Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5002 replies to this topic

#2467
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 Kokoshmare, on 20 ianuarie 2019 - 16:27, said:

Si ne-am intors
Ceata pe DN 5, doua radare evitate cu ajutorul waze. In continuare aceleasi tarife de trecere pod, 4 leva la bulgari si 14 lei la noi
Putina lume la PTF acum , la intoarcere garcea de la noi cerea sa se deschida portbagajul. Nu stiu ce cauta el ca la mine arata cam asa
IMG_20190120_152542.jpg
Am acolo o colectie de cutite, fierastrau, o bata de baseball, spray paralizant, franghie, saci, banda adeziva, arzatoare plus catuie, tamaie, lumanari
Orice ucigas in serie ar fi invidios pe dotarile mele
Ruse este inca amortit de iarna dar am gasit muzeul de istorie deschis si am cascat gura pe acolo
Am mai fost pe la Lidl si Kaufland si pe urma am luat-o spre casa
mare porcbagaj are! nice.

#2468
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Și pentru ca aveam eu întrebări existențiale despre PTF Lipnita acest articol mi le-a lamurit
https://www.g4media....t-calatori.html

#2469
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Exista camera radar in Dobrich sau in apropiere? Un cunoscut sustine ca a primt amenda acasa fiind surprins de radar in vara 2018.

#2470
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
In Slaveevo este o camera fixa ( https://map.scdb.inf...,27.960311/z/11 )

Ai aici doua linkuri unde poti verifica amplasarea lor ( nu am certitudinea ca sunt 100% corecte ):
https://www.google.c...16725509831&z=7
https://www.scdb.inf...cameralist/BG/1

Edited by cristiany, 05 February 2019 - 09:35.


#2471
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Am gasit si eu harta de pe scdb, dar doar pe harta asta. Pe altele nu e. Pe waze e cu X (presupun ca asta inseamna ca e dezactivata).

#2472
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
In cazul acesta, e posibil sa-l fi luat un radar din masina politiei.

#2473
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Sau e posibil ca acea cameră să fi fost dezactivată între timp.

Cristiany, vezi că primul din cele 2 link-uri (harta de pe google) nu e în regulă. De exemplu camera fixă din Radanovo nu figurează.
Era bună harta aia de la Garmin, dar în prezent nu mai poate fi accesată.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 February 2019 - 20:14.


#2474
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Multumesc Ovidiu pentru observatie ! Posted Image
De asta spuneam ca nu sunt convins ca sunt 100% corecte.
Pe POIplaza harta este din august 2017 si acea camera apare, deci harta din primul link este mult mai veche.

#2475
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Problema este că acea cameră a existat practic dintotdeauna, dacă se poate spune aşa. Ceea ce duce la concluzia că harta e incompletă, nu veche.


Sănătate şi tcb !

#2476
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Cred ca am descoperit de ce aceasta harta este incompleta.
La o cautare pe Google, apare ca Bulgaria Speed Cameras (Gatso) - Google My Maps.
Inclin sa cred ca aceasta harta contine doar camere Gatso,  de altfel se si vede diferenta intre cele doua harti, raportat la numarul de speed cameras.

#2477
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Bună seara!
Vreau să-i dau maşina băiatului meu să meargă în Bulgaria, la Bansko, cu plecare din Bucureşti.
Îmi poate spune cineva dacă va avea probleme la graniţă dacă nu este el trecut în talon?. Sau pe timpul sejurului din Bulgaria?
Mulţumesc!

#2478
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View Postmoreli, on 05 martie 2019 - 22:47, said:

Bună seara!
Vreau să-i dau maşina băiatului meu să meargă în Bulgaria, la Bansko, cu plecare din Bucureşti.
Îmi poate spune cineva dacă va avea probleme la graniţă dacă nu este el trecut în talon?. Sau pe timpul sejurului din Bulgaria?
Mulţumesc!
Procura notariala tradusa in engleza.

#2479
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postmoreli, on 05 martie 2019 - 22:47, said:

Bună seara!
Vreau să-i dau maşina băiatului meu să meargă în Bulgaria, la Bansko, cu plecare din Bucureşti.
Îmi poate spune cineva dacă va avea probleme la graniţă dacă nu este el trecut în talon?. Sau pe timpul sejurului din Bulgaria?
Mulţumesc!
N-are nici cea mai mica problema.  Am facut Bulgaria (si nu numai) cu masina pe numele tatalui de stia masina drumu' si singura.  Inclusiv politia m-a oprit in trafic si n-a avut nimic de comentat.

#2480
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Mulţumesc Barboso!

#2481
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View PostBarboso, on 06 martie 2019 - 00:07, said:

N-are nici cea mai mica problema.  Am facut Bulgaria (si nu numai) cu masina pe numele tatalui de stia masina drumu' si singura.  Inclusiv politia m-a oprit in trafic si n-a avut nimic de comentat.
Legal, dupa lege, sau cum vrei sa ii spui ... OBLIGATORIU procura, chiar si pt Romania, daca nu e masina ta. Pt iesire macar in engleza. La turci e mai complicat.Daca vor sa-ti faca un rau la vama, te intreaba de procura si te intorc din drum. Dar speram ca nu se leaga de asa ceva. Pt cativa zeci de lei nu merita riscul. Procura e valabila 3 ani.

#2482
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Turcii sunt altceva... hint: nu sunt in UE.

Ultima data cand am verificat, Bansko era in Bulgaria care, la aceeasi verificare, era in UE.  Iar drumul din Bucuresti pana acolo categoric nu trece prin Turcia, si nici n-am vazut vamesi sau graniceri turci prin vama Giurgiu - Ruse.


In alta dezordine de idei, poti indica legea pe care-o pomenesti ?  Chiar vreau sa vad undeva scris ca, in conditiile in care am la mine certificatul de inmatriculare al masinii si RCA-ul (plus actele mele, CI + permis, desigur), nu pot sofa o masina fara sa am si procura, daca nu-i inmatriculata pe numele meu.


P.S.  Pt cei mai catolici decat papa, contractul de comodat (sunt modele pe net) se poate incheia direct intre persoane fizice si este perfect valabil sub semnatura privata, fara drumuri si timp pierdut (astea as zice ca-s problemele mai mari, nu suta de lei taxa) pe la notari.

LE.

Quote

Atunci cand incheie un contract de comodat, partile trebuie sa fie atente la cateva detalii.

In primul rand, deoarece contractul nu trebuie inregistrat la un organ fiscal, ramane la latitudinea partilor sa se asigure ca lucrurile se petrec corect si fiecare parte este de buna credinta .
[...]
Cel mai indicat ar fi ca, desi legea nu impune necesitatea unui asemena demers, contractul sa fie semnat in prezenta unui notar sau a unui avocat.
Sursa.  Cine vrea, poate sapa mai departe, direct in Codul Civil.  Mie mi-e lene, si consider ca mi-am argumentat suficient ceea ce-am spus.
Astept acum sa citesc unde spune legea ca-mi trebuie procura sau altceva.

Edited by Barboso, 07 March 2019 - 15:41.


#2483
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

 marian.bazavan, on 07 martie 2019 - 14:38, said:

Legal, dupa lege, sau cum vrei sa ii spui ... OBLIGATORIU procura, chiar si pt Romania, daca nu e masina ta. Pt iesire macar in engleza. La turci e mai complicat.Daca vor sa-ti faca un rau la vama, te intreaba de procura si te intorc din drum. Dar speram ca nu se leaga de asa ceva. Pt cativa zeci de lei nu merita riscul. Procura e valabila 3 ani.
Mai bine te informezi direct pe site-ul politiei de frontiera, sectiunea ,,Utile", subsectiunea ,,intrebari frecvente", pe scurt nu iti trebuie nici o procura, doar talonul si asigurarea RCA
https://www.politiad...soane-6667.html

Edited by mihaistoian, 07 March 2019 - 15:46.


#2484
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007
Salutare prieteni,pentru ca primavara se apropie dar si sarbatorile Pascale am o intrebare pentru cunoscatori,eu personal nu am condus prea mult in ultimi ani prin estul Bulgariei iar cum vecini nostri se dezvolta la capitolul drumuri mai repede decat noi va intreb ce varianta imi recomandati pana in Nesebar din Bucuresti.
Prietenul google prin al sau street view ma cam sperie si doresc sa parcurg aceasta distanta cu buburuza nevestei dar cred ca va trebui sa renunt la varianta economica .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate