Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Daca as fi om de stiinta as lucra la...

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Lasati bah fizica cuantica ca e de cacao, foarte complicata si neintuitiva. Dar daca vreti suiect de rumegat luati de aici http://www.misunders...day_Machine.htm

Ce deducem noi din linkul de mai sus? ... Daca scientistii astia nebuni dau drumul la LHC (de la CERN), presupun ca in modul "beam collide", adica ciocnesc doua fascicule accelerate la viteze foarte mari (aproape de viteza luminii), in centrul de masa se va produce ... ce? o gaurica neagra, adica o samanta din entitatea care contine cea mai densa materie din univers. Partea scary a acestei povesti e ca aceasta gaurica neagra va incepe sa inghita ce-i vine la gura. E si o animatie pe site cum aceasta gaura neagra "inghite" Terra.


Nici in cele mai reusite SF-uri nu au aparut asemenea scnearii. Intotdeauna realitatea bate filmul :)

Cand mergem sa sabotam LHC-ul ca astia nu stiu ce fac si ne omoara?

#74
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,547
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaccelerator, on Mar 29 2008, 23:25, said:

se va produce ... ce? o gaurica neagra, adica o samanta din entitatea care contine cea mai densa materie din univers.
Nu cred ca e posibil.

#75
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View PostReVaNgEr, on Mar 29 2008, 21:52, said:

Ce sa facem .. .. nu putem fi toti Einstein :rolleyes:  :rolleyes:
Hai, lasa glumele. Ai ocazia sa privesti pe gaura cheii la ce inseamna cercetare. Profita de ocazie.

Eu, cel putin, ma simt onorata sa cunosc experti intr-o felie a unei ramuri a stiintei.

#76
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Daca asi fi om de stiinta sigur mi-ar placea sa lucrez la CERN!Acolo asi avea posibilitatea sa vad cele mai mari experimente care au existat vreodata!

#77
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
M-as axa pe descoperirea si punerea in practica de tehnologii non poluante, fara petrol!

#78
mikybu

mikybu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.06.2007

View Postvvv_vlad, on Mar 29 2008, 20:11, said:

As vreau sa predau fizica, cuantica!
Misto idee, io as vrea mai intai s-o inteleg eu (cuantica) ;) . Daca incerci cu studentii de anul 2 de la Poli, vei vedea ca e complicat pt. ei chiar si "saltul de potential".
Si mie imi place fizica (in special aplicatiile ei), din fericire am tangenta cu domeniul in prezent.

#79
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmikybu, on Apr 9 2008, 14:20, said:

Misto idee, io as vrea mai intai s-o inteleg eu (cuantica) ;) . Daca incerci cu studentii de anul 2 de la Poli, vei vedea ca e complicat pt. ei chiar si "saltul de potential".
Si mie imi place fizica (in special aplicatiile ei), din fericire am tangenta cu domeniul in prezent.
să mă scuzi, dar când pomenești în același curs de termodinamică, cuantică și radiația corpului negru deja studentul nu mai înțelege mare lucru. desigur, studentul poate învăța. mai ales când sistemul încurajază tocitul.
ce poate pricepe un student când nu-i vorbești nimic despre funcția de undă, despre proprietățile acesteia, da îi pictezi ecuația lu șrödinger și încropești chipurile o "demonstrație" ala vax albina, când studentu habar n-are ce-i ăla operator.
în fine.

#80
mikybu

mikybu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.06.2007

View Postgigel de hohențolărn, on Apr 9 2008, 21:21, said:

să mă scuzi, dar când pomenești în același curs de termodinamică, cuantică și radiația corpului negru deja studentul nu mai înțelege mare lucru. desigur, studentul poate învăța. mai ales când sistemul încurajază tocitul.
ce poate pricepe un student când nu-i vorbești nimic despre funcția de undă, despre proprietățile acesteia, da îi pictezi ecuația lu șrödinger și încropești chipurile o "demonstrație" ala vax albina, când studentu habar n-are ce-i ăla operator.
în fine.
de acord cu ce spui, fizica e predata in majoritatea cazurilor cu picioarele la poli; am fost si io student pe-acolo (mai demult) si credeam ca brusc m-am tembelizat de nu pricep mai nimic  :rolleyes: ; am vazut ca mai nou e si mai comprimata materia  :thumbdown:, un potpuriu de de-toate-pentru-toti-si-nimic-special ; iar tocitul e incurajat, intr-adevar: un student vroia sa-mi recite ecuatiile lui Maxwell (pe care le invatase pt. admiterea la master), dar cand l-am intrebat ceva de interpretare fizica s-a blocat; se invata pe dinafara tot felul de demonstratii (pt. ca asa se da la examen) dar nu se pune accentul pe intelegerea si retinerea catorva concepte de baza.

#81
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmikybu, on Apr 9 2008, 23:06, said:

de acord cu ce spui, fizica e predata in majoritatea cazurilor cu picioarele la poli; am fost si io student pe-acolo (mai demult) si credeam ca brusc m-am tembelizat de nu pricep mai nimic  :rolleyes: ; am vazut ca mai nou e si mai comprimata materia  :thumbdown:, un potpuriu de de-toate-pentru-toti-si-nimic-special ; iar tocitul e incurajat, intr-adevar: un student vroia sa-mi recite ecuatiile lui Maxwell (pe care le invatase pt. admiterea la master), dar cand l-am intrebat ceva de interpretare fizica s-a blocat; se invata pe dinafara tot felul de demonstratii (pt. ca asa se da la examen) dar nu se pune accentul pe intelegerea si retinerea catorva concepte de baza.
așa e, și la vremea respectivă aveam impresia că chipurile am înțeles fizica, de unde. era prea mult și prost conceput, iar demonstrațiile erau mult prea matematizate și nu se mai înțelegea nimic din mesajul fizic.
nu spun că nu sunt bune demonstrațiile matematice, uneori e mai simplu să te exprimi prin rotori și divergențe decât prin vârtejuri ale liniilor de câmp sau "pâlnii" de unde ies ori intră linii de câmp. însă studenul trebuie să înțeleagă. așa, dacă e să fie făcut mult și prost mai degrabă nu se mai face nimic.
este pur și simplu crunt să înveți ecuațiile maxwell fără nicio bază intuitivă - pur și simplu ai de memorat simboluri. și erau studenți capabili de luau 10, dar acum pun pariu că nu mai știu nimic din ce se făcea acolo, măcar la nivel intuitiv.


până una alta, lucrurile pleacă de la simplu și merg din aproape în aproape către lucruri mai complexe, dar e o tendință generală să se sară pe partea de mijloc, din păcate.

#82
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
As lucra la sectiuena "genetica", cautand o cale de a opri imbatranirea celulelor. Este o teorie: sunt gene care comanda inlocuirea celulelor vechi cu altele noi. Dar la un moment dat aceste gene nu mai vor sa comande inlocuirea cu celule noi. Trebuie gasita o cale de a le face sa continuie cu regenerarea. :coolspeak:

Edited by IVAN_V, 11 April 2008 - 19:04.


#83
p0psicle

p0psicle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.12.2005
Astrofizician. Pacat ca la noi nu exista conditii pt a deveni asa ceva.

Edited by p0psicle, 17 April 2008 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate