisc, contabilul calculeaza cat am de dat, iar eu ma duc si platesc la financiar. PUNCT. La ce este necesara aceasta casa de marcat, decat sa mai ajute vreun smecher sa se imbogateasca, iar statului sa-i intre in buzunaru-i incapator noi venituri. Eu si ca mine multi, ne declaram veniturile, asa cum sunt ele, mai mari sau mai mici. Dar sa nu veniti sa spuneti ca facem evaziune, ca e de rasul lumii. Daca se face evaziune de milioane de euro, totul e OK, daca se fura cu trenul sau vaporul, totul e OK. Dar daca noi ne ducem la targ sau la balci, unde dormim pe unde apucam ne spalam pe la cismele, ne facem nevoile prin tufe, ne bate vantul si ploaia, inghetam de nu mai putem, ca sa vindem produse cu preturi cuprinse intre 3 mii si 3 sute de mii (lei vechi), fara casa de marcat, aviz, facturi de insotire a marfii, chitantiere, registrul unic de control, preturi puse pe fiecare produs si cate si mai cate, ne sare in cap GARDA FINANCIARA, POLITIA, POLITIA DE FRONTIERA, JANDARMERIA, POLITIA COMUNITARA si PRIMARIA. Toti care mai de care mai cu legea in mana (cea lunga). Si sa te tii amenzi si avertismente si cate si mai cate de zici ca suntem banditi la drumul mare. Colac peste pupaza, chestia asta cu schimbarea codului sau cum i-o spune, ca demoazela de la ghiseu imi explica incercand sa se faca auzita prin ceasca de cafea. Oricum am inteles ca e vreo 8 milioane si daca nu o facem acu mai tarziu ne va costa mult mai mult daca facem ceva modificari sau adaugiri la firma. O inventie diabolica ca sa mai scoata ceva banuti de la noi. PACAT, PACAT, PACAT de tara in care traim si de poporul din care facem parte. In alte tari COMUNITARE nu este asa. Probabil de aceea suntem tratati afara asa cum suntem tratati. Cu convingerea ca nu v-ati suparat pe mine si speranta de a mai conversa, al dumneavoastra...OM SUPARAT.  :angry: :cursing:

''Bursele, balciurile (iarmarocurile), targurile, docurile si antrepozitele, precum si celelalte institutiuni care servesc comertului, se reguleaza prin legile si regulamentele lor speciale. ''

Citat din C. Comercial. Vezi, nu te aseamana nimeni cu cei mai sus enumerati de tine. dar trebuie sa tai bon. Daca vine omu' la tine peste o sapt ca i s-a stricat pusca cu bile si tu-i zici ca nu e de la tine, cu ce dovedeste, daca nu cu bonul?

#7
valentinita

valentinita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 24.08.2007
Da aici ai dreptate, dar atata timp cat eu nu pot sa-i eliberez un certificat de garantie... problema este discutabila. Ca sa discutam la subiect, activitatea de comert se face cu obiecte de vestimentatie ptr. copii. Si mai este o regula, nescrisa ce-i drept, oricine vine cu un obiect inapoi i se schimba ori i se da alceva de aceiasi valoare. Ca daca nu, se duce la altii si l-ai pierdut de client. Si te mai si canta de-ti pierzi tot deverul, ptr. ca la tara toata lumea e ruda cu toata lumea si daca l-ai suparat pe unul, afla toti. Cred ca tipul asta de comert nu este prea bine inteles de catre legiuitor, el se desfasoara dupa alte reguli decat cel de la tejghea. De obicei locurile unde se tin sunt in comunitati din mediul rural unde marfa noastra nu ajunge asa de usor ca in mediul urban. Plus ca pretul de targ este ceva mai mic decit cel din magazin. Pe scurt tipul acesta de comert exista si s-a dezvoltat datorita unor facilitati pe care daca le vom pierde nu ne ramane decat sa ne autodesfiintam asa cum s-a intamplat cu multe lucruri la noi. Deja ma gandesc sa gasesc sotiei un loc de munca si sa trec firma pe zero, ca bani de desfiintare nu am.  Oricum multumesc! Daca puteti sa-mi dati vreun sfat, cu drag il voi asculta. -_-

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Pe langa asta, iti mai dau o veste proasta: e obligatorie intocmirea unui jurnal asemanator celui de casa, dar in care se inregistreaza banii cu care angajatii vin la munca, ce cheltuie ziua si pe ce (mancare, etc)... ceea ce mi se pare muuuult mai aberant decat chestia cu casa de marcat.

#9
valentinita

valentinita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 24.08.2007
Bebeluska esti pe sufletul meu, asa este, dar daca o mai spuneam si pe asta credea lumea ca am inebunit. Exista o astfel de prevedere dar o consider in avantajul patronilor ce vor sa-si terorizeze angajatii. Eu am ce am cu casele de marcat pentru ca nu le vad utilitatea. Si ca orice este in plus si degeaba ma deranjeaza. Asta ne mai punand la socoteala ca e si o gramada de bani. ITI MULTUMESC PENTRU AJUTORUL CU ADD REPLAY! :coolspeak:

#10
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postvalentinita, on Jan 24 2008, 18:37, said:

Da aici ai dreptate, dar atata timp cat eu nu pot sa-i eliberez un certificat de garantie... problema este discutabila. Ca sa discutam la subiect, activitatea de comert se face cu obiecte de vestimentatie ptr. copii. Si mai este o regula, nescrisa ce-i drept, oricine vine cu un obiect inapoi i se schimba ori i se da alceva de aceiasi valoare. Ca daca nu, se duce la altii si l-ai pierdut de client. Si te mai si canta de-ti pierzi tot deverul, ptr. ca la tara toata lumea e ruda cu toata lumea si daca l-ai suparat pe unul, afla toti. Cred ca tipul asta de comert nu este prea bine inteles de catre legiuitor, el se desfasoara dupa alte reguli decat cel de la tejghea. De obicei locurile unde se tin sunt in comunitati din mediul rural unde marfa noastra nu ajunge asa de usor ca in mediul urban. Plus ca pretul de targ este ceva mai mic decit cel din magazin. Pe scurt tipul acesta de comert exista si s-a dezvoltat datorita unor facilitati pe care daca le vom pierde nu ne ramane decat sa ne autodesfiintam asa cum s-a intamplat cu multe lucruri la noi. Deja ma gandesc sa gasesc sotiei un loc de munca si sa trec firma pe zero, ca bani de desfiintare nu am.  Oricum multumesc! Daca puteti sa-mi dati vreun sfat, cu drag il voi asculta. -_-

Ma doare sufletul sa-ti zic, dar ai dreptate. Chiar asta se incearca, desfintarea voastra.
Va trebui sa fi competitiv. Eu zic sa nu-ti faci mari iluzii cu afacerea asta, mai bine investeste in altceva, sau muta-te la oras.
Sorry!

#11
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postvalentinita, on Jan 24 2008, 20:37, said:

Bebeluska esti pe sufletul meu, asa este, dar daca o mai spuneam si pe asta credea lumea ca am inebunit. Exista o astfel de prevedere dar o consider in avantajul patronilor ce vor sa-si terorizeze angajatii. Eu am ce am cu casele de marcat pentru ca nu le vad utilitatea. Si ca orice este in plus si degeaba ma deranjeaza. Asta ne mai punand la socoteala ca e si o gramada de bani. ITI MULTUMESC PENTRU AJUTORUL CU ADD REPLAY! :coolspeak:


Cu placere. :)
Mie nu-mi par inutile casele de marcat, decat pentru firmele care folosesc facturile si ocazional au clienti persoane fizice. Legea prevede ca ocazional poti factura catre pers. fizica DAR nu poti incasa prin casa decat daca ai casa de marcat. Prin urmare chitanta se exclude, pers. fizica nevoindu-se a achita prin virament bancar.

Cat despre vanzarea la taraba, in baza carui act inregistrezi descarcarea de gestiune? Presupunand ca aceasta exista?? Firma este platitoare de TVA?

Edited by Bebeluska, 24 January 2008 - 21:02.


#12
valentinita

valentinita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 24.08.2007
Multumesc ptr compasiune, am sesizat si eu ca asta se urmareste, de la an la an treaba merge mai prost. Nu am de gand sa fiu nici mai competitiv, nici mai bun, in nici un fel. Am sa renunt la ea si gata, fiind ca asta nu e treaba sa-i stea. N-are viitor. Si in principiu asta nu e comert, clar. Am infiintat firma fiind nevoit, imi pierdusem locul de munca, dupa 7 ani de activitate, in institutia in care activam, ptr ca nu aveam vaca de muls, iar sacose ptr. deschis usa cu capul nu stiu sa fac. Asa ca la prima restructurare..., bine ca aveam si gura cam mare, dar asta e alta poveste. Le-a convenit sa se descotoroseasca de mine pe fata. Mi-am spus nu-i nimic, viata e n-ainte, un sut un pas, stii cum e vorba. Ei sunt rai dar le arat eu lor. VAX. La 2 luni dupa demisie, mergeam la piata si luam cartofi deteriorati "pentru iepuri" si acasa ii curatam sa-i facem piure. Copilului nu-i dadeam ca era bolnav si tinea regim. Nevasta nu lucra ca trebuia sa stea cu ala micu.Somaj nu aveam. Ce sa-ti mai spun...era totul super. Culmea fusesem dat afara de la Agentia Judeteana ptr Ocuparea Fortei de Munca. Halal protectie sociala. Ca sa n-o mai intind, m-am dus peste tot si la patroni si la intreprinderi mari de stat, primii ma birjareau cu tot cu masina pana s-a stricat si aia, iar ceilalti nu ma angajau datorita varstei. Aveau nevoie de copii pe care sa-i fraiereasca cum vroiau, nu de personal calificat. Asa ca dupa cateva luni vazand ca ni se duc si ultimile agoniseli, ne-am imprumutat, am amanetat tot ce se putea, si hai sa facem afacerea noastra. Dar nu era chiar asa de simplu, fiindca datoriile se tineau scai de noi. Pana la urma a reusit sotia sa plece in 2 ture cate 3 luni la nemti. Cu banii de acolo ne-am astupat ceva din dotoriile de la camatari. Dupa 2 ani de chin sa punem "afacerea" pe picioare, mi s-a ivit ocazia sa ma angajez, asa ca de ce nu. Am dat examen, si iatama functionar public. Da dar asta nu era compatibila cu functia de patron asa ca am trecut firma pe numele nevestii. Alti bani alta distractie. Si a ramas ea sa se ocupe, dar pe zi ce trece, taxe mai multe, pretentii mai mari si venituri mai mici. Astept sa-i gasesc si ei servici si ducase in durere de firma si de tot.Ca sa-ti raspund punctual, eu sunt de la oras si locuiesc la oras dar prin natura lucrurilor expuse mai sus am ajuns in mediul rural. Exact nu stiu cum face sotia cu actele si cum se declara venitul. Ea s-a ocupat de tot, eu doar cu carca, fiindca nu-mi placea. Dar stiu  ca platim un impozit la financiar ne face niste dosaroaie cat toate zilele, anuale, etc. Si nu nu suntem platitori de TVA. Sper ca dupa aceasta expunere  ai inteles situatia cat de cat. Ar fi multe de povestit dar nu e timpul si nici locul. In speranta ca vei scuza eventualele greseli, te salut cu respect si-ti doresc o zi buna. Acelasi OM SUPARAT. -_-

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postvalentinita, on Jan 25 2008, 05:33, said:

Multumesc ptr compasiune, am sesizat si eu ca asta se urmareste, de la an la an treaba merge mai prost. Nu am de gand sa fiu nici mai competitiv, nici mai bun, in nici un fel. Am sa renunt la ea si gata, fiind ca asta nu e treaba sa-i stea. N-are viitor. Si in principiu asta nu e comert, clar. Am infiintat firma fiind nevoit, imi pierdusem locul de munca, dupa 7 ani de activitate, in institutia in care activam, ptr ca nu aveam vaca de muls, iar sacose ptr. deschis usa cu capul nu stiu sa fac. Asa ca la prima restructurare..., bine ca aveam si gura cam mare, dar asta e alta poveste. Le-a convenit sa se descotoroseasca de mine pe fata. Mi-am spus nu-i nimic, viata e n-ainte, un sut un pas, stii cum e vorba. Ei sunt rai dar le arat eu lor. VAX. La 2 luni dupa demisie, mergeam la piata si luam cartofi deteriorati "pentru iepuri" si acasa ii curatam sa-i facem piure. Copilului nu-i dadeam ca era bolnav si tinea regim. Nevasta nu lucra ca trebuia sa stea cu ala micu.Somaj nu aveam. Ce sa-ti mai spun...era totul super. Culmea fusesem dat afara de la Agentia Judeteana ptr Ocuparea Fortei de Munca. Halal protectie sociala. Ca sa n-o mai intind, m-am dus peste tot si la patroni si la intreprinderi mari de stat, primii ma birjareau cu tot cu masina pana s-a stricat si aia, iar ceilalti nu ma angajau datorita varstei. Aveau nevoie de copii pe care sa-i fraiereasca cum vroiau, nu de personal calificat. Asa ca dupa cateva luni vazand ca ni se duc si ultimile agoniseli, ne-am imprumutat, am amanetat tot ce se putea, si hai sa facem afacerea noastra. Dar nu era chiar asa de simplu, fiindca datoriile se tineau scai de noi. Pana la urma a reusit sotia sa plece in 2 ture cate 3 luni la nemti. Cu banii de acolo ne-am astupat ceva din dotoriile de la camatari. Dupa 2 ani de chin sa punem "afacerea" pe picioare, mi s-a ivit ocazia sa ma angajez, asa ca de ce nu. Am dat examen, si iatama functionar public. Da dar asta nu era compatibila cu functia de patron asa ca am trecut firma pe numele nevestii. Alti bani alta distractie. Si a ramas ea sa se ocupe, dar pe zi ce trece, taxe mai multe, pretentii mai mari si venituri mai mici. Astept sa-i gasesc si ei servici si ducase in durere de firma si de tot.Ca sa-ti raspund punctual, eu sunt de la oras si locuiesc la oras dar prin natura lucrurilor expuse mai sus am ajuns in mediul rural. Exact nu stiu cum face sotia cu actele si cum se declara venitul. Ea s-a ocupat de tot, eu doar cu carca, fiindca nu-mi placea. Dar stiu  ca platim un impozit la financiar ne face niste dosaroaie cat toate zilele, anuale, etc. Si nu nu suntem platitori de TVA. Sper ca dupa aceasta expunere  ai inteles situatia cat de cat. Ar fi multe de povestit dar nu e timpul si nici locul. In speranta ca vei scuza eventualele greseli, te salut cu respect si-ti doresc o zi buna. Acelasi OM SUPARAT. -_-


Ce sa zic, imi pare nespus de rau. Eu sunt un sustinator frivol al clasei muncitoare si apreciez oamenii care nu se dau batuti. Sunt surprins, totusi, ca nu stiai de lucrurile astea, mai ales ca lucrezi in administratie. Dar asta e alta poveste. Oricum, nu te speria de taxe, statu;l iti ia oricum putin peste 50% din ce faci asa ca, nu te panica. ca exemplu, nu vreau sa aduc discutia spre mine, dar voiam sa-mi fac o cafenea cu 10-15 mii de euro. Eh, acum am reusit sa strang vreo 40 de mii, multumita unor sfaturi primite aici, pe forum. Am zis sa am un mic fond de siguranta, ca sa evit situatii de genul astora. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, dar afacerea asta nu mi se pare  de viitor, cum bine ai zis si tu.
Succes pe mai departe si felicitari pt fortul de a-ti "salva " familia. In general, in situatii de genul asta fiecare pleaca pe drumul lui si familia se destrama. Doamne-ajuta si numa' bine!

#14
valentinita

valentinita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 24.08.2007
Multumesc de incurajari si n-am de gand sa ajung chiar la limita suportabilitatii. Ptr. mine familia este pe primul plan. De ce am impresia ca ai avut o experienta trista? Poate-i doar o parere... Mult, mult, mult succes in tot ce ti-ai propus si cand dai drumu la cafenea sa ma inviti si pe mine sa bem o cafa. BAFTA :thumbup:

#15
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

Quote

REPUBLICARE

ORDONANTA DE URGENTA A GUVERNULUI NR. 28/1999

Privind obligatia agentilor economici

de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale*)

Art. 1. - (1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie, sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

...

Art. 2. Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):

a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;

B) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;

c) vanzarea de paine si produse de panificatie in magazine sau in raioane specializate;

d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;

e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;

f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;

g) activitatile de asigurari, precum si activitatile financiare si bancare, cu exceptia caselor de schimb valutar apartinand persoanelor juridice autorizate;

h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale, precum si activitatile economice desfasurate in mod independent de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;

i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;

j) vanzarea bunurilor de folosinta indelungata, definite potrivit legii;

k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de catre magazine;

l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;


m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;

n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;

o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;

p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;

r) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral cu numerer si/sau substituite de numerar;

s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului.

eu ma incadrez in portiunea bolduita, mai exact am un magazinas online, fara punct de lucru, cu activitate aproape 0 ... am, sau nu am nevoie de casa de marcat?

Edited by Alexxfl, 13 March 2008 - 17:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate