Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Ilegal sa publici anumite date pe un site?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
Am facut un site al orasului in care locuiesc , majoritatea datelor sunt luate de pe alte siteuri , aka wikipedia , etc , . Am voie sa pun poze cu magazinele din oras , institutiile publice ? telefoanele de la politie primarie ,etc? sau am nevoie de aprobari ?

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostKoKet, on Jan 23 2008, 14:36, said:

Am facut un site al orasului in care locuiesc , majoritatea datelor sunt luate de pe alte siteuri , aka wikipedia , etc , . Am voie sa pun poze cu magazinele din oras , institutiile publice ? telefoanele de la politie primarie ,etc? sau am nevoie de aprobari ?

Desigur ca ai nevoie de aprobari. Site-ul ala functioneaza si vinde imaginea institutiilor respective. Pt detalii citeste Legea 8/1996.
Daca ai nelamuriri, da-mi PM, sau posteaza-le aici.

#3
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
Acum am inteles , se aplica acceasi lege ca cea a drepturilor de autor . Dar daca siteul arata c-am cum e acum ? nu cred ca este vre`o problema , te poti uita putin? Multumesc Anticipat . SITE

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostKoKet, on Jan 23 2008, 15:46, said:

Acum am inteles , se aplica acceasi lege ca cea a drepturilor de autor . Dar daca siteul arata c-am cum e acum ? nu cred ca este vre`o problema , te poti uita putin? Multumesc Anticipat . SITE

Ca sa incalci drepturi de autor trebie sa ai o marca inregistrata. Spre ex, BCR nu e. Poti sa-l lasi asa cum e, neoficial, dar, mai poti face la primarie o cerere pt eliberarea unei autorizatii. Oricum, nu ai dreptul sa postezi imagini cu casele oamenilor, spre ex.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca casele oamenilor sau institutiile se pot vedea de pe domeniul public, cum este ilegal sa fie fotografiate si puse pe un site? Ce "autorizatie" sa fie eliberata? Locurile in care fotografiatul este interzis sunt expres specificate in legea sigurantei nationale sau cum s-o numi ea... si se pun semne de avertizare.

Edited by SuperDuper, 27 January 2008 - 05:42.


#6
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
deci....imi trebuie autorizatie? sau nu are treaba cu drepturile de autor

#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostSuperDuper, on Jan 27 2008, 05:41, said:

Daca casele oamenilor sau institutiile se pot vedea de pe domeniul public, cum este ilegal sa fie fotografiate si puse pe un site? Ce "autorizatie" sa fie eliberata? Locurile in care fotografiatul este interzis sunt expres specificate in legea sigurantei nationale sau cum s-o numi ea... si se pun semne de avertizare.

Pt ca am dreptul sa te dau in judecata daca pui o poza cu casa mea, iar pegeam se vede cum imi fac singur "placere".

#8
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
De ce nu faci tu o hartiuta mica in care scrie ca proprietarul fiecarui imobil vizat in mod special de pozele tale isi da acordul sa apara imaginea respectiva pe site. Ar fi 100% siguranta.

Pe de alta parte cum sa nu ai voie sa pui poze cu institutii si strazi din oras. Cred ca ar fi cel mai bine sa nu vizezi un anumit magazin sau persoana fara a avea acordul specific spre exemplu dar poze din oras in general ... hai sa fim seriosi. Adica daca eu fotografiez un bloc si il pun pe site risc sa ma dea asociatia de proprietari in judecata.

Uita-te la jurnalisti spre exemplu, sau la toate pozele cu turnul Eiffel care apar peste tot fara nicio restrictie.

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
O intrebare cem tot de genul asta am si eu.
Eram in tren pe culuar si am facut o fotografie in lungul acestuia pt a-i arata cuiva cat e de aglomerat.Peste cateva clipe vine la mine un bagator in seama(imbracat in uniforma de politie de frontiera)care imi spune(probabil vroia sa-si impresioneze colega blonda de langa el) sa sterg poza ca apare si el pe acolo si ca nu am voie sa fac poze si nu mai stiu ce.Fiind 4 dimineata si foarte obosit sterg poza (oricum o puteam recupera dar ce sa stie el)si nu ma cert cu marele politai.Ce lege spune ca nu am voie sa fotografiez intr-un loc public,drept la intimitate sau altceva (nu aveam intentia de a o publica)???Chiar nu era "legala" acea poza?

#10
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
nu stiu inca .... astept ceva clar....sa stiu sigur ce fac...

#11
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Trenurile, garile, statiile de metrou si alte asemenea nu sunt locuri publice. Stiu ca am trecut prin 50 de ani de comunism, da` totusi.. facute de popor, nu`s mai ale poporului.

Aprobari pentru a pune pozele de la Primarie pe sait? Numarul de la Politie? Cladirea Spitalului judetean? Sa fim totusi seriosi.

#12
KoKet

KoKet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 02.12.2005
trebuie sau nu ???? sunt cat se poate de serios

#13
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Eu zic ca nu trebuie. Totusi poti trimite cate o scrisorica sa ceri permisiunea. Ma indoiesc ca ti se va refuza.

#14
normal

normal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.03.2008
asta e culmea. tu crezi ca cei de la ZILE SI NOPTI au cerut permisiunea de la toate firmele ca sa treaca numerele lor de telefon. sa fim seriosi. si eu m-am gandit sa fac un site cu orasul meu si sa fii sigur ca voi pune numere de telefon. ca doar sunt publice. succes!

#15
luczian

luczian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.03.2008
Exact in aceasta situatie ma aflu si eu.. dar recurcg la imagini per "ansamblu" nu neaparat societati sau oameni care abia asteapta sa scoata un ban dandu-te in judecata....

asa e tara noastra, in loc sa zica "mersi" ca le faci publicitate.... te dau in judecata puteti sa vedeti saitul aici.

#16
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postbolo, on Feb 17 2008, 00:07, said:

O intrebare cem tot de genul asta am si eu.
Eram in tren pe culuar si am facut o fotografie in lungul acestuia pt a-i arata cuiva cat e de aglomerat.Peste cateva clipe vine la mine un bagator in seama(imbracat in uniforma de politie de frontiera)care imi spune(probabil vroia sa-si impresioneze colega blonda de langa el) sa sterg poza ca apare si el pe acolo si ca nu am voie sa fac poze si nu mai stiu ce.Fiind 4 dimineata si foarte obosit sterg poza (oricum o puteam recupera dar ce sa stie el)si nu ma cert cu marele politai.Ce lege spune ca nu am voie sa fotografiez intr-un loc public,drept la intimitate sau altceva (nu aveam intentia de a o publica)???Chiar nu era "legala" acea poza?

   Militianu respectiv a facut cum se zice misto de tine,legea iti da dreptul fara aprobarea nimanui sa fotografiezi,filmezi pe oricine, orice pe domeniu public,exceptie facand domeniu privat, unde nici mass media nu mai are voie fara acordul propietarului de drept.

   Data viitoare cand te mai confrunti cu asemnea prob roaga politistu respectiv in baza carui articol trebuie sa stergi imaginea ..k o sa tot rasc el cartea si nu va gasi nimik.

View PostKoKet, on Jan 23 2008, 14:36, said:

Am facut un site al orasului in care locuiesc , majoritatea datelor sunt luate de pe alte siteuri , aka wikipedia , etc , . Am voie sa pun poze cu magazinele din oras , institutiile publice ? telefoanele de la politie primarie ,etc? sau am nevoie de aprobari ?


   Ai voie sa postezi,dar numai imagini la care ai drept de autor,cat priveste imagini preluate trebuie sa faci cerere catre autorul sitului respectiv sa-i ceri acordul care trebuie sa fi inscris.

  Cat priveste numerele de telefoane ale unor institutii ai voie sa le postezi atita timp cat ele trebuie sa fie alocate publicului si daca sint de interes public.

#17
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
vad ca'i mai vechi topul, da tocmai ce s'o reincalzit.
as avea o intrebare:
in romania, conform legii (care? nu stiu, asta'i buba) ai voie sa fotografiezi militieni, pombieri, cadre militare, soldati etc="personal de stat" in uniforma adicatelea, in ideea ca ai voie sa "fotografiezi,filmezi pe oricine, orice pe domeniu public" (cum spune cineva mai jos sau ai voie sa fotografiezi pe respectivii pentru ca pur si simplu acstia nu au drept de imagne fiind "lucratori de stat" (functionari publici sau cum le'o zice, in fine bugetari, platiti din taxe si impozite platite la randul tau de tine, maria ta cetateanul ordinar)?
stiu ca in alte tari, tocmai pe acest motiv, nu poti fi tras niciodata de maneca daca fotografiezi masina melitiei, a pompierilor, personalul ce deserveste aceasta, fie ca e sau nu in misiune, doar cu conditia ca acestia sa fie in uniforma. daca nu's in uniforma, se schimba treaba, ei sunt civili si au alte drepturi.
ori de cate ori am facut sau am fost tras in poza cu acestia, pe aiurea, in diferite tari (chiar imi facusem aproape un hobby sa fiu in poze cu cate 2-3 galonati d'astia), nu am avut probeme si am avut parte si de zambetele de rigoare, chit ca pozele se faceau cu ocazia a nu's ce spectacol, parada, bla bla bala sau doar intr'o martea dupa'miaza pe la 4 ase...

#18
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Of, o sa incerc sa va lamuresc cu ceva.
In primul rand, nu ai voie sa fotografiezi o persoana fara acordul acesteia, cu atat mai putin sa folosesti acele poze in alt scop decat personal.Fotografia nu trebuie sa fie facuta special unei persoane. Poti fotografia de departe oamenii care se plimba printr-o piata, sa zicem.
E_manuel1, stai linistit, cand meseria a consta in a sti un cod si doua legi, crede-ma ca le stii.
luczian, publicitates e un domeniu mult mai complex decat il faci tu sa para.
normal, d'oooh, normal ca au acordul acelor firme. De fapt, firmele apar in acea revista in baza unui contract de publicitate.

Poze aiurea poti face cam pe oriunde, gravitatea consta in comercializarea acestora. Cand tu iti faci un ban pe spinarea cuiva, tre' sa-i pice si lui ceva, nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate