Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

tarif instatie electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Salut,

Sunt in faza de rosu inainte sa incep tencuielile si vreau sa imi fac instalatia electrica. Un mester mi-a cerut 30RON per bucata (loc de priza/intrerupator/loc de lampa). Dozele de ramificatie sunt gratis si nu mi-a facut tarif la mp de cablaj samd. Nu este vorba de montarea efectiva a prizelor si lampilor, astea se vor face ulterior, dupa finisari.
Pe langa asta monteaza tabloul electric, sigurante samd.
Bransamentul la retea este alta poveste - el face doar legatura pana la panoul de bransament, adica exteriorul casei.

Va rog, daca cunoasteti sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum este acest pret.

#2
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005

View Postonobeka, on Jan 16 2008, 16:09, said:

Salut,

Sunt in faza de rosu inainte sa incep tencuielile si vreau sa imi fac instalatia electrica. Un mester mi-a cerut 30RON per bucata (loc de priza/intrerupator/loc de lampa). Dozele de ramificatie sunt gratis si nu mi-a facut tarif la mp de cablaj samd. Nu este vorba de montarea efectiva a prizelor si lampilor, astea se vor face ulterior, dupa finisari.
Pe langa asta monteaza tabloul electric, sigurante samd.
Bransamentul la retea este alta poveste - el face doar legatura pana la panoul de bransament, adica exteriorul casei.

Va rog, daca cunoasteti sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum este acest pret.

E un pret bun. Stiu un caz de 35ron/priza/intrurpator si unul cu 50ron, al doilea fiind o vila de lux.

#3
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Multumesc de raspuns. Am inteles bine ca 35-50 RON/buc inseamna prize, intrerupatoare samd, insa fara montarea fetelor acestora (partile vizibile: partea cu butoane respectiv priza propriuzisa)? In cazul meu, la stadiul la care sunt eu nu am cum sa inchei lucrarea. Se face cablarea samd, apoi se ia pauza, vin tencuieli, glet, zugraveli si abia apoi vin montate prizele etc (acestea nefind incluse in pretul de 30 RON). Pentru montarea lampilor, prizelor, intrerupatoarelor va fi un alt pret.

Ca sa detaliez putin, suma toata de locuri de priza, intrerupatoare, locuri de lampa este: 65 buc => ~2000 RON manopera cu tot cu cabluri, tablou de sigurante.

Edited by onobeka, 16 January 2008 - 16:40.


#4
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Revin cu intrebarea. Merg pe acest mester sau sa mai caut si in alta parte? Luni ar trebui sa incep si vreau sa stiu cum ma situez. Am primit un raspuns de la gabyte deja, dar ma asteptam sa fie mai multe pareri :)

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am primit oferta de 45 mil (4500 RON) pentru instalatie la casa de 200 mp utili, cca 80 de repere/ puncte de electricitate (prize, intrerupatoare). Include tot: doze, cablare, montarea prizelor si intrerupatoarelor. Pret in provincie.
Nu uita sa ceri sa-ti faca paratraznet.

#6
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Multumesc, presupun ca in cazul tau este cu tot cu materiale.

#7
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ca sa ma lamuresc si eu, aceste preturi presupun ca nu se refera la montarea efectiva, in perete, a prizei. Adica vorbim despre manopera pentru intregul traseu electric pana la priza/intrerupator/lampa?

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
La o casa se cere in jur de 25, 30 de mil cel putin. Mie la un apartament de 2 camere mi-a cerut 25 de mil, dar am avut de scos cea veche foarte multe strapungeri, etc. Vezi sa-ti faca si impamantarea cu tevi ingropate si platbanda de 40, circuit separat pentru centrala, masina de spalat, frigider, ac si tot ce inseamna putere mare. Normal la o casa obisnuita de 150-200 mp iti ajung vreo 18-20 de sigurante. Nu lega foarte multe camere in paralel. Ei o mai fac sa nu cableze prea mult. Pune un panou pentru parter si unul pentru etaj.

Edited by Astra_rullz, 20 January 2008 - 13:21.


#9
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Pamantarea nu este inclusa in pret. Trebuie sa vad cat ma costa separat. Aveti idei cam pe unde bate?
Da, consumatorii mari vor fi pe sigurante separate.
Circuitul de sus/jos vor fi separata dpdv sigurante. 18-20 imi par cam multe sigurante. Prize parter, lampi parter, lampi exerior, garaj lampi, garaj prize, prize etaj, lampi etaj, 1-2 consumatori mari, prize exterior ~ 10 sigurante.

@LED, da este vorba despre cablare.

Edited by onobeka, 21 January 2008 - 10:13.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postonobeka, on Jan 20 2008, 09:09, said:

Multumesc, presupun ca in cazul tau este cu tot cu materiale.


m-ai spart :) 45 mil e numai manopera

#11
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Casa 250 mp Manopera 25 mil interioarele( 120 aparate+12 doze derivatie +2 tablouri)
                                    7 mil paratraznet si impamantare
                                     5 mil exteriaoarele (iluminat curte, interfon, alimetare pt put/hidrofor)
Deci 37 mil

Materialele diferenta pana la 120 mil (sunt incluse tablorile si dozele) fara aparate(prize, intrerup, lampi)
Scump impamantarea si paratraznetul 23 mil materialele
Ca materiale au intrat cam 1200 ml copex diverse dimensiuni si aprox 3000 ml conductor cam 50% 1.5 si 50% 2.5. Suplimentar cablu TV si cablu special pt bai(Cabina dus, casa hidro) asta ca sa fie ca tb cablu special si siguranta speciala.
Pretul a inclus TVA si factura

Edited by cristianm, 22 January 2008 - 13:38.


#12
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
eu am facut cu 40ron /loc de lampa
loc de lampa =priza sau lampa (lustra)
1tablou =2x loc de lampa=80ron
1 coloana=2xloc d elampa =80 ron
1 priza tv=loc de lampa
1 cap-scara=2xloc de lampa (desi platisem lampile...viitoarele aplice de pe hol)
1 ventilator baie(un fir iesit dintr-o doza) = loc de lampa

teava pvc alb, meseriasi buni, autorizati  exclus alcool, f seriosi.
fara paratraznet si impamantare 2000 ron..mult ..dar astea sunt vremurile

mai fac si acum unii cu 30 ron loc de lampa..dar pun si intrerupatoarele..absurd

cel mai important e sa faci cu cunoscuti...sa stii de unde ii iei daca nu functioneaza bine instalatia

neaparat diferential la baie la masina de spalat si priza de feon sau aparat ras.

#13
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View PostAstra_rullz, on 20th January 2008, 13:19, said:

La o casa se cere in jur de 25, 30 de mil cel putin. ...

Care mai este pretul pe aparat(circuit) pentru instalatia electrica ptr vara 2009 ?
Electricianul imi cere 70 RON/aparat manopera - include taiat canalele in tencuiala, montat tevile de plastic, cablurile si dozele. Casa e in Popesti Leordeni, P+E+M(nelocuibila), suprafata construita 75x3=225m2, la rosu, tencuita. Exemplu pentru o camera(dormitor): 2 prize curent + 1 internet + 1 tv + 1 lumina = 5 aparate/circuite si pretul 5x70=350RON. Paratraznetul + impamantare = 100 RON.
E mult, e putin?

Edited by vladec, 06 July 2009 - 22:28.


#14
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
oferta pe care merg eu (ca si beneficiar...). Mie mi se pare rezonabila.

Attached Files



#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postvladec, on 6th July 2009, 23:27, said:

Care mai este pretul pe aparat(circuit) pentru instalatia electrica ptr vara 2009 ?
Electricianul imi cere 70 RON/aparat manopera - include taiat canalele in tencuiala, montat tevile de plastic, cablurile si dozele. Casa e in Popesti Leordeni, P+E+M(nelocuibila), suprafata construita 75x3=225m2, la rosu, tencuita. Exemplu pentru o camera(dormitor): 2 prize curent + 1 internet + 1 tv + 1 lumina = 5 aparate/circuite si pretul 5x70=350RON. Paratraznetul + impamantare = 100 RON.
E mult, e putin?
Preturile destul de ridicate,dar daca da factura ok.Paratrasnetul+impamaintarea=100ron,cred ca este o greseala,sau omul nu stie ce sunt acestea,suna la firme specializate pentru a-ti spune in ce consta.TOATE CELE BUNE

#16
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View PostCRG, on 7th July 2009, 15:07, said:

oferta pe care merg eu (ca si beneficiar...). Mie mi se pare rezonabila.
Vad ca pretul pe aparat e 35 RON adica jumatate din cat e la mine. Nici nu stiu ce sa fac. E totusi jumatate. Alte preturi?

View Postanaki, on 7th July 2009, 16:03, said:

Preturile destul de ridicate,dar daca da factura ok.Paratrasnetul+impamaintarea=100ron,cred ca este o greseala
Greseala mea, paratraznetul+impamantare=1000 RON.
Nu da factura, e un angajat electrica care lucreaza in timpul liber. Lucreaza bine din ce mi-au zis altii, eu nu ma pricep, desi am vazut ca coturile tevilor nu sunt perfecte - nu cred ca va reusi cineva peste ani sa mai bage un fir pe acolo dacae necesar.

Edited by vladec, 07 July 2009 - 16:32.


#17
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Vladec, pretul mediu in piata e intre 30-40 roni maxim. Omul cu care lucrez eu vine din recomandari, deci e relativ testat. La tine scrie teapa, mai cauta si in alte locuri... La paratraznet e mult bine de lucru, nici nu e prins in oferta initiala a instalatorului meu.

#18
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

View PostCRG, on 7th July 2009, 16:32, said:

Vladec, pretul mediu in piata e intre 30-40 roni maxim. Omul cu care lucrez eu vine din recomandari, deci e relativ testat. La tine scrie teapa, mai cauta si in alte locuri... La paratraznet e mult bine de lucru, nici nu e prins in oferta initiala a instalatorului meu.

se poate o actualizare a preturilor ? am si eu de facut inst electrica la o casa, parter + mansarda, langa bucuresti, total 180 mp, si am primit 55 ron / priza, 50 ron / bec, 30 ron / antena......cred ca e cam exagerat, mi-ar iesi la ce am eu 3000 ron+ materialele 1000-1500 ron ( cablu fy+teava verde16+doze ap+doze legatura ), traseul va fi postat pe caramida / pardoseala pe marginea caerelor! Rog raspuns de la cunoscatori .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate