Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Daca as fi om de stiinta as lucra la...

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostBerti, on Jan 26 2008, 10:59, said:

Deci am fi colegi... cica e un roman care lucreaza p-acolo!
Sunt vreo 70 de români la CERN. Oricum pentru mine este un vis aproape irealizabil deoarece România nu este o țară membră CERN, pe când Bulgaria este. Ar trebui să facem ceva petiție către guvern. Pentru țările membre există programe speciale pentru studenți.

#38
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Daca as fi om de stiinta... ceea ce mi-as dori sa fiu...as fi probabil fizician...si nu-mi pasa unde as lucra...dar cum am descoperit ceva...demisia. De obicei se fac descoperiri mari de catre oameni si le sunt atribuite agentiilor la care lucrau...nu lor.

#39
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
trec peste pretențiozitatea expresiei "om de știință" dar mi-ar place în continuare să fac ceea ce fac acuși și să nu fiu nevoit ca pe viitor să mă orientez către treburi mai inginerești(din considerente materiale)
ok să nu fiu ipocrit, n-aș refuza un post la CERN :D
da vrabia, mălai viteazu :lol:

#40
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
lingvistica ^_^

sa le studiez pe toate cele vreo 6 000 de limbi si dialecte

#41
cipiromsl

cipiromsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2008

View Postalf77, on Jan 21 2008, 00:50, said:

Eu as lucra la un perpetuum mobile..Ceva inginereste,misto..Cu ajutorul chimiei si fizicii sa obtin energie nelimitata
hopaaaaaaaaaaaa cineva gandeste pe aici. bravo.

#42
cipiromsl

cipiromsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2008
hahaha eu lucrez si nu mi se pare asa amuzant sa citesc toata ziua balivernele unora si a altora dar nu sti de unde sare iepurele. INFORMATI

#43
freemastter

freemastter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2006
Astronomie probabil :) sau ceva p-aproape

#44
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcipiromsl, on Feb 10 2008, 07:24, said:

hahaha eu lucrez si nu mi se pare asa amuzant sa citesc toata ziua balivernele unora si a altora dar nu sti de unde sare iepurele. INFORMATI
Tu lucrezi ca și om de știință? Dacă da unde și ce faci acolo?

#45
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003

View PostPollux, on Jan 20 2008, 14:34, said:

Un sistem de control al precipitatiilor. Mai ales cu ninsoarea, adica sa ninga pe campuri, dar nu in orase.
Ce basmesc eu aici!


exista sistemul.
americanii il folosesc cu succes de vreo 20 de ani in Texas.
e un avion care lasa o dara de nu stiu ce substanta care faciliteaza formarea norilor cumulus.

exista si o versiune cu rachete dar nu stiu cat de eficienta e asta.


QUOTE (netar @ Jan 20 2008, 14:24)
eu as vrea sa inventez un fel de masinarie in care sa pun faina, apa si alte ingrediente naturale, iar peste 3 ore sa gasesc o paine gata coapta. cred ca va ramane la stadiul de vis.


daca platesti bine fac eu o masina de-asta.


QUOTE (Dihorul Razboinic @ Jan 20 2008, 13:36)
Ai nevoie de cercetari suplimentare ca sa descoperi substanta aia si eu nu le-as face, sau daca le fac nu spun care sunt rezultatele.


ce cercetari suplimentare? bag in instalatie o solutie salina concentrata (si ieftina) si sa vezi tu cum iti mor toate plantele de pe camp. de unde rezulta ca vitele si oamenii vor muri de foame, deci am folosit o inventie aparent inofensiva impotriva oamenilor.
>>>>>>>>>>>>>Este un film grozav cu razboiul meteorologic la Antena 1, joi noaptea, ora 01:30..pe 14.febr.  Forta Furtunii, in orig  Maximum Velocity,  (2004), daca puteti inregistrati-l si analizati-l apoi cu stop cadru.
>>Poate cea mai utila inventie ar fi cea care ar scuti omul de orice munca, i-ar da totul gratis..Asa ca in Rai.  A scris o nuvela Alexei Tolstoi pe tema asta, HLEB, =PAINEA, o utopie a comunismului, in care fiecare va primi cata paine are nevoie gratis, si altele, dupa nevoi, asa cum era visul noii oranduiri.
Alex Tolstoi era foarte bun prieten cu Stalin, a fugit doar de Lenin, a revenit cu misiune secreta din Anglia in 1923, ara aristocrat si i se spunea Tovarasul Conte. In operele sale si-a batut joc finut de comunism, vezi filmul si citeste Aelita,  Hiperboloidul inginerului Garin, Hleb.. Comunismul exportat de rusi pe Marte este infrant, nu atotbiruitor cum suna lozinca vremii..

Edited by mafalda, 13 February 2008 - 14:57.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
In cercetare in domenii precum astronomie, comunicatii...

#47
axicat

axicat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 05.01.2007
Eu as vrea sa sa studiez creierul uman sa stiu ce gindesc oamenii,as fi foarte curios si cred ca am ramine perplex sa stim ce gindesc intr-adevar prietenii despre noi. :ciocan: :ciocan:

Edited by axicat, 19 February 2008 - 14:13.


#48
schrodinger

schrodinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 09.03.2008
La imbunatatirea reactoarelor de tip CANDU prin utilizarea fascicolelor CANFLEX si la realizarea unui reactor care sa aiba ca element fisionabil Thoriul.Nu m-ar deranja nici o colaborare cu CERN-ul :lol:

#49
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postalf77, on Jan 21 2008, 00:50, said:

Eu as lucra la un perpetuum mobile..Ceva inginereste,misto..Cu ajutorul chimiei si fizicii sa obtin energie nelimitata

Eu deja lucrez la un perpetum mobile!Daca raspundeti la intrebarile puse de mine din alt topic poate reusim sa facem unul!topicul se numeste Cita energie calorica e nevoie pentru a produce 1KW energie electrica?
Inca ceva: daca cineva stie cum functioneaza asa ceva sa nu se mai chinuie sa breveteze asa ceva ca nu va reusi!Cel mai corect e sa-l facem public!Cred ca ati inteles ce am vrut sa zik!

Edited by prometeu30, 24 March 2008 - 10:08.


#50
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postprometeu30, on Mar 24 2008, 11:04, said:

Eu deja lucrez la un perpetum mobile!Daca raspundeti la intrebarile puse de mine din alt topic poate reusim sa facem unul!topicul se numeste Cita energie calorica e nevoie pentru a produce 1KW energie electrica?
Inca ceva: daca cineva stie cum functioneaza asa ceva sa nu se mai chinuie sa breveteze asa ceva ca nu va reusi!Cel mai corect e sa-l facem public!Cred ca ati inteles ce am vrut sa zik!
:roflmaofast: Multa, multa, multa bafta!  :lol:

#51
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Ca veni vorba .. .. Haceri nu ajung la cern ??
Is dispus sa ajung si ca si cracker dar nu cred ca le convine  :tooth: :tooth:  
Evident cracker way .. .. fbi nasa , toate , bla bla bla bla SUCKS
Eu as lucra la un virus care sa ne aduca in timpuri stravechi .. .. stiti voi "no power"

#52
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
As vrea sa-mi pice ideea unui nou sistem de propulsie pentru calatoriile cosmice. Nu m-ar dereanja nici teleportarea intr-o varianta sau alta.

Din ce imi aduc aminte s-a "teleportat" lumina. Fotoni ce preiau instantaneu starea unui alt foton ce este distrus in alta parte. Deci e teleportarea starii nu a materiei in sine.

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostReVaNgEr, on Mar 25 2008, 22:31, said:

Eu as lucra la un virus care sa ne aduca in timpuri stravechi .. .. stiti voi "no power"
Nu faci decat sa le aduci venituri companillor de antivirusi :P

#54
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Dati niste apa grea si va dau in schimb jucaria la care-as lucra :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate