Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Roaming in US

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Un prieten merge in Raleigh, NC si ma intreaba daca are acolo coverage GSM (presupunand ca isi face rost de telefon GSM850/1900). Fiindca omul are ab. Orange, optiunile ar fi probabil T-Mobile care inteleg ca n-are coverage acolo si AT&T care m-a bagat in ceata.
Pe o harta care zicea 'AT&T GSM coverage' zicea ca are acolo GSM1900 prin roaming cu un partener local; exista sanse sa mearga roaming international prin roaming-ul asta national (presupunand ca e vreun trist local, n-ar fi imposibil).
Pe de alta parte, harta oficiala AT&T zice ca are acoperire fara probleme, dar nu zice de ce fel, iar astia am auzit ca au partial reteaua in ceva forma ultra-trist (iDEN?) care accepta smartcard-uri GSM, dar telefoanele evident nu vor functiona.

Poate cineva care pricepe ceva din varza de la mobilii din state ma lamureste si pe mine...

#2
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Ii trebuie neaparat un telefon quadband care sa aiba si GSM 850 Mhz. Pe 1900 Mhz acoperirea e jale.
Daca e vreun operator GSM local e posibil ca T-mobile si AT&T sa aiba acorduri de roaming cu el, deci va merge. Cum, nu ma intreba :D
Daca vrea acoperire extinsa sa-si ia un telefon prepaid CDMA de la Verizon.

Edited by Masterboy, 21 January 2008 - 20:57.


#3
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Apropo, daca eu primesc mesaje sau apeluri in timpul zborului spre SUA si am telefonul inchis ca nu ma lasa sa-l folosesc, ele imi apar in momentul cand deschid telefonul la destinatie, daca nu am VOX activat? Deci, e la fel ca la noi?
Daca da, ele imi pot aparea si prin alta metoda decat activarea VOX?

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postduculeana, on Jan 22 2008, 13:36, said:

Apropo, daca eu primesc mesaje sau apeluri in timpul zborului spre SUA si am telefonul inchis ca nu ma lasa sa-l folosesc, ele imi apar in momentul cand deschid telefonul la destinatie, daca nu am VOX activat? Deci, e la fel ca la noi?
Daca da, ele imi pot aparea si prin alta metoda decat activarea VOX?
Nu vei fi notificat pt apelurile pierdute cind ai telefonul inchis sau nu ai acoperire indiferent ca ai VOX sau nu. Nu sint setate serviciile de notificare prezenta in centrale. Americanii se bazeaza f mult pe voicemail nu beep-uri sau SMS-uri ca la noi. Daca vrei sa cauti pe cineva suni sau lasi voicemail. -_-

#5
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostMasterboy, on Jan 23 2008, 05:46, said:

Nu vei fi notificat pt apelurile pierdute cind ai telefonul inchis sau nu ai acoperire indiferent ca ai VOX sau nu. Nu sint setate serviciile de notificare prezenta in centrale. Americanii se bazeaza f mult pe voicemail nu beep-uri sau SMS-uri ca la noi. Daca vrei sa cauti pe cineva suni sau lasi voicemail. -_-
Pai si voicemail nu e tot un fel de VOX? Din cate stiu eu, nu exista in meniul nici unui telefon optiunea Voicemail! Oricum, nici la noi in tara nu esti notificat de apelurile pierdute daca nu ai casuta vocala activata! <_< Si adica imi spui ca americanii cand se suna unii pe altii si destinatarul are telefonul inchis, nu e notificat de apelurile primite cand il deschide? :o

#6
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004

View Postduculeana, on Jan 23 2008, 13:18, said:

Pai si voicemail nu e tot un fel de VOX? Din cate stiu eu, nu exista in meniul nici unui telefon optiunea Voicemail! Oricum, nici la noi in tara nu esti notificat de apelurile pierdute daca nu ai casuta vocala activata! <_< Si adica imi spui ca americanii cand se suna unii pe altii si destinatarul are telefonul inchis, nu e notificat de apelurile primite cand il deschide? :o
Ba esti notificat de apeluri pierdute fara sa ai mesageria activa, dar acest lucru numai la Cosmote.
http://www.cosmote.r.......8&ns=-10000

#7
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postemanu900, on Jan 23 2008, 18:52, said:

Ba esti notificat de apeluri pierdute fara sa ai mesageria activa, dar acest lucru numai la Cosmote.
http://www.cosmote.r.......8&ns=-10000

era vb. de america.... <_<

#8
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postduculeana, on Jan 23 2008, 13:18, said:

Pai si voicemail nu e tot un fel de VOX? Din cate stiu eu, nu exista in meniul nici unui telefon optiunea Voicemail! Oricum, nici la noi in tara nu esti notificat de apelurile pierdute daca nu ai casuta vocala activata! <_< Si adica imi spui ca americanii cand se suna unii pe altii si destinatarul are telefonul inchis, nu e notificat de apelurile primite cand il deschide? :o

in tarile civilizate chiar se lasa mesaj in casuta nu ca la noi inchide ca prostu sau iti lasa o injuratura pentru ca (de cele mai multe ori) boul care are casuta activa habar n-are s-o asculte sau s-o dezactiveze.

#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postaum, on Feb 8 2008, 14:39, said:

in tarile civilizate chiar se lasa mesaj in casuta nu ca la noi
Exact !! Aici nici nu te gândesti sa dezactivezi casuta vocala ! :coolspeak:

De exemplu, chiar ieri am activat o optiune pe abonamentul meu SFR (Vodafone France), optiunea SFR Extend, care costa 2€50 lunar si amelioreaza casuta vocala (mai multe mesaje, pastrate mai mult timp, reply direct pe casuta unui alt abonat fara ca telefonul acestuia sa sune, ascultarea mesajelor chiar în timp ce corespondentul îti lasa mesajul...) :)

Inteleg ca voi pierdeti un minut întreg când cadeti pe o casuta vocala, însa când o sa ajunga si în RO taxarea la secunda din prima secunda, va asigur ca situatia se va schimba ! ;)

#10
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostCosconor, on Feb 8 2008, 15:50, said:

Inteleg ca voi pierdeti un minut întreg când cadeti pe o casuta vocala, însa când o sa ajunga si în RO taxarea la secunda din prima secunda, va asigur ca situatia se va schimba ! ;)
Nu e vorba de pret, ci de faptul ca e enervanta; s-a inventat SMS-ul.

#11
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View PostCosconor, on Feb 8 2008, 15:50, said:

De exemplu, chiar ieri am activat o optiune pe abonamentul meu SFR (Vodafone France), optiunea SFR Extend, care costa 2€50 lunar si amelioreaza casuta vocala (mai multe mesaje, pastrate mai mult timp, reply direct pe casuta unui alt abonat fara ca telefonul acestuia sa sune, ascultarea mesajelor chiar în timp ce corespondentul îti lasa mesajul...) :)
Astea sunt free la Orange RO.

#12
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postmailman, on Feb 8 2008, 21:44, said:

Astea sunt free la Orange RO.
:huh:

Anumite servicii dintre cele citate mai sus exista si la Orange RO (de exemplue "Mesajeria Discreta" (500), tarifat ca un apel normal -> pentru a lasa un mesaj direct în casuta vocala, fara ca telefonul sa sune), dar...
- mesajele ramân arhivate timp de 1 an !
- numar de mesaje nelimitat
- ascultarea mesajului în timp ce acesta este dictat de apelant (cu posibilitatea preluarii convorbirii)
... nu cred ca fie disponibile în RO (la nici unul dintre cei 3 operatori).

In FR mai exista si mesajeria Visio, unde poti lasa mesaje în videocall. Desigur, este gratuita.


/ am cam deviat de la topic... sorry ! /

Edited by Cosconor, 08 February 2008 - 23:39.


#13
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View PostCosconor, on Feb 8 2008, 15:50, said:

Inteleg ca voi pierdeti un minut întreg când cadeti pe o casuta vocala, însa când o sa ajunga si în RO taxarea la secunda din prima secunda, va asigur ca situatia se va schimba ! ;)

cosco,

nu e asa de simplu pe cat pare. chiar si cu taxare la sec. din prima sec. lucrurile nu se vor schimba prea curand. dc? pentru ca este vorba de mentalitate, mentalitate care se schimba mult mai greu. (mentalitatea romanului pe care si-a format-o datorita tarifelor mari practicate in ro, tarife care nu sunt corelate si cu salariile - acum, in romania, cum auzi ca ai intrat pe mesagerie inchizi din instinct!)

pacat, eu sunt pro-mesagerie, dar cand am avut-o activata nu mi-am luat decat injuraturi. dc? daca tot au fost taxati dc nu ar lasa si un mesaj, nu? pai asta este o alta problema aici in romania, mai nimeni nu-si asculta mesageria vocala chiar daca a primit mesaj de atentionare. (cel mult citeste mesajul, vede ca a fost sunat si te suna el - DACA te suna pentru ca ajungem la problema nr. 3: saracia. daca suni un cartelar si ii lasi mesaj ala n-o sa te sune, cel mult o sa-ti dea bip + ca nu-si asculta mesajele ca nu a fost educat in sensul acesta)

si al patrulea factor (multi nu? :P) ar fi faptul ca romanii nu sunt obisnuiti sa vorbeasca cu robotei. dc sa-i las mesaj, mai bine il mai sun odata si vb. direct cu el.

View Postmtest, on Feb 8 2008, 16:23, said:

Nu e vorba de pret, ci de faptul ca e enervanta; s-a inventat SMS-ul.

dc mi-as toci degetele scriind in loc sa las un mesaj in casuta?

#14
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Culmea, la noi s-a promovat mesageria vocală prin reclame și bonusuri, tot degeaba aporape.. Dar oricum suntem cam offtopic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate