Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#793
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 silentmouse, on 12 martie 2024 - 09:57, said:

Ma intreb de ce se tot promoveaza faptul ca rulourile exterioare izoleaza fonic.
Am montat rulouri din aluminiu, am testat si sincer nu se observa nicio modificare cu ele trase/ridicate.

Observ ca unele firme se hazardeaza si avanseaza undeva la un maxim 30dB ceea ce mi se pare o miciuna evidenta...
Daca voi stiti astfel de rulouri care ajung la 30dB as vrea si eu o recomandare va rog Posted Image
este doar marcheting ( practic o minciună ambalata frumos) ,mai grav este că Sint multi care chiar cred așa ceva,iar realitatea îi lovește crunt,rulourile au în principal rol de umbrire și protecție( contra soarelui) a timplariei,dacă mai rezultă și altceva este doar un bonus

#794
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Salut. Doresc sa instalez un releu wifi, pentru a programa un rulou electric exterior (sa se deschida/inchida la o anumita ora). Imi poate spune cineva daca releul Smart WIFI Sonoff DUAL R3 Lite ar fi compatibil cu motorul din dotarea ruloului pe care il detin? Atasez mai jos 3 imagini cu comutatorul:

1. https://i.ibb.co/4MhtzyF/c1.jpg
2. https://i.ibb.co/fdbBFT9/c2.jpg
3. https://i.ibb.co/4sPBc3T/c3.jpg

PS. Poate ma ajuta chiar domnul Digix cu un raspuns. Daca nu ma insel, ruloul a fost montat de el, cu multi ani in urma.. Posted Image

Edited by borhot, 26 March 2024 - 14:48.


#795
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! Pare că e OK releul. Mai e și releul Shelly 2.5, pe care l-aș recomanda cu căldură.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V5ThFiZ3Tc4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#796
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Multumesc pentru raspuns! Problema e ca nu gasesc pe stoc Shelly 2.5. E o versiune mai veche? Mai toate rezultatele din Google ma directioneaza spre Shelly Plus 1PM sau 2PM.

#797
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Stai că întreb pe cineva care și-a pus de curând. Luat de la noi.

Merge cu orice releu cu două circuite, dar cu Shelly nu ai nevoie să schimbi comutatorul, plus că îți comunică și poziția.

#798
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postborhot, on 26 martie 2024 - 15:44, said:

Multumesc pentru raspuns! Problema e ca nu gasesc pe stoc Shelly 2.5. E o versiune mai veche? Mai toate rezultatele din Google ma directioneaza spre Shelly Plus 1PM sau 2PM.

Nu se mai fabrica, a fost inlocuit de 2PM

#799
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
OK, a răspuns direct George, mulțumesc!

View PostDigix, on 26 martie 2024 - 16:26, said:

Stai că întreb pe cineva care și-a pus de curând. Luat de la noi.

Are și pe EMAG.

#800
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La rulourile vechi, din mai multe bucăţi, care se pare că se puteau coborî separat la aceiaşi fereastră, existau mai mult mecanisme de coborâre, adică aveai 2-3 curele de care să tragi?

#801
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Tu ești interesat mai degrabă de istoria rulourilor bag seamă. E destul de logic, nu că are fiecare acționarea lui? Altfel, cum le puteai acționa, te uitai la ele?

E ca și cum ai monta două sau mai multe rulouri independente unul lângă altul. Am întâlnit o singură dată totuși și caz în care era un singur șnur care ridica simultan două covoare de lamele, având un singur ax. E mai greu de tras multe lamele cu un singur șnur.

Tot ce am afirmat mai sus se referă la rulourile vechi din lemn, cu care m-am întâlnit numai când a trebuit să le demontez.

#802
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Cand mai intalnesti cu rulouri de lemn, nu le arunca, da-le lui djl si Neaceasca, astia colectioneaza tot felul de vechituri.

Edited by george_alexandru, 28 March 2024 - 20:07.


#803
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Poate au oamenii șeminee!

#804
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Salut @Digix! Ti-am scris astazi in privat. Nu stiu daca ti-a aparut notificare.
Daca ai timp sa arunci un ochi... m-ar ajuta un raspuns. Multumesc!

#805
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cu rulourile nu am ce face. Că nu am cum să le pun.
Am cărat cu cineva însă unul şi era greu de tot. Lift mic, nu a încăput în lift. Nu ştiu ce a făcut cu el. Ruloul era lat, dintr-o bucată.
Da, sunt interesat de istoria lor. Mă enervează să le văd date jos, mai ales că se pot pune termopane şi fără să le scoţi. Doar dacă sunt praf şi nu se mai pot repara, înţeleg să le scoţi din uz. Ieri admiram un blocuşor... parter şi et. 2, fără rulouri, termopane cu rame albe, lipsă personalitate; la et. 1 mai era originalitate şi arăta frumos; blocuşor din anii '30. Se produc şi acum rulouri pe care le poţi împinge în afară, dar trebuie aduse din Germania; a adus cineva de pe forum, dar sunt din metal; măcar poţi găsi pe sistemul ăla mişto.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate