Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

SINUZITA MAXILARA - PUNCTIE

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
simona007

simona007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2008
As dori sa aflu mai multe despre punctia pt sinuzita maxilara.
In ce consta si daca doare atunci cand e facuta cu anestezie.
Astept raspuns cat mai repede pt ca luni sunt programata pt punctie la spital panduri la dn dr Marinescu Andreea si mi-e o frica de mor!!!
Va multumesc si astept raspuns cat mai repede!
mail:[email protected]

#2
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
eu nu am avut sinuzita maxilara, insa acum 5 ani mi-ai bagat niste ace in nas (si am rezistat atat) dupa care sa mi se spuna ca nu era nevoie, din contra a stricat. Asta e. acum am o parere negativa fata de punctii, se spune ca sunt "vechi".

ps: nu sunt doctor, e simpla parere a mea, experimentata pe propria-mi piele, din pacate

Edited by ***MIHAI***, 22 January 2008 - 21:58.


#3
simona007

simona007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2008
Pai tie de fapt de ce ti-a facut punctie? Nu ti-a facut radiografie inainte? Si oricum punctia se face dc sinuzita nu trece cu antibiotic si dc s-a cronicizat, cum e cazul meu. Si ca sa nu raman cu puroiul ala acolo si ma simt mereu obosita si ametita, ma gandesc sa merg sa fac punctia.
Si dc ziceai ca punctia e o metoda depasita, tu ce mai stii ca se face pt sinuzita? Am auzit si eu de operatie endoscopica da nu stiu exact in ce consta si m-am interesat si e foarte scumpa, in jur de 1000 euro!! Probabil la spital de stat nu tb platit da oricum tot tb sa-i dai medicului si anestezistului ceva.
Tu unde ai facut punctia asta, la ce spital? Ti-a facut anestezie cand ti-a bagat acele alea? Si pt ce ti le-a bagat de fapt dc zici ca nu aveai puroi?
Astept raspunsul tau si multumesc frumos,
Simona

#4
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsimona007, on Jan 23 2008, 11:53, said:

Pai tie de fapt de ce ti-a facut punctie? Nu ti-a facut radiografie inainte? Si oricum punctia se face dc sinuzita nu trece cu antibiotic si dc s-a cronicizat, cum e cazul meu. Si ca sa nu raman cu puroiul ala acolo si ma simt mereu obosita si ametita, ma gandesc sa merg sa fac punctia.
Si dc ziceai ca punctia e o metoda depasita, tu ce mai stii ca se face pt sinuzita? Am auzit si eu de operatie endoscopica da nu stiu exact in ce consta si m-am interesat si e foarte scumpa, in jur de 1000 euro!! Probabil la spital de stat nu tb platit da oricum tot tb sa-i dai medicului si anestezistului ceva.
Tu unde ai facut punctia asta, la ce spital? Ti-a facut anestezie cand ti-a bagat acele alea? Si pt ce ti le-a bagat de fapt dc zici ca nu aveai puroi?
Astept raspunsul tau si multumesc frumos,
Simona
aveam o sinuzita mai urata, si aveam si o deviatie de sept urata (care normal se opereaza dupa 18 ani, atunci cica oasele sunt formate)
dupa o luna un doctor mai expperimentat mi-a  spus ca nu era nici cazul de punctie, si ca punctiile sunt depasite
nu cred ca la sinuzita e nevoie de operatie si in nici un caz punctie
nu mi-a facut anestezie, a spus sa stau calm pe scaun, si a inceput sa-mi bage ace mari, pe viu, normal ca a durut de muream, insa asta e, apoi a scos pe rand acele, a bagat cu siringa un lichid, si eu scoteam pe nas lichidul, ieseau si secretiile colorate, acest tratament il faceam in fiecare seara, o saptamana

#5
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Ai probleme cu dintii? carii?

#6
simona007

simona007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2008
Am inteles! Bine ca mie imi face cu anestezie! De fapt fara nici nu as fi facut iti dai seama!!Mie mi-e frica si de un ac in deget d-apai ace in nas! Da chiar si acu ala intra direct pe canalul nas-sinus nu? Nu trece prin nici un os ceva.
Pai si doctoru ala experimentat ce ti-a zis ca ar fi trebuit sa faci ca sa scapi de sinuzita?Ai scapat pana la urma? Cum?
Astept raspunsul tau si multumesc frumos,
Simona

View Postexorcistul, on Jan 23 2008, 23:17, said:

Ai probleme cu dintii? carii?

Cu dintii chiar nu am probleme. Primele 2 plombite cat varfu de ac mi le-am pus anu trecut, la 25 de ani, ca se mira si doctoru!
Ca am citit si eu ca sinuzia maxilara se poate face de la problemele cu dintii.
Multumesc de interventie la topic,
Simona

Edited by adadoi, 25 January 2008 - 17:01.


#7
RainbowDemon

RainbowDemon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2008
Punctia sinusala se face totdeauna cu anestezie si deci nu ar trebui sa fie dureroasa. Nu s-a renuntat inca la ea desi unele tari ca F nu o mai recomanda dar in G se practica inca. Alternativa este la fel de "dureroasa" dar mai costisitoare si este reprezentata de chirurgia endoscopica. Acul nu trece prin orificiul natural al sinusului sau ostium ci chiar prin os, dar probabil ca asta o sti deja :rolleyes:   Sper ca totul a mers bine si esti OK.

#8
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsimona007, on Jan 25 2008, 16:53, said:

Bine ca mie imi face cu anestezie!
cum ar fi anestezia asta ? poti sa explici putin ?

View Postsimona007, on Jan 25 2008, 16:53, said:

Pai si doctoru ala experimentat ce ti-a zis ca ar fi trebuit sa faci ca sa scapi de sinuzita?Ai scapat pana la urma? Cum?
da, mi-a spus ca trecea, mai greu insa trecea.
am facut o operatie de deviere de sept si chiar si acum mi s-a dat diagnostic sinuzita. M-a trimis la radiografie la cap, insa nu m-am dus, e foarte usoara, nu simt dureri la presiune in zonele alea (te apasa pe fata). Nu am mai avut probleme din cauza asta, trecea de la sine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate